OTKAZANI PROGRAMI U KIC-u

Poštovani građani,

Obavještavamo vas da je JU Kulturno – informativni centar ‘’Budo Tomović’’ donio ODLUKU O OTKAZIVANJU SVIH PROGRAMA koje smo planirali da realizujemo u našoj Ustanovi ovog mjeseca. Odluka je donijeta kao preventivna mjera, usljed opasnosti od širenja korona virusa COVID19, a u skladu sa smjernicama dobijenim od Ministarstva kulture Crne Gore, kao i preporukama Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Pored najavljenih programa, do daljnjeg se otkazuju aktivnosti i ostalih KIC-projekata: Škola retorike, Radionica kreativnog pisanja, Dodest-ova radionica glume, Forum mladih pisaca, kao i probe svih uzrasnih kategorija Folklornog ansambla, KIC pop hora i dječjeg hora Zvjezdice. Kupljene ulaznice za koncerte Trija Miška Plavog 19. marta i Treći festival ‘’Stare note – novi zvuci’’ 26. marta važiće i za nove termine koncerata, a ukoliko želite novac će vam biti vraćen na biletarnici KIC-a, svakog radnog dana od 9 do 14h.

O nastavku redovnih aktivnosti ‘’srca kulture grada’’ i novim terminima otkazanih programa, blagovremeno ćemo vas informisati.

ODLAŽE SE PLESNO- MUZIČKI SPEKTAKL ”SUNCE ANADOLIJE

Obavještavamo vas da zbog zabrane putovanja iz Turske državnim službenicima i aktuelnog korona virusa moramo odložiti muzičko – plesni spektakl ”Sunce Anadolije” koji je trebalo da bude održan 13.marta na velikoj sceni KIC-a.

O naknadnom terminu blagovremeno ćemo vas informisati.

Revija “Filmski žanrovi – triler”

Filmski program Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” ove godine biće u znaku filmskih žanrova, pa će prvo izdanje revije biti posvećeno trilerima – filmovima koji u sebi selektivno objedinjavaju pojedina svojstva svih žanrova, akcentirajući misterioznost, neočekivane obrte i zaplete.

Projekcije filmova biće organizovane od 16. do 19.marta u sali Dodest, sa početkom u 20 sati.

Remek djelo kinematografije iz 1954. godine “Pozovi M zbog ubistva” nastalo u režiji velikana filmskog stvaralaštva Alfreda Hičkoka otvoriće reviju u ponedjeljak, 16.marta.

Dramu Kurtisa Hensona “Povjerljivo iz L.A.” (1997) koja istražuje tamnu stranu Los Anđelesa pedesetih godina prošlog vijeka, kada je Holivud još bio sinonim za glamur i prefinjenost sa Kevinom Spejsom, Raselom Krouom i Kim Bejsindžer u glavnim ulogama prikazaćemo narednog dana, tačnije u utorak, 17.marta.

Dio revije biće i američki triler Garija Fledera “Odbjegli porotnik” (2003) o manipulacijama unutar porote u slučaju tužbe protiv proizvođača oružja, a za sam kraj planirana je projekcija kultnog ostvarenja Dejvida Finčera “Nestala” iz 2014. koji je snimljen prema istoimenoj i veoma uspješnoj noveli Džilijen Flin.

Ulaz je besplatan.

Dobro došli!

Koncert dua Dejan Gavrić i Edin Karamazov

U okviru KIC-ovog ciklusa “Majstori klasike” premijerno će se predstaviti jedan od najharizmatičnijih gitarista današnjice Edin Karamazov i poznati flautista i profesor sa njemačkog Univerziteta Dejan Gavrić.

Dva svjetski priznata virtuoza u organizaciji KIC-a “Budo Tomović” prirediće koncert u ponedjeljak, 16.marta, u JU Muzeji i galerije Podgorice (ul. Marka Miljanova br. 4), u 20 sati.

Repertoar koncerta činiće djela poznatih kompozitora među kojima su: Johan Sebastijan Bah (Sonata E Dur BWV1035), Volfgang Amadeus Mocart (Sonata C Dur KV 330), Fransis-Pol Demijak (Petite suite médiévale – Mala srednjovjekovna svita) i Astor Pjacola (Tango Etide).

