Kulturno – informativni centar „Budo Tomović“ organizovaće od 3. do 5. maja manifestaciju „Dani DODEST-a“ (DODEST – Dom omladine dramski eksperimentalni studio Titograd) u okviru koje će podgoričkoj publici biti predstavljeno pet DODEST predstava.
Podsjećamo DODEST već više od 40 godina prezentuje mnogo više od novih amaterskih i eksperimentalnih pozorišnih trendova, ne dozvoljavajući da podgorička i crnogorska teatarska sredina ostane na margini. Tokom svih ovih godina Pozorište DODEST je steklo veliki međunarodni ugled, a u njemu su ponikli i sazri¬jevali značajni glumci, reditelji, i drugi veliki umjetnici, a iznjedrio i mnoge novinare, naučnike i društvene poslenike.
Pozorišna predstava “Krug” otvoriće manifestaciju u srijedu, 3. maja, u sali DODEST, sa početkom u 19 sati.
Predstava je rađena po motivima poezije Enesa Kiševića, a u režiji Sejfa Seferovića. Riječ je o komadu u kojem igraju polaznici pozorišne radionice DODEST: Rajko Brajović, Lenka Mirković, Rastko Sekulović, Marija Brnović, Tijana Radulović, Jelena Malović, Maša Kalezić, Marija Boljević, Filip Jokić i Marko Koković.
Predstava govori o sukcesivnom smjenjivanju različitih životnih faza.
DODEST-ova monodrama „Pijanista“ u izvođenju Sejfa Seferovića biće organizovana istog dana (srijeda, 3 .maj) u sali DODEST, od 20:30.
Monodrama je nastala je po tekstu Alesandra Barika (Alessandro Baricco), a u režiji i izvedbi Sejfa Seferovića.
Ova neobična džez drama, pisana u formi monologa, preseliće vas na brod “Virdžinija” s kraja 19-og vijeka i upoznati sa neobičnom sudbinom genijalnog pijaniste koji se rodio na tom brodu i sa kojeg se nikada nije iskrcao na kopno. Da biste otkrili zašto, odgledajte ovu predstavu i uživajte u melodijama Luj Armstronga, Džoli Rol Mortona, Stiva Hočkinsa i drugih.
Predstava “Mir” biće izveden u četvrtak, 4. maja, u Velikoj sali KIC-a, sa početkom u 19 sati.
Predstava je nastala po tekstu Vitomira Nikolića i Iva Andrića, adaptaciju i režiju je uradio Sejfo Seferović, a igraju polaznici pozorišne radionice DODEST: Ksenija Kavarić, Vasilije Batrićević, Lenka Mirković, Marija Brnović, Maša Kalezić, Rajko Brajović, Marija Boljević, Ljubica Smolović i Rastko Sekulović.
Riječ je o predstavi koja govori o miru kao sveopštoj ljudskoj potrebi.
Istog dana u izvođenju Ivane Milašević biće organizovana monodrama “Kučkini sinovi” u sali DODEST, od 20:30.
“Kučkini sinovi” je predstava nastala na pjesničkom ostvarenju crnogorskog književnika Jevrema Brkovića, čija suptilna ironija i sarkazam, pruža bezbroj mogućnosti scenskog čitanja i izvođenja. Ovo je predstava mentaliteta, koja snagom Brkovićevog pjesničkog izraza, upućuje kritiku savremenom crnogorskom društvu, snažno demistifikujući crnogorski moral i već izanđalu floskulu o “čojstvu i junaštvu”, ukazuje na nedostatak građanske hrabrosti i urođenu sklonost ostvarivanju kroz pripadnost čoporu i psihologiju mase.
Dramatizaciju i režiju potpisuje Džoni Hodžić, a asistent režije je Sejfo Seferović.
Premijera predstave “Bez oblika” biće organizovana u petak, 5. maja, u Velikoj sali KIC-a, sa početkom u 20 sati.
Rađena je po tekstovima grupe Van Gogh, a adaptaciju i režiju je uradio Sejfo Seferović. U predstavi igraju polaznici pozorišne radionice DODEST: Ksenija Kavarić, Vasilije Batrićević, Lenka Mirković, Marija Brnović, Maša Kalezić, Rajko Brajović, Marija Boljević, Ljubica Smolović i Rastko Sekulović.
Predstava govori o ljubavi i o vječnoj potrebi čovjeka da objasni svijet i pronađe smisao života.
Besplatne ulaznice se mogu preuzeti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a (9 – 20h).
Dobro došli!
