Završeni radovi na adaptaciji hola, biletarnice i garderobe KIC-a

U Kulturno – infomativnom centru “Budo Tomović” uspješno su privedeni kraju radovi na adaptaciji ulaznog hola, garderobe, biletarnice/portirnice. Radovi su započeli sredinom oktobra i završeni su u predviđenom roku.

Riječ je o kapitalnoj investiciji čija ukupna vrijednost iznosi blizu 50000 eura, a izvođač kompletne adaptacije je firma d.o.o. BOMBETON sa Cetinja.Radovi su, pored ostalog, obuhvatili demontažu postojećeg i montiranje novog pulta sa policama u holu, izradu i postavljanje zastakljenih aluminijumskih prozora sa nadsvijetlom, ali i postavljanje unutrašnjih jednokrilinih vrata.

Od sada se u biletarnici nalaze novi radni stolovi i ploče pulta, kao i otvoreni plakari u garderobi. Postavljena je i vazdušna zavjesa za grijanje i hlađenje, demontirani postojeći klima uređaji i postavljeni novi.Montiran je i reklamni LED ekran za spoljašnju upotrebu čime će se značajno unaprijediti promotivno – marketinške aktivnosti naše Ustanove.

Na ovaj način KIC “Budo Tomović” uz podršku Glavnog grada, nastavlja da u unaprijeđenim tehničkim uslovima, ljepšem i ugodnijem ambijentu organizuje i realizuje brojne programe, uz očekivanja i planiranja novih rekonstrukcija i adaptacija u predstojećoj 2022.

Koncert flautistkinje Petre Lekić

Koncert flautistkinje Petre Lekić iz Bara, studentkinje četvrte godine Muzičke akademije u Beču biće održan u okviru ciklusa “Mladi talenti” u srijedu, 29.decembra, u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, u 19 sati.Na programu prvog dijela koncerta je flautski solistički repertoar: Fantazija br.12 u g-molu Georga Filipa Telemana, Sonata Undine Karla Rajnke i Balada Franka Martina, koji će Petra Lekić izvesti u saradnji s pijanistom Oleksijem Molčanovim.

U drugom dijelu koncerta izvešće Klavirski trio op. 49 br.1. Feliksa Mendelsona u saradnji sa svojim kolegama-gostima, pijanistkinjom Vladanom Perović i violončelistom Kostom Popovićem.Flautistkinja Petra Lekić je sa sedam godina započela svoje muzičko obrazovanje u Osnovnoj školi “Petar II Petrović Njegoš” u Baru, u klasi Biljane Dedić.

U tom periodu osvojila je brojne nagrade na državnim i međunarodnim takmičenjima. Srednju školu započela je u Muzičkoj školi za talente “Andre Navara” u Podgorici, u klasi pomenute nastavnice, a zatim nastavila u Umjetničkoj školi za muziku i balet “Vasa Pavić”, u klasi Borisa Nikčevića. Tokom tog dijela školovanja osvajala je brojne nagrade na takmičenjima u Crnoj Gori, Srbiji, Sloveniji, Italiji i Holandiji. Sa 17 godina primljena je na Univerzitetu za muziku i primijenjene umjetnosti u Beču, gdje trenutno studira IV godinu flaute, koncertni smjer, u klasi prof. Ting-Wei Chen. Tokom studija u Beču bila je u klasi prof. Hansgeorg Schmeiser i prof. Karin Bonelli. Sviranje na flauti je usavršavala kod mnogih uglednih umjetnika kao što su: Paolo Taballione, Gisele Masheyaki-Beer, Dejan Gavrić, Felix Renggli, Hansgeorg Schmeiser, Žana Lekić, Marina Nenadović i dr. Više puta je učestvovala na KIC-ovom Ljetnjem kampu za kamernu muziku, i nastupala na završnim koncertima u okviru kamernih ansambala i orkestra. Takođe je nastupala više puta sa orkestrom muzičkog udruženja u Sankt Peltenu u Austriji.

