”STARE NOTE – NOVI ZVUCI” POTVRDIO LJEPOTU CRNOGORSKE MUZIČKE TRADICIJE”

Treći festival crnogorske narodne pjesme “Stare note – novi zvuci” održan je juče, 21. decembra 2020, na Velikoj sceni Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović”.

Naša kuća pokrenula je festival sa željom da sačuva od zaborava i promoviše najljepše izvorne crnogorske note, a ujedno dajući šansu mladim, neafirmisanim pjevačima. Ove godine na sceni KIC-a blistalo je 15 mladih pjevača: Đina Mićović, Radoje Simonović, Sara Bulatović, Lazar Džudović, Ana Zeković, Milena Pantović, Luka Lukić, Maša Cupara, Nevena Skrobanović, Vukašin Delić, Petar Bulatović, Branka Zečević, Momir Lukovac, Milena Janković i Anđela Vukčević, a pjevali su uz ostalo: “Oj golube”, “Poleće soko”, “Vasojevka”, “Milica jedna u majke”, “Zapjevala bulbul ptica”, “Crnom Gorom nek’ se čuje”, “Šetajući pored Ljubovića”, itd.Pjevače je pratio orkestar pod vođstvom Aleksandra Saše Magovčevića, (harmonika), u sastavu: Ivan Peković (harmonika), Miladin Marković (klarinet) Milena Ćuković (flauta), Ivan Stanojević, Miloš Bošković, Jana Radunović, Ivan Papović, Marijana Jelenić (violine), Rade Magovčević (gitara) Nikola Nedeljković (bas gitara) i Boban Popović (bubanj).

Gosti trećeg KIC-ovog festivala bili su popularni pjevači Zdravko Đuranović i Tanja Šeter, a voditelj Miomir Maroš.Direktorica festivala Snežana Burzan Vuksanović istakla je da je za KIC kao organizatora, ovaj treći Festival “Stare note – novi zvuci” poseban jer je nakon nekoliko odlaganja tokom godine KIC-jubileja, 55. rođendana, ipak održan, da je bio kvaliteniji nego prošli te da je potvrdio ljepotu crnogorske muzičke tradicije. Ona je zahvalila RTCG-u na podršci.

Umjetnički rukovodilac festivala Aleksandar Saša Magovčević potvrdio je da je ovogodišnje izdanje održano uz puno truda, posvećenosti, dobre volje, ali i strpljenja svih učesnika, i pjevača i muzičara i tv ekipe, dodavši da se nada da će četvrti festival biti održan u boljim, lakšim i “normalnijim” uslovima.

Festival je održan u skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom, bez publike. Ipak, zahvaljujući tradicionalnoj podršci RTCG-a, tokom Novogodišnjih praznika, gledaoci širom Planete na kanalima crnogorskog javnog servisa, moći će da uživaju u nastupima mladih crnogorskih vokalnih umjetnika. Treći festival crnogorske narodne pjesme “Stare note – novi zvuci” podržali su: Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada, Organizacija PAM CG i TAKT produkcija.

Snežana Burzan nagrađena priznanjem Asocijacije menadžera CG

Ponosni smo što je godišnju Nagradu Asocijacije menadžera Crne Gore Asocijacija menadžera Crne Gore u kategoriji najuspješnija menadžerka u javnim institucijama, ustanovama i lokalnim upravama za 2019. godinu, dobila naša direktorica Snežana Burzan Snezana Burzan! JU Kulturno – informativni centar ”Budo Tomović” jedan je od najreprezentativnijih kulturnih centara u državi i regionu, a ova nagrada još jednom potvrđuje izuzetne rezultate naše institucije i odlične menadžerske uspjehe njene čelnice. Čestitamo!

Snežana B. Vuksanović: ”KIC je postao navika”

Autor : Boris Bajić

Pobjeda.me

Kulturno – informativni centar „Budo Tomović“ ove godine obilježava 55 godina postojanja. Jubilej institucije, koja nosi epitet „srce kulture grada“, predstavlja trajan doprinos kulturnom životu Podgorice i Crne Gore. 

