Filmsku reviju “Ljubav na filmu” organizovaćemo u okviru filmskog programa Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” od 5. do 8.februara u sali DODEST, sa početkom u 20 sati.
Revija je posvećena 14.februaru – Danu zaljubljenih, a obuhvatiće projekciju nekoliko najpoznatijih filmova sa ljubavnom tematikom.
Drama “Princ plime” (1991) rediteljke Barbare Strejsend otvoriće reviju u poneđeljak, 5.februara. Ovo je priča o uspomenama koje nas progone i istini koja nas oslobađa.
Projekcija filma reditelja Tonija Skota “Osveta” (1990) predviđena je za utorak, 6.februar u kojem su dva poznanika spremna rizikovati sve što imaju kako bi ostala zajedno.
U srijedu, 7. februara prikazaćemo film “Djevojka koju sam volio” (1973) reditelja Sidnija Polaka koji donosi priču o ljubavnoj vezi između Katie Morosky i Hubbella Gardinera.
Ekranizacija istoimenog ljubavnog romana Roberta Džejmsa Volera (Roberta Jamesa Wallera) film “Mostovi okruga Medison” (1995) Klinta Istvuda zatvoriće reviju u četvrtak, 8.februara.
Kolektivna izložba Udruženja likovnih umjetničkih stvaralaca Crne Gore
Izložbeni hol / 19:00
petak, 2.februar
KIC
Kamerna muzika
Mihail Bereznjicki, viola i Marija Popović, klavir
Velika sala / 20:00
Jedan od najbriljantnijih violista današnjice, zaslužni umjetnik Rusije, pobjednik međunarodnih takmičenja, izvešće djela Hendla, Bramsa i rumunskog kompozitora Stana Golestana u saradnji sa crnogorskom pijanistkinjom Marijom Popović.
subota, 3.februar
CEKUM
INTERNACIONALNI FESTIVAL KLAPA – CRNA GORA 2018.
Velika sala / 19:00
5 – 8.februar
KIC
Filmska revija LJUBAV NA FILMU
Sala DODEST / 20:00
poneđeljak, 5.februar – Princ plime / The Prince of Tides (1991)
Prvo predstavljanje pred crnogorskom publikom ostvariće u saradnji sa muzičarima Anom Protulipac (bas, prateći vokal) i Slavenom Ljujićem (bubanj). Na repertoaru će se naći pjesme sa njena tri albuma u izdanju Blues Time Records iz Beograda.
i 15.februar
KIC
Muzičko – poetsko veče
Ivan Bosiljčić sa bendom
Velika sala / 20:00
Popularni glumac izvešće poznate ruske romanse, filmsku i savremenu pop muziku, prožetu poezijom najvećih domaćih i stranih pjesnika poput Šantića, Rakića, Antića, Jesenjina.
petak, 16.februar
KIC
Promocija romana NAŠI SU ŽIVOTI BJEKSTVA
autora Jovana Nikolaidisa
Multimedijalna sala / 19:00
petak, 16.februar
KIC
Kamerna muzika
MOZART ONLY
Velika sala / 20:00
Mladi Gudački kvartet “Doclea” i solisti – virtuozi Žana Lekić, flauta, Nadica Ristić Simović, oboa i Veljko Klenkovski, klarinet, izvešće najljepše stranice Mocartove kamerne muzike.
poneđeljak, 19.februar
Izložba stripa ZGAŽENA IZLOŽBA
autora Srđana Ivanovića
Izložbeni hol / 19:00
poneđeljak, 19.februar
Veče sevdaha i starogradske muzike KRADEM TI SE U VEČERI
Tamare Pavićević
Sala DODEST / 20:00
utorak, 20.februar
Gimnazija “Slobodan Škerović”
Predstava JOMEO I KRULIJA
Velika sala / 19:00
Rađena po tekstu i u režiji učenice Nikoline Pavićević.
srijeda, 21.februar
Jubilej – 30 godina ŠANTE PANTE U CRNOJ GORI
Velika sala / 10:00
22 – 24.februar
KIC
Filmska revija POZORIŠTE NA FILMU
Sala DODEST / 20:00
četvrtak, 22.februar – Mačka na usijanom limenom krovu / Cat on a Hot Tin Roof (1958)
Izložba slika Todora Živaljevića Veličkog i Anđelke Ljumović
VARIJACIJE
Izložbeni hol / 19:00
poneđeljak, 26.februar
Elektroakustički kabare A WEILL AGO
Velika sala / 20:00
Elektroakustički kabare kompozitorke Ane Gnjatović za sopran, klavir i elektroniku inspirisan je ličnošću i muzikom Kurta Vajla koji sopran Tijana Đuričić izvodi uz klavirsku pratnju Milivoja Veljića.
