PROGRAM ZA APRIL 2021.

5. i 6.april

KIC i Jazz Art

DŽEZ NA FILMU

Sala DODEST / 16:00

poneđeljak, 5.april – Lift za gubilište (1958)

Režija Luj Mal / Muzika Majls Dejvis / Uloge Žana Moro, Moris Rone

utorak, 6.april – Paris Blues (1961)

Režija Martin Rit / Muzika Djuk Elington / Uloge: Sidni Poatje, Pol Njumen, Džoana Vudvard

srijeda, 7.april

KIC i Jazz Art

JAM 2021.

AJS QUARTET

Velika sala / 17:00

AJS Quartet je jedna od najpopularnijih džez grupa u Albaniji. Grupu čine pijanista i kompozitor Gent Rushi, Ermal Rodi, saksofon i flauta, bubnjar Emiljan Dhimo i kontrabasista Roni Gjura. Već deset godina sviraju zajedno razmjenjujući različite muzičke ideje obojene savremenim balkanskim džezom.

četvrtak, 8.april

NVO Spirit Art Montenegro i KIC

Veče različitih pisanih formi crnogorskog književnog stvaralaštva

Velika sala / 17:00

petak, 9.april

KIC

Mladi i muzika

Sari Šaćiri, violončelo

Velika sala / 17:00

Sari Šaćiri je maturant Umjetničke škole za muziku i balet “Vasa Pavić”. Na programu su djela Johana Sebastijana Baha (I Svita), Johanesa Bramsa (Sonata br. 1. Op. 38) i Petra Iljiča Čajkovskog (Pezzo Capriccioso) koja će izvesti uz klavirsku saradnju Nataše Popović.

12 – 14.april

KIC

Revija SVJETSKA KNJIŽEVNOST NA FILMU IX

Sala DODEST / 16:00

poneđeljak, 12.april – Memoari jedne gejše – Memoirs of a geisha (2005)

Režija Rob Maršal / Uloge: Džan Ciji, Ken Vatanabe, Mišel Jeo

utorak, 13.april – Male žene – Little women (1994)

Režija Žilijan Armstrong / Uloge: Suzan Sarandon, Vinona Rajder, Kirsten Danst

srijeda, 14.april – Ponoćni ekspres – Midnight express (1978)

Režija Alan Parker / Uloge: Bred Dejvis, Ajrin Mirakl, Bo Hopkins

petak, 16.april 

KIC

Izložba crteža “San o letenju”

autorke Slavice Mijović

Izložbeni hol / 17:00

poneđeljak, 19.april

Promocija knjige KASTIGULJA

autorke Jasenke Lalović                                                                       

Sala DODEST / 17:00

srijeda, 21.april

KIC

Art veče Nebojše Kuburovića

Sala DODEST / 17:00

četvrtak, 22.april

KIC i Jazz Art

JAM 2021.

Koncert grupe KUHINJAZZ

Velika sala / 17:00

Kuhinjazz je novi fjužn-džez sastav na našoj sceni, koji je prošle godine započeo sa autorskim radom. Osnovu sastava čini trio Enes Tahirović, klavir, Slaven Ljujić, bas, i Martin Đorđević, bubnjevi, a proširuje se sa gostujućom duvačkom sekcijom Stefan Pavićević, saksofon i Dejan Ljujić, trombon.

petak, 23.april

NVO Montenegrin universal theatre – Podgorica

Monodrama “Potonja ura Njegoševa”

Sala DODEST / 16:00

Tekst Slobodan Tomović / Režija Blagota Eraković / Uloga Slobodan Marunović

27. i 28.april

Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada i Fondacija Dragan Radulović

Manifestacija “Dani Dragana Radulovića”

Moto Manifestacije je „Dijete je čovjek važan”, a organizuje se povodom 70 godina od rođenja Dragana Radulovića i njemu u čast.

utorak, 27. april

Svečano otvaranje Manifestacije

Velika sala / 11:00 – 11:45

Otvaranje izložbe literarnih i likovnih radova učenika na temu „Dijete je čovjek važan“ i dodjela nagrada autorima najboljih radova                 