Ovogodišnji 8. Međunarodni festival dječijeg stvaralaštva “Kinotavrik” u Crnoj Gori biće održan u organizaciji renomirane ruske kompanije „KinoMark“, Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović“ i Dječijeg saveza, a pod pokroviteljstvom Ambasade Crne Gore u Ruskoj Federciji, Ambasade Ruske Federacije u Crnoj Gori i Glavnog grada Podgorica.
Otvaranje Festivala biće organizovano u srijedu, 3. maja, u Velikoj sali KIC-a „Budo Tomović“, sa početkom u 16 sati. Manifestaciju će otvoriti direktorica KIC-a ‘’Budo Tomović’’ Snežana Burzan i Nj. E Ambasador Ruske Federacije u Crnoj Gori gospodin Gricaj Sergej Nikolajevič.
“Kinotavrik” će i ove godine na Velikoj sceni KIC-a na kreativan način afirmisati dječije stvaralaštvo, ljepotu muzike, plesa i glume. Iz Ruske Federacije učestvovaće oko 40 izvođača, a pored njih nastupiće dječiji Folklorni ansambl KIC-a “Budo Tomović” i nagrađeni izvođači sa Festivala dječije pjesme ‘’Naša radost’’.
Više info – Tatjana Vujisić 069 267 276
Drugi KIC-ov regionalni književni festival LiTeritorija ostvario je svoj cilj – da se kroz tematizovane i dijaloške programe govori o značajnim književnim temama i to povezujući pisce tzv. postjugoslovenske književnosti. Poseban duh ovog festivala, afirmisanje kreativnosti, umrežavanje stvaralaca , ali i način na koji je ovogodišnji program bio prihvaćen i od učesnika i od publike, sigurno će utrijeti dobar put ka osvajanju novih Literitorija.
Trodnevni festival zatvoren je sinoć. Prva knjiga, pravac kretanja po ovogodišnjoj Literitoriji, kroz više programa, okupila je u KIC-u ”Budo Tomović” značajne autore iz regiona, ali i publiku koja je odlično prihvatila festival koji KIC uz pokroviteljstvo Glavnog grada organizuje drugu godinu zaredom.
Kroz razgovor sa književnim kritičarem Vladimirom Arsenićem i čitanja, publici su se u glavnom programu predstavili pisci mlađe generacije iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine: Stefan Bošković, Uroš Bojanović i Marija Pavlović prve večeri, i Slađana Kavarić, Natalija Miletić i Nemanja Jovanović, na drugoj večeri festivala. Dijeleći svoja iskustva „prve knjige“, puta do njenog objavljivanja i uticaja koji je imala na njihovu afirmaciju i dalje stvaralaštvo, ukazali su na spektar mogućnosti kojima mladi autori, budući pisci, mogu skrenuti pažnju na svoj rad. Neke od njih su i preko radionica kreativnog pisanja i objavljivanja u književnim časopisima, što su bile i teme pratećih programa festivala.
Trodnevnu radionicu kreativnog pisanja vodio je crnogorski pisac Vasko Raičević, a treće veče Literitorije bilo je posvećeno književnim časopisama regiona. Pod nazivom „Mainstream i novi talas“ u razgovoru o književnim časopisima učestvovali su Tibor Hrs Pandur i Muanis Sinanović – urednici revije IDIOT, Milorad Popović -ARS-a, Alen Bešić -POLJA, Dejan Aleksić – POVELJE i Đorđe Šćepović, urednik časopisa SCRIPT. Kako su svi gosti ovog programa i pjesnici, festival je zatvoren njihovim nadahnutim čitanjem poezije
Podgorička i crnogorska premijera dokumentarnog filma Zukva“ o koncertnoj turneji sevdah benda Divanhana biće održana 11. maja u Dodest sali KIC-a ” Budo Tomović” sa početkom u 20 h.
Podsjetimo, mladi sarajevski sastav ”Divanhana” premijerno se podgoričkoj publici predstavio na koncertu u KIC-u, u aprilu prošle godine. Ovaj dokumentarac će ujedno predstavljati prvu regionalnu promociju jednog dokumentarnog filmskog ostvarenja u produkciji Al Jazeere Balkans.
Bioskopska premijera filma u Bosni i Hercegovini najavljena je za utorak 9. maja u Sarajevu, dok će se dalje nastaviti premijerom 11. maja u KIC „Budo Tomović“ u Podgorici, i na kraju u Beogradu, 16. maja. U februaru 2016. godine bosanskohercegovački sevdah bend Divanhana započeo je koncertnu turneju Zukva, nazvanu po istoimenom trećem diskografskom ostvarenju.
