Snežana B. Vuksanović: ”KIC je postao navika”

Autor : Boris Bajić

Pobjeda.me

Kulturno – informativni centar „Budo Tomović“ ove godine obilježava 55 godina postojanja. Jubilej institucije, koja nosi epitet „srce kulture grada“, predstavlja trajan doprinos kulturnom životu Podgorice i Crne Gore. 

Jedna od vrijednosti KIC-a je u višegodišnjem trajanju, tokom kojeg su generacije umjetnika svoje karijere počele upravo sa tog mjesta. Posljednjih mjeseci, nažalost, ova ustanova otežano funkcioniše budući da su brojni programi morali da budu odloženi zbog novih mjera NKT-a.

Povodom jubileja i novonastalih okolnosti, u razgovoru za Pobjedu direktorica Snežana Burzan-Vuksanović govori o dugoj istoriji i vrijednostima KIC-a, nekadašnjeg Doma omladine, postignutim rezultatima u prethodnom periodu, kao i o repertoaru, posjetama u vrijeme pandemije i osavremenjivanju prostora. Burzan-Vuksanović je nedavno dobila i nagradu za „naj menadžerku u javnom sektoru Crne Gore“ za 2019. godinu, koju joj je dodijelila Asocijacija menadžera.

U čemu je najveća vrijednost trajanja KIC-a?

Neprolazna vrijednost nekadašnjeg Doma omladine, današnjeg KIC-a „Budo Tomović“ je upravo u tome što je pisao neka od najljepših poglavlja u dugoj tradiciji podgoričke i crnogorske kulture. Stariji sugrađani, koju su odrastali uz ovu instituciju reći će vam da KIC nije samo kulturni centar, već puno više. To je cijeli jedan skup vrijednosti, ideja, ideala, mjesto gdje se njegovala i kulturna i duhovna ljepota, gdje su generacije sanjale, a potom i ostvarivale snove o jednoj drugačijoj, posebnoj umjetničkoj stvarnosti. KIC kuca specifičnim ritmom već 55 godina, dajući dodatni impuls kulturi razvoja ovog grada, držeći je uvijek budnom.

Tako je uvijek bilo. Nekada više, nekada manje, nekada sa više entuzijazma ili većim budžetom, nekada sa skromnijim. Nekada sa više kreacije, nekada monotonije. Podsjetiću da je institucija osnovana davne 1965. godine, da je odmah postala mjesto okupljanja prvenstveno mladih i umjetnika raznih profila. Dom omladine je bio otvorenih vrata, te je omogućavao predstavljanje stvaralaca, ali i ugostio mnoge afirmisane umjetnike iz Crne Gore i inostranstva.

KIC je i danas, poslije 55 godina intenzivnog rada, ostao prepoznatljiva multimedijalna institucija kulture, upravo zato što omogućava publici da u svome gradu vide i čuju vrhunske umjetnike, ali i pruža šansu kreativcima svih generacija da predstave svoje umjetničko stvaralaštvo. Poznato je da je KIC od svoga utemeljenja njegovao etno-kulturu, multikulturno prožimanje, te promovisao očuvanje kulturne baštine i njegovanje tradicije. Najveća vrijednost trajanja KIC-a je upravo u tome što već pet i po decenija baštini najljepšu tradiciju, afirmiše savremenu kulturu, kreira nove umjetničke tendencije, podstiče stvaralaštvo umjetnika i kreira kulturnu klimu glavnog grada 21. vijeka.

Koji period iz duge istorije KIC-a biste izdvojili kao najplodniji?

U dugoj istoriji trajanja KIC-a bilo je izuzetno plodnih perioda. Nekadašnji Titograd dičio se festivalima kakvi su bili FJAT, potom FIAT, zatim DODEST-ovi dani, ali i brojnim drugim aktivnostima koje su se odvijale na njegovim scenama – Tribina mladih, Klub pisaca, pozorište DODEST, Dramski i Recitatorski studio, Studio za ritmiku i balet, Likovna škola i Galerija, Filmski klub, Folklorni ansambl, Narodni i Zabavni ansambl, Omladinski i Dječji hor. Nekadašanji Dom omladine bio je svojevremeno jedina institucija ovakve vrste u gradu koja se bavila organizacijom i bila domaćin svih prigodnih programa, akademija, proslava, kongresa.

Danas, bez lažne skromnosti, KIC mnogo dinamičnije kreira kulturnu fizionomiju ovog grada i države. Naše, sad već prepoznatljive manifestacije i festivali našli su put do brojne publike. Regionalni književni festival „Literitorija“, manifestacija kamernih dramskih ostvarenja MAKADO, Ljetnji kamp za kamernu muziku, Mjesec poštovanja džeza, Festival „Stare note – novi zvuci“, KIC-ove autentične filmske revije, kurs crnogorskog ora, Škola retorike i drugo, dio su našeg današnjeg prepoznatljivog imidža. Vrijedno je podsjetiti da je KIC prva i za sada i jedina, javna ustanova kulture koja je dobila vrijedno priznanje – ISKRA za filantopiju 2016. godine.