Edin Karamazov rođen je 1965. godine, u Zenici, Bosna i Hercegovina. Štićenik poznatog rumunskog dirigenta Serđa Čelibidakea (Sergiua Celibidache), započeo je svoju muzičku karijeru na gitari, prije nego što će započeti sa sviranjem barokne laute, za koju je ujedno i završio studije u klasi Smita Hopkinsa (Smith Hopkinson) u “Schola Cantorum Basiliensis” u Bazelu, Švajcarska. Svoj debitanski nastup na lauti, imao je 1998. godine, kada je nastupio sa legendardnim lautistom Džulianom Brimom (Julian Breamom). Od tada se smatra jednim od najuzbudljivijih i najharizmatičnijih interpretatora na lauti. Njegovi uzbudljivi i virtuozni nastupi, kako na lauti tako i gitari, sa repertoarom širokog spektra, koji se sastoji od klasičnih djela iz 16. vijeka do savremene muzike, rezultirali su pozitivnim kritikama, brojnih priznatih muzičkih kritičara, kako u Evropi tako i u Americi. Kao solo izvođač, nastupao je i snimao sa vodećim internacionalnim ansamblima i muzičarima kao što su: “Hiliard Ansambl”, “Hesperion XX”, Andreas Šol (Andreas Scholl) i Sting. Savršeni interpretator, maestralne tehnike na ranim i savremenim gudačkim instrumentima, Edin Karamazov, svirao je na brojnim velikim scenama: “Concertgebouw” u Amsterdamu, “Wigmore Hall” u Londonu, Berlinska filharmonija i “Concerthauz” u Beču.
Edin Karamazov snimio je 12 albuma, sa velikim brojem izvođača, među kojima su: Conforting Silence (Žarko Hajdarhodžić, Edin Karamazov, 2004.); Concerto in Dialogo (E. Karamazov, 2004); Dubrovnik Quartet (E. Karamazov, Ž. Hajdarhodžić, Darko Pelužan, Igor Stojanović, 2006.); Songs from the Labyrinth i The Journey & The Labyrinth (Sting, E. Karamazov, 2007); Klapa Cesarice i Edin Karamazov (2012); Reminiscences – Music inspired by the Beatles and Sting (2018). Snimao je za izdavačke kuće: Društvo hrvatskih skladatelja, “Deutsche Grammophon”, “Lumaudis”, “Menart” i dr. Karamazov ostaje posvećen istraživanju upotrebe laute u modernoj muzici i savremenim improvizacijskim kontekstima. Dobitnik je prestižnih nagrada “Edison” (2002) i “Premio Cubadisco” za najboljeg inostranog muzičara na Kubi (2009). Nominovan je za “Grammy Award” (2001. i 2016.), “Brit Award” (2007), “Premio Goffredo Petrassi” za najboljeg instrumentalistu u Italiji (2011) itd. Advokat novog, rijetkog i neobičnog, Edin Karamazov, prati jedinstvenu umjetničku viziju, kombinujući duh smjelog istraživanja sa zadatkom širenja krajnjih granica tehnika i repertoara za gitaru i lautu. Pored toga uživa u pratnji pjevača razlilčitih stilova i žanrova. Karamazov je takođe, sarađivao i sa regionalnim izvođačima pop muzike, među kojima su najplodnije saradnje sa Kaliopi (‘Mjesečina’, 2007 i ‘Ako još ikad padne snijeg’, 2010), Hara Mata Harijem (Jutros mi je ruža procvetala, 2009) i Masimom Savićem (Tri slike, 2008).

