Revija će početi razgovorom medijatora sa Aleksandrom Radunovićem Popajem poznatim dramskim piscem, kompozitorom, aranžerom i gitaristom koji će govoriti o kreativnim vezama dva medija.
poneđeljak, 31.januar– Iskušenje
– The crucible(1996)
Režija Nikolas Hajtner / Uloge: Danijel Del Luis,Vinona Rajder, Pol Skofild
Poeziju i kratke priče
čitaće članovi grupe i gosti pisci: Slađana
Kavarić Mandić,
Nikola Nikolić, Milo Masoničić,
Marija Dragnić, Ilija Đurović,
Slobodan Ivanović, Maša Seničić,
Srđan Gagić,
Ognjen Aksentijević, Vigor Vukotić,
Lana Bojanić, Monika Herceg, Tanja Božić
i Natalija Milovanović. Prenos će
uživo biti emitovan na youtube kanalu KIC-a.
15. i 16.februar
Filmski centar Crne Gore
Projekat „Ponovo radi bioskop“
Velika sala / 20:00
Film iznenađenja biće prikazan prve večeri, a druge ćemo
organizovati crnogorsku premijeru filma Dušana Kasalice „Elegija lovora“ sa
Franom Lasićem u glavnoj ulozi.
četvrtak,
17. februar
KIC
Prva
samostalna izložba slika „Slike jedne Ane“
Ane
Šofranac
Izložbeni
hol / 19:00
petak, 18.februar
Književno
veče Reha Ramčilovića
Multimedijalna
sala / 19:00
21 –
23.februar
KIC
Revija
LJUBAV NA FILMU VI
Sala
DODEST / 20:00
poneđeljak, 21.februar– Bilježnica– The
notebook (2004)
Promocija zbirke poezije za djecu
„Rodila se pjesma“
Radojke Mugoše Petrić
Multimedijalna sala / 19:00
četvrtak, 24.februar
KIC
Tribina “Podgoričke priče”
Sala DODEST
/ 20:00
Gost će biti jedan od vodećih stvaralaca mlađe generacije, diplomirani politikolog i pisac Nikola Nikolić, autor nekoliko romana i pripovjetki.
24. i
25. februar
KIC i
Umjetnička škola za muziku i balet „Vasa Pavić“
VIII
Festival savremene klavirske muzike Forte Piano
Velika
sala
Tema
festivala je “Muzika (post)jugoslovenskog perioda”. Različite poetike autora sa
ovih prostora izvešće pijanistkinje Biljana Gorunović iz Novog Sada (Omaž
Miloju Milojeviću), Vesna Damljanović (Žene u muzici) i Marija Mitrović (Yu-topia).
Matine programe obilježiće revijalni koncert mladih pijanista i predavanje
prof. Dragoljuba Šobajića na temu “Klavirska muzika u Jugoslaviji“.
Filmove nastale na osnovu reprezentativnih pozorišnih komada prikazaćemo i ove godine u okviru revije “Pozorište na filmu” koja je rezultat višegodišnje uspješne partnerske saradnje filmskog i pozorišnog programa KIC-a.Revija će biti organizovana od 31.januara do 2.februara, u sali Dodest, od 20 sati.
Početak revije obilježiće filmska verzija čuvene drame Artura Milera “Iskušenje” iz 1953. godine o “lovu na vještice” u poslijeratnoj Americi, tačnije godine 1692. zajednica Salem postaje poprište lova na vještice nakon što je grupa mladih djevojaka uhvaćena kako bezobzirno pleše u šumi. Ovo je priča o osveti, sumnji i histeriji koja je podijelila kritičare, ali koja je i dalje omiljena među ljubiteljima filma. Nominovan je za Oskara, za nagradu BAFTA, a ima i četiri nominacije kritičara.Adaptaciju autobiografskog komada Roberta Harlinga “Čelične magnolije” (1989) prikazaćemo drugog dana revije.
Riječ je o gorko – slatkoj drami sa elementima komedije koja prati grupu prijateljica koje u kozmetičkom salonu dijele sve svoje životne probleme. U režiji Herberta Rosa, glumačku ekipu čine: Širli Meklejn, Olimpija Dukakis, Sali Fild, Doli Parton, Deril Hana i Džulija Roberts koja je nominovana za Oskara za najbolju sporednu ulogu. Film je dobitnik nagrade kritičara za scenario.
