Promocija novog književnog izdanja prof. Krsta Vukovića “Kriza smisla” biće organizovana u Multimedijalnoj sali Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” u srijedu, 30.juna, od 19 sati.
Na promociji će govoriti dr Sonja Tomović Šundić, novinar Vanja Kovačević, mr Nikolina Đurović i autor.U Predgovoru knjige „Kriza smisla“ autor navodi da je „fenomen smisla često bio zarobljen naučnom, umjetničkom ili dogmatičnom petrifikacijom unutar osnovnog interesovanja i teško da je bilo kakve ozbiljnije i sadržajnije interdisciplinarne komunikacije.
Ovim rukopisom je pokušano dosezanje upravo tog, multidisciplinarno značajnog cilja. Osnovna intencija je doći do produkcione saradnje različitih interesovanja, a time i novih teorijskih uopštavanja i otvoriti korelaciju prihvatljivih i manje prihvatljivih tumačenja smisla.Krsto Vuković je profesor sociologije u SMŠ “Danilo Kiš” u Budvi, međunarodni predavač, humanista, sportski radnik, društveni aktivista, analitičar obrazovne i socijalne politike.
Objavio je 1999. Godine zbirku pjesama “Zaklon”, kapitalnu monografiju Debatni program Crne Gore 2012. i zbirku pjesama Vertigo 2018. godine. Objavljivao takođe brojne radove i tekstove različite profilacije u zbornicima, časopisima, medijima.Učesnik je naučnih skupova, okruglih stolova, tribina, foruma i brojnih projekata od društvenog značaja. Organizator je preko 60 lokalnih, državnih i međunarodnih manifestacija. Autor je TV emisije Mislionica (RTCG), Dijalog (RTV Budva), postproducent TV serijala Navedi dobar razlog (FTV Sarajevo), autor tri festivalske emisije (Slovačka i Bar): Dijalog, Tranzicioni diznilend, Romi.Autor je i reditelj tri pozorišne predstave: “Maturanti”, “Sud”, “Zločin i nagrada”. Osnivač i glavni urednik je časopisa Dijalog.Dobitnik je brojnih nagrada: Državna nagrada za vaspitno-edukacioni rad 2009. (Vlada Crne Gore); Međunarodna nagrada CKD, Sarajevo 2012. godine; Zlatna plaketa DDDK, Budva, 2008.godine; Međunarodna nagrada Centra za kulturu dijaloga, Mostar 2016; Nagrada za najboljeg profesora Debatnog programa Crne Gore za period 1997-2017. i preko 70 nagrada na različitim poljima mentorskog rada.Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!
Zbirka priča Marije Berilažić “Nepobjediva” biće predstavljena u četvrtak, 1.jula u Velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, od 19 sati.
O zbirci će, uz autorku, o njenom prvom književnom djelu govoriti slikar Milutin Obradović i prof. Vjera Nikolić. Veče će moderirati novinarka Sanda Rakočević.
Knjiga “Nepobjediva” predstavlja zbirku priča koja je sačinjena od autorskih tekstova, po istnitim motivima čitatelja, porodice, prijatelja autorke. Zbirka sadrži određena mišljenja i stavove autorke o životu, ljubavi, svijetu.
Marija Berilažić rođena je u Podgorici 1999.godine. Završila je Gimnaziju “Slobodan Škerović” i studentkinja je druge godine Fakulteta za državne i evropske studije. U slobodno vrijeme bavi se avanturističkim jahanjem konja, folklorom i modelingom. Osim što je zanimaju pravne nauke, čime će se u budućnosti i baviti, njen životni poziv je pisanje i književnost.
Riječ je o promociji koja je drugačija od svakodnevnih književnih večeri jer u sebi nosi kulturno-muzičko umjetnički program, kao i različita iznenađenja sa kojima će prisutni imati priliku da se susretnu.
Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!
Promocija romana Aleksandra Sekulovća “Ja Bukovski” biće organizovana u utorak, 29.juna, u Velikoj sali Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” od 19 sati.
Na promociji će uz autora učestvovati Balša Brković i glumac Dušan Kovačević.
Roman je krimi-triler. Radnja je smještena u Njujorku i prati aktuelne teme i probleme današnjice, kao što su trgovina ljudima i pedofilija. Glavnu temu prati nekoliko sporednih, gdje je akcenat stavljen na probleme glavnog lika. Djelo je pisano jezikom Bukovskog, ali nikako nije pokušaj kopiranja Bukovskog, jer njega je nemoguće kopira. U pitanje je komfor u pisanju koji je on baštinio.
