Promocija romana „Morbus Mundi” autorke Sonje Ražnatović biće održana u ponedjeljak, 25. decembra, u Galeriji „Risto Stijović” sa početkom u 20h.
Razgovor će moderirati Dragana Erjavšek.
Promociju koja je dio programa manifestacije DEUS organizuju KIC „Budo Tomović” i Sekretarijat za kulturu Glavnog grada.
Roman „Morbus Mundi” objavljen je kao pobjednički na konkursku izdavačke kuće Derata, uz isticanje da je u pitanju „knjiga-budilnik; knjiga-opomena; knjiga-podsjetnik”. Priča donosi rekapitulaciju bračnog života ispunjenog svađama koju prekida radikalan preobražaj odnosa zbog suočavanja s bolešću. S površnih situacija fokus protagonista prenosi se na pitanja smisla i domašivosti sreće.
Sonja Ražnatović rođena je 1969. u Titogradu, gdje je 1995. diplomirala na Tehnološko-metalurškom, a zatim magistrirala na Ekonomskom fakultetu.
Objavila je romane „Jana, samo privremeno u Bloku 9” (Otvoreni kulturni forum, 2016, Cetinje), „Exit – Restart” (Rende, 2021, Beograd), za koji je dobila regionalnu nagradu „Štefica Cvek“ i „Morbus Mundi” (Dereta, 2022) laureat nagrade „Miroslav Dereta” za 2022. godinu.
Bila je kolumnistkinja crnogorskog dnevnog lista Pobjeda.
Dobro došli!
Ima mnogo toga dobrog u “instant” vremenima, a još više lošeg. No postoje ljudi i stvaraoci koji prežive i ta vremena, ali i opstanu i u onim drugim – boljim, gdje su sistemi vrijednosti strožiji, a očekivanja zahtjevnija. Postoje stvaraoci i djelatnici koji su iznad svih tih vremena, odnosno na ponos su i zadovoljstvo svih generacija koje su učile i koje će učiti od njih. Jedan od njih je, svakako, prof. Vili Ferdinandi – gost decembarskih “Podgoričkih priča“. Kako se nosio sa nekim dobrim, ili manje dobrim vremenima u Titogradu i Podgorici, šta je naučio i šta je učio generacije, uvaženi mr Vili Ferdinandi će ispričati moderatoru tribine novinaru Vanji Kovačeviću, ali i publici i njegovim poštovaocima 21.decembra u Multimedijalnoj sali KIC-a “Budo Tomović“ u 20 časova.
Vili Ferdinandi je rođen 1951.godine u Titogradu (Podgorica), gdje je stekao osnovno i srednje muzičko obrazovanje. Muzičku akademiju je završio u Beogradu gdje je kasnije magistrirao na odsjeku violina, a na kamernoj muzici završio Specijalističke studije. Usavršavao se u Kijevu (Ukrajina) kod prof. Gorohova i u Klagenfurtu (Austrija) kod prof. Rostala. Dobitnik je više nagrada i priznanja: Nagrada iz fonda Marije Mihajlović za magistarski ispit iz violine, Nagrada Centra savremene umjetnosti, Decembarska nagrada grada Podgorice, Nagrada Udruženja kompozitora Crne Gore, Diploma za najboljeg pedagoga festivala gudača ”Zlatne stepenice“ Valjevo maj 2016, Priznanje za izuzetne pedagoške uspjehe ”ESTA Montenegro“ i dr. Dugo godina je bio koncertmajstor Simfonijskog orkestra RTV CG i član više kamernih ansambala. Snimao je za RTV i gostovao po Evropi i svijetu. Predavao je violinu i kamernu muziku u Muzičkim školama ”Vasa Pavić” i ”Andre Navara“ u Podgorici. Sa svojim učenicima je osvajao prve i specijalne nagrade na domaćim i stranim takmičenjima u Sarajevu, Novom Sadu, Beogradu, Skadru, Barleti, Rimu, Budimpešti, Londonu … Napisao je više transkripcija i kadenca za violinu, ali i aranžmana za orkestre. Povremeno se bavi dirigovanjem i jazz muziciranjem na violini.
Dobro došli!
Pozorišna predstava “Neko bolje mjesto” reditelja Andrije Mugoše i producentkinje Anje Kečalović biće izvedena u petak, 15.decembra, u sali DODEST, od 20 sati.
Dramaturgiju i tekst potpisuju Armin Behrem i Andrija Mugoša, scenografkinja je Jelena Ivančević, a kompozitor Lado Raičković. Glavne uloge u predstavi igraju Milica Šćepanović i Jovan Krivokapić.