Dejan Gavrić rođen je u Beogradu. Sa jedanaest godina počeo je da svira flautu, već godinu dana kasnije je izveo svoj prvi solistički koncert. Osnovne studije flaute završio je na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu, 1988. godine. Tokom studija, više puta je nastupao kao solista sa orkestrom Beogradske filharmonije i Simfonijskim orkestrom RTS. Nakon završetka osnovnih studija dobio je stipendiju koja mu je omogućila da studira u Esenu, na Univerzitetu “Folkwang”, Njemačka, u klasi prof. Matiasa Rutersa (Matthias Ruütters). U Esenu nastavlja da niže uspjehe osvajajući prvu nagradu na takmičenju Univerziteta, kao i prestižnu nagradu “Folkwang” za sveukupan učinak na studijama. Nakon završetka postdiplomskih studija, sa izuzetnim rezultatima i počastima, 1993. godine, Gavrić je zadržan na istom Univerzitetu kao predavač.
Tokom svoje karijere, osvojio je nagrade na brojnim takmičenjima, među kojima se izdvajaju “Maria Casals” u Barseloni (Španija) i “Leonardo De Lorenzo” u Viađo (Italija). U periodu od 1996. do 1998. godine je svirao kao solo-flautista u orkestrima Teatra i filharmonije u Esenu i Nove filharmonije Sjeverne Rajne-Vestfalije (Neue Philharmonie Wstfalen); u sezoni 1999/2000. Bio je solo flautista Filharmonije u Gracu i asistent solo flautisti Bečke filharmonije prof. Dieteru Fliriju na Visokoj školi za muziku i lijepe umjetnosti u Gracu. Nastupao je na mnogim regionalnim festivalima, kao solista i kamerni muzičar: BEMUS, Ljetnji muzički festival u Splitu itd. Kao solista i član raznih kamernih ansambala više puta je nastupao u Engleskoj, Francuskoj, Španiji, Austriji, Njemačkoj, Japanu i SAD, uključujući i učešće na svjetskim festivalima poput “Marlboro Music Festival” i “Hitzacker Musiktagen”. Od 2002. Dejan Gavrić je zaposlen kao redovni profesor flaute i kamerne muzike na Visokoj školi za muziku u Majncu, Njemačka. Često drži majstorske kurseve, na Univerzitetima širom svijeta.

Dobro došli!

DANI UKRAJINSKE UMJETNOSTI U KIC-u

Ambasada Ukrajine u Crnoj Gori, Asocijacija za razvoj međunarodnih odnosa ADRUM i Kulturno – informativni centar Budo Tomović organizuju Dane ukrajinske umjetnosti u Crnoj Gori.

U okviru ovog događaja 11. marta u izložbenom holu KIC-a u 19h biće otvorena izložba Nacionalnog muzeja Ukrajine “Taras Ševčenko” na kojem će biti prikazani radovi istoimenog ukrajinskog umjetničkog genija, pod nazivom “Muzika”, dok će organizacija STUDIORAR predstaviti izbor iz savremene fotografije, čiji su autori vodeći ukrajinski fotografi.

Izložbu će otvoriti ambasadorka Ukrajine u Crnoj Gori Natalija Fiyalka i direktorica KIC-a ”Budo Tomović” Snežana Burzan.

Izložbena postavka obuhvatiće radove majstora fotografije među kojima su: Valentin Karminsky, Aleksandar Putrov, Aleksandar Udra, Sergej Tušinski, Andrej Maksimov, Aleksandar Voropajev. Izložbu pod nazivom “Gledaj i slušaj” čini 20 fotografija u okviru kojih su predstavljeni poznati ukrajinski muzičari današnjice. Ispod svake fotografije je QR sken kod, koji telefonskim skeniranjem vodi do linka pjesme određenog umjetnika.

Podsjećamo da je KIC u oktobru prošle godine prvi put uspostavio saradnju sa organizacijom ADRUM, kad je organizovana manifestacija “Dani ukrajinske muzike” u okviru koje su se na velikoj sceni KIC-a predstavili istaknuti vokalni i instrumentalni umjentnici iz Ukrajine, a organizovana je i prateća izložba u holu.

Izložba se može pogledati do 22. marta.

Dobro došli!

POČELA PRODAJA KARATA ZA FESTIVAL “STARE NOTE – NOVI ZVUCI”

Treći Festival crnogorske narodne pjesme “Stare note – novi zvuci”, na kome će se predstaviti oko 20 mladih izvođača crnogorskih izvornih pjesama, u organizaciji Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović” biće održan na velikoj sceni KIC-a 26.marta u 20h, a danas kreće prodaja ulaznica po cijeni od dva eura.

