Predstava „U sjenci Kore” Trupe Bakhus iz Pariza biće izvedena u okviru manifestacije „Dani frankofonije“ u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“, sa početkom u 21 sat.
Trupa „A l’Ombre de Coré – U sjenci Kore“ je stvorena 2011.godine nakon susreta sa koreografom Mikaelom Siks (Mickaël Six) i talentovanim plesačem Samijem Loviat-Tapie. Ovaj koreografski projekat proučava univerzum vizuelnog polja sa onim što vidimo i sa onim što želimo vidjeti. Prebačen u poetski svijet, gledalac rastrzan između kraljevstva sjenki i svijeta koji ga okružuje ne zna gdje prvo da pogleda.
Sa tim koreografskim komadom, Mikael Siks (Mickaël Six) nudi poetski dijalog između tijela i svjetlosti, stvarnog i virtuelnog svijeta. Poput boginje Kore, plesači se suočavaju jedan po jedan sa svjetlošću i sa sjenkom. Kada svjetlost udahne život tijela, ono vragolasto postaje samostalno i počinje da ga provocira i pravi nevolje. Znanstvena igra projekcija, kineskih sjenki i preciznosti pokreta čini da gledalac uranja malo po malo u konfuziju. Ta blaga konfuzija koja se ojačava preko muzike i lakoće izvođenja daje poseban pečat ovom hip-hop spektaklu.
Ulaz je besplatan.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Dvanaesti pozorišni frankofoni školski festival organizuje Udruženje profesora francuskog jezika Crne Gore, uz podršku Francuskog instituta Crne Gore i Zavoda za školstvo, a biće održan u okviru manifestacije „Dani frankofonije“ u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“, sa početkom u 10 časova.
Festival će otvoriti djeca iz Francuskog instituta sa svojim kratkim izvođenjem. Gledaoci će imati priliku da prisustvuju kako raznolikom repertoaru, tako i samim kreacijama učenika. Učenici i studenti iz cijele Crne Gore su učesnici ovog Festivala.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Audio – vizuelna simfonija iz dva dijela autora Damira Murseljevića, pod nazivom ”Life'n perspectives on abstract travels of a genuine crossover”, biće priređena u organizaciji Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“ u holu KIC-a, sa početkom u 20 časova.
Ovaj audio – vizuelni multimedijalni projekat predstavlja autorov fotografski rad od 2000. do 2010. godine u formi slideshow-a, kao i nekoliko video radova rađenih za nevladinu organizaciju u Italiji koja se bavi prevencijom.
Damir Murseljević je diplomirao na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju odsjek za grafički dizajn. Još od početka studija se interesuje za fotografiju i film i već petnaestak godina se bavi najrazličitijim vidom vizuelne ekspresije.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Predstava „Šantine bajke“ Dječijeg pozorišta Stanković iz Nikšića biće izvedena u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, sa početkom u 10 sati.
Adaptaciju za ovu predstavu priredio je Tode Nikolić po ideji Radojice Stankovića koji se u ulozi Šante Pante pojavljuje u bajci. Riječ je o mjuziklu koji na šaljiv i prijemčiv način otkriva ljepotu sadržaja bajki.
Ulaznice su u prodaji i mogu se kupiti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a po cijeni od 2 eura.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Javnim čitanjem poezije članovi Foruma mladih pisaca KIC-a „Budo Tomović“, pozorišta DODEST, Nevladine organizacije “Vive l'Art” i književnog kluba “Poenta poetika” obilježiće Svjetski dan poezije u Sali DODEST, sa početkom u 13 časova.
Prvi dio programa biće posvećen pjesniku Vitomiru Nikoliću, a u drugom dijelu mladi pjesnici govoriće svoje stihove.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Autorsko veče pisca Obrada Nenezića biće održano u organizaciji Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“ u Sali DODEST, od 20 časova.
Gosti promocije su publicista Vanja Kovačević, glumac Miro Nikolić i perkusionista Slobodan Jovićević.
Obrad Nenezić diplomirao je dramaturgiju na Akademiji umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Siniše Kovačevića. Student je doktorskih naučnih studija Teorije dramskih umetnosti, kulture i medija na FDU u Beogradu. Scenarista je dugometražnih filmova: “Balkanska braća (2001, u režiji Božidara Bote Nikolića) i As pik (2011, u režiji Draška Đurovića), a radio je kao dramaturg i saradnik na filmu “Lokalni vampir” (2010, u režiji Branka Baletića).
Scenarista je dugometražnih igranih filmova koji su u pripremi: “Umri pa zapjevaj” (u režiji Božidara Bote Nikolića), “Kraljica srca i mača” (u režiji Draška Đurovića) i saradnik na scenariju filma “Prvi put sa ocem na izbore”, scenariste Abdulaha Sidrana i režisera Branka Baletića.
