Izložba slika sa “Prve likovne kolonije Medun 2018”

U četvrtak, 28. juna u 19h, u izložbenom holu KIC-a “Budo Tomović” u Podgorici, biće otvorena izložba slika sa “Prve likovne kolonije Medun 2018”.

Direktorica KIC-a Snežana Burzan će otvoriti izložbu koja će moći da se pogleda do 12.jula.

Svoje radove predstaviće: Bato Dragoljub Brajović, Maja Brajović, Mila Đerković, Leo Đokaj, Nataša Đurović, Žarko Glavatović, Čedomila Ivanović, Denja Ivanović, Mirsad Koljenović, Irvin Masličić i drugi.

U okviru svečanosti biće premijerno predstavljena pjesma “Složni Kuči” nastala po tekstu Momčila Lakovića, a dok je autor muzike Šukrija Žuti Serhatlić.

“Likovna kolonija ustanovljena je kao dio tradicionalne kulturne aktivnosti u Kučima. Centar interesovanja je arheološko – istorijski kompleks Medun, sa tradicijom od 3000 godina, i ličnost i djelo vojvode Marka Miljanova, istaknutog narodnog pisca i etičara. Neizostavne su i prirodne ljepote, te kulturne i istorijske vrijednosti, kao i sportske aktivnosti u Kučima. Likovna kolonija ima za cilj podsticanje aktivnosti na osnivanju Kučkog kulturnog centra, a u pravcu objedinjavnja svih kulturnih i sportskih aktivnosti na prostoru Kuča. Likovna kolonija teži da preraste u kulturni događaj od šireg značaja uključivanjem u rad slikara i drugih umjetnika iz Crne Gore i inostranstva, radi upoznavanja i druženja, te razmjene iskustava, što će doprinijeti i uneprijeđenju kulturnog života u Kučima” piše u katalogu Momčilo Laković

KONCERT HORA ”MONTENEGRO” IZ ZAGREBA

Hor “Montenegro” Društva crnogoraca i prijatelja Crne Gore iz Zagreba održaće koncert u okviru manifestacije “Podgoričko kulturno ljeto 2018” u poneđeljak, 25.juna, u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” sa početkom u 20 sati.

Hor „Montenegro“ je osnovan 2000. godine. Ima oko 30-tak stalnih članica i članova. Na repertoaru su tradicionalne crnogorske pjesme, kako „brdske“, tako i primorske i gradske (varoške), a mogu se čuti i pjesme iz Hrvatske, kao i susjednih zemalja. Hor uspješno vodi vrsni muzičar Edin Džaferagić, koji je ujedno i instrumentalista na harmonici. Pjesme su aranžirane nešto drugačije od originalnih izvedbi, prikladno vremenu i umjetničkom sagledavanju. Istaknute solistkinje su Viktorija Božičević i Jadranka Šincek. Hor bilježi velik broj nastupa kako u Zagrebu, tako i u nizu gradova Hrvatske, Slovenije, a nastupali su i na „Festivalu ruže“ u Češkoj.

Organizatori gostivanja su Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore i Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada.

Ulaz je besplatan.

Dobro došli!

Gostovanje Norberta Geštrajna u KIC-u „Budo Tomović“

U Podgorici će, u okviru redovnog programa KIC-a “Budo Tomović”, u utorak, 26. juna gostovati poznati austrijski pisac Norbert Geštrajn i predstaviti svoj roman “Neko” koji je nedavno objavljen u izdanju Otvorenog kulturnog foruma sa Cetinja.

O romanu će sa autorom razgovarati teoretičarka književnosti Jelena Knežević koja je knjigu prevela na crnogorski jezik, a u razgovoru će učestvovati i spisateljica Dragana Tripković kao predstavnik izdavača, uz konsekutivno prevođenje Srećka Rakočevića.

Veče će se održati u sali DODEST, od 20 sati.