Ovo je njen drugi koncert u okviru KIC-ovog ciklusa “Mladi talenti” u okviru kojeg će se predstaviti kao solista i kamerna muzičarka, u ansamblu klavirski trio sa kolegama pijanistkinjom Vladanom Perović i violončelistom Kostom Popovićem, koji su prethodnih godina takođe nastupali u okviru popularnog ciklusa čiji je cilj da promoviše mlade talentovane muzičare iz naše sredine.Napominjemo važe mjere IJZCG.

Dobro došli!

Vječna mladost omiljenog Srca Kulture

Više od pola vijeka ljubavi, nada, snova, umjetnosti i stvaralačke energije stalo je u dvočasovni jedinstveni KIC hepening “Semper Iuvenis” koji je sinoć izveden na velikoj sceni KIC-a, pred brojnom publikom.


U muzičko – teatarskoj posveti jedinstvenoj ustanovi koja nezaustavljivo dugi niz godina čuva kulturu Glavnog grada, prikazana je sva raskoš, talenat, kreativnost, neumorni kulturni duh, kako onih koji su prije 55 godina svojim idejama i zamislima oblikovali kulturnu svijest ondašnjeg Titograda tako i ovih danas, puno mlađih, koji jesu srž ove Ustanove.


Publika je tako kroz jednu neobičnu predstavu, nesvakidašnju audiciju, bila dio jednog pravog vremeplova, evocirajući uspomene, prisjećajući se nekih lijepih, prošlih trenutaka, do aktuelnog momenta u godinama kada KIC radi sa najvećom produktivnošću.


Na velikoj sceni sinoć su nastupili umjetnici koji su svoje prve korake napravili upravo na scenama Doma omladine/KIC-a, krećući odatle ka novim umjetničkim adresama. Publika je uživala u pjesmi: Branke Šćepanović, Žutog Serhatlića, Eda Abdovića, koje je pratio na harmonici Aleksandar Magovčević. Ogromne aplauze pobrali su i Nenad Kneževića Knez i Bojan Marović, kao i Katarina Bogićević, Nemanja Petrović i Dijana Hazirović.

DODEST RADIONICA


Publika se pjesmom podsjetila i na one koji su ostavili veliki i važan muzički trag poput grupe Makadam, Milog Kneževića i Bojana Bajramovića.


Ništa manje oduševljenja nije izazvao ni mladi talentovani violinista Viktor Huter svirajući nezaboravnu Makadamovu “Balerinu”, a podršku na sceni imao je u baletskoj umjetnici Katarini Mrkić. Šarmantno “vodeći” audiciju briljantni su bili glumci: Đorđije Tatić, Milica Šćepanović, Kristijan Blečić i Ognjen Sekulić. Divnu energiju dali su i glumci Julija Milačić i Aleksandar Radulović, izvodeći “Ay Carmela” uz gitarsku pratnju Mladena Nikčevića.


Poetske snage KIC-a, članovi Foruma mladih pisaca Milena Radević, Luka Boljević i Nikola Ćorac čitali su svoju poeziju, a hepening su obogatili i mladi glumci Dodest-ove radionice, zajedno sa svojim mentorom glumcem Sejfom Seferovićem.

FORUM MLADIH PISACA


Na sceni se našao i jedan od najzaslužnijih za bogate likovne aktivnosti Doma omladine, poznatu Školu crtanja i Školu stripa, slikar i nekadašnji urednik likovnog programa Nikica Raičević.


Dječji hor Zvjezdice sa dirigentkinjom Anom Klepić, raznježio je publiku pjevajući “Hej Sloveni”, a muzička završnica hepeninga bila je u znaku KIC pop hora koji je sa dirigentkinjom Zojom Đurović odlično izveo numere “Konjuh planinom”, “Titograd”, “Dal’ si ikada mene voljela”, kao i premijerno himnu hora ,,Muzika”.