Ekranizacija istinite priče Roberta Bolta “Čovjek za sva godišnja doba” (1966) o životu engleskog državnika, filozofa i mučenika, Tomasa Mora planirana je za kraj revije. Od osam nominacija za Oskara film je 1967. godine nagrađen sa njih šest, uključujući one za najbolji film, režiju, glavnu mušku ulogu i adaptirani scenario, a osvojio je i sedam nagrada BAFTA i četiri Zlatna globusa. U ovoj višestruko nagrađenoj istorijskoj drami glavne uloge tumače: Pol Skofild, Vendi Hiler i Robert Šo.Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.
Predstava “Ekselencije” nastala u produkciji Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” biće premijerno izvedena u petak, 28.januara u sali DODEST, od 20 sati.
U predstavi čiji tekst i u režiju potpisuje pisac i dramaturg Obrad Nenezić igraju Žaklina Oštir i Jovan Dabović. Scenografiju je radio Darko Musić, kostime Vera Šoškić, ton Vladan Pićurić, a svijetlo Dražen Milić.
Repriza predstave biće organizovana u subotu, 29.januara, u sali DODEST, od 20 sati.Duhovita drama “Ekselencije” je priča o izgubljenim identitetima.
Međutim, u ovoj duhovitoj drami niko ne tjera junake da izgube svoj identitet, osim njihovih nesuvislih ambicija i apetita za uspjehom, koji im se čini na dohvat ruke… Ali ne znaju da je svaki uspjeh veoma dalek svakom iole normalnom čovjeku (jer normalan čovjek svoju životnu trku počinje od nule… sa starta – a onaj drugi sa cilja, i trči svoj život unazad). I taj ga uspjeh čini još običnijim i normalnijim, za razliku od onog koji uspjeh kupuje i ostvaruje preko noći. Takođe, “Ekselencije” su priča o potrazi za tim izgubljenim identitetom. Ali, kad neplivač skoči u more za bisernom školjkom, ili u rijeku za grumenom zlata, to blago ga neće naučiti da pliva i da spasi svoju ludu glavu. Upravo u tom vakumu, toj borbi za goli život, nalazi se duhovitost ovog komada, koji nije pristojno nazvati komedijom, jer se, između ostalog, dominantno bavi i bijelom kugom.
“Ekselencije” pripadaju savremenom dramskom pozorištu, po svim svojim elementima, ali sam težio još nečemu, pa sam rediteljskim postupkom uradio dekonstrukciju likova, pa i dramaturgije. Gledalac će gledati, u stvari, predstavu u predstavi. Odnosno glumci Žaklina Oštir i Jovan Dabović će na momente igrati sami sebe, kao i ostali saradnici. Mnogo puta sam ponovio da komedije u istoriji teatra nikad nijesu patile od originalnosti priče (jer su duhovita i komediografska sredstva ograničena i nedovoljno istražena, iako živimo i djelamo u XXI vijeku) ali su itekako patile od novog čitanja. Zato u dramaturškom smislu možemo reći da su “Ekselencije” motivisane nekim djelima velikih majstora komedije, a opet svoje su i prepoznatljive, jer likovi muče i žive svoju muku na evropskom kontinentu početkom trećeg milenijuma, kad napredno čovječanstvo turistički putuje u svemir, a mi i okruženje kroz vakume vremena u Srednji vijek. Taj apsurd jeste duhovit, ali ga je nepristojno, kao i bijelu kugu, svrstati u komediju, ali je svakako dobrodošao u duhovitu dramu.” autor predstave pisac i dramaturg Obrad Nenezić
Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.
Ulaznice se mogu kupiti na biletarnici KIC-a po cijeni od 5 eura, a za rezervaciju pozovite broj 020 664 237.
Prvi tom edicije „Monumenta Montenegrina Vaticana”, čiji priređivači su istoričari Slavko Burzanović i Boban Batrićević biće predstavljen u petak, 28.januara, u Multimedijalnoj sali KIC-a “Budo Tomović”, u 19 sati. U okviru promocije učestvuju autori Boban Batrićević i Slavko Burzanović i ambasador Miodrag Vlahović.