Gostovanje Norberta Geštrajna KIC “Budo Tomović” organizuje u saradnji sa Humboltovim društvom za crnogorsko-njemačku saradnju. Objavljivanje romana „Neko“ pomoglo je Ministarstvo kulture Crne Gore i književna i prevodilačka mreža TRADUKI.
Norbert Geštrajn (Norbert Gstrein, 1961), austrijski pisac, rođen u Tirolu, živi u Hamburgu i objavljuje u Njemačkoj. U književni svijet ušao je kraćim proznim ostvarenjima u kojima iz različitih perspektiva osvjetljava probleme provincijalnog života i mentaliteta (Neko, Komercijalni savjetnik), da bi kasnije slavu stekao romanima koji problematizuju pripovijedanje, a čija se priča djelimično odvija na fonu sukoba u kriznim okolnostima savremenog svijeta: na Kosovu (Zanat ubijanja), u ratnoj i poslijeratnoj Hrvatskoj (Zima na jugu), u Izraelu i Palestini (U slobodnom svijetu). Njegov najnoviji roman (Godine koje dolaze) objavljen je u februaru 2018.

Dobro došli!

PRAZNIK MUZIKE U KIC-u: ERIC LEGNINI TRIO

Praznik muzike, u originalu “Fête de la musique” (engl. World Music Day), je godišnja muzička proslava koja se obilježava širom svijeta prvog dana ljeta, 21. juna. Ove godine, na taj datum, u znak obilježavanja ove muzičke manifestacije, na velikoj sceni KIC-a nastupiće “Eric Legnini Guitar Trio” iz Pariza, sa početkom u 20 sati.  Ovaj ansambl čine pijanista, kompozitor i lider benda Erik Lenjini (Eric Legnini), gitarista Hugo Lipi (Hugo Lippi) i kontrabasista Toma Bramri (Thomas Bramerie).

Organizatori koncerta su  KIC “Budo Tomović”, Jazz Art, Francuski institut i Societe Generale banka.

Erik Lenjini (Eric Legnini, Belgija, 1970) je dao svoj jedinstveni pečat u muzici sredinom 90-ih godina, kao mlad, diskretan, ali visoko talentovan pijanista u kvartetu čuvenog italijanskog saksofoniste Stefana di Batiste (Stefano di Battista). Lenjinijev otvoreni, velikodušni stil izvirao je direktno iz tamnog srca džeza: bogato fraziranje, rafinirano i senzualno, uvijek je s lakoćom sjedinjavao melodiju i vokal. Zato je bio jedan od najtraženijih pijanista u mnogim pariškim klubovima.

Više od deset godina je poznat na internacionalnoj džez sceni; učestvovao je u projektima drugih muzičara ali intenzivno stvarao brojne autorske projekte.

Legnini je osvojio punu stilsku zrelost, počevši od prvog albuma “Miss Soul”; to mu je otvorilo mogućnost da ga čuje šira publika, koja je zavoljela njegov zavodljivi muzički univezrum,  i njegov potpuno originalni način na koji sjedinjuje tradiciju i modernist, poštuje umjetničko promišljanje i popularni izraz. Jednom rječju – šansa da se otkrije (ili ponovo otkrije) odličan muzičar.

Kao sedamnaestogodišnjak se susreo sa jednom od najvažnijih ličnosti belgijske i evropske džez scene, saksofonistom Žakom Pelcerom (Jacques Pelzer), koji ga je pozvao da sviraju zajedno u formaciji dua, a zatim i da se pridruži njegovom bendu. Ova saradnja je pomogla mladom Lenjiniju da produbi svoja znanja i proširi repertoar džez standarda, i da se istakne među perrspektivnim mladim muzičarima na belgijskoj džez sceni. Sa osamnaest je otišao u SAD da nastavi da studira džez. Ostao je u Njujorku dvje godine, što je bilo dovoljno vrijeme da uhvati ritam metropole. Takođe je otkrio interesovanje za rep, i umjetnike kao što su “Public Enemy” i “Ice-T”. Uspio je da pohađa nekoliko kurseva na Univerzitetu “Long Island” kod Richie Beirach, ali prije svega on je dobio pravi trening provodeći svoje noći u epskim džemovima u društvu najfinijih mladih muzičara tog perioda (Vincent Herring, Ravi Coltrane, Branford Marsalis, Kenny Garrett i drugi). Posredstvom stila Kennya Kirklanda, Lenjini je počeo da shvata iskonsku važnost Herbija Henkoka (Herbie Hancock) u istoriji klavirskog džeza, i od tada je postao posvećen slobodnom “hard bopu”.