Na kraju je i idejni tvorac KIC hepeninga, direktorica Snežana Burzan Vuksanović, zahvaljujući svima na ljubavi i kreativnosti koju su uložili u ovaj projekat, upravi Glavnog grada na podršci, bivšim direktorima i zaposlenim, vjernoj publici, istakla da će srce kulture grada kucati istim ritmom i sljedećih godina i decenija.


“I dalje ćemo stvarati i promovisati kulturu i umjetnost na nama svojstven i prepoznatljiv način, sa ponosom, baštiniti vrijednosti – građanske, multinacionalne, multikonfesionalne, multikulturne i antifašističke Podgorice i Crne Gore, za koje je život dao i narodni heroj i omladinski lider Budo Tomović, čije ime sa ponosom nosimo. Nastavićemo da promovišemo umjetnike svih generacija, kako telentovane amatere, tako i profesionalce, za koje će vrata našeg KIC-a uvijek biti otvorena. Jer ova javna ustanova i jeste kuća naroda”, poručila je direktorica Burzan Vuksanović.


Na video bimu su se sve vrijeme smjenjivale fotografije i video snimci, podsjećajući nas, pored ostalih i na one koji su svoj radni i životni vijek proveli u ovoj instituciji, pa se publika sjetila i Džonija Hodžića, Sloba Milatovića, Ablaha Abdovića, Draška Savkovića, Hasana Cana Đečevića i drugih…


Podsjećamo, reditelj KIC hepeninga je Zoran Rakočević, po scenariju Nade Bukilić. Za kostime je bila zadužena Slobodanka Seka Martinović, za montažu foto i video materijala Igor Bakić, a tehničku podršku KIC-ekipi dala je TAKT produkcija.


Cijeli KIC hepening će tokom praznika biti emitovan na Televiziji Crne Gore. KIC hepeningu su prisustvovali predsjednik Skupštine Glavnog grada Đorđe Suhih, sekretarka Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Ana Medigović, predstavnici državnih i gradskih institucija, javnog, kulturnog i društvenog života.

KIC HEPENING „SEMPER IUVENIS” U ČAST 55 GODINA

Jedinstvenim teatarsko – muzičkim KIC hepeningom “Semper Iuvenis”, u četvrtak, 16. decembra u velikoj sali sa početkom u 20h, Kulturno – informativni centar “Budo Tomović” obilježiće pet i po decenija uspješnog rada. KIC-ov hepening okupiće oko 150 učesnika, kako umjetnika koji su prije 55, 40, 25 ili 10 godina počinjali svoje karijere na scenama Doma omladine i KIC-a, tako i današnje umjetničke KIC – snage iz Foruma mladih pisaca, DODEST-ove radionice glume, folklornog ansambla, KIC pop hora, dječji hor Zvjezdice, i druge.

Dio hepeninga biće: pjevači – Branka Šćepanović, Nenad Knežević Knez, Edo Abdović, Bojan Marović, Žuti Serhatlić, Jelena Božović, Dijana Hazirović, Katarina Bogićević, Nemanja Petrović, glumci – Julija Milačić, Sejfo Seferović, Đorđe Tatić, Milica Šćepanović, Ognjen Sekulić i Kristijan Blečić, violinista Viktor Huter, harmonikaš Aleksandar Saša Magovčević, gitarista Mladen Nikčević, balerina Kristina Mrkić nekadašnji urednik likovnog programa Doma omladine Nikica Raičević, a svoj doprinos našoj proslavi, dale su i dirigentice Zoja Đurović i Ana Klepić, koreografkinja Viktorija Strugar i drugi.

Po ideji Snežane Burzan Vuksanović, u produkciji KIC-tima, reditelj KIC hepeninga “Semper Iuvenis” je Zoran Rakočević, a scenario potpisuje Nada Bukilić.