Na konkursu Televizije Crne Gore nagrađen za scenario za TV seriju “Šetači po mjesecu” (2000); scenarista obrazovne serije “Pitam se” (TVCG, 6 epizoda); scenarista humorističke promotivne serije “Kontrolori” (TVCG, 4 epizode).
Autor je više kratkih igranih filmova koji su sufinansirani na konkursima Ministarstva kulture Crne Gore i na drugim konkursima: Sonja, Pajac, Moba, Polaznici, Do đavola…
Pisac je pozorišnih komada: “Ždera iz kontejnera i meta”, „Ja, Nikola I“, „Nobelovci“ i „Taštinarije“.
Objavio je zbirke poezije: Nesanica (1995), i Pisma gospođici M. (1997), Poezija (2012), roman Ljetopisje zaboravljenog grada (2004), knjigu Drame (2006), tri istorijske drame za koju je dobio nagradu ZALOGA;
U štampi su knjige: Roman „Osmijeh za Mariju Mihailovič”, inspirisan likom i djelom narodnog heroja Ljuba Čupića, i knjiga Duhovite drame (Neženje, finalista nagrade CNP i nagrade Branislav Nušić, Ofsajd zamka, finalista nagrade Branislav Nušić i Nobelovci, koja je prevedena na engleski i slovenački jezik, i predstavljala Crnu Goru na Sterijinom pozorju u okviru projekta jugoistočne Evrope Nova drama, kao i na sličnom festivalu Preglej na glas u Ljubljani).
Drame i poezija su mu prevođene na više jezika i zastupljeni u više antologija.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
U znak sjećanja na velikog kompozitora Stevana Mokarnjca (1856 – 1914), Umjetnička škola za muziku i balet „Vasa Pavić“ prirediće koncert horske muzike u kome će učestvovati školski horski ansambli, dječiji i ženski hor pod vođstvom profesorica Zorane Latković i Zoje Đurović, kao i mješoviti hor „Stanko Dragojević“ pod upravom Ilije Dapčevića.
Koncert će biti održan u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, u 19 sati.
Na programu koncerta su dječije pjesme „Pazar živine“ i „Vivak“, zatim „Primorski napjevi“ u obradi Vojislava Ilića za ženski hor, Deveta rukovet – Iz Crne Gore i Sedma rukovet – Iz stare Srbije i Makedonije, kao i originalna djela za mješoviti hor Šesta rukovet – Iz moje domovine „Hajduk Veljko“, Dvanaesta rukovet – Pesme sa Kosova i odlomci iz Liturgije Jovana Sv. Zlatoustog.
Stevan Stojanović Mokranjac rođen je u Negotinu 9. januara 1856. godine. Ime Mokranjac je dodao svome imenu po ugledu na svoga oca koji je bio porijeklom iz sela Mokranja blizu Negotina. Svoje školovanje započeo je u Negotinu gdje je stekao prva znanja iz muzike, svirajući na violini. Još kao učenik beogradske gimnazije primljen je za pripravnika u Beogradsko pjevačko društvo gdje je kasnije postao i njegov redovni član. Ovo društvo je pomoglo Mokranjcu da započne studije u Minhenu gdje je izučavao teorijske predmete želeći prije svega da odgovori potrebama društva za kompozitorima koji bi utrli put nacionalnom muzičkom stvaralaštvu.
Nakon što je prekinuo studije u Minhenu rukovodio je društvom Kornelije sa kojim izvodi svoju Prvu rukovet i stvara druga djela koja su ga preporučila za dobijanje stipendije za nastavak studija u Rimu, a zatim i u Lajpcigu. Po povratku u Beograd radio je na gotovo svim poljima muzičkog djelovanja, kao kompozitor, dirigent, organizator, kamerni muzičar pedagog folklorista i muzički pisac. Kao dirigent je radio sa više pjevačkih društava ali je posebno značajna bila njegova koncertna djelatnost sa Beogradskim pjevačkim društvom sa kojima je gostovao širom Evrope i postigao visoke izvođačke domete. Pored toga, Mokranjac je značajan doprinos dao u oblasti kamernog muziciranja osnivajući gudački kvartet 1989. godine.