„Monumenta Montenegrina Vaticana” je kapitalno djelo koje svjedoči o duhovnoj, kulturnoj i političkoj istoriji naše zemlje. Nastalo je na inicijativu i u organizaciji Ministarstva kulture, a uz podršku Ambasade Crne Gore u Vatikanu i ambasadora Miodraga Vlahovića kao izraz želje da se naučnoj i široj javnosti predoči dio dokumentarnog blaga koji se čuva u arhivima Svete Stolice.
Riječ je o dragocjenom zborniku dokumenata o Konkordatu Knjaževine Crne Gore i Svete Stolice iz 1886. godine. Za pripremu djela priređivači su konsultovali građu iz arhiva Propaganda Fide i građu drugih fondova Državnog arhiva, kao i građu iz Državnog arhiva Crne Gore, Arhivsko-bibliotečkog odjeljenja Narodnog muzeja Crne Gore, kao i arhiva Barske nadbiskupije, te do sada publikovanu građu. Dvojezično izdanje zbornika na 400 strana je rezultat kolektivnog angažmana i saradnje velikog broja ljudi.
Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.
Nije novo da je Podgorica bila i ostala rasadnik izuzetnih ljudi od znanja, među kojima su mnogi stekli ugled u zemlji i inostranstvu. Posljednjih decenija, na sreću savremenog Glavnog grada, sve je više žena koje ne samo stiču, već donose ugled Crnoj Gori. Među njima posebno mjesto zauzima prof. dr Sonja Tomović Šundić, koja pored pedagoškog uživa i naučni i stvaralački ugled domaće i šire javnosti. Upravo zbog toga je Sonja Tomović Šundić gost “Podgoričkih priča”, kao neko koje rastao, razvijao se i sazrijevao sa savremenom Podgoricom.
Koliko je to bilo teško, zahtjevno, ili, pak, jednostavno, ispričaće nam naša gošća u utorak, 25. januara u sali Dodest u 20h. Moderator će biti poznati novinar Vanja Kovačević.Sonja Tomović Šundić je 1982/83. godine upisala Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, smjer za filozofiju. Postdiplomske studije na Filozofskom fakultetu u Beogradu završila je 1990. godine, braneći rad pod nazivom „Aristotelovo učenje o tragediji i njegov kasniji uticaj“. Doktorsku disertaciju pod nazivom „Produktivna moć recepcije u savremenim teorijama“ odbranila je u januaru 1999. na Filozofskom fakultetu u Beogradu.Iz oblasti antropologije, filozofije, estetike objavila je jedanaest stručnih knjiga kao i brojne tekstove u različitim naučnim publikacijama. Objavila je veliki broj članaka i priloga, učestvovala na brojnim domaćim i međunarodnim kongresima, simpozijumima i seminarima.Stalni radni odnos zasnovala je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću 1989. godine. Za asistenta na Odsjeku za filozofiju i sociologiju Univerziteta Crne Gore izabrana je 1996.godine.U akademsko zvanje redovni profesor Univerziteta Crne Gore, za predmete: Politička antropologija, Estetika, Filozofija i Studije roda, izabrana je 2010, dok je od 2006. godine angažovana na Fakultetu političkih nauka, gdje izvodi nastavu na više predmeta.Bila je dekan Fakulteta političkih nauka u Podgorici od 2010. do 2013. godine.Članica je autorskog tima i rukovoditeljka projekta „Problem vrijednosti“ u okviru naučno-istraživačkog projekta „Crna Gora u XX stoljeću – u eri kompetetivnosti“, CANU, 2009.Između ostalog, članica je odbora za pozorište i film, kao i odbora za filozofiju i sociologiju, CANU. Bila je članica Senata Univerziteta Crne Gore (2010-2013), kao komisije za dodjelu Trinaestojulske nagrade Republike Crne Gore (2008/09). Takođe, bila je predsjednik komisije za dodjelu Devetnaestodecembarske nagrade Opštine Podgorica, (2008/09), ali i član Upravnog odbora Nansen dijalog centra i organizator škole dijalog-tolerancija (2008/09)…Pored velikog broja naučnih radova objavljenih u respektabilnim časopisima i publikacijama u zemlji i inostranstvu, objavila je i sljedeće knjige, studije i monografije: Problem recepcije u savremenim estetičkim teorijama, KPZ, Podgorica, 1998; Njegoševo poetsko bogoslovljenje, Stupovi, 1996; Od književnog djela ka čitaocu, Stupovi, 1997; Ogledi i studije iz antropologije, Zmaj, Novi Sad, 2004; Danilo Kiš, između Lovćena i Zida plača, Zmaj, Novi Sad, 2004; Njegoš pjesnik i mislilac, Zmaj, Novi Sad, 2006; Književno-antropološki portreti, CID, Podgorica; Petar I vladar crnogorski, CID, Podgorica; Borhesov lavirint, CDNK, 2009; Etika ljudskih prava, CDNK, 2010; Identitet i vrijednosti, CDNK 2011…
Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.Dobro došli!