Za kostime je zadužena Slobodanka Seka Martinović, za montažu foto i video materijala Igor Bakić, a tehničku podršku pružiće TAKT produkcija.

Podsjetimo da smo u okviru obilježavanja 55 godina postojanja omiljene podgoričke ustanove kulture, (koji smo prebacili zbog epidemije za ovu godinu), u aprilu ove godine promovisali bogatu monografiju KIC-a “Semper Iuvenis 2”, vrijedno svjedočanstvo o plodnim decenijama rada i trajanja Doma omladine/KIC-a. Želja tima, na čelu sa direktoricom Burzan Vuksanović, bila je da ovu godinu završimo na najljepši način, upravo ovim neobičnim hepeningom. Učešćem brojnih umjetnika, stvaraoca, profesionalaca i amatera, stihovima, glumom, plesom, pjesmom, ali prije svega iskrenom emocijom, ovim događajem želimo da pokažemo šta je KIC značio svim generacijama Titograđana, nekad i Podgoričana danas, šta predstavlja svima nama, a pogotovo našem Glavnom gradu.

Vjerujemo da će se pozivu na KIC-hepening u četvrtak veče, odazvati, uz čelnike grada, gradskih institucija kulture, diplomatskog kora, društvenog i javnog života Podgorice, i bivši direktori i zaposleni u Domu omladine i KIC-u, saradnici i prijatelji ,,Srca kulture grada” i naša vjerna publika.

Zbog važećih mjera IJZCG broj posjetilaca je ograničen, pa molimo publiku za razumijevanje.

Medijski prijatelj KIC hepeninga je Radio televizija Crne Gore koja će snimati cijeli program.

Danilo Burzan gost ,,Podgoričkih priča”

KIC-ova tribina „Podgoričke priče“ nastavlja da priča istoriju i savremenost Glavnog grada i u decembru, kroz život i stvaralaštvo istaknutih Podgoričana. Jedan od njih je i Danilo Burzan, kroz čije ćemo bogato životno i profesionalno iskustvo upoznati nekadašnju Podgoricu, ali i današnju, jer uprkos ozbiljnim godinama doajen crnogoroskog novinarstva ne miruje, naprotiv, kako ćemo i čuti, u devetoj deceniji se okušao i kao romanopisac.

Upravo to djelo, Povratak u Jusovaču, svojom tematikom između ostalog, „Podgoričkim pričama“ će dati onaj već prepoznatljivi šarm zbog čega publika rado dolazi na ovu popularnu tribinu, jer voli i želi da upozna ne samo stvaraoca kao autora, već kao čovjeka koji je bitisao sa svojim gradom kroz vremena, koja su, bar na ovom kraju svijeta uvijek i turbulentna i zanimljiva.

Tribina će biti organizovana u utorak, 21.decembra, u sali Dodest, od 20 sati. Veče će moderirati novinar Vanja Kovačević. Danilo Burzan se više od šest decenija bavi novinarstvom i stvaralaštvom. Prvi novinski tekst objavio je kad je imao 14 godina, u Omladinskome pokretu. Kao profesionalni novinar obavljao je sve saradničke i uredničke poslove, radeći u svim vrstama tradicionalnih javnih glasila, osim televizije.

U RadioTitogradu (odnosno Radiju Crne Gore) prošao je sve – od pripravnika i saradnika u gradskoj hronici, preko urednika unutrašnjo-političke redakcije, do zamjenika, pa glavnog i odgovornog urednika. Bio je, takođe, glavni urednik (i jedan od osnivača) prve crnogorske novinske agencije Montena-fax, potom zamjenik glavnog urednika dnevnog lista Publika, urednik u prvom crnogorskom nezavisnom nedjeljniku Monitor, direktor titogradskog INDOK centra i lokalnog nedjeljnika Titogradska tribina. Sarađivao je u listovima: Pobjeda, Republika, Dnevne novine, zatim u nedjeljnicima: Krug, Monitor, NIN, Mladost, Komunist, Jež, Titogradska tribina, Omladinski pokret.