Recenzija Balša Brković: “Ja Bukovski”, roman Aleksandra Sekulovića je priča aktuelnog, modernog svijeta. Sve neuralgične tačke savremenosti autor je upakovao u svoju naraciju o ludilu današnjeg svijeta. Ovaj roman će vas uzeti pod svoje – i biće to druženje koje nikada nećete zaboraviti. Sekulović je ozbiljan autor, i ovaj roman ga prikazuje upravo u takvom svijetlu. Krenite u avanturu čitanja, odvažno i promišljeno, kako je i Sekulović krenuo u avanturu pisanja.
Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!
Solistički koncert pijaniste Vaslija Basaraba biće održan u okviru KIC-ovog ciklusa “Mladi talenti” koji ima za cilj afirmisanje talentovanih i mladih umjetnika.Repertoar koncerta čine djela poznatih kompozitora među kojima su: Ludvig van Betoven (Sonata br. 14 u cis molu, Op. 27, br. 2 „Mjesečeva sonata“), Frederik Šopen (Balada br. 1 u g-molu, Op. 23), Franc List (Petrarkin sonet 104 iz ciklusa Godine hodočašća II, S.161) i Sergej Rahmanjinov (Sonata br. 2, Op. 36).Koncert će biti organizovan u ponedjeljak, 28.juna, u velikoj sali KIC-a, u 19 sati.Vasilije Basarab (2004) rođen je u Baru gdje je stekao osnovno muzičko obrazovanje u OŠMO „Petar II Petrović-Njegoš“ u klasi mr Maje Basarab. U istoj klasi nastavio je srednje muzičko obrazovanje u okviru Umjetničke škole “Andre Navara” u Podgorici, gdje je nedavno završio treći razred.
Tokom školovanja je osvajao brojne nagrade na nacionalnim i regionalnim takmičenjima, od kojih se izdvajaju osvojena prva mjesta na državnom takmičenju “XLIVI Muzički Festival mladih Crne Gore” u Podgorici (2019), na međunarodnim takmičenjima pijanista u Tivtu (2017), “Slavenski” u Beogradu (2018 i 2019), “Davorin Jenko” u Beogradu (2020), u Šapcu (2020), “Sirmium Music Fest” u Sremskoj Mitrovici (2021). Pobjednik je i onlajn takmičenja koja su održana tokom pandemije: “Città di Barletta” u Italiji (2020), u Milanu (2020), Memorijal “Sanja Pavlović” u Aleksincu (2020), “Franz Listz Center” u La Nusii u Španiji (2020), “Mocart” (2021). Dobitnik je nagrade Ministarstva prosvjete Crne Gore „Za odličan 5“ za 2019. i 2020. godinu.
Sviranje klavira je usavršavao na majstorskim časovima kod čuvenog francuskog pijaniste i profesora Žaka Ruvijea, profesorke Ljiljane Vukelje iz Beograda i prof. Mire Marčenko iz Moskve. Polaznik je Ljetnjeg kampa za kamernu muziku (2020), kao i učesnik festivala “Forte Piano” u Podgorici (2019. i 2020.) i Barski ljetopis (Zimska scena – 2019.).Besplatne ulaznice se mogu preuzeti na biletarnici KIC-a radnim danima od 15 do 20 sati.Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!Dobro došli!
Program “Putopis kao svjedok” koji realizuju NVU Institut za proučavanje i afirmaciju kulturne baštine Crne Gore (IPAK CG) i JU KIC “Budo Tomović” biće organizovan u srijedu, 23.juna u Multimedijalnoj sali KIC-a od 19 sati.Tema večeri su tekstovi o Crnoj Gori objavljeni u francuskoj publikaciji: “Nova revija” od 1879. do 1918. godine.
Sa dr Jasnom Tatar Anđelić na ovu temu razgovara Valentina Radulović.Knjiga “Nouvelle Revue i Crna Gora 1879 -1918” dr Jasne Tatar Anđelić objavljena je prije dvije godine u izdanju Fakulteta za crnogorski jezik i književost i odmah privukla pažnju javnosti, osobito stručne. Tekstovi koji su do tada bili nepoznati crnogorskoj javnosti, dopadljiv, čitljiv i jasan prevod, zanimljivost informacija koje tekstovi nude, kao i otvorenost za stalna i nova proučavanja napisanih tekstova, u posljednjih godinu dana snažno su intezivirali pažnju: istoričara, hroničara, lingvista, teoretičara umjetnosti i kulture, ali i široke čitalačke publike za ovu knjigu i za putopise o Crnoj Gori objavljene u “Novoj reviji” od 1879. do 1918. godine.
U programu: “Putopis kao svjedok” o knjizi razgovaramo na drugačiji način. Otkrićemo nove detalje i nove slojeve značenja zapisanih svjedočanstava o Crnoj Gori nastale iz pera francuskih putopisaca, podvlačeći značaj kulture i umjetnosti u produbljivanju veza i odnosa među državama i narodima.
Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!Dobro došli!