Pod duplim okriljem Krklanda i Henkoka, Lenjini se vratio u rodnu Belgiju 1990. gdje je ubrzo dobio zaposlenje kao profesor džez klavira na Kraljevskom konzervatorijumu u Briselu. U međuvremenu se priključio  orkestru slavnog virtuoza na usnoj harmonici  Toots Thielemans, sa kojim je skoro dvije godine koncertirao na turnejama širom svijeta. Počeo je tada ubrazano da radi u studiju, eksperimentišući sa elektronskom muzikom i fankom. I baš kad je Lenjini postao centralna figura belgijske džez scene, život ga je odveo na drugo mjesto – u Pariz. Tome je doprinijela saradnja sa dva italijanska muzičara koje je sreo u Briselu: trubač Flavio Boltro i saksofonista Stefano di Batista, koji su tada svirali sa Loranom Kinjijem (Laurent Cugny). Trojica muzičara su se prepoznali i krenuli da rade zajedno i potraže svoju sreću u gradu svjetlosti. Bio je to Erikov novi početak.

Nastupao je s brojnim poznatim muzičarima kao što su: Enrico Rava, Joe Lovano, Mark Turner, Serge Reggiani, Aldo Romano, Philippe Catherine, Paco Sery, Didier Lockwood, Manu Katché, Richard Bobna, Henri Salvador, Christophe, Dj Cam, Sanseverino, John McLaughlin, Yvan Lins, Mike Stern, Bunky Green, Jeff Ballard, Zigaboo Modeliste, Yusef Lateef, Raphaël Sadiq, Pino Palladino, Eric Harland, Kyle Eastwood, Joss Stone, Natalie Merchant, Hugh Coltman, Yael Naim, Raoul Midon, Kurt Elling, Krystle Warren, Vince Mendoza, Michaël Brecker, Dianne Reeves, Milton Nascimento.

Poredredovnih svirki i koncerata snimio je preko pedeset albuma. Sa svojom reputacijom majstora džeza, Lenjini je radio kao umjetnički direktor na par albuma, među kojima se izdvaja saradnja na opusu poznatog Kloda Nugaroa (Claude Nougaro) za izdavačku kuću “La Note Bleue”.

Drugi projekat je bio vezan za produkciju albuma pod pseudonmom “Moogoo” sa kolektivom “Anakroniq” mlade francuske seznacionalne R&B muzičarke-pjevačice, Kayna Samet. To je bio rad na njenom albumu “Entre Deux Je”, u koji je utkao svoju ljubav prema vokalima, soulu i hip hopu.

 

Uslijedile su i nagrade za stvaralaštvo: dobio je prestižnu nagradu “Django d’Or” (Zlatni Django) kao najbolji muzičar u 2005. Istakao se na albumu Wonderland (B Flat) sa Stefanom Belmondom, koji je, iste godine, proglašen najboljim albumom i osvojio nagradu “Victoire de la Musique”, ,kao i njegova produkcija dva albuma Danijela Mila (“Après La Pluie” i “L’attente” u izdanju “Universal Jazz”). Za album “The Vox” osvojio je takođe prestižnu francusku muzičku nagradu “Victoire de la Musique”  2011. godine, u kategoriji Najbolji instrumentalni džez album. Danas je Eric Lenjini jedna od najvažnijih figura evropskog džeza, kao i jedan od najprofilisanijih umjetnika pariške muzičke scene.

 

Više pop zvuka unosi u album “Sing Twice!” iz 2013. godine, koji su kritičari ocijenili kao pregled njegove raznolike i bogate karijere. Uz svoje dugovodišnje saradnike, bubnjara Franka Agulona (Fanck Agulhon) i kontrabasistu Tomu Bramrija (Thomas Bramerie) sviraju gitara, udaraljke i duvačka sekcija a pjeva Ig Koltman (Hugh Coltman), koji je svojom “soul pop” interpretacijom doprinio posebnom koloritu ovog albuma. Dvoje  pjevača su dodatno uticala na ovaj album: Mamani Keita sa Malija i japansko-američka pjevačica Emi Meyer, s kojima je Lenjini približio granice žanrova afro-fanka i folk-popa.

 

U to vrijeme, Eric je nastavio da komponuje i producira albume (Kellylee Evans…) i svira u “all-star” bendovima, kao što je kvartet sa Manu Katché, Richard Bona i Stefano Di Battista.

Za festival “Jazz a la Villette” u Parizu kreirao je program omaž Reju Čarlsu i njegovom albumu “What’d I Say” (uz učešće pjevačica: Sandra N’Kaké, Alice Russell and Elena Pinderhughes).