Bio je dopisnik iz Crne Gore za američku novinsku agenciju Asošijeted pres, te beogradsku novinsku agenciju FoNet, a sarađivao je i sa radio-stanicama: Jugoslavija, Sarajevo, Antena M i Radio-brod, kao i sa elektronskim glasilom Portal Analitika… Prije pomenutog romana Povratak u Jusovaču, objavio je deset knjiga. Prvih pet su, uglavnom, iz domena njegovoga novinarskoga rada, a narednih pet posvećene su rodnom gradu i to su: Podgorički toponimi i znamjenja (2011), Leksikon podgoričkih ulica (2012), Gradonačelnici Podgorice (2015), Istorija Podgorice u datumima (dva izdanja 2016. i 2018) i Prohujalo sa śeverom (2020). Vjerovali ili ne, napisao je oko 30 hiljada vijesti (uglavnom u agenciji Montena-fax), zatim nešto više od 3.200 izvještaja o dnevnim događajima, te oko 1.350 političkih komentara i osvrta. Inače, bio je predsjednik Udruženja novinara Crne Gore, predsjednik Udruženja profesionalnih novinara Crne Gore, kao i član Predsjedništva Saveza novinara Jugoslavije. Od brojnih nagrada i priznanja on sam izdvaja tri: Nagradu za životno djelo Crnogorac, koju dodjeljuje Društvo profesionalnih novinara Crne Gore, Prvu godišnju nagradu Udruženja novinara Crne Gore i Nagradu za životno djelo od Turističke organizacije Podgorice.

Predstavljen sedmi zbornik Foruma mladih pisaca KIC-a

Sedma zajednička knjiga Foruma mladih pisaca KIC-a “Budo Tomović” „Pretresanje bilježnice”, koja objedinjuje izbor iz poezije i proze deset autora, predstavljena je sinoć u DODEST-u.Zbornik mladih crnogorskih pisaca, koji iz godine u godinu pomjeraju granice u savremenoj literaturi, obuhvata najnovije stvaralaštvo Milice Bošnjak, Anđele Bulajić, Adnana Zajmovića, Luke Boljevića, Marka Stanojkovskog, Nikole Ćorca, Milene Radević, Barbare Delać, Jane Radičević i Nataše Gudelj.

Kao i za prethodna izdanja, i za ovu knjigu dizajn i ilustraciju uradila je Suzana Pajović.Knjigu su predstavili urednica i recenzentkinja doc. dr Jelena Knežević i autori Luka Boljević, Milica Bošnjak, Marko Stanojkovski, Nikola Ćorac, Milena Radević i Anđela Bulajić, uz moderaciju koordinatorke rada Foruma u KIC-u, Valentine Knežević.

U osvrtu na svoje iskustvo u radu na uređivanju svih sedam zbornika Foruma mladih pisaca KIC-a, urednica i recenzentkinja Jelena Knežević istakla je da je njena namjera svih ovih godina bila da prati stvaralaštvo članova Foruma, odnosno da prati proces njihovog napredovanja. Zato je, kako je navela, ove godine morala posebno da se potrudi da napravi distancu i razdvoji ono što zna o piscima Foruma i o njihovom dosadašnjem ranijem radu od novih djela.

Naslov knjige, Pretresanje bilježnice, izdvojila je iz stihova pjesme Barbare Delać „Opstanak“ koji, po njenom mišljenju, imaju dva različita pravca asociranja i izazivaju dvije poptuno različite emocije. Jedan je vezan za kreativni proces, tj. za stvaralački put, jer je bilježnica nešto gdje se svaka misao može naći i od koje kasnije može, a i ne mora, poezija nastati. Kako je kazala, daje prednost kreativnom i stvaralačkom radu koji podrazumijeva eksperimentisanje, popravljanje i korektivna čitanja, a koja nijesu moguća upravo bez bilježnice.