Hol KIC-a / 12:00 – 12:30

Poezija Dragana Radulovića – recitatorsko veče učenika osnovnih škola

Sala Božidar Vuković Podgoričanin, JU NB „Radosav Ljumović“ / 18:00 – 19:00

srijeda, 28. april

Okrugli sto: „Upotrebna moć književnosti za djecu i mlade (književno-teorijski, pedagoško-psihološki i stvaralački pristupi)

Kusleva kuća, JU Muzeji i galerije / 10:00 – 14:30

Ja bih da pitam pisca“ druženje djece i pisaca

Sala DODEST / 18:00 – 19:00

četvrtak, 29.april

KIC i Jazz Art

JAM 2021.

Balkan Youth Jazz Orchestra

Velika sala / 17:00

Prvi omladinski džez orkestar Balkana okupiće preko dvadeset muzičara iz osam zemalja i predstaviće muziku deset balkanskih autora mlađe generacije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Rumunije, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije. Orkestrom će rukovoditi ugledni kompozitori i profesori univerziteta iz Štipa i Beograda – Antonijo Kitanovski i Vladimir Nikolov.

IZLOŽBA ”BAJKOLIKI ŽIVOT/ LUPUS IN FABULA”

Prva samostalna izložba radova dr Jelene Mašnić pod nazivom “Bajkoliki život/Lupus in fabula” biće otvorena u petak, 26.marta u izložbenom holu KIC-a “Budo Tomović” u 16:30.Izložbu će otvoriti prof.dr Lidija Vujačić i moći će da se pogleda do 5.aprila.

Dr Jelena Mašnić je profesorka psihologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, a u stručnoj djelatnosti ostvaruje saradnju sa brojnim obrazovnim, kulturnim i privrednim organizacijama. Učestvovala je na raznovrsnim stručnim i naučnim konferencijama nacionalnog i međunarodnog karaktera, a u naučnom radu, najčešće, realizovala istraživanja fenomena u oblasti obrazovanja i socijalizacije. Talenat i radoznalost prema likovnom izražavanju javnosti pokazuje u ranom djetinjstvu kada na svjetskom takmičenju u Japanu osvaja drugo mjesto.

Zbog brojnih interesovanja vezanih za rad sa ljudima opredjeljuje se za profesiju psihologa, u čemu vidi najdragocjenije područje da ispolji sebe i neposrednije pruži podršku drugima.Već dugi niz godina radi na programima edukovanja osoba sa invaliditetom namijenjenih ostvarivanju njihovih karijernih ciljeva i unapređivanja profesionalnih vještina; organizuje psihološke tribine i radionice posvećene kreiranju sigurnijeg okruženja za rast i razvoj djece i omladine. U želji da afirmiše upotrebu crteža kao projektivne tehnike u vaspitno-obrazovnoj djelatnosti, dr Mašnić je osmislila program obuke pod nazivom „Psihološke poruke dječijeg crteža” koji je akreditovao Zavod za školstvo Crne Gore, a koji je namijenjen prosvjetno pedagoškom kadru u postupcima sagledavanja razvojnog statusa djece, njihovih potreba i očekivanja. Ova prva samostalna likovna izložba je ujedno i čin ohrabrivanja svih onih koji su doživjeli duboka traumatska iskustva, da izazove nadjačavaju svojim unutrašnjim predispozicijama, da u tom postupku koriste resurse slikarstva (ili drugog umjetničkog izražaja) u terapijske svrhe.

