Komedija Zvezdara teatra Veliki talas biće izvedena na Velikoj sceni Kulturno-informativnog centra “Budo Tomović”, sa početkom u 20 sati.
Komediju je po tekstu Igora Amadeja, režirao Nenad Gvozdenović, a igraju Ljiljana Stjepanović, Tanja Bošković, Nina Janković, Pavle Pekić, Rade Marković i Stevan Piale.
Dunja i Marko su nakon dugogodišnjeg zabavljanja, odlučili da stupe u zajednički život ali su zapeli kod pitanja gdje. Dunja živi sa bakom u stanu od 150 kvadrata. Ove komedije ne bi ni bilo da se Marko dopada baki Nataliji ali ni baka, ni njena kćerka Daša (Dunjina tetka) ne mogu Marka “očima da vide”! Na Dunjin predlog da se Marko, ipak, doseli kod njih, Natalijin odgovor je više nego jasan: “Samo preko mene mrtve!” Da se ne bi ”vjenčali u staračkom domu”, Dunja smišlja plan kako da privoli baku i tetku da prihvate Marka kao izabranika njenog srca!
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
„Afo-koncert“ Dragana Koprivice biće održan u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, sa početkom u 20 časova.
Riječ je o humorističko-muzičkoj večeri na kojoj će Dragan Koprivica predstaviti svoju novu knjigu aforizama „Većina nazaduje – ostatku napredak“.
U muzičkom dijelu programa uz goste iznenađenja, Dragan Koprivica izvešće više popularnih pjesama, kao i neke sa svog CD-a uz pratnju narodnog orkestra Omera Hodžića. Program će voditi Adriana Žolja Bošković.
Ulaznice su u prodaji i mogu se kupiti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a po cijeni od 3 eura.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Ciklus posvećen poznatom američkom filmskom scenaristi, režiseru i glumcu Kventinu Tarantinu (Quentin Tarantino) biće realizovan u okviru filmskog programa Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“ u Sali DODEST, od 20 časova.
Veliku popularnost Kventin Tarantino stekao je početkom 90-ih godina kada je nakon što je stvorio uspješnu karijeru pisca i scenariste počeo i da režira. Poznat je po tome da ne robuje pravilima i da se nikad ne trudi uklopiti u nešto poznato i uhodano. Prvi veliki uspjeh Kventina Tarantina bio je naslov „Prava romansa“, koji je napisao zajedno sa Rodžerom Ejvarijem (Roger Avary). Nakon toga uslijedio je duhovit i pun stila film “Ulični psi” koji je proizvod uspješne saradnje sa poznatim američkim režiserom Lorensom Benderom (Lawrence Bender). Značajno je istaći da je jedan od njegovih najslavnijih filmova postmodernog stila „Petparačke priče“ sa zamršenim zapletom i podjednako dobrim humorom dobitnik „Zlatne palme“ na Filmskom festivalu u Kanu 1994. godine. Kao adaptacija romana Elmora Leonarda film „Džeki Braun“ posvećen tzv. „crnačkim“ (blaxploitation) filmovima snimljen je 1997. godine. Brodvejskoj pozornici posvetio se 1998. godine, gdje je glumio u predstavi „Čekaj dok se smrači“. Kao bivši agent izmišljene terorističke organizacije glumio je u prvoj sezoni TV serije „Lažno ime“, a kasnije se ponovo pojavljuje u seriji kao jedan od vođa nove terorističke organizacije.
Film „Ulični psi“ (1992) reviju će otvoriti u četvrtak, 19.februara, gdje se Kventin Tarantino (Quentin Tarantino), Tim Rot (Tim Roth) i Majkl Medsen (Michael Madsen) pojavljuju u glavnim ulogama, a naredna tri dana biće prikazani sljedeći filmovi: 20.februar – “Pretparačke priče” (1994), uloge: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson; 21.februar – „Prokletnici“ (2009), uloge: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth i 22.februar – „Desperado“ (1995), uloge: Antonio Banderas, Salma Hayek, Joaquim de Almeida, Quentin Tarantino.