Drugi nivo asocijacije na koji upućuje pjesma Barbare Delać odnosi se na motiv identiteta pjesnika. Kad je riječ o strukturi sedmog zbornika grupe, Knežević ukazuje da knjigu ove godine otvara poezija novih članova Foruma Milice Bošnjak, Anđele Bulajić i Adnana Zajmovića, a da nakon njih slijede čitalačkoj publici dobro poznata imena. S obzirom na to da su Barbara Delać i Jana Radičević napisale poeme, smatra da je to zanimljiv pomak ka mogućnosti da mladi pjesnici KIC-a postanu i pisci proze. Napominje takođe da je Forum trenutno jedina grupa koja uživa punu institucionalnu podršku.Govoreći o izazovima koji su bili pred Forumom u aktuelnim epidemiološkim uslovima Luka Boljević je istakao da su uspjeli da se snađu, da funkcionišu, te da komuniciraju ne samo na sastancima svake druge nedjelje, već i putem društvenih mreža koje su im omogućile da su stalno u kontaktu i da to čitalačko i autorsko iskustvo u kontinuitetu međusobno prenose i razmjenjuju.

Kako je kazao, u tome je suština rada Foruma i razlog što svih ovih godina napreduju.O sve češćem prevođenju poezije pjesnika Foruma na različite jezike, i pojedinačno i kao izbor iz pjesništva grupe, govorila je Milena Radević, višegodišnja članica Foruma koju je književna javnost upoznala ne samo preko knjiga Foruma, već i preko nagrada i prevoda poezije. Ona je podsjetila na dosadašnje prevode na njemački, francuski, slovenački, engleski i ruski jezik. Neizostavna je, kako je kazala, antologija nove balkanske književnosti na francuskom jeziku, u koju su članovi Foruma i njihov rad uvršteni kao predstavnici nove crnogorske poezije, što je po njenom mišljenju posebna čast da na jednom svjetskom jeziku bude prevedena njihova poezija i da na taj način stignu i do francuske publike.

S obzirom na to da često prevodi pjesme svojih prijatelja za različite konkurse Marko Stanojkovski kaže da je prevođenje poezije uvijek edukativno i inspirativno. „Prevođenje može biti veliki izazov, ali je uvijek zadovoljstvo baviti se kreativno i originalno konstruisanim tekstovima i tražiti što bolji i tačniji prevod“. Kad je riječ o razvoju grupe za sedam godina postojanja, istakao je da je Forum postigao više velikih koraka, prolazeći kroz brojne faze i omogućujući na taj način članovima da steknu nova znanja iz oblasti književne umjetnosti, da se susretnu sa savremenim autorima i njihovim djelima i da razmjenjuju svoja znanja i iskustva, što sve zajedno na kraju dovodi do stvaranja i razvijanja sopstvenog pjesničkog stila, zatim afirmacije i objavljivanja sopstvenih djela i nalaženja nekog sopstvenog mjesta u svijetu pisane riječi. Kako je kazao, vjeruje da će budućnost donijeti još više vrijednih momenata i djela, ali i da će privući neke nove kreativne i talentovane glasove koji će nastaviti da ispisuju istoriju Foruma KIC-a.”

Podsjetimo, uprkos gobalnoj pandemiji 2021. godina obilježena je brojnim nastupima članova Foruma, promocijama, rezidencijama, nekim važnim nagradama i novim publikacijama.

TRADICIJA U SRCU VEĆ 75 GODINA

Dvosatnim spektakularnim koncertom Folklorni ansambl KIC-a “Budo Tomović” sa prijateljima iz KUD-ova “Njegoš” sa Cetinja i “Boka” iz Tivta, legendarnim Šukrijom Žutim Serhatlićem, orkestrom Aleksandra Saše Magovčevića, KIC pop horom, obilježio je sinoć na velikoj sceni KIC-a, značajan jubilej – 75 godina postojanja i promovisanja folklorne tradicije i narodnih igara Crne Gore i regiona, širom svijeta.