Intervju u cjelosti je na linku https://www.pobjeda.me/clanak/kic-je-postao-navika

Odlažu se programi u KIC-u

Kulturno – informativni centar “Budo Tomović”, u skladu sa novim strožijim NKT-mjerama, odlaže sve programske aktivnosti planirane sljedeće dvije sedmice. Do dalje se odlažu: promocije knjiga ‘’Bumerang valova’’ Borisa Jovanovića Kastela (9.11.) i ‘’Zlatni spomenar’’ Gorana Popovića (11.11.) izložbe ‘’Refleksije mediterana’’ Udruženja likovnih umjetnika – Ulcinj (13.11) treći festival crnogorske narodne pjesme “Stare note novi zvuci” (13.11.), obilježavanje Međunarodnog dana studenata (16.11.) filmska revija Zlatne komedije VII (17-20. novembar), izložba slika Jelene Mašnić ‘’Bajkoliki život / Lupus in fabula’’ (24.11.), večeri CEKUM – ovih biografskih filmova (24 -27.11.), kao i radionice koje su planirane u nekoliko termina u novembru, a u okviru Inkluzivnog filmskog kampa ‘’Uhvati film 2020’’.

Dodajmo da će koncert mlade pijanistkinje Darje Samofolove koji je bio planiran na velikoj sceni KIC-a u večernjem i matine terminu (10. i 11.novembar) biti emitovan online na You tube kanalu KIC-a 10.novembra u 19h.

O novim terminima održavanja svih programa, blagoremeno ćemo informisati javnost.

Čuvajmo jedni druge i #distancarukemaska

PROGRAM ZA NOVEMBAR 2020.

2 – 9.novembar

ADRUM, STUDIORAR, Ambasada Ukrajine u Crnoj Gori i KIC

Dani mladih ukrajinskih talenata u Crnoj Gori 

Izložbeni hol i Velika sala

U okviru manifestacije biće organizovana izložba ukrajinskih umjetnika (uzrast 5-21 godine) i koncert ukrajinskih i crnogorskih muzičara.

srijeda, 4.novembar

KIC i NVO “Art mozaik”

Promocija knjige BUNT DECE SOCIJALIZMA

autora Dušana Vesića            

sala Dodest/ 19:00

ponedjeljak, 9.novembar

KIC

Promocija knjige BUMERANG VALOVA

autora Borisa Jovanovića Kastela

sala Dodest / 19:00

utorak, 10.novembar

KIC

Ciklus Mladi talenti

Darja Samofalova, klavir

Velika sala / 19:00

Na programu koncerta su djela Johana Sebastijana Baha (Hromatska fantazija i fuga u d-molu), Sergeja Rahmanjinova (Etide br. 8 i br. 5, Op. 39), Kloda Debisija (Estampes ) i Sergeja Prokofjeva (Sonata br. 3 Op. 28).

srijeda, 11.novembar

KIC

Matine koncert

Ciklus Mladi talenti

Darja Samofalova, klavir

Velika sala / 13:00

petak, 13.novembar

KIC

Izložba Udruženja likovnih umjetnika – Ulcinj

REFLEKSIJE MEDITERANA

Izložbeni hol / 19:00

petak, 13.novembar

Treći festival crnogorske narodne pjesme

STARE NOTE – NOVI ZVUCI

Velika sala

ponedjeljak 16. Novembar

Kancelarija za mlade Glavnog grada

Obilježavanje 17. 11. Međunarodnog dana studenata

sala Dodest 20h

17 – 20.novembra

KIC

Revija ZLATNE KOMEDIJE VII

Sala DODEST / 20:00

utorak, 17.novembar – Arthur (1981)

Režija Stiv Gordon / Uloge: Dadli Mur, Liza Mineli, Džon Gilgud

srijeda, 18.novembar – Ludi od ljubavi /  Addicted to love (1997)  

Režija Grifin Dan / Uloge: Meg Rajan, Metju Broderik, Keli Preston

četvrtak, 19.novembar – U sitne sate / After hours (1985)

Režija Martin Skorseze / Uloge: Grifin Dan, Rozana Arket, Verna Blum

petak, 20.novembarGlupan i tupan / Dumb and dumber (1994)

Režija Piter Fareli / Uloge: Džim Keri, Džef Denijels, Loren Holi

utorak, 24.novembar

KIC

Izložba slika Jelene Mašnić

BAJKOLIKI ŽIVOT/LUPUS IN FABULA

Izložbeni hol / 19:00

24 – 27.novembar

Večeri CEKUM-ovih biografskih filmova

Sala DODEST / 19:00

Filmovi govore o životu i djelu znamenitih ličnosti pripadnika manjinskih naroda u Crnoj Gori.