Za projekat “Džez u filharmoniji” Lenjini je dirigovao desetočlanim ansamblom uz učešće muzičara kao što su Joe Lovano, Jeff Ballard, Ambrose Akinmusire, Stefano Di Battista (2015).

Radio je sve više projekata u isto vrijeme: putovao sa svojim projektom  “What’d I Say” i snimao sa Ibrahimom Malufom album “Red & Black Light”, čija je  turneja bila rasprodata u Francuskoj i Evropi.  Ova turneja je kulminirala 2016, kada je Ibrahim Maalouf svirao u arena AccorHotel ispred 14 000 ljudi!

Tokom 2017, Eric Lenjini se vraća na scenu kao lider ansambla: album “Waxx Up” je izdat u martu, i time je završio trilogiju koju je posvetio glasovima tj. pjevačima (koji se sastoji od albuma “The Vox” iz 2011. i “Sing Twice” iz 2013).

Objavio je 8 albuma: “Miss Soul” (2005), “Big Boogaloo” (2006), “Trippin’(2009), “Ballads”(2010), “The Vox” (2011), “Ballads” (2012), “Sing Twice!”(2013), “Waxx Up” (2017). Osvojio je brojne nagrade među kojima se ističu: “Gold Django” (2005) za najboljeg džez muzičara godine, “Victoire de la Musique” (2011) za najbolji džez album.

Hugo Lipi, rođen u Engleskoj 1977.godine, počeo je da svira gitaru sa 10 godina sa Patrikom Gajardom (Patrick Gaillard), a profesionalno je počeo da svira u 17.godini. Nastupao je i snimao sa najprestižnijim muzičarima poput: Alain Jean Marie, Christian Escoudé, Emmanuel Bex, Stéphane Belmondo, Marcel Azzola, Marc Fosset, Brisa Roché, Xavier Richardeau, Luigi Trussardi, Sarah Lazarus, Joe Cohn, Sylvain Luc, David Lynch (na filmu “Inland Empire”), Pierrick Pedron, Rick Margitza, takođe i na mnogim festivalima kao što su: Juan les Pins, Marciac, Coutances, Constantine, i dr.  Takođe je stalni član ansambala “Vintage Orchestra” i “Fabien Mary Quartet”. Otkriven u ovom kvartetu, Hugo je izdao je svoj prvi album “Who Cares”, sa bubnjarom Murad Benamu (Mourad Benhammou) i Floran Gak (Florent Gac).

Toma Bramri (Thomas Bramerie), rođen 1965.godine u Beržeraku (Bergerac), odrastao u Tulonu (Toulon), učio je gitaru sa Tonijem Petrućanijem (Tony Petrucciani)  i nastavio da uči sa Žan–Polom Floreanom (JeanPaul Florens). Potom prelazi na električni bas, u periodu kada se pridružio grupi “Belmondo Brothers. Nastupao je i svirao sa Peter King, Ted Nash, Bobby Porcelli, Chet Baker (1987), Toots Thielemans (1988), Horace Parlan (1989), Johnny Griffin i Steve Grossman (1990).  Sa  Olivier Hutman, Sangoma Everett i George Brown formirao je 1992. godine, ritmičku sekciju kluba “La Villa St-Germain” u Parizu, gdje su gostovali mnogi solisti, kao što su Kliford Džordan (Clifford Jordan), Frenk Ves (Franck Vess), Filip Ketrin (Philip Catherine), Tom Harel (Tom Harrell), Bili Hart (Billi Hart), Džo Lovano (Joe Lovano), Erni Vats (Ernie Vatts), Džejms Mudi (James Moodi) i Beni Golson (Benni Golson). Tada je svirao je i sa najboljim muzičarima mlađe generacije Njujorka: Džošua Redmen (Joshua Redman), Antonio Hart, Rodni Kendrik (Rodnei Kendrick), Džes Dejvis (Jesse Davis), Vinsent Hering (Vincent Herring), Danilo Perez i drugi.

Od 1993. do 1996. Toma Bramri je postao redovni član nekoliko bendova: američke pjevačice Mišel Hendriks (Michelle Hendriks), pijaniste Lorana d’Vilda (Laurent de Vilde), “Belmondo Brothers”, gitariste Kristijana Eskudea (Christian Escoude), slavnog francuskog bubnjara Andrea Sesarelija (Andre Ceccarelli), sa kojim je nastupao i snimao muziku, a ostao je prvi basista za mnoge međunarodne džez zvijezde – soliste koji su nastupali u Francuskoj i šire u Evropi: Bred Meldo (Brad Meldhau), Tomi Flanegan (Tommy Flanagan), Džimi Skot (Jimmi Scott), Teri Klark (Terri Clark), Džon Skofild (John Scofield), Tedi Edvards (Teddi Edvards), i snimio  album “Live at La Villa”.