Jedna od vrijednosti KIC-a je u višegodišnjem trajanju, tokom kojeg su generacije umjetnika svoje karijere počele upravo sa tog mjesta. Posljednjih mjeseci, nažalost, ova ustanova otežano funkcioniše budući da su brojni programi morali da budu odloženi zbog novih mjera NKT-a.

Povodom jubileja i novonastalih okolnosti, u razgovoru za Pobjedu direktorica Snežana Burzan-Vuksanović govori o dugoj istoriji i vrijednostima KIC-a, nekadašnjeg Doma omladine, postignutim rezultatima u prethodnom periodu, kao i o repertoaru, posjetama u vrijeme pandemije i osavremenjivanju prostora. Burzan-Vuksanović je nedavno dobila i nagradu za „naj menadžerku u javnom sektoru Crne Gore“ za 2019. godinu, koju joj je dodijelila Asocijacija menadžera.

U čemu je najveća vrijednost trajanja KIC-a?

Neprolazna vrijednost nekadašnjeg Doma omladine, današnjeg KIC-a „Budo Tomović“ je upravo u tome što je pisao neka od najljepših poglavlja u dugoj tradiciji podgoričke i crnogorske kulture. Stariji sugrađani, koju su odrastali uz ovu instituciju reći će vam da KIC nije samo kulturni centar, već puno više. To je cijeli jedan skup vrijednosti, ideja, ideala, mjesto gdje se njegovala i kulturna i duhovna ljepota, gdje su generacije sanjale, a potom i ostvarivale snove o jednoj drugačijoj, posebnoj umjetničkoj stvarnosti. KIC kuca specifičnim ritmom već 55 godina, dajući dodatni impuls kulturi razvoja ovog grada, držeći je uvijek budnom.

Tako je uvijek bilo. Nekada više, nekada manje, nekada sa više entuzijazma ili većim budžetom, nekada sa skromnijim. Nekada sa više kreacije, nekada monotonije. Podsjetiću da je institucija osnovana davne 1965. godine, da je odmah postala mjesto okupljanja prvenstveno mladih i umjetnika raznih profila. Dom omladine je bio otvorenih vrata, te je omogućavao predstavljanje stvaralaca, ali i ugostio mnoge afirmisane umjetnike iz Crne Gore i inostranstva.

KIC je i danas, poslije 55 godina intenzivnog rada, ostao prepoznatljiva multimedijalna institucija kulture, upravo zato što omogućava publici da u svome gradu vide i čuju vrhunske umjetnike, ali i pruža šansu kreativcima svih generacija da predstave svoje umjetničko stvaralaštvo. Poznato je da je KIC od svoga utemeljenja njegovao etno-kulturu, multikulturno prožimanje, te promovisao očuvanje kulturne baštine i njegovanje tradicije. Najveća vrijednost trajanja KIC-a je upravo u tome što već pet i po decenija baštini najljepšu tradiciju, afirmiše savremenu kulturu, kreira nove umjetničke tendencije, podstiče stvaralaštvo umjetnika i kreira kulturnu klimu glavnog grada 21. vijeka.

Koji period iz duge istorije KIC-a biste izdvojili kao najplodniji?

U dugoj istoriji trajanja KIC-a bilo je izuzetno plodnih perioda. Nekadašnji Titograd dičio se festivalima kakvi su bili FJAT, potom FIAT, zatim DODEST-ovi dani, ali i brojnim drugim aktivnostima koje su se odvijale na njegovim scenama – Tribina mladih, Klub pisaca, pozorište DODEST, Dramski i Recitatorski studio, Studio za ritmiku i balet, Likovna škola i Galerija, Filmski klub, Folklorni ansambl, Narodni i Zabavni ansambl, Omladinski i Dječji hor. Nekadašanji Dom omladine bio je svojevremeno jedina institucija ovakve vrste u gradu koja se bavila organizacijom i bila domaćin svih prigodnih programa, akademija, proslava, kongresa.