Crpeći inspiraciju upravo iz zukve, autohtone vrste kisele jabuke, kao svojevrsnog simbola historijske i kulturne baštine Bosne i Hercegovine, krenuli su na putovanje zemljama Balkana i Evrope. Ispunjeni sevdahom na svom krivudavom putu susretali su ozarena lica različitih tradicija i kultura, te kalemili na svoj muzički izražaj njihovu bisernu unikatnost.
Zajedno sa producentskim timom Al Jazeere Balkans, strpljivo su zabilježili priče sa istraživačima tradicije, ljudima iz struke, kako na sceni tako i iza kulisa.Priče, koje odzvanjaju u ehu njihovih koncerata sa naizgled sasvim običnim ljudima, koje na koncu ispisaše u etnomuzikološko i etnografsko dokumentarno filmsko ostvarenje imena „Zukva“.
„Koncertna turneja Zukva nesumnjivo predstavlja kulturološki i socijalni presjek našeg društva i stanja u našoj domovini, te širom regiona i Evrope. Kroz naš film smo željeli jasno prikazati priče sa terena, nebrigu o kulturi i cijelom sistemu funkcioniranja iste. Pokazali smo gdje sevdah pripada, kako kod nas tako i van naših granica. Na koncu, film bi trebao biti jedna jasna poruka mladim ljudima da u današnje vrijeme, koje ne obećava, moraju podignuti glavu i biti bolji sebi i drugima. Širimo sevdah i gradimo bolju budućnost za sve nas.“ kažu iz benda Divanhana
AUTORI: NEVEN TUNJIĆ, NEDŽAD MUŠOVIĆ
DIREKTOR FOTOGRAFIJE: NERMIN FETIĆ, NENAD BARBUL
PRODUCENT: SEAD KREŠEVLJAKOVIĆ
MONTAŽA: KENAN PAŠIĆ
TONSKA OBRADA: BORJAN MILOŠEVIĆ, NEVEN TUNJIĆ
KAMERA: NENAD BARBUL, NERMIN FETIĆ, IVO LACMANOVIĆ, KENAN PAŠIĆ
TON: KENAN PAŠIĆ
GRAFIČKI DIZAJN: SAŠA PERIĆ
MUZIKA: DIVANHANA
PROIZVODNJA: PRODUKCIJA VISOKI ZA ALJAZEERA BALKANS
Ulaz je besplatan.
Dobro došli!
srijeda, 3.maj
Ambasada Crne Gore u Ruskoj Federaciji i Glavni grad Podgorica
Međunarodni festival dječijeg stvaralaštva KINOTAVRIK
Velika sala / 16:00
“Kinotavrik” će i ove godine na kreativan način afirmisati dječije stvaralaštvo, ljepotu muzike, plesa i glume.
3 – 5.maj
KIC
Manifestacija DANI DODESTA
srijeda, 3.maj – Predstava KRUG
Sala DODEST / 19:00
Tekst Enes Kišević / Režija Sejfo Seferović / igraju polaznici pozorišne radionice DODEST
srijeda, 3.maj – Monodrama PIJANISTA
Sala DODEST / 20:30
Tekst Alesandro Bariko / Režija i gluma Sejfo Seferović
četvrtak, 4.maj – Predstava MIR
Velika sala / 19:00
Tekst Vitomir Nikolić i Ivo Andrić / Adaptacija i režija Sejfo Seferović / igraju polaznici pozorišne radionice DODEST
četvrtak, 4.maj – Monodrama KUČKINI SINOVI
Sala DODEST / 20:30
Tekst Jevrem Brković / Režija Džoni Hodžić / Uloga Ivana Milašević
petak, 5.maj – Premijera predstave BEZ OBLIKA
Velika sala / 20:00
Rađena po tekstovima grupe Van Gogh / Adaptacija i režija Sejfo Seferović / igraju polaznici pozorišne radionice DODEST
subota, 6.maj
JU Dječji savez Podgorica
TAKMIČENJE RECITATORA PODGORICE
Velika sala / 09:00 – 16:00
poneđeljak, 8.maj
Koprodukcija Pan teatra i Dječjeg kulturnog centra Beograd
Predstava SAMA JE TRAŽILA
Sala DODEST / 20:00
Tekst Milan Marković, Jasna Žmak, Branislava Ilić, Danijela Kulezić-Vilson, Maja Pelević, Branka Stojković / Režija Ksenija Krnajski / Uloge: Branka Stojković, Olivera Viktorović Đurašković, Maja Mitić, Tijana Janković, Bojana Đurašković
srijeda, 10.maj
VIRTUELNI SAJAM MEĐUNARODNOG OBRAZOVANJA
American Corner / 10:00 – 18:00
Prezentacije programa za studiranje u SAD, na osnovnim i postdiplomskim studijama, kao i za studente sportiste, sa predstavnicima američkih univerziteta i savjetnicom za američko obrazovanje, Anicom Vujnović.