poneđeljak, 26.februar
GlobalSoft Montenegro, Zavod za zapošljavanje i KIC
Premijera kratkog filma čiji su autori osobe sa invaliditetom:
Ambroz Nikač, Ivan Popović, Mirsad Škrijelj i Saša Kapetanović
Sala DODEST /18:00
poneđeljak, 26.februar
KUB Educo sajam međunarodnog obrazovanja i stranih jezika
American Corner / 14 – 17h
Predstavnici inostranih srednjih škola i fakulteta, u neposrednom i opuštenom razgovoru, predstaviće svoje programe i kurseve stranih jezika u inostranstvu.
srijeda, 28.februar
American Corner
Povodom obilježavanja Mjeseca nasljeđa američkih crnaca
Ulaznice za muzičko – poetsko veče Ivana Bosiljčiča se od 1.februara mogu kupiti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a (9 – 20h) po cijeni od 10 eura.
Da je KIC-ova Manifestacija kamernih dramskih ostvarenja MAKADO već zauzela mjesta u srcima publike i ponovo izazvala veliko interesovanje, najbolje potvrđuje prepuna Velika sala KIC-a na sinoćnjem svečanom otvaranju.
Otvarajući manifestaciju, direktorica Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović“ Snežana Burzan istakla je da je sigurna da će treći MAKADO biti još uspješniji od prethodnih, jer se i ove godine KIC potrudio da osvježi januarsku umjetničku scenu u Glavnom gradu i Crnoj Gori, i ponudi podgoričke premijere kamernih dramskih projekata.
“Želimo da vjernoj publici, kao i uvijek, a u okviru budžetskih mogućnosti – predstavimo najsvježija dramska ostvarenja iz zemlje i regiona, jer nam je cilj da budemo i aktuelni i kvalitetni” – poručila je Burzan.
Predstava u formi lažne dokumentarne drame “Jami distrikt” reditelja Kokana Mladenovića, sinoć (26.januara) je označila početak ove manifestacije. Pozorišni komad koji problematizuje pitanja nacije i nacionalnih država, uz sjajnu muzičku pratnju benda Vroom, pobrao je burne aplauze i ovacije publike.
Danas (27.januar) u podne biće predstavljen autorski projekat Davora Dragojevića “Vrijeme je za magiju” (3+), a publika će večeras od 20 sati u sali DODEST uživati u autorskom projektu sarajevskog glumca Harisa Burine “Tako je govorio Lepi”.
Trećeg dana MAKADA (neđelja, 28.januar) ugostićemo Kulturni centar “Nikola Đurković” iz Kotora sa predstavom “Gospodin Foka” u Velikoj sali od 20 sati.
Ovogodišnji MAKADO zatvara predstava “Krivica” kolašinskog “Korifej teatra” čiju režiju i izvedbu potpisuju Đorđije Tatić i Anđelija Rondović.
Podsjetimo, karata za predstavu “Tako je govorio Lepi” još uvijek ima u prodaji i mogu se kupiti na biletarnici KIC-a po cijeni od 5 eura. Na biletarnici se preuzimaju i besplatne ulaznice za “Gospodina Foku”, dok za predstavu “Krivica” karata više nema.
Jedan od najistaknutijih violista današnjice Mihail Bereznjicki, laureat međunarodnih takmičenja i zaslužni umjetnik Rusije i crnogorska pijanistkinja Marija Popović premijerno u KIC-u prirediće koncert u petak, 2. februara sa početkom u 20h.
Na programu ovog dua su djela Georga Fridriha Hendla, Johanesa Bramsa i Stana Golestana.
Mihail Bereznjicki je po mišljenju mnogih poznatih muzičara, jedan od najboljih violista u svijetu. Krase ga kombinacije toplog zvuka viole i violinske virtuoznosti, moćnog temperamenta i prefinjene lirike, revolucionarne i avangardne ideje. Violu je počeo da svira tek sa dvadeset šest godina, kada je osjetio da mu je viola bliži instrument i po zvuku i po stilu. Do tada je već bio iskusni violinista i formiran muzičar, svirao je kao solista, u raznim kamernim ansamblima i sarađivao sa najboljim svjetskim orkestrima. Kao violinista, za vrijeme školovanja na Moskovskom konzervatorijumu, bio je u klasi prof. Maje Glezarove i N.G. Beškine, a iskustvo kamernog muziciranja je stekao pod rukovodstvom Mihaila Kopelmana, Valentina Berlinskog, D.V. Šebalina, A.G. Bahćieva i mnogih drugih. Uslijedile su i poslijediplomske sudije u klasi profesora Jurija Bašmeta. Tih godina je imao mnogo nastupa i kao violinista i kao violista, svirajući ponekad oba instrumenta na istom koncertu.