Jelena Mašnić ovu izložbu posvećuje svom ocu Đorđiju i bratu Vuku koji su tragično izgubili živote.“Zoomorfni motivi na slikama Jelene Mašnić svoje ishodište imaju u bajkama, ali i u imaginaciji “prave” stvarnosti koju autorka romansira, u želji da oplemeni svijet oko sebe. Ona akcentuje simbiozu čovjeka i prirode prikazujući životinjske likove sa ljudskim osobinama i obrnuto, ono tzv. animalno u ljudima i ostavlja posmatraču da zamišlja, i na neki način da sam kreira, dalji tok priče i odnosa tj. podrazumijevajući suživot između svih živih bića na zajedničkoj planeti. Jelenine slike, rađene u tehnici akril na platnu, nose kako vedrinu tako i tugu ne samo zato što su na platnu lijepo raspoređene efektne boje i znalački potezi četkice, već što iz njih provijava slikarkina plemenita duša i snažna emocija koja je jednako “obojila” svako njeno platno. Njena umjetnost je i snažan bol, ljubav i sjećanje na njene najdraže.” prof.dr Lidija Vujačić.

Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen (izložbeni hol do 20 posjetilaca), a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!Dobro došli!

Crna Gora je počasni gost Festivala kulturnog nasljeđa u Šardži

Crna Gora je počasni gost Festivala “Dani kulturnog nasljeđa” (Sharjah Heritage Days) u Šardži, jednom od sedam arapskih emirata, a našu državu na ovoj prestižnoj smotri kultura i tradicija cijelog svijeta predstavlja Folklorni ansambl Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović”.Pod sloganom “Kulturno nasljeđe nas okuplja”, festival se održava 18. put, od 20. marta do 10. aprila, u srcu Šardža, udaljenog 20-tak minuta od Dubaija.

CRNOGORSKA DELEGACIJA SA ŠEIKOM AL QASIMIJEM, OTPRAVNKOM POSLOVA DRAGNIĆEM I DIREKTOROM FESTIVALA AL MUSALAMOM

Festival je svečano otvorio Nj. E., Šeik Fahim bin Sultan Al Qasimi, predsjedavajući Odjeljenja za Vladine odnose Šardže. U društvu direktora Festivala Aziza Al Musalama, crnogorskog otpravnika poslova u UAE Dragiše Dragnića, predstavnika diplomatskog kora u UAE, direktorice KIC-a Snežane Burzan Vuksanović i drugih predstavnika zemalja učesnica, on je obišao sve paviljone festivala, i na taj način i otvorio bogata kulturna dešavanja, kako u paviljonima država, tako i na više pozornica i trgova festivala.

Posebnu pažnju i interesovanje pokazao je za crnogorski paviljon, bogato ukrašen državnim obilježjima, u centralnom dijelu tog pravog malog festivalskog grada. Otpravnik poslova Ambasade Crne Gore u UAE gdin Dragiša Dragnić čestitao je odličan nastup crnogorskim folklorašima i muzičarima naglašavajući da su pravi promoteri najljepše tradicije naše države.Inače, vlada i veliko interesovanje medija i za naš paviljon i za nastupe umjetnika, pa je ansambl na otvaranju festivala uz pratnju orkestra, odigrao crnogorske igre, uživo za nacionalnu TV Šardža.

Svake večeri ansambl se predstavlja sa po tri koncerta, na različitim festivalskim lokacijama, a folklorni program čine: narodne igre (Crna Gora, Vrsuta, Boka, Gusinje i Rožaje) uz orkestarsku pratnju. U organizaciji Instituta za očuvanje nasljeđa Šardže (Sharjah Institute for Heritage), festival je osmišljen da ove godine kroz učešće 29 država i 500 različitih događaja i aktivnosti ponudi posjetiocima jedinstvenu priliku da uživaju u različitim kulturama i tradicijama. Ples i igra, rukotvorine, bogatstvo ukusa, šarenolika odjeća i nošnje kako sa prostora UAE, ali i iz brojnih država svijeta, predstavljeni su posjetiocima na festivalu koji je najveći ovog tipa i sa najdužom tradicijom u Emiratima, a slavi lokalnu i globalnu kulturu.Našu delegaciju čine: prvi ansambl KIC-a “Budo Tomović” sa koreografom Eminom Đečević, muzičari na čelu sa Aleksandrom Magovčevićem, vokalna solistkinja Anđela Ulićević, kao i grafički dizajner i fotograf Damir Murseljević.