Umjetnički rukovodilac Festivala i vođa festivalskog orkestra Aleksandar Saša Magovčević ističe da su probe intenzivne, da mladi solisti pokazuju veliku ozbiljnost u radu, a naročito čak 11 pjevača koji će se prvi put predstaviti na Festivalu 26. marta! On kaže da će publika ove godine uživati u nastupima: Dijane Hazirović, Radoja Raja Simonovića, Anđele Ulićević, Momira Lukovca, Đine Mićović, Ane Zeković, Nikoline Bajović, Milene Janković, Milene Pantović, Petra Bulatovića, Katarine Radulović, Lane Vukčević, Anđele Vukčević, Luke Lukića, Branke Zečević, Mie Kovačević, Sare Bulatović, Lazara Džudovića, Maše Cupare, Nevene Skrobanović i Vukašina Delića.

Direktorica KIC-a “Budo Tomović” Snežana Burzan ističe da će ovogodišnji biti poseban i iz razloga jer je dio obilježavanja jubileja 55 godina “srca kulture grada”. Podsjetila je i na odlične reakcije publike na prethodna dva Festivala i mlade umjetnike koji su svojim nastupima pokazali kako se baštini crnogorska izvorna pjesma i muzička tradicija.
Burzan je posebno dodala da će specijalni gosti ovog festivala biti istaknuti interpretatori crnogorske izvorne muzike: Branka Šćepanović, Tanja Šeter i Zdravko Đuranović. I ove godine, najavila je podršku Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada, PAM-a, RTCG koji će snimati Festival, kao i nekoliko prijatelja/sponzora. Festival će voditi poznati crnogorski novinar Miomir Maroš.

Kao i prethodnih godina i ove godine za Festival vlada veliko interesovanje publike, a ulaznice po cijeni od 2 eura možete nabaviti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a od 9 do 20h.

Dobro došli!

KIC POP HOR KONCERTOM OBILJEŽIO TREĆI ROĐENDAN

Prvi crnogorski pop hor proslavio je danas treći rođendan koncertom “Ljubav i note” u kojem je uživala publika u punoj velkoj sali KIC-a “Budo Tomović”.

Nakon uvodne pjesme “Prijatelji stari gdje ste”, okupljenima se obratila menadžerka KIC pop hora, Snežana Burzan, koja je istakla da osnivači hora nijesu ni slutili da će za samo tri godine hor postići nevjerovatan uspjeh, održati više od 50 koncerata  i osvojiti srca brojne publike širom Balkana.

“Prvobitna ideja nadmašila je samu sebe, a u horu je i dalje oko 50 zaljubljenika u muziku i pjevanje, raznih profesija i generacija”, kazala je Burzan.

Ona je publici predstavila novu dirigenticu hora prof. Petru Ivanović, poželjevši starom dirigentu sreću u novim, drugačijim projektima.

Podgorička publika, među kojom su bili i ambasadori Slovenije i Federacije BiH, i brojni poslenici javnog života, aplauzima je nagrađivala pjesme “Devojko mala”, “Singing in the rain”, “Once upon a december”, a posebno emotivno bilo je izvođenja pjesme “Zlatni dan”.

Slične reakcije publike uslijedile su i tokom izvođenja nastavka koncerta “City of stars”, “Da te volim”, da bi na pjesme “Human” u kojoj je solista bio Jovan Vuković i “Odiseja” sa Slavicom Dragović cijela sala skandirala i pjevala u glas sa njima i horom.

Za finale, hor je otpjevao hitove “Zemljo moja” i “Za milion godina”.a publika dirigentici Petri Ivanović nije dozvolila da povede hor sa scene bez bisa.

Nakon dugotrajnog aplauza KIC POP HOR je otpjevao ponovo tri pjesme, obećavši nova okupljanja uskoro i zajedničke koncerte u kojima će i dalje slaviti: ljubav, prijateljstvo, ljudskost, patriotizam, drugarstvo…