Danas, bez lažne skromnosti, KIC mnogo dinamičnije kreira kulturnu fizionomiju ovog grada i države. Naše, sad već prepoznatljive manifestacije i festivali našli su put do brojne publike. Regionalni književni festival „Literitorija“, manifestacija kamernih dramskih ostvarenja MAKADO, Ljetnji kamp za kamernu muziku, Mjesec poštovanja džeza, Festival „Stare note – novi zvuci“, KIC-ove autentične filmske revije, kurs crnogorskog ora, Škola retorike i drugo, dio su našeg današnjeg prepoznatljivog imidža. Vrijedno je podsjetiti da je KIC prva i za sada i jedina, javna ustanova kulture koja je dobila vrijedno priznanje – ISKRA za filantopiju 2016. godine.

Intervju u cjelosti je na linku https://www.pobjeda.me/clanak/kic-je-postao-navika

Odlažu se programi u KIC-u

Kulturno – informativni centar “Budo Tomović”, u skladu sa novim strožijim NKT-mjerama, odlaže sve programske aktivnosti planirane sljedeće dvije sedmice. Do dalje se odlažu: promocije knjiga ‘’Bumerang valova’’ Borisa Jovanovića Kastela (9.11.) i ‘’Zlatni spomenar’’ Gorana Popovića (11.11.) izložbe ‘’Refleksije mediterana’’ Udruženja likovnih umjetnika – Ulcinj (13.11) treći festival crnogorske narodne pjesme “Stare note novi zvuci” (13.11.), obilježavanje Međunarodnog dana studenata (16.11.) filmska revija Zlatne komedije VII (17-20. novembar), izložba slika Jelene Mašnić ‘’Bajkoliki život / Lupus in fabula’’ (24.11.), večeri CEKUM – ovih biografskih filmova (24 -27.11.), kao i radionice koje su planirane u nekoliko termina u novembru, a u okviru Inkluzivnog filmskog kampa ‘’Uhvati film 2020’’.

Dodajmo da će koncert mlade pijanistkinje Darje Samofolove koji je bio planiran na velikoj sceni KIC-a u večernjem i matine terminu (10. i 11.novembar) biti emitovan online na You tube kanalu KIC-a 10.novembra u 19h.

O novim terminima održavanja svih programa, blagoremeno ćemo informisati javnost.

Čuvajmo jedni druge i #distancarukemaska

PROGRAM ZA NOVEMBAR 2020.

2 – 9.novembar

ADRUM, STUDIORAR, Ambasada Ukrajine u Crnoj Gori i KIC

Dani mladih ukrajinskih talenata u Crnoj Gori 

Izložbeni hol i Velika sala

U okviru manifestacije biće organizovana izložba ukrajinskih umjetnika (uzrast 5-21 godine) i koncert ukrajinskih i crnogorskih muzičara.

srijeda, 4.novembar

KIC i NVO “Art mozaik”

Promocija knjige BUNT DECE SOCIJALIZMA

autora Dušana Vesića            

sala Dodest/ 19:00

ponedjeljak, 9.novembar

KIC

Promocija knjige BUMERANG VALOVA

autora Borisa Jovanovića Kastela

sala Dodest / 19:00

utorak, 10.novembar

KIC

Ciklus Mladi talenti

Darja Samofalova, klavir

Velika sala / 19:00

Na programu koncerta su djela Johana Sebastijana Baha (Hromatska fantazija i fuga u d-molu), Sergeja Rahmanjinova (Etide br. 8 i br. 5, Op. 39), Kloda Debisija (Estampes ) i Sergeja Prokofjeva (Sonata br. 3 Op. 28).

srijeda, 11.novembar

KIC

Matine koncert

Ciklus Mladi talenti

Darja Samofalova, klavir

Velika sala / 13:00

petak, 13.novembar

KIC

Izložba Udruženja likovnih umjetnika – Ulcinj

REFLEKSIJE MEDITERANA

Izložbeni hol / 19:00

petak, 13.novembar

Treći festival crnogorske narodne pjesme

STARE NOTE – NOVI ZVUCI

Velika sala

ponedjeljak 16. Novembar

Kancelarija za mlade Glavnog grada

Obilježavanje 17. 11. Međunarodnog dana studenata

sala Dodest 20h

17 – 20.novembra

KIC

Revija ZLATNE KOMEDIJE VII

Sala DODEST / 20:00

utorak, 17.novembar – Arthur (1981)