On se na festivalu predstavlja sa 30 radova, koji su odmah privukli pažnju posjetilaca. Osim nastupa našeg ansambla, prezentacije izvorne pjesme i naših tradicionalnih nošnji, na crnogorskom paviljonu nalaze se autentični crnogorski proizvodi, suveniri, turstičke promo brošure i flajeri. Podršku za realizaciju ove turneje pružili su i: NTOCG, TO Podgorica, Glavni grad, kao i nekoliko privatnih preduzeća i kompanija (preduzeće Nova Pobjeda, “Niti od zlata Bulatović – ručni radovi”, PG district, Mika Raw Jewerly, domaće proizvode obezbijedili su: Savez pčelarskih organizacija Crne Gore, Crnogorski med, Farma koza Vuković – Gornji Bandići, Udruženje maslinara Crne Gore, Agate radionica, kozmetika Helena, prirodna kozmetika Jelena).

Prenoseći impresije u ime delegacije, direktorica KIC-a Snežana Burzan Vuksanović kazala je da je čast biti počasni učesnik festivalske smotre u Šardži, te da će do 30. marta, do kada traje njihovo učešće, na najbolji način reprezentovati našu zemlju.“Sa oduševljenjem smo prihvatili poziv, pogotovo jer su zbog situacije sa pandemijom virusa i turneje ansambla duže vremena izostale. Ovo je divna prilika da Folklorni ansambl KIC-a ponovo dostojno predstavi Podgoricu i Crnu Goru ostatku svijeta, igrom i pjesmom, mladošću i ljepotom, kako mu i priliči”, istakla je Burzan Vuksanović.

Folklorni ansambal KIC-a, ali i KUD “Njegoš” sa Cetinja koji će na festivalu učestvovati tokom aprila, veliku zahvalnost duguju dosadašnjoj ambasadorki Crne Gore u UAE gđi Duški Jeknić, otpravniku poslova gdinu Dragniću, kao i Ministarstvu vanjskih poslova Crne Gore na velikoj podršci, jer su otvorili vrata crnogorskim kulturnim poslenicima i omogućili im da se predstave u Emiratima na ovom istaknutom festivalu.

Inače, na festivalu učestvuju i: Bjelorusija, Sjeverna Makedonija, Tadžikistan, Saudijska Arabija, Kuvajt, Maldivi, Italija, Holandija, Francuska, Španija, Sudan, Maroko, Indija, Tunis, Irak itd.

”MALI KONCERT KAMERNE MUZIKE” U KIC-U

Povodom svjetskog vikenda kamerne muzike “Worldwide Play-In Weekend” organizujemo “Mali koncert kamerne muzike”, koji ćemo prikazati online (putem Youtube kanala – Budo Tomović) u subotu, 20. marta sa početkom u 18 sati.

Koncert će izvesti članovi kvinteta Stretto iz Podgorice. Na programu koncerta je muzika Antonjina  Dvoržaka: Terceto za gudački trio i drugi klavirski kvintet op. 81. Ansambl Stretto čine pijanistkinja Milena Nikočević, ujedno i profesorica klavira i violinisti Eleonora Vujović i Milena Mitrić, violista Petar Obradović i violončelistkinja Ana Zakrajšek, – članovi Crnogorskog simfonijskog orkestra.

Worldwide Play-In je godišnja globalna proslava sviranja kamerne muzike i odvija se obično tokom prvog vikenda u martu. Taj neobični program inicirala je mreža za kamernu muziku ACMP (Advanced Chamber Music Players) sa sjedištem u Njujorku, koja je aktivna već 70 godina i broji preko 2.500 članova širom svijeta. Svjetski Play-In Ima za cilj da okupi u isto vrijeme muzičare iz cijelog svijeta, da sviraju u okviru manjih ili većih kamernih ansambala  – u toplini svog doma ili na javnim mjestima, poput škola, galerija, koncertnih sala i drugih mjesta gdje je to moguće. Ove godine, zbog pandemije COVID 19 Play-in se održava trećeg vikenda marta, i uglavnom online. Tehnologija je omogućila da se muzičari sastaju u realnom vremenu posredstvom novih muzičkih programa poput “JamKazam”, “Jamulus”, “Sonobus”,  koji ACMP promoviše svojim članovima u Americi i širom svijeta, kako bi muzičari koji su “zaključani” tokom pandemije mogli da nastave da sviraju zajedno i upoznaju kolege iz drugih sredina. Potrebno je izvjesno poznavanje tehnologija i navedenih novih programa da bi se muzičari mogli virtuelno susresti i svirati zajedno.