Novembar / decembar

Produkcijska kuća Live production doo, NVU ART 365, UMHCG i KIC

Inkluzivni filmski kamp ‘’Uhvati film 2020’’

30.novembar – 2.decembar

NVO Nacionalna modna komora Crne Gore

MONTENEGRO FASHION WEEK

Velika sala

ONLINE KONCERT PIJANISTKINJE DARJE SAMOFALOVE

Mlada pijanistkinja Darja Samofalova priredila je solistički koncert u okviru koncertnog ciklusa “Mladi talenti”.  U skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom, koncert je emitovan online u utorak, 10. novembra u 19 sati na Youtube kanalu KIC-a Budo Tomović i dostupan je na linku https://www.youtube.com/watch?v=GsJnRnk_U7E

Na programu koncerta izvela je djela  Johana Sebastijana Baha (Hromatska fantazija i fuga u d-molu), Ludviga van Betovena (Sonata br. 32 op.111), Frederika Šopena (Nokturno op. 48, br. 1) i Kloda Debisija (Estampes)

Darja Samofalova rođena je 1994. godine u Beogradu. Osnovno muzičko obrazovanje je stekla u Školi za osnovno muzičko obrazovanje „Petar II Petrović-Njegoš“ u Baru, na odsjecima klavira (klasa mr Maja Basarab) i violine (klasa Vatroslav Simić). Sa trinaest godina je upisala Srednju muzičku školu za talente „Andre Navarra“ u Podgorici, u klasi mr Maje Basarab.

Prvo međunarodno priznanje stekla je na XVIII Međunarodnom takmičenju mladih pijanista “Citta di Barletta” u Italiji, 2009. godine, osvojivši Apsolutnu nagradu i specijalno priznanje “Najbolji pijanista iz zemalja Istočne Evrope”.

Poslije završenog trećeg razreda srednje škole, 2010. godine upisala je Fakultet muzičke umetnosti  u Beogradu, gdje je studirala u klasi prof. Ninoslava Živkovića i prof. Nataše Mitrović. Tokom studija uspješno je  nastupala na brojnim koncertima i takmičenjima, kao solista i u sastavu klavirskog dua, sa koleginicom Marijom Vasić. Dobitnica  je nagrade iz fonda Slobodanka Milošević-Savić, za najboljeg studenta četvrte godine, i  za najbolji postignuti uspjeh iz glavnog predmeta u akademskoj  2013/14. godini, pa je tim povodom učestvovala na koncertima u Tirani i Skadru.

Master studije je završila sa najboljim postignutim uspjehom, 2015. godine, a naredne, 2016. i specijalističke studije u klasi prof. Nataše Mitrović. Tokom 2018 godine nastavila je studije u Moskvi na Ruskoj muzičkoj akademiji „Gnesini“ u klasi profesora Sergeja Jevgenjeviča Senkova, gdje je s izvanrednim uspjehom završila doktorske studije, u junu 2020.

Dobitnica je mnogobrojnih nagrada na državnim i međunarodnim takmičenjima od kojih su najznačajnije: Specijalne lire na Muzičkim festivalima mladih Crne Gore u Baru i Kotoru (2003. i 2009.- klavir solo); Zlatne lire na Muzičkim festivalima mladih Crne Gore u Podgorici i Herceg Novom (2004. i 2006.- violina solo); I nagrada i Specijalni priz „Najbolji pijanista iz zemalja Istočne Evrope“ na Međunarodnom takmičenju „“Citta di Barletta“ (Italija, 2009.); II nagrada na Međunarodnom takmičenju „Davorin Jenko“ u Beogradu (2010. i 2013.); I nagrada na Međunarodnom takmičenju „Davorin Jenko“ u Beogradu (2015.); II nagrada na Međunarodnom takmičenju „Petar Konjović“ u Beogradu (2016.); III nagrada na Međunarodnom takmičenju “Youth academy awards” u Rimu (Italija, 2016.); I nagrada na Međunarodnom takmičenju „Sirmium Music Fest“ u Sremskoj Mitrovici (2018.); Laureat V Međunarodnog takmičenja u Smederevu (2018.).

Nastupala je u Podgorici (KIC „Budo Tomović“ 2010), Baru (Festival Barski ljetopis 2016, 2017, 2019), Beogradu (Zadužbina Ilija Kolarca 2013, Galerija SANU 2014, 2015, 2016; Centar lepih umetnosti Guarnerius 2016; Italijanski kulturni centar 2017 i 2018), Rimu (Sala Baldini 2017) i Moskvi.

Pored brojnih koncertnih nastupa u Moskvi, Darja posebno izdvaja svoje koncerte na Zimskoj i Ljetnjoj sceni Barskog ljetopisa tokom prošle godine (2019) kada je priredila svoj resital i učestvovala u programu kamerne muzike u ansamblu sa violinistima Petrom Bubanjom, Edvardom Čeriti i Vatroslavom Simićem.