srijeda, 10.maj
Promocija knjige NE DAM DA LJUBAV UMRE
autorka Radojka Mugoša Petrić
Multimedijalna sala / 19:00
četvrtak, 11.maj
Dokumentarni film ZUKVA
Sala DODEST / 20:00
Film o koncertnoj turneji bosansko – hercegovačkog sevdah benda “Divanhana” nastao u produkciji televizijske kuće Al Jazeera Balkans. Autori filma su članovi benda Neven Tunjić i Nedžad Mušović.
poneđeljak, 15.maj
Izložba slika UTISCI
autor Vladimir Fuštić
Izložbeni hol / 19:00
poneđeljak, 15.maj
NVO Alternativna tetarska aktivna kompanija (ATAK)
Monodrama POMETNJE PITOMCA TERLESA
Sala DODEST / 21:00
Monodrama je nastala po istoimenom romanu autora Roberta Muzila, a u režiji i izvođenju Zorana Rakočevića.
Repriza monodrame biće organizovana 18.maja od 21h.
četvrtak, 18.maj
Zajednica muzičkih škola Crne Gore i KIC
LAUREATI SVIRAJU
Velika sala / 19:00
Na koncertu će se predstaviti prvonagrađeni sa tradicionalnog Muzičkog festivala mladih Crne Gore.
petak, 19.maj
NVO Dječije pozorište Stanković
Predstava DA SAM NEKO KO VLADA PLANETOM (6+)
Velika sala / 11:00
Tekst, režija i gluma Radojica Stanković (Šanta Panta)
petak, 19.maj
Književno veče Brankice Damjanović
Sala DODEST / 19:00
subota, 20.maj
Koncert plesne škole DREAM
Velika sala / 18:00
Učestvuju djeca, kao i profesionalne i revijalne grupe.
23 – 26.maj
KIC
Filmski džokeri – DŽONI DEP
Sala DODEST /20:00
utorak, 23.maj – Ed Wood (1994)
Režija Tim Barton / Uloge: Džoni Dep, Martin Landau, Sara Džesika Parker
srijeda, 24.maj – Mrtav čovjek / Dead Man (1995)
Režija Džim Džarmuš / Uloge: Džoni Dep, Gari Farmer, Krispin Glaver
četvrtak, 25.maj – Benny & Joon (1993)
Režija Džeremi S. Čečik / Uloge: Džoni Dep, Meri Stjuart Masterson, Aidan Kuin
petak, 26.maj – Donnie Brasco (1997)
Režija Majk Nevel / Uloge: Al Paćino, Džoni Dep, Majkl Madsen
srijeda, 24.maj
ŽENE SVE MOGU
Uspješne žene Crne Gore
autor Trivo Zolak
Multimedijalna sala / 19:00
srijeda, 24.maj
Koncert KUD-a „Željezničar“
Velika sala / 19:00
Predstaviće se dječiji, omladinski, izvođački i veteranski ansambl.
petak, 26.maj
Filmski program, Seymor: An Introduction (2014)
American Corner / 18:00
Dokumentarni film posvećen umjetnosti pijaniste Simora Bernštajna prikazujemo u susret festivalu Piano Forte.
petak, 26.maj
Izložba fotografija Podgorica na razglednicama s kraja XIX vijeka
Zoran Fatić
Izložbeni hol / 19:00
subota, 27.maj
Koncert Aleksandre Radović
Velika sala / 20:00
Poznata pop interpretatorka predstaviće novi album „Carstvo“.
poneđeljak, 29.maj
Umjetnička škola za muziku i balet “Vasa Pavić” i KIC
Festival FORTEPIANO: Marija Skender, klavir
Velika sala / 20:00
utorak, 30.maj
Koncert crnogorskih izvornih pjesama Novaka Laketića
Velika sala / 20:00
srijeda, 31.maj
Promocija petog broja književnog časopisa Script i poezije članova Foruma mladih pisaca
Sala DODEST / 20:00
Učesnici: Đorđe Šćepović, urednik Script-a i pjesnici Foruma: Barbara Delać, Jana Radičević, Luka Boljević, Nikola Ćorac, Marko Stanojkovski, Jelena Đurović, Anđela Matanović, Bojana Maraš i Milena Radević. Moderatorka večeri je Valentina Knežević.