Toma se preselio u Njujork 1997. godine, gdje snimio album “Live at Yoshi’s”, projekat slavne američke pjevačice Dee Dee Bridgewater, nominovan za nagradu “Grammy” 2001, sa kojim je putovao širom svijeta. Od 2002. je član ansambla “Qantara” s kojim je održao brojne koncerte širom svijeta, među kojima i koncert “We Are The Future” sa Pati Ostinom (Patti Austin) i Kvinsi Džonsom (Quincy Jones), u prestižnoj koncertnoj dvorani “Carnegie Hall”, koji je prikazan na programu MTV. Triju Žan-Mišel Pilka (Jean-Michel Pilc) se pridružio na turneje za albume “Iridium” i “New Dreams” (Dreyfus Jazz), 2006. godine.

U Francusku se vratio 2006, gdje je ubrzo snimio album “Deep in a Dream” sa Mulgrew Miller i Lewis Nash, svirao u kvartetu “Saigon” Žulijena Luroa (Julien Lourau), kao i u projektima i ansamblima pijaniste Batista Trontinjona, saksofoniste Davida Elmaleka, pjevačice Elizabete Kontomanu i drugih velikih imena francuske džez scene. Snimao je sa braćom Belmondo i slavnim brazilskim kantautorom i gitaristom Miltonom Nascimentom, postao redovni član trija Bojana Zulfikarpašića i drugih prestižnih grupa pod vođstvom međunarodno poznatih francuskih umjetnika: Rišar Galjano (Richard Galliano), Didije Lokvud (Didier Lockwood), Mišel Legran (Michel Legrand), Erik LeLan (Eric Lelann), Silvan Luk (Sylvain Luc), Aldo Romano i mnogi drugi.

Posle više od stotinu albuma u ulozi “sajdmena” (engl. sideman), Toma Bramri se nedavno  predstavio i kao veoma uspješan autor muzike – krajem maja izdao je svoj prvi autorski album “Side Stories”, u okviru koga predstavlja dvojicu mladih talentovanih muzičara (Carl-Henri Morisset i Elie-Martin Charrière), ali istovremeno i rad sa svojim dugogodišnjim i prestižnim kolegama – Džekijem Terasonom (Jacky Terrasson), Stefanom Belmondom (Stephane Belmondo) i Erikom Lenjinijem (eric Legnini).

Praznik muzike tradicija u KIC-u, od 2002 do danas

Kulturno – informativni centar “Budo Tomović” obilježava ovaj praznik od 2002 godine, u kontinuitetu predstavljajući domaće i internacionalne muzičare i promovišuće specijalne projekte. Da podsjetimo, poslednjih godina na sceni KIC-a su povodom Praznika muzike nastupali svetski poznati saksofonista Žak Švarc-Bart (Jacques Schwarz-Bart) sa svojim eskluzivnim projektom “Jazz Racine Haïti”, mladi pijanista Toma Enko (Thomas Enhco) sa svojim trijom, proslavljeni pijanista Bojan Zulfikarpašić uz pratnju svog francuskog trija i saksofoniste Žulijena Luroa (Julien Lourau), a prošle godine se predstavio podgoričkoj publici i poznati pijanista i kompozitor Batist Trontinjon (Baptiste Trontignon) u duetu sa Argentincem Mininom Garajem (Minini Garay) u duo-projektu “Chimichurri”.

 

Ulaz je slobodan.

DOĐITE DA ZAJEDNO  PROSLAVIMO PRAZNIK MUZIKE!

 

REVIJA FILMOVA – FILMSKE DAME

Reviju posvećenu filmskim damama koje su ostvarile izuzetne umjetničke domete i impozantne glumačke karijere organizovaćemo u okviru filmskog programa Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović“ od 18. do 21.juna u sali DODEST, sa početkom u 21 sat.

U okviru revije prikazaćemo ostvarenja u kojima su glavne uloge dodijeljene poznatim ženskim glumačkim imenima poput Glen Klouz, Dajana Kiton, Nikol Kidman i Džulijan Mur.