U izložbenom holu KIC-a 14.januara biće otvorena deseta samostalna izložba slika Miodraga Mike Uzelca pod nazivom „Deset dosanjanih snova“ u 19 sati.Izložbu će otvoriti Hadži Bogoljub Boban Velimirović i moći će da se pogleda do 31.januara.
„Pravo je zadovoljstvo sresti stvaraoce poput Miodraga Uzelca koji s ljubavlju druguje s kičicom, prenoseći svoje najtananije emocije na platna, pokazujući nam ono što ni sama priroda nije uvijek u mogućnosti da nam prikaže. Njegov slobodni izraz poput misterije donosi nam čudesne igre boja, forme i linija, praveći neobične kompozcije koje nas ne ostavljaju ravnodušnim. Poput starih majstora na Mikovim platnima se vidi taj renesansni nanos boja koji je danas veoma rijedak. On vidi što većina nas ne bi primijetila i nesebično nam to otkriva svojim slikarstvom.“ Branka Radović Peruničić, član ULUSCG
Miodrag Miko Uzelac rođen je u Zmajevu kod Vrbasa 1950. godine. Osnovnu i srednju školu završio je u Titogradu današnjoj Podgorici, gdje i danas živi. Do sada je imao devet samostalnih od relevantne kritke, veoma zapaženih izložbi i tridesetak kolektivnih. Učesnik je nekoliko umjetničkih kolonija i član ULUSCG.Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.
Mjuzikle dobitnike brojnih međunarodnih nagrada i priznanja za scenario prikazaćemo u okviru devete u nizu revije “Mjuzikl – filmska rapsodija” sa kojom u januaru tradicionalno počinje filmski repertoar KIC-a „Budo Tomović“.
Revija će biti organizovana od 17. do 19.januara, u sali Dodest, od 20 sati.Dobitnik Oskara za muziku i nagrade Udruženja scenarista SAD, film “Uskršnja parada” iz 1948. godine sa Džudi Garland i Fredom Asterom u glavnim ulogama otvoriće reviju 17.januara. Uskršnja parada donosi priču o zvijezdi Brodveja, kojeg će gubitak dugogodišnje plesne partnerke natjerati na potragu za novom plesačkom nadom. Riječ je o mjuziklu koji karakterišu vedra tematika, puno plesa i fenomenalni vokali.Zasnovan na istoimenoj uspješnoj produkciji iz 1956, mjuzikl Vinsenta Minelija “Zvona zvone” (1960) sa Džudi Holidej i Dinom Martinom prikazaćemo drugog dana revije.
Ovo je priča o operaterki telefonske centrale u Bruklinu koja se uključuje u živote svojih klijenata. Film je nagrađen od strane Udruženja scenarista SAD, a nominovan je i za Oskara za muziku.Projekcija kriminalističke muzičke komedije “Robin i 7 pljačkaša” (1964) Gordona Daglasa o gangsterima koji se bore za kontrolu nad gradom planirana je za kraj revije.
I ovaj film je nagrađen od Udruženja scenarista SAD, a nominovan je i dva puta za Oskara za muziku.Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.
Kulturno-informativni centar ,,Budo Tomović“, podgoričko ,,srce kulture“, jedna je od najprestižnijih institucija kulture u Crnoj Gori po broju i kvalitetu realizovanih programa, posjećenosti i kreativnom pristupu u koncipiranju repertoara.