***PROGRAM ZA JUN 2017.
četvrtak, 1.jun
Godišnji koncert baletskog odsjeka
Umjetničke škole za muziku i balet “Vasa Pavić”
Velika sala / 19:00
Učestvuju učenice iz klasa nastavnica Tamare Vujošević Mandić. Viktorije Strugar i Rozice Popare.
2 – 4.jun
Festival CITY GROOVE
Stadion malih sportova / 21:00
- Cule Beat At Joe’s, Antoine Clamaran, Bob Sinclar
- Nighthawk, Gibonni, Morcheeba
- Highway, Queen Real Tribute, Psihomodo Pop
poneđeljak, 5.jun
Umjetnička škola za muziku i balet “Vasa Pavić” i KIC
SUSRET GENERACIJA
Velika sala / 20:00
Koncert orkestra učenika i nastavnika Umjetničke škole za muziku i balet “Vasa Pavić” povodom 70 godina rada škole. Solista je pijanistkinja Vladana Perović, a dirigent Julio Marić. Na programu su djela Mocarta, Šuberta i Šopena.
srijeda, 7.jun
Jugoart – Beograd
Predstava PRIMADONE
Velika sala / 20:00
Adaptacija, dramaturška obrada i režija Irfan Mensur / Uloge Tanja Bošković i Rada Đuričin
četvrtak, 8.jun
Baletska trupa Allegro i KIC
Koreobajka KNJIGA O DŽUNGLI
Velika sala / 19:00
U koreobajci će učestvovati više od 150 učesnika različitog starosnog uzrasta.
petak, 9.jun
Koncert Muzičke škole iz Herceg Novog
Velika sala / 19:00
Program koncerta obuhvatiće nekoliko stvaralačkih epoha od baroka, klasicizma, romantizma do djela savremenih kompozitora.
petak, 16.jun
Godišnji koncert Muzičke škole “Andre Navara”
Velika sala / 19:00
12 – 15.jun
KIC
Filmski asovi – AL PAĆINO
Sala DODEST /21:00
poneđeljak, 12.jun – Miris žene / Scent of a Woman (1992)
Režija Martin Brest / Uloge: Al Paćino, Kris O’Donel, Džejms Rebhorn
utorak, 13.jun – Serpico (1973)
Režija Sidni Lumet / Uloge: Al Paćino, Džon Rendolf, Džek Kehoe
srijeda, 14.jun – Pasje popodne / Dog Day Afternoon (1975)
Režija Sidni Lumet / Uloge: Al Paćino, Džon Kazale, Penelope Alen
četvrtak, 15.jun – Vrelina / Heat (1995)
Režija Mihael Men / Uloge: Al Paćino, Robert de Niro, Val Kilmer
poneđeljak, 19.jun
JU Ratkovićeve večeri poezije i NVO Stihom govorim
Promocija zajedničke knjige STIHOM GOVORIM 5+
grupe autora
Sala DODEST / 19:00
Promocija je dio IPA projekta prekogranične saradnje “Evropa za kulturu, kultura za Evropu” Crna Gora – Srbija.
srijeda, 21.jun
Francuski institut, KIC i Jazz Art
Koncert – Baptiste Trotignon i Minino Garay
Velika sala / 20:00
Na Praznik muzike vodeći francuski džez pijanista i kompozitor Baptist Trotinjon, predstavlja svoj novi album “Chimichurri” u duetu sa argentinskim perkusionistom Mininom Garajom.
utorak, 27.jun
Koncert – KIC pop hor
dirigent Saša Barjaktarović
Velika sala / 20:00
četvrtak, 29.jun
Koncert violinistkinje Vukice Rašović
Velika sala / 20:00
e-mail: kicbudotomovic@gmail.com
Tel: + 382 20 664 235
Fax: + 382 20 664 233
PR sluzba
e- mail: kicpress@gmail.com
Biletarnica / rezervacija i prodaja ulaznica:
+382 20 664 237
Drugi KIC-ov regionalni književni festival ”Literitorija” svečano je otvoren sinoć (utorak, 25.april) u DODEST sali.
Otvaranju Festivala prisustvovali su brojni poštovaoci i ljubitelji pisane riječi, kao i ličnosti iz javnog i kulturnog života.