Mokranjac je veliki značaj imao i na polju organizovanja muzičkog školstva u Srbiji. Bio je direktor prve Srpske muzičke škole (1899-1914.) gdje je predavao teoriju muzike i pjevanje. Pjevanje je takođe predavao i u Prvoj beogradskoj gimnaziji i u Bogosloviji. Značajan je njegov rad na Osmoglasniku koji je koncipirao kao udžbenik crkvenog pojanja za potrebe učenika bogoslovije. Mokranjčev veliki doprinos je takođe u očuvanju i bilježenju narodnih pjesama, a smatra se da je svojim muzikološkim radom započeo razvoj teorijske misli u srpskoj muzikologiji. Kompozitorski opus pretežno je posvećen vokalnoj, odnosno horskoj muzici, duhovnoj i svetovnoj. Ona se ubraja u vrhunska ostvarenja srpske muzike. Na polju duhovne muzike ističu se Opelo u fis-molu, Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog, Dvije pjesme na veliki petak, Akatist, Tebe Boga hvalim itd. U oblasti svjetovne muzike posebno mjesto zauzimaju petnaest rukoveti sastavljene iz niza pjesama za koje je kompozitor inspiraciju našao u folkloru geografskih područja koja će kasnije činiti jugoslovenski okvir. One se smatraju remek-djelima izrazite ljepote i individualne romantičarske koncepcije. Mokranjčev ugled i doprinos razvoju muzike potvrđuju i njegov izbor za dopisnog člana Srpske kraljevske akademije i Francuske akademije umjetnosti. Mokranjac je umro 1914.godine u Skoplju.
Ulaz je besplatan.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Ciklus filmova u kojima se poznati američki glumac Bred Pit (Brad Pitt) pojavljuje u glavnoj ulozi biće prikazan u okviru filmskog programa Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“ u Sali DODEST, sa početkom u 20 sati.
Film rađen po romanu Čaka Palahniuka (Chuck Palahniuk) „Borilački klub“ (1999) otvoriće ciklus u poneđeljak, 16.marta, a naredna tri dana prikazaćemo: 17.marta – „Sedam godina na Tibetu“ (1997); 18.marta – „Vavilon“ (2006) i 19.marta – „Drvo života“ (2011).
Počeci slavnog glumca i producenta vezani su za epizodne uloge u televizijskim serijama, a ubrzo nakon serija počinje se pojavljivati i u filmu. Prvu ulogu dobio je 1988.godine u filmu “Tamna strana sunca”, gdje je glumio mladog Amerikanca kojeg porodica odvodi na Jadran kako bi se izliječio od kožne bolesti. Pravi preokret u glumi doživio je sa ulogom u filmu “Intervju s vampirom”, nakon čega je krenula prava lavina ponuda za brojne uloge. Snimio je više od 50 filmova među kojima svakako treba izdvojiti “Legenda o jeseni”, “Sedam”, “Dvanaest majmuna”, “Sedam godina na Tibetu”, “Klub boraca”, “Ispovijest opasnog uma”, “Troja”, “Vavilon” i mnogi drugi. Tokom svoje dosadašnje karijere bio je nominovan za “Oscara”, a osvojio je “Zlatni globus” za ulogu u filmu “Dvanaest majmuna”.
Ulaz je besplatan.
Dobrodošli u KIC – srce kulture grada!
Urnebesna sarajevska komedija AUDICIJA 4 biće izvedena u Velikoj sali Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović“, sa početkom u 20 sati.
Komedija AUDICIJA 4 nastala 1985., kao autorsko djelo glumca ove predstave Željka Ninčića prilagođena je novom vremenu u nešto izmijenjenom obliku. U predstavi igraju: Željko Ninčić, Aleksandar Krstajić, Rajko Vuković, Vladimir Balašćak i Jovan Ljubenović.
U AUDICIJI 4 autor je napravio spoj starog i novog. Naime, pored starih likova (Ćutuk i Veseli) i njihovih nezaboravnih scena, tu su po prvi put Crnogorac Vuk Medojević zvani Lisica, Radojka Janša (Srbijanka iz Babušnice udata u Sloveniji), Asfaltina Kurajbegović (tek izašla iz zatvora) i Džemsudin Šimširpašić iz sarajevska čaršije, koji živi na raskršću ulica: Abdulaha Sidrana i Emira Kusturice. ”Zašto je Veseli (izbjeglica iz Bosne) pobjegao ne samo iz Kanade, već i iz Londona – Engleske? Šta mu se dogodilo sa oba uha? Crnogorac, Vuk Medojević-Lisica, pušta brkove da bi ličio na majku, a šta pušta da bi ličio na oca? Zašto Marinko Ćutuk ne nosi više majicu na kojoj je Stari most, već majicu na kojoj je Haški tribunal? To su neka od pitanja na koje gladaoci i ljubitelji ”Audicije” mogu dobiti odgovor.
Ulaznice su u prodaji i mogu se kupiti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a po cijeni od 10 eura.