Predstava govori o mladom paru, u ranim 30-im godinama, koji donosi odluku da napusti zemlju kako bi izgradio bolji život u inostranstvu. Međutim, noć prije planiranog odlaska, muškarac saopštava partnerki da neće moći da krene sa njom. U toku večeri započinje igra međusobne manipulacije, kako bi ostvarili svoje sebične porive – da ostanu zajedno ili da se upute ka obećavajućoj destinaciji. Kako noć odmiče, jedno drugom orkrivaju detalje koje nisu uspjeli da podijele tokom njihove veze.
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a, a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Poznata alternativna rok grupa iz Novog Sada “Obojeni Program” prirediće koncert u subotu, 9.decembra na velikoj sceni KIC-a “Budo Tomović”, od 20 sati.
Biće to povratak kultnog novosadskog sastava u Podgoricu u punom sastavu nakon više godina. Bend će podgoričku publiku podsjetiti na brojne hitove sa svojih studijskih i “live” albuma.
“Svaka definicija gubitak je slobode”, a Obojeni Program svoju slobodu traži kroz energiju i strast, čistu ljubav i beskompromisni rokenrol. Svaki njihov koncert je prilika da se obnovi životna energija i redefinišu životni ciljevi.
Obojeni Program je bend koji postoji skoro četiri decenije i od prvog dana nametnuli su se kao sastav sa autentičnim muzičkim izrazom, a tu “autentičnost” nije lako definisati. Branislav Babić Kebra i OP kroz svoju muziku kanališu The Fall, Joy Division, Slits, Raincoats… ali sve vrijeme uspijevaju da ne zvuče kao neko od pomenutih. Obojeni Program su pravac za sebe, muzički izraz koji je nezahvalno upoređivati sa bilo kojim drugim postojećim. Obojeni Program su izbor koji napravite u jednom trenutku svog života i ostajete mu vjerni dok u vama tinja ta vatra slobode i bunta.
Kebra i Obojeni Program su ti malobrojni srećnici kojima nije problem da sebe nanovo izmišljaju, da probaju nešto novo, da rizikuju i iznenađuju. Od 1980. godine do danas kroz bend je prošlo bar pedeset muzičara, a dio opšte kulture cijele jedne generacije je predstavljanje benda u emisiji legendarnog Džona Pila na BBC radiju i emitovanje spota za “981” u MTV 120 minuta.
Tokom četiri decenije sviranja, u radu benda učestvovalo je mnogo muzičara, a frontmen Branislav Babić Kebra jedini je član originalne postave. Uz njega, dugogodišnju postavu Obojenog Programa čine Ilija Vlaisavljević Bebec na bas gitari, bubnjar Vladimir Cinkoski Cina, a nedavno im se pridružio i novi član, basista Miki Ristić (ex Darkwood Dub, Bella Technika, Sana Garić).
Početak 2023. godine Obojeni Program je obilježio reizdanjem albuma “Kako to misliš: mi?” na vinilu.
Besplatne ulaznice se mogu preuzeti na biletarnici KIC-a (9-20h).
Dobro došli!
utorak, 5.decembar
Promocija prvog podgoričkog comic stripa
“Titogradsko stripovanje”
Slobodana Boba Lalovića
Multimedijalna sala /19h
srijeda, 6.decembar
Promocija knjige
“S anđelima čitali 666 epigrama i aforizama”
Danila Burzana
Multimedijalna sala / 19h
četvrtak, 7.decembar
Promocija knjige “DURMITOR – NACIONALNI PARK”
Vlada Vujisića
Multimedijalna sala / 19h
četvrtak, 7.decembar
Bjelopoljsko pozorište
Predstava NOBELOVCI
Velika sala / 20h
Tekst i režija Obrad Nenezić / Uloge: Omar Bajramspahić, Moamer Kasumović, Jovan Dabović, Petar Novaković, Slađana Merdović
petak, 8.decembar
Izložba fotografija PHOTO JUKEBOX
Damira Murseljevića
Izložbeni hol / 17h
Postavku prati berza gramofonskih ploča.
subota, 9.decembar
Koncert grupe OBOJENI PROGRAM
Velika sala / 20h
10 – 14.decembar
Centar za građansko obrazovanje (CGO) i KIC
XIV crnogorski festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ
KROZ MAGLU
Velika i sala DODEST
četvrtak, 14.decembar
Izložba Dragana Markovića
“Brod u boci – SPLENDIDO”
Izložbeni hol / 19h
petak, 15.decembar
Predstava NEKO BOLJE MJESTO
Sala DODEST / 20h
Dramaturgija i tekst: Armin Behrem, Andija Mugoša / Režija Andrija Mugoša Uloge: Milica Šćepanović, Jovan Krivokapić
četvrtak, 21.decembar
Tribina “Podgoričke priče”
Gost mr violine i kamerne muzike Vili Ferdinandi
Multimedijalna sala / 20h
petak, 22.decembar
Izložba studenata Fakulteta za dizajn i multimediju UDG
smjer Modni dizajn
Izložbeni hol / 19h
ponedjeljak, 25.decembar
Promocija romana “Morbus mundi”
Sonje Ražnatović
Galerija Risto Stijović / 20h
Duhovita drama “Nobelovci” nastala po tekstu i u režiji Obrada Nenezića premijerno će u Podgorici biti izvedena u četvrtak, 7.decembra, na velikoj sceni Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović”, od 20 sati.