Na početku večeri urednica informativno – edukativnog programa KIC-a Valentina Knežević kazala je da ovim književnim festivalom KIC otvara još jedan prostor za bolje međusobno upoznavanje i recepciju književnosti, koja se danas stvara u zemljama nekadašnje Jugoslavije i naravno, za predstavljanje njenih autora. O prvoj knjizi i svojim iskustvima, sa književnm kritičarem Vladimirom Arsenićem razgovarali su Marija Pavlović, Stefan Bošković i Uroš Bojanović. Publici su se predstavili i čitanjem svojih tekstova.
VEČERAS (srijeda, 26.april) će u sali DODEST, od 20 sati na temu Prva knjiga, književni kritičar Vladimir Arsenić razgovarati sa piscima: Slađanom Kavarić, Natalijom Miletić i Nemanjom Jovanovićem, a sat vremena kasnije biće organizovan program Do prve knjige u okviru kojeg će Anica Vujnović razgovarati sa gostima festivala koji vode radionice kreativnog pisanja: Vladimirom Arsenićem, Natalijom Miletić i Vaskom Raičevićem.
Treće veče KIC-ovog regionalnog književnog festivala ”Literitorija” biće organizovano u četvrtak, 27.aprila, u sali DODEST, od 20 sati, a biće posvećeno književnim časopisima regiona, prvo kao razgovor na temu: “Mainstream i novi talas”, dok će u drugom dijelu programa (od 21h) urednici časopisa, koji su i pjesnici, čitati svoju poeziju.
Učesnici: Tibor Hrs Pandur i Muanis Sinanović (revija IDIOT), Milorad Popović (ARS), Alen Bešić (POLJA), Dejan Aleksić (POVELJA) i Đorđe Šćepović (SCRIPT).
DEJAN ALEKSIĆ (1972) pjesnik, dramski pisac i književni stvaralac za djecu. Diplomirao na Odseku za srpsku književnost i jezik na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Objavio je 11 knjiga pjesama za koje je dobio najznačajnija književna priznanja (Meša Selimović, Branko Miljković, Zmajeva nagrada Matice srpske, Branko Ćopić, Borislav Pekić, Risto Ratković…) Pored pjesničkih, autor je petnaest knjiga za djecu i mlade, za koje je dobio sve najznačajnije nagrade za stvaraoce iz ove oblasti. Njegove pjesme i priče zastupljene su u brojnim antologijama i prevođene na nekoliko evropskih jezika. Živi i radi u Kraljevu.
ALEN BEŠIĆ (1975, Bihać, Bosna i Hercegovina), diplomirao je na Odseku za srpsku književnost i jezik Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Radio je kao urednik programa u „Američkom kutku“ u Novom Sadu; od 2007. godine radi kao urednik časopisa za književnost i teoriju Polja, a od 2013. i kao urednik izdavačke djelatnosti Kulturnog centra Novog Sada. Za zbirku Golo srce dobio je nagrade „Branko Miljković“ i „Risto Ratković“ (2013). Za prevod romana Lepotica Džojs Kerol Outs (2010) dobio je nagradu Društva književnika Vojvodine za prevod godine, a za prevod izabranih pjesama Tonija Hoglanda Ne reci nikome (2015) nagradu „Miloš N. Đurić“ Udruženja književnih prevodilaca Srbije. Član je Srpskog književnog društva i Udruženja književnih prevodilaca Srbije. Živi u Novom Sadu.
MUANIS SINANOVIĆ rođen je 1989. u Novom Mestu, živi i radi u Ljubljani i Celju. Izdao je tri pjesničke zbirke, Štafeta oko gradske smreke (2011., nagrada Slovenačkog sajma knjiga za najbolji prvijenac), Pjesme (2014) i Dvovid (2016). Piše književnu kritiku i kritičke tekstove o kulturnim i političkim pojavama za Radio Študent, gdje vodi i mjesečnu emisiju o književnosti Pisaće mašine s piscima Andrejem Tomažinom i Markom Bauerom. Uređuje književni časopis I.D.I.O.T i ediciju za humanistiku Nova znamenja.