Film “Fatalna privlačnost” (1987) sa Glen Klouz u glavnoj ulozi otvoriće reviju u poneđeljak, 18.juna u kojem nakon jednonoćne avanture oženjeni advokat postaje predmet terora posesivne žene.

U utorak, 19.juna prikazaćemo film Vudija Alena “Annie Hall” (1977) u kojem glavnu ulogu tumači Dajana Kiton. U filmu neurotični komičar prisjeća se svoje najveće ljubavi, priproste i zbunjene djevojke.

Drama „Sati“ (2002) sa Nikol Kidman obilježiće srijedu, 20.jun u kojem su tri žene povezane sudbinskim paralelama, sličnim osjećajima i pogledima na život.

Za kraj revije, četvrtak, 21.jun planirana je projekcija filma Nila Džordana “Kraj jedne ljubavne priče” (1999) sa Džulijan Mur u glavnoj ulozi. Ovo je film o ljubomornom piscu koji otkriva kako je žena njegovog prijatelja zapravo njegova bivša ljubav.

Ulaz je besplatan.

Dobro došli!

Dvadeset godina klavirskog dua Muratagić

Klavirski duo Muratagić dvadeset godina postojanja obilježiće koncertom koji će u organizaciji Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” biti održan u petak, 15.juna, u Velikoj sali KIC-a u 20 sati.

Program sa kojim će se predstaviti duo Muratagić čine djela poznatih kompozitora među kojima su: Franc Šubert, Erik Sati, Gabrijel Fore, Andre Mesaže i Frančesko di Fiore.

Ana Muratagić Barbul i Ida Muratagić, rođene 1987. godine, su osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekle u Umjetničkoj školi za muziku i balet “Vasa Pavić” u Podgorici, u klasi profesorice Diane Damjanović. Studije klavira upisale su 2006. godine, na Muzičkoj akademiji na Cetinju, i studirale u klasama profesora Svetlane Bogino, Vladimira Ogarkova i Bojana Martinovića. Specijalističke studije iz oblasti kamerne muzike upisale su 2009. godine, u klasi profesora Čedomira Nikolića, u čijoj su klasi magistrirale 2013. godine. Angažovane su kao profesori klavira i kamerne muzike u Umjetničkoj školi za muziku i balet “Vasa Pavić” u Podgorici. Od septembra 2017. godine, Ana obavlja dužnost pomoćnika direktora u Umjetničkoj školi za muziku i balet „Vasa Pavić“.

Klavirski duo Muratagić je osnovan 1998. godine. Tokom školovanja učestvovale su na brojnim takmičenjima u zemlji i regionu, kako solo tako i u duu i osvajale su mnogobrojne nagrade. Ljeta 2011. i 2012. godine su učestvovale na prestižnom internacionalnom muzičkom festivalu “Nei suoni dei luoghi” u Italiji. Zapažene nastupe imale su 2013. godine u okviru ciklusa “Mladi crnogorski pijanisti”, 2014. godine, u okviru “Dana frankofonije” u Crnoj Gori, kao i 2015. godine, na EXPO-u u Milanu. Pored mnogobrojnih nastupa u zemlji, nastupale su u inostranstvu od kojih izdvajaju gostovanja u Turskoj, Hrvatskoj, Albaniji, Sloveniji, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Repertoar klavirskog dua Muratagić je sveobuhvatan, od baroka do savremene muzike. Za ovaj duo su specijalno napisali djela eminentni kompozitori sa ovih prostora, kao što su Senad Gačević, Aleksandar Perunović, Vladimir Maraš, Sanja Drakulić, Dimitrije Golemović i Burhan Čulić.

Ulaz je besplatan.

Dobro došli!

Koncert djevojačkog hora iz Bugraske „Evmolpeya”

Povodom završetka presjedavanja Republike Bugarske Savjetom Evrope, ambasada Bugarske u Podgorici organizuje koncert Djevojačkog hora Evmolpeya iz Plovdiva, u utorak, 19. juna u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” u 20 sati. Ulaz je besplatan.