Rad i trud, znanje, kreativnost i energiju koju svakodnevno, sa svojim timom, ulaže u ovu instituciju direktorica KIC-a Snežana Burzan-Vuksanović prepoznalo je više od 400 istaknutih pojedinaca, kolega, saradnika, nevladinih organizacija, koji su je nominovali za najveću nagradu Glavnog grada – Nagradu ,,19. decembar“, koja joj je svečano uručena za prošlu godinu. Veoma je ponosna na nagradu, ali najviše na to što su prošle godine uspjeli da publikuju i promovišu kvalitetnu i bogatu, kapitalnu monografiju KIC-a ,,Semper Iuvenis“, na oko 500 strana, sa 300 fotografija, uz 1.500 imena ljudi koji su dali svoj doprinos u razvoju ove ustanove. Ponosna je i na to što su, uprkos pandemiji, uspjeli da obilježe jubilej KIC hepeningom ,,Semper Iuvenis“ (16. decembra), neobičnim teatarsko-muzičkim djelom u kojem je učestvovalo oko 100 umjetnika i stvaralaca, a koji su ponikli na njihovim scenama. Planova i za ovu godinu imaju napretek, ali će njihova realizacija zavisiti od situacije sa aktuelnom pandemijom. Direktorica KIC-a se nada da će moći da rade u normalnijim uslovima, gdje će doći u punom kapacitetu do izražaja njihova kreativnost, neiscrpna energija i entuzijazam, po kojem su prepoznatljivi.
Kakvi su Vam utisci povodom dobijanja prestižne Nagrade ,,19. decembar“? Što ona predstavlja za Vas?
Najveća nagrada Glavnog grada – Nagrada ,,19. decembar“ za mene predstavlja veliku čast. Svjesna sam koliko je to posebno priznanje, naročito kada dolazi od mog voljenog rodnog grada. Ponosna sam što me nominovao veliki broj istaknutih pojedinaca, kolega, saradnika, NVO, pa čak i ljudi koji me ne poznaju (više od 400), ali su prepoznali moje rezultate rada. Čast je kada jedan izuzetno kvalitetan žiri vrednuje postignute rezultate, te od 10 odličnih prijedloga, uz ostale, izabere i mene.
Drago mi je da što su prepoznati moj rad i trud, znanje, kreativnost i energiju koje svakodnevno ulažem, sa svojim timom, da bi KIC ,,Budo Tomović“ bio istinsko ,,srce kulture“ grada a i šire.
Na koje rezultate ste najviše ponosni?
Ponosna sam na cjelokupan rad KIC-a tokom prethodnih godina, a naročito u uslovima epidemije. Nastavili smo da stvaramo i promovišemo kulturu i umjetnost na nama svojstven i prepoznatljiv način, otvorenih vrata za sve ljubitelje kulture svakog dana u godini. Kroz našu programsku orijentaciju baštinimo vrijednosti – građanske, multinacionalne, multikonfesionalne, multikulturne i antifašističke Podgorice i Crne Gore, za koje je život dao i narodni heroj i omladinski lider Budo Tomović, čije ime sa ponosom nosimo 56 godina. KIC će nastaviti da promoviše umjetnike svih generacija, kako talentovane amatere, tako i profesionalce, za koje će vrata našeg KIC-a uvijek biti otvorena.
Osim dobijanja Nagrade ,,19. decembar“, najviše sam ponosna na to što smo prošle godine uspjeli da publikujemo i promovišemo kvalitetnu i bogatu, kapitalnu monografiju KIC-a ,,Semper Iuvenis“, na oko 500 strana, sa 300 fotografija, uz 1.500 imena ljudi koji su dali svoj doprinos u razvoju institucije. To svjedočanstvo o 55 godina nekadašnjeg Doma omladine, a današnjeg KIC-a je svojevrsna šetnja kroz vrijeme riječju i fotografijom, koja će ostati da svjedoči generacijama koje dolaze. Ponosna sam i što smo uspjeli da obilježimo jubilej KIC hepeningom ,,Semper Iuvenis“ 16. decembra, neobičnim teatarsko – muzičkim djelom u kojem je učestvalo oko 100 umjetnika i stvaralaca, a koji su ponikli na našim scenama: Branka Šćepanović, Žuti Serhatlić, Knez, Edo Abdović, Bojan Marović, Sejfo Seferović, Katarina Bogićević, Viktor Huter, Aleksandar Saša Magovčević i brojni drugi.