Desetine mladih, dobro uvježbanih folkloraša i folklorašica, članova reperezentativnog i omladinskog KIC ansambla, u originalnim kostimima, izvelo je: Vrsutu, igre iz Rožaja i Gusinja, nezaobilazan splet igara iz Crne Gore, Pastiricu, Vlaške igre, igre iz Leskovca, Šokačke, ali i Ciganske igre.

Koncert je otvoren premijernom izvedbom nove koreografije “Igre sa Prokletija”, koju je postavio dugogodišnji stručni saradnik u ansamblu Mirsad Ademović. Očaravajućom igrom i pjesmom, raskošnim talentom, prelijepim nošnjama, KIC-ov ansambl je u sve koreografije utkao istinsku folklorašku emociju, puno ljubavi i energije, ponovo potvrđujući da na najljepši način njeguje svo bogatstvo crnogorskih različitosti, snagu i ljepotu mutlikulturalnosti i multnacionalnosti naše države, baš kao decenijama unazad.

KUD BOKA
KUD NJEGOŠ

U pozdravnom govoru, direktorica KIC-a Snežana Burzan Vuksanović podsjetila je da današnji KIC, svoj korijen duguje folklornom ansamblu “Budo Tomović”, te da ova generacija plijeni očuvanjem tradicije u srcu, autentičnošću igre i pjesme, ljepotom nošnje i koraka, stasa i glasa, obrazovanjem, spektakularnošću nastupa… “KIC i njegovi folkloraši su bili, a i sad su ponos Glavnog grada. Najbolji su ambasadori svoje zemlje širom svijeta i primjer važnosti očuvanja – vrijednosti multinacionalne, multikonfesionalne, antifašističke, građanske – Podgorice i Crne Gore. I dalje će umjetnošću promovisati ljepotu suživota i različitosti koje nas spajaju”, istakla je Burzan Vuksanović.Predsjednica Udruženja folklornih ansambala Crne Gore Danijela Bokan, čestitajući jubilej, naglasila je da je ansambl KIC-a već decenijama prepoznatljiv po načinu interpretacije svog kulturno – umjetničkog programa koji se svrstava u sam vrh crnogorske folklorne scene.

Kako je kazala, posvećenost i entuzijazam svih folkloraša ovog ansambla, zaslužni su što luča tradicije u KIC-u i dalje sija.Jubilarne Zahvalnice FA KIC-a, za veliki doprinos u razvoju ansambla i očuvanju tradicije Podgorice i Crne Gore, dobili su: Branka Šćepanović, Zoran Kalezić, Šukrija Žuti Serhatlić, Miladin Marković, Milan Popović, Bukurija Radončić, Mirsad Ademović i Snežana Burzan Vuksanović. Posthumno, zahvalnice su uručene i porodicama poznatih KIC-ovih koreografa Hasana Cana Đečevića i Draška Savkovića.

Takođe, na sinoćnoj svečanosti, Mirsadu Ademoviću je oficijelno dodijeljena licenca za koregorafa, te je folkloraška scena Crne Gore od sinoć bogatija za još jednog mladog i već uspješnog koreografa.

Publika je sve nastupe pratila burnim aplauzima, potvrđujući da i ona nosi -Tradiciju u srcu-, što je bio moto sinoćnjeg svečanog koncerta. Snimak koncerta uskoro će biti emitovan na TV 7.

Zbog ogromnog interesovanja javnosti, KIC je već ranije obećao da će koncert ponoviti sljedeće godine, čim epidemiološke prilike budu to dozvolile.

FOLKLORNI ANSAMBL KIC-a “BUDO TOMOVIĆ” SLAVI 75 GODINA

Veličanstvenim koncertom “Tradicija u srcu” folklorni ansambl Kulturno – informativnog centra ,,Budo Tomović’’ tradicionalnom igrom i pjesmom obilježava značajan jubilej – 75 godina trajanja i uspješnog promovisanja folklorne baštine, u srijedu, 8.decembra sa početkom u 20h u Velikoj sali KIC-a.