Režija Stiv Gordon / Uloge: Dadli Mur, Liza Mineli, Džon Gilgud

srijeda, 18.novembar – Ludi od ljubavi /  Addicted to love (1997)  

Režija Grifin Dan / Uloge: Meg Rajan, Metju Broderik, Keli Preston

četvrtak, 19.novembar – U sitne sate / After hours (1985)

Režija Martin Skorseze / Uloge: Grifin Dan, Rozana Arket, Verna Blum

petak, 20.novembarGlupan i tupan / Dumb and dumber (1994)

Režija Piter Fareli / Uloge: Džim Keri, Džef Denijels, Loren Holi

utorak, 24.novembar

KIC

Izložba slika Jelene Mašnić

BAJKOLIKI ŽIVOT/LUPUS IN FABULA

Izložbeni hol / 19:00

24 – 27.novembar

Večeri CEKUM-ovih biografskih filmova

Sala DODEST / 19:00

Filmovi govore o životu i djelu znamenitih ličnosti pripadnika manjinskih naroda u Crnoj Gori.

Novembar / decembar

Produkcijska kuća Live production doo, NVU ART 365, UMHCG i KIC

Inkluzivni filmski kamp ‘’Uhvati film 2020’’

30.novembar – 2.decembar

NVO Nacionalna modna komora Crne Gore

MONTENEGRO FASHION WEEK

Velika sala

ONLINE KONCERT PIJANISTKINJE DARJE SAMOFALOVE

Mlada pijanistkinja Darja Samofalova priredila je solistički koncert u okviru koncertnog ciklusa “Mladi talenti”.  U skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom, koncert je emitovan online u utorak, 10. novembra u 19 sati na Youtube kanalu KIC-a Budo Tomović i dostupan je na linku https://www.youtube.com/watch?v=GsJnRnk_U7E

Na programu koncerta izvela je djela  Johana Sebastijana Baha (Hromatska fantazija i fuga u d-molu), Ludviga van Betovena (Sonata br. 32 op.111), Frederika Šopena (Nokturno op. 48, br. 1) i Kloda Debisija (Estampes)

Darja Samofalova rođena je 1994. godine u Beogradu. Osnovno muzičko obrazovanje je stekla u Školi za osnovno muzičko obrazovanje „Petar II Petrović-Njegoš“ u Baru, na odsjecima klavira (klasa mr Maja Basarab) i violine (klasa Vatroslav Simić). Sa trinaest godina je upisala Srednju muzičku školu za talente „Andre Navarra“ u Podgorici, u klasi mr Maje Basarab.

Prvo međunarodno priznanje stekla je na XVIII Međunarodnom takmičenju mladih pijanista “Citta di Barletta” u Italiji, 2009. godine, osvojivši Apsolutnu nagradu i specijalno priznanje “Najbolji pijanista iz zemalja Istočne Evrope”.

Poslije završenog trećeg razreda srednje škole, 2010. godine upisala je Fakultet muzičke umetnosti  u Beogradu, gdje je studirala u klasi prof. Ninoslava Živkovića i prof. Nataše Mitrović. Tokom studija uspješno je  nastupala na brojnim koncertima i takmičenjima, kao solista i u sastavu klavirskog dua, sa koleginicom Marijom Vasić. Dobitnica  je nagrade iz fonda Slobodanka Milošević-Savić, za najboljeg studenta četvrte godine, i  za najbolji postignuti uspjeh iz glavnog predmeta u akademskoj  2013/14. godini, pa je tim povodom učestvovala na koncertima u Tirani i Skadru.

Master studije je završila sa najboljim postignutim uspjehom, 2015. godine, a naredne, 2016. i specijalističke studije u klasi prof. Nataše Mitrović. Tokom 2018 godine nastavila je studije u Moskvi na Ruskoj muzičkoj akademiji „Gnesini“ u klasi profesora Sergeja Jevgenjeviča Senkova, gdje je s izvanrednim uspjehom završila doktorske studije, u junu 2020.