Djevojački hor Evmolpeya je osnovala Opština Plovdiv u julu 2006. godine. Ljubav prema muzici i dugogodišnji predani rad pod vođstvom dirigentice dr Rade Slavinske i  menadžerke Ganke Jankove su formirali karakter i estetiku hora koji je dobio titulu “Ambasador dobre volje”. Ovaj hor čine više od pedeset djevojčica iz dvadesettri škole u Plovdivu, starosti od 8 do 19 godina, od kojih tridesetšest njih javno nastupa. Repertoar hora sadrži pjesme na šesnaest jezika, uglavnom “a capella” kompozicije koje sadrže različite periode i trendove – od gospela i duhovne muzike kroz renesansne, klasične i romantične kompozicije pa sve do savremenih djela i veselih narodnih pjesama.

Hor je realizovao devetnaest putovanja po inostranstvu ispunivši niz uspješnih projekata: XII internacionalni horski festival u Francuskoj, “Eurotreff Musik Ulm” u Njemačkoj (2007), “Schwabisch Hall ’08” u Njemačkoj, Deseti evropski festival mladih  “Europäisches Jugend Musik” u Njemačkoj, VII festival umjetnosti “Balgariada” u Srbiji, XII internacionalni horski festival u Švajcarskoj, XXVI internacionali festival umjetnosti “Sarajevska zima” (2010), Četrdesetšesti internacionalni festival kamerne muzike u Plovdivu (2010), Internacionalni salon umjetnosti u Sofiji (2011), Tridesetdeveti internacionalni horski festival “Roncegno” u Italiji, XVI internacionalni horski festival “Voices of the World” u Francuskoj (2012), Četrdesettreći internacionalni festival u Sofiji (2012), XII internacionalni muzički festival u Ankari (2013), X internacionalni horski festival “Banja Luka ’13” u Bosni i Hercegovini, Petnaesti internacionalni horski festival “Golden Fairy” u Bosni i Hercegovini, Dvadesettreći internacionalni horski festival  “Eustakio Barbaro” u Italiji (2016), XVI internacionalni festival muzičke kreativnosti “Ekaterinburg” u Rusiji (2017).

Djevojački hor “Evmolpeya” je takođe učestvovao na zvaničnim događajima i ceremonijama pod pokroviteljstvom predsjednika Bugarske i ministra kulture: otvaranje izložbe “Trakijsko blago stare Bugarske” u Švajcarskoj, otvaranje Muzeja bugarskog duha u Turskoj, predstavljanje bugarske kulture kao dio nacionalnog programa i proslave stogodišnjice nezavisnosti Bugarske u Belgiji, otvaranje austro-bugarskog kulturnog foruma u Beču, koncert pred komandantima i vojnicima međunarodnih vojnih snaga EUFOR u bazi Bosne i Hercegovine i Dani bugarske kulture u Sloveniji i Hrvatskoj, 2014.godine.

Hor je objavio svoje snimke na radiju Plovdiv, Bugarskoj nacionalnoj televiziji i Belgijskom nacionalnom radiju. Izdao je CD – album duhovne muzike “Gloria in excelsis”. Hor je priredio preko 300 koncerata u Bugarskoj i inostranstvu.

 

 

Promocija zbirke pjesama “Tomorrowland” Barbare Delać

Zbirka poezje „Tomorrowland“ pjesnikinje Barbare Delać biće predstavljena u KIC-u “Budo Tomović” u utorak, 12. juna u sali DODEST od 20 sati.

O knjizi će, sa autorkom, govoriti Valentina Knežević.

Prva samostalna knjiga poezije Delaćeve objavljena je kao pobjednička na 32. Festivalu mladih pjesnika u Zaječaru.

Barbara Delać rođena je 1994. godine u Kotoru. Diplomirala je na studiju moderne i savremene teorije umjetnosti. Finalistkinja je Ratkovićevih večeri poezije (Bijelo Polje) i Rukopisa (Pančevo). Od 2015. godine aktivan je član Foruma mladih pisaca koji se od 2015. godine okuplja u KIC-u „Budo Tomović“. Objavljivala je poeziju u zbornicima: Raspoloženi za ptice, Ili je već neko već isplanirao, Rukopisi 40, Rukopisi 41, Rješenje zagonetke, kao i u književnom časopisu SCRIPT i VESNA. Lauret je 32. Festivala mladih pjesnika u Zaječaru, i pobjedom na ovom konkursu omogućila je štampanje svoje prve knjige poezije koja nosi naziv „Tomorrowland“. Takođe, dobitnica je nagrade Robert Bosch fondacije “Travel to Europe” među deset najboljih studenata Crne Gore.

Dobro došli!