TIBOR HRS PANDUR je rođen 1985. godine u Mariboru. U Ljubljani je završio studije komparativne književnosti. Osnivač je i urednik književnog magazina i paraknjiževne organizacije I.D.I.O.T., u kom i objavljuje poziju, drame i teorijske tekstove. Njegova prva drama “Dream 59” premijerno je izvedena 2008. godine u režiji Jane Pršuh, u ljubljanskom pozorištu Glej. Center za slovensko književnost objavio je 2010. godine njegovu prvu zbirku poezije “Energymaćine”, a zatim i prevod izabrane poezije Džima Morisona “Očevidec”. Nastupa na festivalima širom Evrope, a živi u Ljubljani kao slobodni umjetnik i prevodilac.
MILORAD POPOVIĆ rođen je 1957. godine u Lipi Cuckoj, Cetinje. Objavio je knjige poezije: Sa trga glodara, So Jude, Nema više klađenja, Red se polako zavodi, Cetinjski ljetopis, Nesigurna zemlja, i Raskršća, te knjige eseja: Mali narod i nacionalizam, Crnogorsko pitanje, Podijeljena nacija, i Njegoš i crnogorska nacija, Njegoševo nasljeđe. Autor je dva romana: Karnera, za koji je 2013. godine dobio nagradu Meša Selimović u Tuzli i Čovjek bez lica za koji je dobio respektabilno priznanje Trinaestojulsku nagradu Crne Gore za 2016. godinu. Djela su mu preveđena na desetak stranih jezika. Predsjednik je CDNK i direktor OKF sa Cetinje, izdavača savremene crnogorske i južnoslovenskih književnosti i časopisa za književnost, kulturu i društvena pitanja ARS. Dobitnik je više nagrada za književnost.
ĐORĐE ŠĆEPOVIĆ je rođen 1983. godine u Podgorici. Objavio je knjige poezije: Provincije spasa (2004), Molitva za Judu (2004), Par riječi o strahu (2005), Apostol iz bloka A (2006), Triput reci metropola i nahrani ptice slovima (2009) i knjigu Dok crtah mapu svojih putovanja (2016). Zastupljen je u više zbornika i antologija. Prevođen je na engleski, njemački i slovenački jezik. Jedan je od osnivača i urednika časopisa Script. Živi u Podgorici.
Prof. dr Novak Kilibarda otvorio je sinoć serijal “Njegoš naš nasušni”, koji ćemo povodom 170 godina od objavljivanja Gorskog vijenca, sa Društvom za očuvanje crnogorske narodne baštine (DOB), organizovati svakog poneđeljka sa početkom u 18 h u Multimedijalnoj sali KIC-a.
Na prvom predavanju, prof. Kilibarda je ukazao na značaj narodne književnosti u formiranju Njegoševe poetske ličnosti, naglašavajući neprolazne kosmopolitske vrijednosti cjelokupnog stvaralaštva ovog velikana.
U ime organizatora skup je pozdravila direktorica KIC-a Snežana Burzan koja je istakla da je sigurna da su i u 21. vijeku, vijeku globalizacije, otuđenja, razvoja tehonologije i raznovrsnih networka, Njegoševe misli svevremenske i opštečovječanske, pa ih stoga i na ovaj način valja približiti naročito mladima.
Predsjednik DOB-a Goran Sekulović najavio je da će sljedećih poneđeljaka u KIC-u o Njegošu besjediti: dr Sreten Perović, dr Čedomir Bogićević, dr Dušan Ičević, Miraš Martinović, Borislav Cimeša, Čedomir Drašković, kao i drugi predstavnici crnogorskog društvenog, umjetničkog, kulturnog života.
Serijal “Njegoš naš nasušni” trajaće do jeseni (izuzev prazničnih dana i ljetnje pauze), a sljedeće predavanje zakazano je za poneđeljak, 8. maja.
‘’Riznica narodne tradicije za budućnost!’’
Svečani koncert u čast velikog jubileja – 70 godina uspješnog rada Folklornog ansambla KIC-a “Budo Tomović”, održan je sinoć (20.april) u prepunoj Velikoj sali koja je bila mala da primi sve zainteresovane.