Dobitnica je mnogobrojnih nagrada na državnim i međunarodnim takmičenjima od kojih su najznačajnije: Specijalne lire na Muzičkim festivalima mladih Crne Gore u Baru i Kotoru (2003. i 2009.- klavir solo); Zlatne lire na Muzičkim festivalima mladih Crne Gore u Podgorici i Herceg Novom (2004. i 2006.- violina solo); I nagrada i Specijalni priz „Najbolji pijanista iz zemalja Istočne Evrope“ na Međunarodnom takmičenju „“Citta di Barletta“ (Italija, 2009.); II nagrada na Međunarodnom takmičenju „Davorin Jenko“ u Beogradu (2010. i 2013.); I nagrada na Međunarodnom takmičenju „Davorin Jenko“ u Beogradu (2015.); II nagrada na Međunarodnom takmičenju „Petar Konjović“ u Beogradu (2016.); III nagrada na Međunarodnom takmičenju “Youth academy awards” u Rimu (Italija, 2016.); I nagrada na Međunarodnom takmičenju „Sirmium Music Fest“ u Sremskoj Mitrovici (2018.); Laureat V Međunarodnog takmičenja u Smederevu (2018.).

Nastupala je u Podgorici (KIC „Budo Tomović“ 2010), Baru (Festival Barski ljetopis 2016, 2017, 2019), Beogradu (Zadužbina Ilija Kolarca 2013, Galerija SANU 2014, 2015, 2016; Centar lepih umetnosti Guarnerius 2016; Italijanski kulturni centar 2017 i 2018), Rimu (Sala Baldini 2017) i Moskvi.

Pored brojnih koncertnih nastupa u Moskvi, Darja posebno izdvaja svoje koncerte na Zimskoj i Ljetnjoj sceni Barskog ljetopisa tokom prošle godine (2019) kada je priredila svoj resital i učestvovala u programu kamerne muzike u ansamblu sa violinistima Petrom Bubanjom, Edvardom Čeriti i Vatroslavom Simićem.

SPOJ ČISTE ENERGIJE I TEMPERAMENTOG IZRAZA

Treća sezona ciklusa “Mladi talenti” u KIC-u započela je prvim solističkim koncertom mladog crnogorskog violiniste Viktora Hutera, studenta druge godine na Muzičkoj akademiji na Cetinju. U saradnji sa pijanistom i redovnim profesorom, Aleksejem Molčanovim, sedamnaestogodišnji violinista je izveo večernji koncert 28. oktobra, a sjutradan koncertni matine s istim programom.

Organizator se potrudio da u vrijeme restrikcija koje se odnose na broj posjetilaca na koncertima tokom pandemije, omogući zainteresovanoj publici veći prostor i izbor termina da prisustvuje događaju. Ovo je novi način da kulturni događaji, posebno koncerti, nastave da žive.

U okviru širokog repertoara, slušali smo djela velikih kompozitora-violinista koji su uzdigli violinsku literaturu i tehniku: Đuzepe Tartini (Sonata br. 10 u g-molu “Didone abbandonata” op. 1), Ežen Isaji (Sonata za solo violinu br. 4 u e-molu, op. 27, posvećena još jednom violinskom virtuozu Fricu Krajsleru) i Pablo Sarasate (Ciganski naprjevi op.20), kao i Sonatu br.2 u A-duru, op. 100, Johanesa Bramsa, koja spada u vrhunska djela kamerne muzike.

Publika je imala priliku da osjeti Huterovu briljantnu izvođačku tehniku, što je pojačalo cjelokupni doživljaj muzike. U težnji za bogatstvom zvuka, Viktor je svojim istančanim sluhom i osjećajem za muzičko nijansiranje uspješno savladao virtuozne elemente i dinamčka variranja kroz uigranost i oblikovanje izvođenja. Njegov performans je odisao kako čistom energijom i temperamentim izrazom, tako i odmjerenošću, lirikom i senzibilnošću.