Ove godine, zahvaljujući mogućnosti javnog izvođenja i snimanja koncerta pružamo mogućnost našoj i široj publici da uživa u kamernom muziciranju ansambla Stretto, zahvaljujući prikazivanju putem Interneta (Youtube). “Mali koncert kamerne muzike” je snimljen u velikoj sali KIC-a.

Podsjećam da smo prethodnih godina ACMP Worldwide Play-In obilježavali u okviru spontanih dnevniih muzičkih sesija i koncerata u prostorima poput Galerije Atlas capital centra, Hard Rok Kafea, Muzičkoj školi Vasa Pavić, DODEST-u, Galerije Risto Stijović.

Mreža za kamernu muziku ACMP omogućava svojim članovima poznanstvo sa muzičarima sličnih afiniteta širom svijeta,  dobijanje besplatnih partitura određenih muzičkih djela savremenih kompozitora, godišnjieg informatora o  svjetskim događajima – festivalima i radionicma kamerne muzike, i edukativnih video snimaka majstorskih časova uživo, grant za učenje kod kuće, niz popusta pri onlajn kupovini nota, časopisa, instrumenata i muzičke opreme i njihovo osiguranje, kod uglednih svjetskih muzičkih kompanija , itd.

Za izvođenje kamerne muzike u okviru “Worldwide Play-In” članstvo u ovoj organizaciji nije uslov muzičarima – već isključivo njihova dobra volja da sviraju zajedno i tako sebi i drugima učine život ljepšim i sardžajnijim, i da jednog martovskog vikenda svijet vibrira u sazvučjima kamerne muzike.

USKORO PRIJAVE ZA UČEŠĆE NA IV FESTIVALU ”STARE NOTE – NOVI ZVUCI”

U KIC-u “Budo Tomović” počele su pripreme za IV izdanje Festivala crnogorske narodne pjesme ” Stare note – novi zvuci” koji  će  ove godine biti održan 17. i 18. juna na Velikoj sceni.   

Nakon tri vrlo uspješna festivala, na kojem su se predstavili mladi interpretatori izvorne crnogorske muzike, organizatori su ove godine odlučili da naprave iskorak  u kvalitetu i ovu  jedinstvenu  crnogorsku muzičku manifestaciju podignu na veći nivo.

 Koncept ovogodišnjeg festivala je da će zadržati revijalni karakter, ali da će biti realizovan kroz dvije umjetničke večeri. U okviru prve večeri  učestvovaće mladi interpretatori, do 30 godina, koji će uz pratnju narodnog orkestra izvesti prepoznatljive, tradicionalne crnogorske pjesme. Drugo veče festivala zamišljeno je kao  Veče novih pjesama, gdje će se predstaviti  vokalni umjetnici bez obzira na godište, sa  pjesmama koje su objavljene prethodne godine, a koje su u duhu  tradicionalnog crnogorskog melosa. 

Pozivamo zainteresovane  vokalne umjetnike da se prijave za učešće na festivalu. Prijave za obje večeri mogu slati od 1. do 10. aprila na e-mail  umjetničkog direktora festivala  Aleksandra Saše Magovčevića aleksandarmagovcevic@gmail.com, a na isti način mogu dobiti i sve dodatne informacije ili pojašnjenja. Prednost imaju izvođači i autori iz Crne Gore.

 Odabir i provjera kandidata i pjesama je od 10. do 20. aprila u prostorijama KIC-a, a tačni termini biće dogovoreni sa prijavljenim izvođačima.