Bereznjicki je pobjednik međunarodnog takmičenja violista “Jurij Bašmet” u Moskvi, međunarodnog takmičenja kamerne muzike “Vincenzo Bellini” u Italiji, (1990), laureat međunarodnog takmičenja violista “Lionel Tertis” u Engleskoj (1997), ujedno i prvi ruski violista koji je osvojio nagradu na tom takmičenju od kada je osnovano 1980.
Kao solista i član raznih ansambala učestvuje na festivalima u Rusiji, Litvaniji, Letoniji, Mađarskoj, Poljskoj, Italiji, Austriji, Španiji, Njemačkoj, Francuskoj, Finskoj, Engleskoj, Kostarici, Južnoj Koreji i dr. Među festivalima su “Decembarske večeri” sjećanje na pijanistu Sviatoslava T. Rihtera i „Moskovska jesen” u Moskvi, “Berliner Festwochen” i “Oleg Kagan Musikfest” u Njemačkoj, “Bath International Music Festival” u Engleskoj. Mihail Bereznjicki je prvi u Rusiji izveo mnoga djela kompozitora kao što su Nino Rota, Majkl Najman, Rebeka Klark, Džork Bouen, Morton Feldman, E. Podgajc, Ivgeni Golubev i dr. Svirao je u ansamblu sa slavnim muzičarima kao što su violinisti Gidon Kremer, Viktor Tretjakov, Ivri Gitlis, pijanisti Aleksej Ljubimov, Naum Štarkman, Vasilij Lobanov, violončelisti Natalija Gutman i Aleksandar Rudin, violista Jurij Bašmet, i drugi.
Od 2002. do 2016. godine radio je kao docent na Moskovskom konzervatorijumu. Dobitnik je priznanja Zaslužni umjetnik Rusije i član je žirija mnogih međunarodnih takmičenja. Snimao je za radio i televiziju. Trenutno nastupa po cijelom svijetu i radi na Muzičkoj akademiji na Cetinju.
Pijanistkinja Marija Popović rođena je 1984. u Kotoru, gdje je završila nižu i srednju muzičku školu u klasama prof. Marine Dulović i prof. Olge Borzenko. Školovanje je nastavila u Kijevu, na konzervatorijumu „Pjotr Iljič Čajkovski“ u klasi prof. Jurija Kota, gdje je diplomirala 2007. godine. U Kijevu je završila postdiplomske studije na odsjeku za kamernu muziku, u klasi prof. Ije S. Carevića (2010).
Osvojila je preko trideset nagrada na državnim i međunarodnim takmičenjima.
Sarađivala je sa mnogim renomiranim umjetnicima u zemlji i inostranstvu, a kao solista je nastupala sa simfonijskim orkestrom iz Černigova, Ukrajina. Usavršavala se na kursevima kod profesora Paula Gulde, Doriana Leljaka, Aleksandra Bondurjanskog i drugih. Bila je angažovana kao asistentkinja prof. Ije S. Carevića na konzervatorijumu “P. I. Čajkovski” u Kijevu a kasnije kao nastavnica klavira i kamerne muzike u srednjoj muzičkoj školi “Vida Matijan” u Kotoru, i srednjoj muzičkoj školi u Tivtu, u periodu od 2010. do 2013. godine. U tom periodu njeni učenici su osvojili dvadesetak nagrada na državnim i međunarodnim takmičenjima. Na svom repertoaru trenutno ima preko trideset programa kamerne muzike.
Mlada kantautorka, pijanistkinja i pjevačica Katarina Pejak , prvi put u Podgorici nastupiće sa svojim trijom, u petak 9. februara u Velikoj sali Kulturno – informativnog centra ‘’Budo Tomović’’, sa početkom u 20h.
Trio čine: Katarina Pejak (klavir i glas), Ana Protulipac (bas) i Slaven Ljujić (bubanj).
Katarina Pejak je kantautorka, pijanistkinja i pevacica rodjena u Beogradu, a trenutno zivi u Nesvilu (drzava Tenesi, SAD).
U svojoj muzici kombinuje muzicke zanrove americkih korena.