Bojeći muziku različitih epoha i autora osjećajem i razumijevanjem stilova i izvanrednim tehnikama izvođenja, učinlo je da održi pažnju publike do samog kraja. Dirnuti emocijom koncertne izvedbe, slušaoci su nagradili izvođače dugim i srdačnim aplauzom i vratili ih na scenu tražeći priliku da produže muzički ugođaj. Tokom izvanredne završnice, otkrili smo američkog kompozitora prve polovine dvadesetog vijeka Edvina Grasa (Edwin Grasse) i njegovu fanstastičnu minijaturu “Wellenspiel”, koju je Huter izveo fluidno, baš u maniru “talasne igre”.

Koncert su ispratili muzičari i ljubitelji klasične muzike.

PROMOCIJA KNJIGE “BUNT DECE SOCIJALIZMA” AUTORA DUŠANA VESIĆA

Jugoslovenska turneja knjige “Bunt dece socijalizma”/”Zamisli život” autora Dušana Vesića se  nastavlja. Knjiga će premijerno biti predstavljena Podgoričanima    4. novembra u Dodest sali KIC-a ‘’Budo Tomović’’ sa početkom u 19h.

Moderator večeri je  Vanja Kovačević.

Knjigu “Bunt dece socijalizma” Dušana Vesiča objavila je “Laguna” u Beogradu 10. juna  2020. godine.Istu knjigu, pod nazivom “Zamisli život” objavila je “Naklada Ljevak” u Zagrebu 17. juna 2020. godine.


Posle biografije Bijelog dugmeta (“Šta bi dao da si na mom mjestu”) i biografije Margite Stefanović (“Magi – Kao da je bila nekad”), knjiga “Bunt dece socijalizma” / “Zamisli život” zaokružuje trilogiju Dušana Vesića o najvažnijim momentima jugoslovenske rock muzike. . . . Ovoga puta Vesić nam predstavlja prvu generaciju bendova koji su krajem sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća promenili kulturu u Jugoslaviji, donijeli novu osjećajnost i postavili nove standarde kreativnosti. Vesić je po običaju ponudio široku analizu kako cijelog pokreta tako i svih pojedinačnih učesnika, što će nam omogućiti da se iz prve ruke upoznamo s Azrom, Pankrtima, Filmom, Prljavim kazalištem, Haustorom, Idolima, Električnim orgazmom, Pekinškom patkom, Parafom, Šarlom akrobatom, Lačnim Franzom i drugim važnim junacima te generacije, preslušamo ponovo njihove najveće uspjehe, prođemo s njima njihove uspone i padove i ispratimo njihove pojedinačne sudbine, uz mnoštvo poznatih i dosad nepoznatih podataka. Svojim uobičajenim stilom, kojeg je Džoni Štulić u jednoj prilici nazvao borhesovskim, Vesić je ponovo napisao knjigu iz koje se može ponešto naučiti ali uz koju se može i nasmejati. Novi talas? Kao da je bilo juče!

Dušan Vesić je rođen u Beogradu 1959. godine. Smatraju ga jednim od najvažnijih rok-novinara Jugoslavije u periodu od 1980. do 1990. godine. Pisao je za gotovo sve relevantne novine i časopise tog vremena promovišući rok-kulturu. Bio je urednik za domaću scenu u časopisima Rock i Pop Rock. Bio je direktor festivala zabavne muzike Beogradski šlager – Menadžer (1992–1995). Od 1996. godine bavi se video-produkcijom. Autor je kultnog dokumentarnog TV-serijala Rockovnik (40 epizoda) i TV-serije i filma EKV – Kao da je bilo nekad. Živi u Beogradu i Puli.

DANI MLADIH UKRAJINSKIH TALENATA U CRNOJ GORI

Manifestacija Dani mladih ukrajinskih talenata u Crnoj Gori održaće se od 2. do 9. novembra u Kulturno – informativnom centru ‘’Budo Tomović’’.  Događaj će obuhvatiti izložbu mladih ukrajinskih slikara pod nazivom МАЛЮЙ.UA,  kao i  mladih ukrajinskih umjetnika, gdje će ujedno  nastupiti i dječji muzički talenti iz Crne Gore.

Izložba će biti otvorena 2. novembra u 19:30 h u izložbenom holu KIC-a,  a u 20 h će biti upriličen koncert na velikoj sceni.