U posljednjih nekoliko godina KIC je doživio kulturnu ekspanziju. Recite nam nešto o tome.
Kulturno-informativni centar ,,Budo Tomović“, podgoričko ,,srce kulture grada“, jedna je od najprestižnijih institucija kulture u Crnoj Gori, po broju i kvalitetu realizovanih programa, posjećenosti i kreativnom pristupu u koncipiranju repertoara. Već 56 godina KIC afirmiše respektabilne domete savremene umjetničke prakse, uz poštovanje tradicionalnih vrijednosti i njegovanje regionalne i međunarodne saradnje. Iz nekadašnjeg Doma omladine, a današnjeg KIC-a ,,Budo Tomović“ odnjegovane su generacije umjetnika raznih profila, pokrenute brojne kultne manifestacije i festivali, a na KIC-ovim scenama su se predstavljale kulture i umjetnici sa svih meridijana. O izuzetnim rezultatima dovoljno svjedoče brojevi. KIC je ove godine realizovao blizu 250 programa (dvostruko više nego prošle godine) u kojima je uživalo oko 12 hiljada posjetilaca.
Ističem djelovanje Foruma mladih pisaca KIC-a koji su nedavno izdali sedmi zbornik radova ,,Pretresanje bilježnice“, a ostvaruju zapažen uspjeh na pjesničkim takmičenjima i manifestacijama u zemlju i regionu. Takođe smo ponosni na našu Školu retorike koja je do sada iznjedrila deset uspješnih generacija govornika, pod rukovodstvom prof. dr Radovana Radonjića. Ove godine publici smo predstavili više od stotinu knjiga i pisaca, kao i desetine likovnih i foto postavki.
Pažnju publike privlačila je naša koprodukcija sa JU ,,Zahumlje“, predstava ,,Kontraevolucija“, potom izvođenje ,,Potonje ure Njegoševe“, monodrame Slobodana Marunovića, zatim komadi ,,Pola – pola“, gostovanje nikšićkog ,,Akorda“ i predstava ,,One su htjele nešto sasvim drugo“, ali i 50. jubilarno izvođenje monodrame ,,Crnogorac u Tranziciji“ kotorskog Teatra 303, a podržali smo i Treći regionalni festival stand up komedije ,,Opuč“.
Naša otvorenost i komunikativnost, želja za uvezivanjem sa sličnim institucijama i umjetnicima iz drugih sredina, rezultirala je ove godine koncertima: albanskog AJS Quarteta, crnogorskog ,,Kuhinjazza“, kao i 30 mladih džez muzičara, kompozitora i dirigenata Balkana u okviru projekta ,,Balkan Youth Jazz Orchestra“, potom koncertima soprana Anđele Spaić, flautistkinje Petre Lekić, violiniste Milutina Radulovića, violinistkinje Ive Durković, violončeliste Sari Šaćirija, pijaniste Vasilija Basaraba… Ljubitelji muzike uživali su i u koncertima virtuoza Alekseja Molčanova, Aleksandra Sinčuka i Veljka Klenkovskog, Sebastijana Berete, ali i ženskog kvarteta flauta ,,Talia“, dive sevdaha Amire Medunjanin, autorskoj večeri Senada Gačevića „Bassonegro“, nastupima Gradskog hora ,,Bijelo Polje“, ženske pjevačke grupe ,,Đude“ iz Kolašina, makedonskog etno dua Magdica Manasieva, klavir i Jelena Aleksić, sopran. Bili smo domaćini podgoričke premijere višestruko nagrađivanog kratkometražnog filma ,,Duga“ reditelja Aleksandra Vujovića, kao i multimedijalne večeri posvećene Nebojši Glogovcu.
Naš Foklorni ansambl 8. decembra proslavio je 75 godina postojanja, veličanstvenim koncertom ,,Tradicija u srcu“. KIC pop hor je ove godine imao niz uspješnih nastupa u Risnu, Sutomoru, Kolašinu, Danilovgradu, a sa novom dirigenticom prof. Zojom Đurović vrijedno pripremaju koncert najavljen 1. marta 2022. povodom pet godina postojanja prvog crnogorskog pop hora.
Nastavljaju istim elanom i entuzijazmom
Koji su planovi ,,srca kulture“ u budućnosti?