Diplomirala je na Berklee College of Music (Boston, Masacusets, SAD) 2014. godine, a bila joj je dodeljena i nagrada za dostignuce u okviru Songwriting smera na tom fakultetu. Godinu dana kasnije, u okviru Berklee Songwriting Week (nedelje kantautorstva) pri letnjem programu ove akademije, Katarina je radila kao mentor mladim polaznicima lenje skole.
Medju njenim znacajnijim nastupima su i: Becki bluz festival (Vienna Blues Fest), 2017, serija koncerata u Kalkuti (Indija), 2017, klub “Funky Biscuit” (Florida), 2016, Beogradski festival piva (Beer fest), 2012. i 2013, i mnogi klupski nastupi na podrucju SAD.
Katarina Pejak je do sada izdala tri albuma, u izdanju Blues Time Records iz Beograda: “Perfume & Luck” (2010.), “First Hand Stories” (2012.) i “Old, New, Borrowed and Blues” (2016.). Njen treci studijski album snimljen je u Nesvilu, i njegov izlazak ocekuje se u toku ove godine.
Promocija knjige “Ne kradi mi sebe” autorke Milanke Aranitović Rakočević biće organizovana u utorak, 23.januara u Multimedijalnoj sali KIC-a “Budo Tomović”, od 19 sati.
O knjizi će govoriti prof.dr i književni kritičar Sofija Kalezić. Medijatorka večeri je pjesnikinja Gordana Sarić, a specijalna gošća biće Ivana Milašević.
Milanka Aranitović Rakočević autorka je romana “Kad zažmuriš niko te ne vidi” u kojem je progovorila o nasilju u porodici, opisala sve uspone i padove i sa čitaocima podijelila najskrivenije detalje iz života. Nakon toga, objavljuje i roman “Pucaj, puče mi duša”, potresnu priču ljudi koji su preživjeli sve strahote rata u Bosni.
Roman “Exit (biti drugačiji, ipak!)”, autorke Sonje Ražnatović, premijerno će biti promovisan pred podgoričkom publikom u srijedu, 24. januara, u Multimedijalnoj sali Kulturno – informativnog centra ‘’Budo Tomović’’, sa početkom u 19h.
O djelu će, pored autorke, govoriti Dr Sofija Kalezić – Đuričković (recenzentkinja), Mr Marijana Terić sa Fakulteta za crnogorski jezik, a moderatorka večeri biće Jasna Rudović. Odlomke iz romana čitaće gosti iznenađenja.
“Exit(biti drugačiji, ipak!)” je drugi roman Sonje Ražnatović, a objavljen je u izdanju renomirane izdavačke kuće “Čigoja” iz Beograda. Pisan pretežno iz muškog ugla, “Exit” se bavi društvenim različitostima i po žanrovskom opredeljenju je najbliži psihološkom romanu – romanu toka svijesti. Njegova struktura obuhvata tri tematska sloja, zapravo tri tematski različite priče.
Sonja Ražnatović je rođena 3.10.1969. u Titogradu. Diplomirala je 1995. na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Podgorici, a magistrirala na Ekonomskom fakultetu u istom gradu. Autorka je romana Jana, samo privremeno u bloku 9, objavljenog u novembru 2016. godine u izdanju cetinjskog Otvorenog kulturnog foruma. Roman je bio motivisan željom da na crnogorskoj literarnoj sceni afirmiše i drugačiju, ležerniju formu i način književnog izražavanja, te da prezentira svoje viđenje pravca u kojem je, kroz vrijeme, evoluirao odnos crnogorskih žena prema braku, porodici i porodičnim obavezama, i u kojem su potrebe žena u pozitivnom smislu rasle i proširivale se i na poslovne ambicije, profesionalno usavršavanje i potrebu za suštinskim samoispitivanjem i radom na sebi u svakom pogledu, ali nikada ne zaboravljajući da je porodica na prvom mjestu. Sonja Ražnatović je i kolumnista dnevnog lista Pobjeda.
Roman “Exit (biti drugačiji, ipak!)” je dostupan u knjižarama u Srbiji i Crnoj Gori, a može se i naručiti putem sajtova www.knjizara.com , www.cigoja.com i www.delfi.rs.
Treće izdanje Manifestacije kamernih dramskih ostvarenja – MAKADO organizovaćemo od 26. do 29.januara u okviru dramskog programa Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović“.
Manifestacija će obuhvatiti četiri aktuelna dramska ostvarenja iz Crne Gore i jednu gostujuću predstavu koje će premijerno biti izvedene pred podgoričkom publikom.