Organizatori su Asocijacija za razvoj međunarodnih odnosa ADRUM, i, organizacija STUDIORAR, uz podršku  Ambasade Ukrajine u Crnoj Gori i KIC-a “Budo Tomović”.

Nacionalni muzej Tarasa Ševčenka je partner Festivala ukrajinske umjetnosti МАЛЮЙ.UA .

U periodu od 2. do 9. novembra, posjetioci će moći da pogledaju 55 najboljih radova koji su dio selekcije Festivala ukrajinske umjenosti МАЛЮЙ.UA., koji je trajao oko dva mjeseca i obuhvatio radove mladih umjetnika iz svih djelova Ukrajine, uzrasta 5-21 godine. Tu su pored ostalih, i radovi čiji su autori djeca bez roditelja, migranti iz okupiranih teritorija, kao i djeca koja žive u graničnim područjima.

Mladi umjetnici pokazali su izuzetno  zanimljivu viziju i sjajne vještine, koristeći u svom radu različite tehnike i materijale: ulje, vodene boje, ugljen, gvaš, pastel, olovku, tuš(mastilo), iscrtavanje linija, kombinovanu tehniku,  rapidograf, tablet.  

Pobjednike, odnosno najbolje radove odabrao je ugledni žiri sačinjen od crnogorskih umjetnika i ličnosti iz kulturnog života Crne Gore: poznati crnogorski umjetnici Roman Đuranović,  Mirko Dragović, Hajdana Kostić, Matan Vukčević, zatim direktorica KIC-a “Budo Tomović” Snežana Burzan Vuksanović, magistar istorije i pedagog u JU Muzeji i galerije Podgorice Vanja Vuković, direktorica Kulturnog  centra Nikola Đurković u Kotoru Tatjana Ilčev Miljenović kao i predsjednik Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore Igor Rakčević. Žirijem je predsjedavala Anastazija Miranović, direktorica Narodnog muzeja Crne Gore.

Na koncertu koji će otvoriti manifestaciju nastupiće mladi ukrajinski talenti : Sofia Egorova, Lyubov Hrytsenko, Daniela Dmitrieva i Sofia Salvaridu.

Sofia Egorova ,  vokalna umjetnica i glumica,  “ponos Ukrajine”, kako je još nazivaju, sa svojih tek 20 godina iza sebe ima više od 200 pobjeda na međunarodnim takmičenjima i festivalima. Sofia je kao desetogodišnjakinja počela da se bavi pjevanjem, a sa 12 prvi put učestvovala na takmičenju u pjevanju, dok je sa 16 prvi put održala solo koncert. U posljednje  dvije godine Sofia je nastupala u najvećim muzičkim salama u Evropi.

Lyubov Hrytsenko (13) umjetnica  je  Škole scenske umjetnosti  i producentskog centra “Talant Production”.  Sa nevjerovatnom bojom svog glasa, ona je oličenje slike same Ukrajine.  Pobjednica  više nacionalnih i međunarodnih takmičenja, predstavljala je Ukrajinu na značajnim događajima u brojnim državama.  

Daniela Dmitrieva (12) je Amerikanka ukrajinskog porijekla. Već sa dvije godine ušla je u svijet pjevanja i plesa. Daniela je živjela u Londonu, gdje je usavršila svoje muzičke i koreografske vještine i po povratku u Kijev, napravila je novi korak u razvoju svog talenta u okviru Škole scenske umjetnosti  i producentskog centra “Talant Production”. 

Sofia Salvaridu(13) je rođena u Grčkoj, gdje je živjela više godina, učestvujući na diplomatskim događajima a u Ukrajini je nastupala sa najpoznatijim umjetnicima na glavnim scenama u državi. Sofia ni sa jednog festivala nije otišla bez nagrade, a svojim talentom osvajala je prva mjesta na brojnim nacionalnim i međunarodnim festivalima.

U okviru koncerta nastupiće i mlade nade crnogorske muzičke scene: Komnen Vuković, Jana Sjekloća, Anđela Stijepović, Dora Grbović i Ivona Brnović.

Shodno odluci Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!

Dobro došli!