Da crnogorska narodna muzika ima svoje čuvare koji njeguju bogato muzičko
blago naše zemlje i na njegovim temeljima stvaraju nove pjesme, dokazao
je IV
KIC-ov Festival crnogorske
narodne pjesme ‘’Stare note – novi zvuci’’ okupivši gotovo 50 izvođača tokom
dvije festivalske noći.
Ove godine, na podgoričkom Trgu nezavisnosti,
17. i 18. juna publika je uživala u interpretacijama mladih
neafirmisanih vokalnih umjetnika, do 30 godina, ali i onih iskusnijih, starijih
izvođača, dobro poznatih svim
ljubiteljima tradicionalnog melosa. Podrška Radio – televizije Crne Gore koja
prati festival od 2018. kada je
prvi put održan, nastavljena je i ove
godine, pa su, osim publike na gradskom
trgu, zahvaljujući Javnom servisu festival pratili i gledaoci kraj tv
ekrana, u direktnom prenosu na Prvom , Drugom i Satelitskom programu, Radiju Crne Gore i na portalu RTCG. Tako
su, ne samo ljubitelji narodne muzike u
Podgorici i Crnoj Gori, već i širom svijeta uživali u starim, dobrim
crnogorskih narodnim pjesmama u izvođenju mladih pjevača prve večeri, kao i u
novim pjesmama njihovih starijih kolega, druge festivalske večeri.
Na podgoričkom glavnom trgu predstavili su se: Emir Frljučkić, Jovana Šćepanović, Tatjana Lazičić Popović, Aleksa Rondović, Ivanka Simonović, Dino Beharović, Anđela Vukčević, Marijana Kankaraš, Dijana Hazirović, Anđela Ulićević, Jelena Božović, Jovana Miljenović, Teodora Garić, Jana Vujović, Anđela Gačević, Milomir Perović, Smajo Ličina, Vukašin Delić, Luka Lukić, Branka Zečević i Nikolina Bajović. Oni su na drugačiji a opet osoben način izveli kultne, svima poznate i drage pjesme poput : ‘’Sejdefu majka buđaše, ‘’Još ne sviće rujna zora’’, ‘’Mlada Jelka ljubi Janka’’ , ‘’Šetajući pored Ljubovića’’, ‘’Oj, vesela veselice ‘’. ‘’Zapjevala sojka ptica’’, ‘’Oj đevojko Milijana’’, ‘’ Jutros mi je ruža procvjetala’’ i druge.
Podrška mladim muzičkim snagama ovog puta stigla je od
specijalna gošće, jedne od naših najpriznatijih
interpretatorki izvorne muzike Branke Šćepanović koja je na oduševljenje
publike otpjevala numere ‘’Gledala sam s
Koma plava’’ i ‘’Vasojevku’’.
Druga noć KIC-ovog IV
Festivala “Stare note – novi zvuci” bila je u znaku novih pjesama,snimljenih u
protekle dvije godine, a od kojih je
većina premijerno izvedena. Svoje nove pjesme predstavili su: Branka Šćepanović
( Zdravko Đuranović, Igor Đurović, Tanja Šeter, Nezo Haverić, Zoran Džiknić,
Dragan Račić, Dijana Hazirović, Jelena Boljević, Radoje Simonović, Goran
Jokanović, Marijana Martinović Marković, Milica Brković Pavićević, Rajko
Bulatović, Milica Milović, Nikola Bušković, Luka Radović, Eki Smajović, Milica
Vojinović, Kenan Kurtanović, Katarina Kovačević i Seka Tomičić, a sigurni smo
da će se rado pjevati: “Vila”, ‘’Katunski oro’’, ‘’Nevjesta’’,
‘’Volim te ko Crnu Goru’’, ‘’A ja ne dam
sevdalinku’’, ‘’Orao i soko’’,
‘’Starovarošani’’ kao i ‘’Moračo, bistra rijeko’’, pjesma koju je za
festival bio pripremio nedavno preminuli pjevač Momir Lukovac.
Odličan orkestar, predvođen maestrom Aleksandrom Sašom
Magovčevićem na harmonici, obije večeri nastupao je sa izvođačima na sceni, a u
njemu su bili: Ivan Peković (harmonika), Vasilije Vukadinović (klarinet) Milena
Ćuković (flauta), Ivan Stanojević, Boban Janković, Jana Radunović, Ivan
Papović, Marijana Jelenić (violine), Rade Magovčević (gitara) Nikola
Nedeljković (bas gitara) i Boban Popović (bubanj).
Scenario za obje
večeri djelo je novinara Miomira Maroša, voditeljski par bili su Boris Šarančić
i Maja Kovačević iz RTCG, a reditelj prenosa Saša Terzić. U realizaciji je učestvovalo
oko 50-tak ljudi, raznih struka iz RTCG.