Organizator festivala je Javna ustanova Kulturno – informativni centar “Budo Tomović”,  direktorica festivala je čelnica KIC-a Snežana Burzan Vuksanović, a umjetnički direktor Festivala i vođa festivalskog orkestra  je Aleksandar Saša Magovčević.  Podršku će i ove godine  pružiti  Sekretarijat za kulturu i sport Glavnog grada, PAM CG – Organizacija za zaštitu prava autora muzike Crne Gore, a medijski prijatelj je Radio televizija Crne Gore.   

”KONTRAEVOLUCIJA” 26. MARTA U DODEST-u

Predstava „Kontraevolucija“ nastala po tekstu i u režiji Obrada Nenezića ponovo će 26.marta biti izvedena na DODEST-ovoj sceni od 17 sati.

U predstavi čiji koproducenti su JU “Zahumlje” i KIC “Budo Tomović” uloge tumače: Jovan Dabović, Slavko Kalezić i Đorđe Tatić. Kostim i scenografiju je radio Darko Musić, muziku Nedjeljko Pejović, a ton i odabir muzike Ivan Zirojević.

„Kontraevolucija“ je duhovita drama, sa elementima tragične farse i apsurda. Predstava se bavi istraživanjem i ispitivanjem ljudske mašte i izdržljivosti, te evolucijom čovjeka i njegovog stvaralaštva, u ovom slučaju androida i njegove ljepše polovine – ginoida.

U toj evoluciji učestvuju nauka, tajne službe, religija, teorije zavjere i zdrav razum. Sukob tih beskrajnih pojmova dovodi do komedije situacije i karakrera.

Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti radnim danim od 9 do 18 sati i vikendom od 10 do 14 sati na biletarnici KIC-a.Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen (Velika sala do 50, a DODEST sala do 30 posjetilaca), a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!

Dobro došli!

REVIJA ”FILMSKI ŽANROVI – TRILER”

Filmski program KIC-a “Budo Tomović” sa revijom “Filmski žanrovi – triler” započeće realizaciju glavnog projekta ovogodišnjeg filmskog programa, pa će prvo izdanje revije biti posvećeno trilerima – filmovima koji u sebi selektivno objedinjavaju pojedina svojstva svih žanrova, akcentirajući misterioznost, neočekivane obrte i zaplete.

Revija će biti organizovana od 15. do 17. marta u sali Dodest, sa početkom u 16 sati.Remek djelo kinematografije iz 1954. godine “Pozovi M zbog ubistva” nastalo u režiji velikana filmskog stvaralaštva Alfreda Hičkoka otvoriće reviju u ponedjeljak, 15.marta.

Dramu Kurtisa Hensona “Povjerljivo iz L.A.” (1997) koja istražuje tamnu stranu Los Anđelesa pedesetih godina prošlog vijeka, kada je Holivud još bio sinonim za glamur i prefinjenost sa Kevinom Spejsom, Raselom Krouom i Kim Bejsindžer u glavnim ulogama prikazaćemo narednog dana.Z

a sam kraj revije planirana je projekcija američkog trilera Garija Fledera “Odbjegli porotnik” (2003) o manipulacijama unutar porote u slučaju tužbe protiv proizvođača oružja.

Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen (DODEST sala do 30 posjetilaca), a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!Ulaz je besplatan.Dobro došli!

PROMOCIJA KNJIGE BORISA JOVANOVIĆA KASTELA ”BUMERANG VALOVA”

Podgoričkoj publici stvaralaštvo Borisa Jovanovića Kastela i njegova nova knjiga “Bumerang valova” biće predstavljena u srijedu, 10. marta, u sali DODEST, od 17 sati.


Sa autorom će razgovarati publicista Vanja Kovačević, poeziju će govoriti Ivana Milašević.


Nakon knjige Testament u školjkama, objavljene 2018. godine, u Hrvatskoj je ovih dana objavljena nova knjiga poezije crnogorskog, južnoslavenskog i mediteranskog pjesnika Borisa Jovanovića Kastela Bumerang valova u izdanju kuće Shura publikacije iz Opatije, specijalizirane za objavljivanje europskih autora.