Ulaz je besplatan.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Najbolji mladi francuski pijanista Žan-Pol Gasparijan (Jean-Paul Gasparian) nastupiće u okviru novog KIC-ovog koncertnog ciklusa „Laureati međunarodnih takmičenja“ u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, u 20 sati.
Program koncerta će obuhvatiti djela poznatih kompozitora: Ludviga van Betovena (Ludwig van Beethoven), Roberta Šumana (Robert Schumann), Frederika Šopena (Frederic Chopin) i Morisa Ravela (Maurice Ravel).
Ovaj koncert se realizuje u saradnji sa Francuskim institutom.
Žan Pol Gasparijan (1995) je rođen u Parizu u porodici muzičara i počeo je da svira klavir sa šest godina. Pohađao je Regionalni konzervatorijm u Parizu (CNR de Paris), u klasi Olivijea Gardona, koji je završio 2009. godine, sa najvišim ocjenama. U februaru 2010. sa 14 godina, kao najmlađi kandidat, primljen je jednoglasno na Pariški Nacionalni Konzervatorijum (CNSMDP) u klasi velikog pedagoga, Žaka Ruvijea. Posle njegovog odlaska, Žan-Pol postaje student poznatog pijaniste, Mišela Berofa u čijoj klasi je i diplomirao 2013. godine. Uporedo je studirao kamernu muziku sa Kler Deser, Mišel Štraus, Marija Belousova i Fransoa Salk. Trenutno završava magistarske studije na Pariškom konzervatorijumu u klasi profesora Berofa i pohađa treću godinu studija filozofije na Univerzitetu Sorbona u Parizu (Paris 1 Sorbonne). Usavršava se takođe redovno sa prof. Tatjanom Zelikman iz Moskve, Pavelom Gililovim, Klausom Helvigom, Stefanom Kovačevićem i Verom Gornostajevom. Žan-Pol Gasparijan je pobjednik posljednjeg Evropskog takmičenja za pijaniste u Bremenu (Njemačka), na kojem je istovremeno dobio i nagradu najmlađeg finaliste. U oktobru 2014. godine, jedini je pijanista laureat Fondacije Gjorgij Čifra, priznanje uručeno iz ruku njegove unuke, Kozime Čifra. Pored ove dvije nagrade, Žan-Pol Gasparijan je laureat internacionalnog takmičenja Tel-Hai u Izraelu (III nagrada 2012. godine), Hejsting u Velikoj Britaniji (III nagrada, 2013), Lionu u Francuskoj (III nagrada i nagrada za najmlađeg laureata u istoriji ovog takmičenja, 2013). Iste godine, Zadužbina kompanije BDO ga je izabrala za mladog umjetnika godine.
Osim brojnih muzičkih nagrada Žan Pol Gasparijan je dobitnik Prve nagrade iz filozofije na Saveznom takmičenju najboljih maturanata svih srednjih škola u Francuskoj 2013. godine.
Svirao je sa brojnim orkestrima među kojima su Orkestar Donje Normandije, orkestar opere iz Ruana u Francuskoj, orkestar Nacionalne garde Francuske, Simfonijski orkestar Bremena itd.
U toku 2014. godine, nekoliko puta snima emisije za Francuski muzički radio (Radio France Musique), portret u emisiji “Le partie d’en jouer”, recital uživo u emisiji “Generacija mladih izvođača” sa Gael l’ Galik (Gaêlle le Gallic), itd.