Pomenimo logistički i PR KIC-tim bez čije
podrške Festival ne bi bio kvalitetno organizovan i realizovan: Gvozdenija
Šaćiri, Maja Paljević, Milica Marković, Nataša Perunović, Elida Korać, Sanela
Orahovac, Damir Murseljević, Bobana Dabović, Lenka Džankić, Danijela Spahić.
JU KIC ‘’Budo Tomović’’ koji je organizator festivala,
zajedno sa direktoricom Festivala
Snežanom Burzan Vuksanović i umjetničkim direktorom Aleksandrom Sašom
Magovčevićem, zahvaljuje svima koji su i ove godine bili uz ‘’Stare note – nove zvuke’’, Glavnom gradu na budžetskoj podršci, ali i Radio
– televiziji Crne Gore koja je pored toga što od prvog dana medijski prati
festival, ove godine odlučila da za svu publiku i poštovaoce narodne pjesme
omogući televizijski prenos. Hvala i Organizaciji za zaštitu i očuvanje prava
autora muzike PAM jer prepoznaje ovaj
festival kao muzičku manifestaciju od opšteg interesa, zatim TAKT
produkciji koja je dala tehničku podršku
javnom serisu u realizaciji
festivala.
Veliko hvala i svim medijima koji su najavama, ali i
lijepim osvrtima sa obje festivalske večeri prenijeli utiske i atmosferu sa
gradskog trga.
Do petog, jubilarnog
festivala koji će se održati u martu naredne godine, čuvajmo i njegujmo
našu tradiciju, bogatstvo i raznolikost kulturne i muzičke baštine, baš onako kako to čini naš festival ‘’Stare
note – novi zvuci’’.
Izvođenje duhovite drame „Kontraevolucija“ Obrada Nenezića biće organizovano u četvrtak, 24.juna, u sali DODEST-u, od 20 sati.
„Kontraevolucija“ je nastala u koprodukciji KIC-a “Budo Tomović” i JU “Zahumlje”, a uloge tumače: Jovan Dabović, Slavko Kalezić i Đorđe Tatić. Kostim i scenografiju je radio Darko Musić, muziku Nedjeljko Pejović, a ton i odabir muzike Ivan Zirojević.
Predstava se bavi istraživanjem i ispitivanjem ljudske mašte i izdržljivosti, te evolucijom čovjeka i njegovog stvaralaštva, u ovom slučaju androida i njegove ljepše polovine – ginoida. U toj evoluciji učestvuju nauka, tajne službe, religija, teorije zavjere i zdrav razum. Sukob tih beskrajnih pojmova dovodi do komedije situacije i karakrera.Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno.
Ulaznice po cijeni od 5 eura, mogu se kupiti radnim danim od 15 do 20 sati na biletarnici KIC-a, a za rezervaciju pozovite broj 020 664 237.Dobro došli
KIC-a “Budo Tomović’’ organizuje četvrtu samostalnu izložbu slika Vladimira Fuštića pod nazivom “Utisci”.
Postavka radova će biti predstavljena 22. juna sa početkom u 19h, a izložbu će otvoriti direktorica KIC-a Snežana Burzan Vuksanović. Publika će Fuštićeve radove moći da pogleda do 5. jula.
Fuštić podgoričkoj publici predstavlja i nekoliko radova inspirisanih Crnom Gorom i njenim očaravajućim predjelima.
“Svaki umjetnik ima privilegiju ili prokletstvo da može sagledati svijet drugim očima, očima koje samo umjetniku pripadaju. Svijet nikada nije bio idealan, a ni čovjek, možda zato su i jedno i drugo podložni sagledavanju iz bezbroj uglova. Oboje su veoma inspirativni, a umjetnost ima tu čar da posmatrača pogodi u srž bića i podstakne ga na razmišljanje. Kroz djela umjetnika i posmatrač postaje umjetnik, dio nepresušnog procesa čovjekove potrebe da sagleda, izrazi se i predstavi svijet onakivim kakvim ga vidi. Na slikama pokrećem filozovska razmišljanja, tumačim psihologiju čovjeka, kritikujem društvena dešavanja, poetiziram radost života. Na četvrtoj samostalnoj izložbi predstavljam i djela inspirisana Crnom Gorom. Mnogo je izuzetnih predjela koja zapadaju za oko ljubiteljima prirode, stranim gostima, umjetnicima. Zaista ih je mnogo, a ja sam predstavio samo djelić toga božanstvenog prostranstva.” kaže o svojoj izložbi autor Fuštić
Slikar Vladimir Fuštić, dipl.novinar, rođen je u Mojkovcu 1993. godine. Umjetničku inspiraciju crpi iz filozofije i psihologije čovjeka, iz pojava i stanja društva, kulture, odnosa čovjeka prema prirodi i njegovoj suštini. Novinar je televizije TV 7 i Radija S.
Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen, a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!