Planova, naravno, imamo napretek, ali će njihova realizacija zavisiti od situacije sa aktuelnim virusom. Nadamo se da ćemo moći da radimo u normalnijim uslovima, gdje će doći u punom kapacitetu do izražaja naša kreativnost, neiscrpna energija i entuzijazam, po kojima smo prepoznatljivi. Probaćemo da dostignemo rezultate iz najplodnije KIC godine – 2018. kada smo organizovali oko 400 raznovrsnih programskih sadržaja, koje je pratilo blizu 55 hiljada posjetilaca. U sljedećoj godini publika će uživati u KIC-ovoj sedmoj manifestaciji kamernih dramskih ostvarenja – MAKADO, šestom regionalnom književnom festivalu LiTeritorija, ciklusima muzike ,,Mladi talenti“ i ,,Kompozitorke iz sjenke“, u Mjesecu poštovanja džeza, koncertima Ljetnjeg kampa za kamernu muziku i Praznika muzike, Petom festivalu crnogorske tradicionalne pjesme ,,Stare note – novi zvuci“, a organizovaćemo i brojne ciklusa filmova, književne večeri, izložbe… Naši gosti biće ansambl gudača ,,Zagrebački solisti“, kao i miljenik podgoričke publike Božo Vrećo. Nastavićemo tribinu ,,Podgoričke priče“ na kojoj predstavljamo znamenite Podgoričane, a očekujte i premijere duodrame ,,Ko to tamo zijeva“ i duhovite dramu ,,Ekselencije“, kao i ,,Projekat 2022“, DODEST-ovih mladih glumaca.
Srce kulture grada će i u Novoj 2022. godini biti mjesto gdje će Podgoričani rado dolaziti i uživati u filmskim projekcijama, književnim večerima, zanimljivim koncertima, pozorišnim premijerama i likovnim izložbama. Kulturnu ponudu našeg Glavnog grada nastavićemo kao i svih prethodnih godina da obogaćujemo i unaprjeđujemo prepoznatljivim, inovativnim i profilisanim repertoarom.
Revija “Mjuzikl – filmska rapsodija” koju je publika tokom prethodnih godina rado pratila, i sa kojom tradicionalno počinje filmski repertoar KIC-a, omogućiće ljubiteljima pokretnih slika od 17. do 19. januara da pogledaju neka od najboljih ostvarenja kad je riječ o ovom filmskom žanru. Prikazaćemo mjuzikle dobitnike brojnih međunarodnih nagrada i priznanja za scenario, a među njima su: „Uskršnja parada” (1948), “Zvona zvone” (1960) i “Robin i 7 pljačkaša” (1964). Krajem januara počeće i sedma filmska revija „Pozorište na filmu“ koja je rezultat partnerske saradnje filmskog i pozorišnog segmenta KIC-a i koja će zapravo dodatno ilustrovati njihove međuzavisne odnose. Od 31. januara do 2. februara prikazaćemo filmska djela nastala na osnovu poznatih pozorišnih komada i to: “Iskušenje” (1996), “Čelične magnolije” (1989) i “Čovjek za sva godišnja doba” (1966).
Likovni program KIC-a kroz desetu jubilarnu izložbu slika Milorada Mike Uzelca koja će biti otvorena 14. januara nastaviće sa popularisanjem i promovisanjem provjerenih umjetničkih vrijednosti. U januaru će takođe kreativno vizuelno stvaralaštvo djece iz Crne Gore biti predstavljeno izložbom dječijih crteža pod nazivom “Praznični Dome moj”.
Gošća tribine “Podgoričke priče” koju je dramski program KIC-a pokrenuo prije osam mjeseci i koja je za relativno kratko vrijeme stekla popularnost, a i svoju publiku, biće istaknuta univerzitetska profesorica Sonja Tomović Šundić, autorka brojnih stručnih knjiga i tekstova iz oblasti antropologije, filozofije, estetike, studije roda i dr.
U KIC-u će 12. januara biti priređeno veče humora i muzike Dragana Koprivice sa prijateljima, a 28. januara biće promovisano i novo izdanje italijanskog časopisa “Monumenta Montenegrina Vaticana”.
Shodno odluci IJZCG posjete kulturnim događajima moguće su samo uz posjedovanje COVID potvrde.