Gostovao je na mnogim poznatim festivalima širom Francuske i svijeta: Festival de Verbier, Flaneries de Reims, gdje je njegov recital sniman uživo i prenošen na Medici.tv, Šopenov Festival u Bagatel, prestižnim pariškim koncertnim salama Plejel, Gavo, Cortot, zatim Nansifonis, Veksan, Rišelje, Mocarteumu u Salzburgu, Saveznom sudu u Lajpcigu, Muzeju Savremene umjetnosti u Tel Avivu, Festivalu mladih pijanista u Amsterdamu, u Bergenu, “Pianissimes” u Lionu, Festival Taverni, “Noći Makona”; otvorio je Francusku muzičku jesen u Skupštini grada Beograda 2014, svirao na festivalu “Piano Campus” u Serži Pontoazu, gdje je na koncertu otvaranja izveo Geršvinovu Rapsodiju u plavom.
Snimao je takođe za radio Bremen, Tel Aviv, Beograd, Engien, a njegov kompakt disk u proizvodnji Radio Bremena, sa djelima Lista, Debisija i Eskaiša, izašao je u junu prošle godine.
U predstojećoj sezoni, očekuju ga nastupi sa simfonijskim orkestrom u Kanu, otvoriće Festival “Piano Folies” u Tukeu, održati recital u kući Žorz Sand u Noanu, tri recitala u Bremenu, četiri koncerta sa orkestrom Niže Normandije itd.
Žan Pol Gasparijan gostuje po prvi put u Podgorici u okviru ciklusa “Laureati međunarodnih takmičenja” (produkcija KIC “Budo Tomović”).
Ulaz je besplatan.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Matica crnogorska Ogranak Cetinje i Kulturno-informativni centar “Budo Tomović” organizuju izložbu fotografija „Cetinje 1950-1980“ iz albuma Krsta Đuričića čiju postavku je priredio Vesko Pejović.
Izložbu će u 19 časova, u holu KIC-a “Budo Tomović” otvoriti Luka Lagator, umjetnik i svjetski priznati karikaturista.
Veliki broj ljubitelja Cetinja imaće priliku da vidi oko 100 crno-bijelih fotografija koje su dio mozaika o životu crnogorske prijestonice u jednom po mnogo čemu specifičnom vremenu. Izložba će biti otvorena do 28. februara.
U okviru svečanog otvaranja izložbe nastupiće Anela Čindrak (harmonika), saradnik u nastavi na Muzičkoj akademiji.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Komedija mentaliteta „Crnogorac u krevetu“ biće izvedena u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, sa početkom u 20 sati.
Riječ je o komediji koja na duhovit način govori o svim životnim fazama, a naročito duhovito opisuje život jednog prosječnog crnogorskog bračnog para. U predstavi pored glumca Peđe Šuškavčevića koji je i autora predstave pojavljuje se i glumica iz Splita Ana Šimundža.
Ulaznice su u prodaji i mogu se kupiti na biletarnici KIC-a svakog radnog dana po cijeni od 5 eura.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Premijera dugometražnog dokumentarnog filma „Visoki hrastovi“ scenariste i reditelja dr Radoslava T. Stanišića biće organizovana u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, sa početkom u 20 sati.
Riječ je o filmu koji govori o rodonačelnicima crnogorske kinematografije Ratku Đuroviću i Velimiru Velju Stojanoviću. Film je imao međunarodnu premijeru na Tuzla Filma Festivalu gdje je nagrađen specijalnom nagradom za režiju.
Učesnici programa su: Snežana Burzan – direktorica KIC-a, Gojko Kastratović – scenarista, reditelj, Radislav T. Stanišić – scenarista, reditelj i Vanja Kovačević – novinar, publicista. Medijator večeri je Snežana Radusinović.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Kratkometražni film Stefana Vukovića i Nemanje Dragovića „Folkolin 500 mg“ biće prikazan u Kulturno-informativnom centru „Budo Tomović“, od 20 sati.
Pretpremijera filma „Folkolin 500 mg“ održana je u Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“, a premijera pred više od 300 gledalaca na Ekonomskom fakultetu u Podgorici. Film je na neki način lijek protiv nedovoljno kvalitetne muzike ali i primjer kako se treba boriti protiv zabluda i nasilja.
Ulaz je besplatan.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Predstava „Presvlačenje“ nastala u produkciji Pozorišta DODEST i KC Gavroche biće premijerno izvedena u Sali DODEST, sa početkom u 20 sati.