Dokumentarna pozorišna predstava “Jami distrikt” o najstarijoj naciji na svijetu otvoriće manifestaciju u petak, 26.januara, u Velikoj sali, sa početkom u 20 sati.
Autorka teksta je Milena Bogavac, režiju potpisuje Kokan Mladenović, a uloge tumače: Isidora Simijonović, Jelena Graovac i Nina Nešković. Muziku izvodi grupa Vrooom čiji članovi su: Jamal al Kiswani, Marko Grubić i Nemanja Dragaš.
U formi lažne dokumentarne drame, predstava se bazira na izmišljenom, ali mogućem događaju: u selu Jamena, na tromeđi Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, naučnici su otkrili najstarije paleolitsko naselje u istoriji čovječanstva. Otkriće je značajno jer pomjera naučna saznanja o početku razvoja ljudske vrste stotinama hiljada godina unazad: homo sapiensi su bitno stariji nego što se to do sada mislilo. Ovo revolucionarno otkriće, od značaja je za čitavo čovječanstvo, ali se za njega posebno interesuju Srbi, Hrvati i Bošnjaci, imajući u vidu da se preistoprijska Jamena, nalazi na teritoriji sve tri države. Budući da svaka država pokušava da ga prisvoji, počinje niz apsurdnih teorija, o tome koji je narod stariji i kome pripada drevna Jamena.
Autorski projekat Davora Dragojevića “Vrijeme je za magiju” koji je namijenjen djeci starijoj od tri godine organizovaćemo u subotu, 27.januara u sali DODEST, sa početkom u 12 sati.
Mađioničar, koji je i vlasnik cirkusa, traži klovnove za svoj nastup. Pozivaju se djeca iz publike da se oprobaju u klovnovskim vještinama, kako bi se izabrao onaj pravi koji će dobiti priliku da radi u cirkusu…
Istog dana (subota, 27.januar) podgoričkoj publici biće predstavljen autorski projekat Harisa Burine „Tako je govorio Lepi“ sarajevske „Heft“ produkcije.
Kroz izuzetno zabavnu i duhovitu (ne) stand-up komediju Haris Burina donosi priču o svojim susjedima, roditeljima, supruzi, tuzlanskim kriminalcima, sarajevskim taksistima, mostarskim liskama kao i vrhunskim prijateljima iz svijeta glume, muzike, estrade. Ideju za predstavu dobio je prilikom snimanja igranog filma „Balada o Pišonji i Žugi“ u kojem je Burina ostvario ulogu Lepog, legendarnog lika iz istoimene čuvene pjesme rock grupe Zabranjeno pušenje. Predstava će biti izvedena u sali DODEST, sa početkom u 20 sati.
Kulturni centar “Nikola Đurković” iz Kotora gostovaće sa predstavom “Gospodin Foka” u neđelju, 28.januara, u Velikoj sali od 20 sati.
Radnja komada smještena je u 1968. godinu, koja je po mnogo čemu ostala upamćena u istoriji. “Naši akteri ne učestvuju u tim događajima, već pokušavaju da se izbore sa svojim sopstvenim strahovima u svojim malim životima”, kazala je rediteljka Bojana Jelovac. U moru velikih tema današnjice, ova topla ljudska priča, pomaže nam da se zagledamo duboko u sebe i iskreno postavimo pitanja kojih se možda najviše plašimo.
Tekst je napisao Gordan Mihić, a igraju: Jovan Dabović, Nina Ševaljević i Radenka Ševa.
Manifestacija će biti završena sa predstavom “Krivica” Nevladine organizacije “Roditelji za učenike” u poneđeljak, 29.januara u sali DODEST od 20 sati.
Tekstopisac je Nebojša Romčević, a režiju i izvedbu potpisuju Đorđije Tatić i Anđelija Rondović.
Gordana, profesorka muzičkog vaspitanja živi u malom jedva uslovnom stanu sa poluautističnim sinom od 8 godina, koji se potpuno povukao u sebe od trenutka kada mu je otac izvršio samoubistvo. U pokušaju da svoj već haotičan život sredi, Gordana dovodi u stan svog ljubavnika (Braco), privatnog preduzetnika i vlasnika maloprodajnog objekta (trafika). Međutim, od tog trenutka sve kreće u sasvim suprotnom, pogrešnom i komičnom pravcu.
Osim za predstavu “Tako je govorio Lepi”, ulaznice za sve predstave su besplatne i mogu se podići na biletranici KIC-a od petka 19.januara. Za predstavu ”Tako je govorio Lepi” karta je 5 eura. Biletarnica KIC-a radi od 9 – 20h.