Pozdravnom besjedom, veče je otvorila direktorica KIC-a Snežana Burzan poželjevši dobrodošlicu u *srce kulture grada i *riznicu narodne tradicije za budućnost! Ona je kazala da su “poslijeratni titogradski poletni “Budovci” utabali naše umjetničke staze neponovljivim žarom i entuzijazmom. Folkloraši nekadašnjeg Doma omladine promovišu ljepote crnogorskog i jugoslovenskog folklora, razigrani i raspjevani širom svijeta, okićeni brojnim priznanjima. Današnja, generacija 21.vijeka, dodaje Burzan, nastavlja 70-togodišnju bogatu tradiciju, plijeni očuvanjem autentičnosti igre i pjesme, ljepotom i koraka i stasa i glasa, obrazovanjem, spektakularnošću nastupa.” Direktorica KIC-a je podsjetila da je “ova gradska institucija uvijek bila pravi umjetnički mravinjak – i folkloraša, muzičara, pjevača, voditelja, pisaca, slikara, recitatora i glumaca, DODEST-ovaca, FIAT-ovaca, i političara, ministara, direktora, novinara… Pravi rasadnik talenata, mjesto sastanaka, druženja za cio život, ostvarenja snova, prvih ljubavi i sklopljenih brakova, djece, od kojih sam i ja jedno. KIC je i danas ponos Glavnog grada, zaključujući da će KIC “Budo Tomović” i dalje baštiniti narodnu tradiciju, i biti, sa pogledom u budućnost, promoter talenovanih stvaralaca i vrijednosti nove evropske Podgorice.‘’
Uslijedio je spektakularni koncert pod sloganom ’’Riznica narodne tradicije za budućnost!’’ – igre iz Spiča (Vrsuta), Vlaške igre, igre iz Boke Kotorske (Škaljara i Dobrote), Šopske i Šokačke igre, igre iz okoline Leskovca i igre iz stare Crne Gore, za koje su koreografije osmislili : pok. Ablah Abdović, Desanka Đorđević, Dragomir Kljaca Vuković i Hasan Cano Đečević. Publika je nakon svake tačke izvođače pozdravljala višeminutnim aplauzima. Folklornim i muzičkim vremeplovom dugim 70 godina, a samo u sat i po kvalitetnog programa, prosetali smo kroz bogato folklorno i muzičko kulturno nasljeđe Podgorice i Crne Gore, i bivše Jugoslavije, a sve pod budnim okom koreografa drustva Hasana Cana Đečevića i šefa Narodnog orkestra KIC-a ‘’Budo Tomović’’ Žutog Serhatlića. Gosti koncerta bili su pjevači koji su ponikli na sceni Doma omladine i danas rado viđeni Zoran Kalezić i Branka Scepanocić, kao i legenda podgoričkog sevdaha Žuti Serhatlić. Da je pred talentovanom 11-godišnjakinjom Đinom Mićović svijetla buducnost potvrdila je brojna publika dugim aplauzom nakon njenog izvođenja ‘’Mlada Jelka ljubi Janka’’.
Tokom 5 minutnog muzičkog performansa i nota Makadamove “Balerine”, “Devojko mala”, “Let it be” i dr. zračili su pozitivnom energijom i pobrali ovacije publike.
Književnik Zuvdija Hodžić potpisuje tekst, a program su vodili glumci Žana Gardašević i Jovan Dabović,
Na kraju, povodom jubileja, direktorici KIC-a Snežani Burzan, predsjednik Skupštine Udruženja folklornih ansambala Crne Gore Lazar Božović uručio je PLAKETU Udruženja.
Koncertu su, između ostalih, prisustvovali: predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović, Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Nj. E. Aivo Orav, poslanik prof. dr Vujica Lazović, čelnica Nacionalne turisticke organizacije Željka Radak Kukavičić, sekretarka za kulturu i sport Glavnog grada Nela Savković – Vukčević i drugi čelnici državnih i gradskih organa i institucija, potom predstavnici diplomatskog kora – ambasadorka Poljske Nje. E. Irina Tatažinjska, ambasador Palestine Nj. E Rabii Alhantouli, predstavnici ambasada Slovenije i Mađarske, inostranih kulturnih centara, potom predstavnici javnog, kulturnog i političkog života Podgorice i Crne Gore, brojni bivši folkloraši, muzičari, pisci, novinari…
Uskoro ce na programima TVCG biti emitovan snimak ovog jubilarnog koncerta u čast jubileja – 70 godina uspješnog rada Folklornog ansambla KIC-a “Budo Tomović” – ‘’Riznica narodne tradicije za budućnost!’’
Kulturno – informativni centar „Budo Tomović“ oragnizuje od 26. aprila do 24. maja, treći kurs „Crnogorskog ora“ za odrasle.
Zainteresovani građani, dva puta sedmično, kroz igru, pjesmu i druženje moći će da savladaju osnove tradicionalne crnogorske igre, sa asistentima KIC-ovog folklornog ansambla. Kurs će biti besplatan.
Pozivamo sugrađane na prvi čas u srijedu, 26. aprila, u KIC-u „Budo Tomović“ od 20 sati.
Dobro došli!