Predstava je urađena po tekstu poznatog dramskog pisca Ljubomira Đurkovića, u režiji Mirjane Medojević. Uloge tumače: Ana Vučković, Tijana Bjelica, Dejan Ivanić i Stevan Radusinović. Kostimograf je Lina Leković, montažu video materijala uradio je Saša Radović, a producent predstave je Ljubo Kaličanin.
Riječ rediteljke Mirjane Medojević:
“Gdje sam ja to? Koliko je sati? Koji je danas dan? Ko su ovi ljudi?
Čini mi se da ima smisla sada i ovdje postaviti na scenu komad koji problematizuje poziciju čovjeka 21.vijeka. Taj čovjek kojim se bavimo u predstavi je zarobljen u formalnostima, zatrpan manje ili više smislenim obavezama i zaglušen temama koje ga se suštinski (ne)tiču. Naše vrijeme protiče uglavnom sa ljudima koji nam ne znače, u razgovorima koji nemaju svrhu, i u odnosima koji su zasnovani na interesima ili rutini. Moramo se presvući i po nekoliko puta ne bi li se prilagodili drugima i ne bi li nas drugi prihvatili. Plašimo se preispitivanja i osame, jer to poistovjećujemo sa samoćom. Ako nemamo potrebu da se osamimo bićemo usamljeni, čak i kada smo neprekidno okruženi ljudima.
Presvlačenje je komad Ljuba Đurkovća, napisan 2001.godine i ova predstava će u nekom smislu biti praizvedba u Crnoj Gori. Naime, komad je nekoliko puta insceniran, ali nikada na nekoj domaćoj sceni. U smislu dramske strukture, razlikuje se od svih Đurkovićevih dramskih komada jer je napisan kao dramolet koji je sastavljen iz tri monologa i jedne kratke scene na svega četrnaest strana. Ja bih ovaj komad nazvala dramskom minijaturom. Znala sam da nema velikih replika iza kojih mogu da se zaklonim, i da je upravo u toj jednostavnosti začkoljica koju treba iščitati. Jezik Krstine, Ines i Vetona – likova ovog komada je jednostavan, lišen intelektualnog snobizma i literarnih raspričavanja. Njih troje, ljudi s kojima sam živjela proteklih mjeseci, boluju od bolesti 21.vijeka. Njih melje ustaljena svakodnevica i otupjeli su ne samo na druge ljude, već su odljuđeni i od sebe samih. To je vrlo teška istina koju svi osjećamo i živimo u ovom rajskom vremenu globalizacije, pomoći ću se replikom koju izgovara Veton. Haotično ponašanje čovjeka koji je stranac ne samo drugima, već i sebi, postaje najveći problem današnjice. Presvlačenje govori o otupjelosti, o manjku životnih sokova i opštoj obamrlosti u koju smo svi na neki način utopljeni. U prvom planu takođe je gender tema, kojoj je pisac pristupio na nenametljiv način…
Ako pričamo o žanru ove predstave, neću vas zvati da dođete da se zabavite, jer ne mislim da pozorište treba tome da služi. Ako se kroz pozorište ne preispitujemo, ako nas ono ne pita i ne zavodi, ako nema društveni angažman, onda, oprostićete mi, ono ničemu ne služi.
Ana Vučković, Tijana Bjelica, Dejan Ivanić i Stevan Radusinović tumače Kristinu, Vetona i Ines. Kostime je radila Lina Leković, montažu video materijala Saša Radović, a u okviru KIC-a i pozorišta DODEST producent je Ljubo Kaličanin. Mogu s punim pravom reći da smo bili vezani samo željom da pročitamo i postavimo ovaj tekst na scenu, bez ikakvih drugih interesa. Sala DODEST je intiman prostor kakav i odgovara ovakvom komadu. Nadam se da će predstava imati svoju publiku i da nijesmo napravili loš posao.”
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!