Folklorni ansambl sa najdužom tradicijom u Glavnom gradu koji dugi niz decenija širom svijeta, ponosno, upečatljivim i raskošnim nastupima predstavlja našu državu, na sceni će izvesti desetak koreografija. Članovi reprezentativnog i omladinskog ansambla predstaviće se: igrama iz Crne Gore, Vrsutom, igrama iz Rožaja i Gusinja, ali i Šokačkim igrama, igrama iz Leskovca, Pastiricom i dr.

Premijerno će biti predstavljena i nova koreografija “Igre sa Prokletija” na čijem je postavljanju radio dugogodišnji član, asistent i saradnik ansambla Mirsad Ademović, dok je autor muzičkog aranžmana Aleksandar Saša Magovčević, čiji će orkestar pratiti jubilarni koncert.Gosti večeri biće KUD “Boka” iz Tivta i KUD “Njegoš” sa Cetinja, a nastupiće i jedan od naših najpoznatijih interpretatora izvorne muzike Šukrija Žuti Serhatlić, mlada vokalna umjetnica Anđela Ulićević, kao i KIC pop hor, sa dirigenticom Zojom Đurović. Voditeljka programa je Anica Vujadinović.

Svečani koncert ,,Tradicija u srcu’’ biće prilika da se zaslužnima za veliki doprinos u razvoju ansambla i očuvanju tradicije Podgorice i Crne Gore te večeri dodijele prigodne zahvalnice.Napominjemo na kraju da s obzirom na važeće preporuke IJZCG, nije se moglo izaći u susret velikom interesovanju građana za ovaj koncert, pa će ograničen broj karata dobiti dugogodišnji saradnici KIC-a, igrači – učesnici koncerta, dio protokola, sponzori.

Iz tog razloga i sa željom da brojnoj publici damo mogućnost da uživa u koncertu, napominjemo da ćemo sa nadom u bolje epidemiološke uslove, sljedeće godine ponoviti koncert, i omogućiti da sugrađani i ljubitelji folklora u Podgorici uživaju u tradicionalnim igrama i nastupu FA KIC-a.

Projekcija kanadskog filma ,,Bolji čovjek”

Ambasada Kanade u Beogradu u saradnji sa KIC-om ,,Budo Tomovič” i Sekretarijatom za kulturu i sport Glavnog grada Podgorica vas poziva na premijerno prikazivanje kanadskog filma BOLJI ČOVJEK (A BETTER MAN).

Projekcija filma se održava povodom kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, od 25.novembra do 10. decembra, a u okviru manifestacije Decembarska umjetnička scena (DEUS).

Projekcija će biti održana u sali DODEST, KIC Budo Tomović, u utorak, 7. decembra u 18 časova. Ulaz je slobodan.

Prije projekcije filma, publici će se obratiti Dejvid Morgan, savjetnik i zamjenik šefa misije Ambasade Kanade i Mirjana Vlahović Andrijašević, načelnica Direkcije za antidiskriminacione politike, pri Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.

Film Bolji čovjek nam nudi priču o dvoje mladih koji žive zajedno i u čijoj vezi se pojavljuje i porodično nasilje koje rezultira njihovim razilaženjem, ali i sposobnošću da nakon izvjesnog vremena mogu da razgovaraju o ovom problemu. Ovaj film nudi svjež i nijansiran pogled na iscjeljenje i otkriće koje se može dogoditi svima koji su uključeni kada muškarci preuzmu odgovornost za svoje zlostavljanje.

Ovo će biti prilika da se posjetioci takođe upoznaju i sa programima prevencije rodno zasnovanog, porodičnog i vršnjačkog nasilja i njihovoj primjeni u Kanadi i Crnoj Gori.