Povodom objavljivanja Kastelove knjige Bumerang valova u ediciji Poentes, knjiga 14, izdavač je, između ostalog, naveo – Kastel slovi za jedinstvenog pjesnika mediteranskog senzibiliteta, koji vremenski i prostorno prenosi iskonsku vibraciju Sredozemlja i njome obogaćuje naše živote i naše viđenje svijeta. Poezija koja premošćuje stoljeća i spaja obale, kulture i zemlje, kruh i sol je one memorije nužne za budućnost, za našu ukotvljenost u vremenu i prostoru. Ako sjećanja biramo, onda je ovo poezija koju treba birati. Recenzent i autor pogovora, poznati bosanskohercegovački i južnoslovenski književnik i profesor Nedžad Ibrahimović, o Kastelovoj poeziji, između ostalog, zapisuje – “Ispod ”kože” njegova pjesničkog jezika otkrit ćete sjaj metafora i mrežu metonimija koji grade jedan svijet sazdan od nepotrošive simbolike Mediterana (i Mediteranaca). (…). Ove su pjesme ”živi“ arheološki ostaci, takoreći, ovo su plutajuće amfore sa jednog strasnog pjesničkog istraživanja i putovanja korpusima mediteranske simbolike, mediteranskog duha i njegova tijela. (…). Na ovom mjestu Kastelov jezik iznosi rudimentarno bogatstvo mediteranske povijesti i pokazuje granice jezika koje se uvijek pojave u susretu sa nepojamnim i koje, tek tada, te granice, o tome nepojamnom najbolje govore.” Dakle, Kastelova poezija i poetika jedinstvenih mediteranskih navigacija i solarnih biljega čine ga jedinstvenim pjesnikom na našim prostorima.


Citirane su i riječi velikog evropskog intelektualca, spisatelja i mediteraniste Predraga Matvejevića, Kastelu u čast – Da sam prije imao u ruci tvoje knjige, neke bi stranice moga „Brevijara“ bile drukčije, bolje. Rado te čitam već otprije i mislim – evo prvaka onih koji će poslije mene, bolje od mene, reći sve što treba o Jadranu i Mediteranu.


Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen (DODEST sala do 30 posjetilaca), a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!


Dobro došli!

DJEČIJI SVIJET INSPIRACIJA VII FESTIVALA ”FORTE PIANO”

Ovogodišnje izdanje festivala savremene klavirske muzike ”Forte piano” održano je sedmu godinu zaredom na velikoj sceni Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović”, ovoga puta pod motom ”Dječiji kutak”.

Zajednički projekat Umjetničke škole za muziku i balet ”Vasa Pavić” i KIC-a uspješno je nastavljen uprkos pandemiji, a učestovalo je oko 50 mladih muzičara. Uz ograničeni broj publike 25. i 26. februara na repertoaru festivala izvedena su djela Kloda Debisija, Morisa Ravela, Alfreda Kazele, Nikolasa Ekonomua, Čik Korije, Helmuta Lahenmana, Đerđa Kurtaga, Florana Nažela, Dmitrija Kabalevskog, Pera Gotovca, savremenih kompozitora koji su bili inspirisani dječijim svijetom, njegovom maštovitošću i kreativnošću.

Izvedene su dvije muzičke premijere posebno napisane za ovaj Festival, ”Četiri karakterna komada”, mladog ukrajinskog kompozitora Volodimira Mašike, namijenjena Matiji Molčanovom, učeniku I razreda srednje muzičke škole u Tivtu, koji ju je izveo, i fantazija za klavir i elektroniku ”Putovanje kroz galaksije” mlade kompozitorke Milice Vujadinović.

Pored tradicionalnog učešća učenika podgoričkih muzičkih škola ”Vasa Pavić” i ”Andre Navara”, na festivalu su prvi put nastupili i studenti Muzičke akademije iz klase Bojana Martinovića. Festival je bio prilika da se predstavi nova generacija mladih pijanistkinja – Marija Mitrović i Darja Samofalova.

Hvala svima koji su i ove godine pratili Forte piano!