U predstavi igraju: Omar Bajramspahić, Moamer Kasumović, Jovan Dabović, Petar Novaković, Slađana Merdović. Scenografiju je uradio Milivoje Mićo Kovačević, muziku potpisuje Slobodanka Bobana Dabović Đurić, a producenti predstave su Jasmin Ćorović i Samir Zaimović.
“Nobelovci” su savremena futuristička drama, odnosno urnebesna priča o borbi jednog genija koji je nominovan za Nobelovu nagrudu, sa lešinarima koji se lijepe na njegov uspjeh.
Obrad Nenezić:
“Ono što prvo dramaturg nauči jeste da pozorište mora da nas se tiče, bez obzira kom pravcu, vrsti i školi pripada, a znamo da se u teatru poslije avangarde desio ‘veliki prasak’, pa danas postoji pravaca koliko i autora, te je i avangarda već decenijama klasika kako tvrde vodeći teoretičari. Ako nas se pozorište ne tiče iz bilo kog razloga onda je to neka druga i nova umjetnost. Zato se ,Nobelovci’ tiču svakog sloja društva, koji tvori tradicionalni, savremeni ali i nadčovjek – android ili ginoid. Zato sam zajedno sa producentima izabrao ovaj komad da ga prvi put ja postavljam, drugačije autorski, onako kako sam ga zamišljao dok sam ga stvarao. Kad sam pisao ,Nobelivce’ širom regiona su je proglašavali jednom od prvih futurističkih drama, danas je ona samo savremena drama (kako je to neko dobro zapazio) jer živimo digitalno doba i eru vještačke inteligencije. Upravo u tim sudarima različitosti leži i ono duhovito i dramsko. Ali ono jako otrežnjujuće i drsko, jer svaka era poznaje diskrimaciju i smrtne grjehove. Poznaju čovjeka i ‘nečovjeka’, ne u formi nego u suštini. Ovo je duhovita drama poklonjena čovjeku koji obitava u nama, bez obzira da li smo ga otkrili ili ne. Ovo je drama o čovjeku koji ima turetov sindrom i genijalnost koju pretvara u pobjedu nad primitivnim, u stilu nezaboravnog Džerija Luisa. Ovo je drama koja koja se suprotstvlja mitomaniji da će nas pregaziti vještačka inteligencija, a znamo svi dobro da ništa što je stvorio čovjek u humane svrhe nije opasnije od samog čovjeka.”
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Novembarske “Podgoričke priče“ nam predstavljaju glumca Aleksandra Radulovića. Radi se o izuzetno talentovanom i ostvarenom glumcu mlađe generacije, koji svojim nesvakidašnjim glumačkim izrazom i pojavom plijeni kako na pozorišnim daskama, televizijskim ekranima, tako i na filmskom platnu. No, iz njegove “podgoričke priče“ saznaćemo da nije lako doći do izvanrednih umjetničkih dostignuća, ali ni do egzistencijalnih. Svoje iskustvo o umjetničkim i životnim procesima podijeliće sa novinarom Vanjom Kovačevićem, moderatorom tribine “Podgoričke priče“ koja će biti održana u utorak, 28.novembra, u Multimedijalnoj sali KIC-a “Budo Tomović“, od 20 sati.
Aleksandar Radulović rođen je 1986. godine u Podgorici. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju 2013. u klasi profesora Branislava Mićunovića, a iste godine završio je i pripravnički u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju. Dobitnik je godišnje nagrade Crnogorskog narodnog pozorišta za visoka umjetnička dostignuća 2015, ali i nagrade “Dragoljub Milosavljević – Gula” za najboljeg glumca na pozorišnom festivalu u Petrovcu na Mlavi 2014. Igrao je u brojnim pozorišnim predstavama među kojima su “Smrt i djevojka”, “Omladina bez Boga”, “The effect”, “Posjeta”, “Hamlet”, “Ivanov”, “Njegoš, vatre”, “Ulcinjski gusar”, “Enciklopedija izgubljenog vremena”, “Ja, Nikola I”, “Vladimir Kućović”, “Žabar”, “Zločin i kazna” itd. Imao je takođe i niz zapaženih uloga u filmovima “As pik”, “Granice kiše”, “Dječaci iz ulice Marksa i Engelsa”, “Dvije povratne Titograd – Podgorica”, “Iskra”, “Obraz”, “Ključ”, “Balkan blues”, “Iskaz”, “Ključanje”, ali i u tv serijama “Budva na pjenu od mora”, “Božićni ustanak”, “Dug moru I sezona” i “Dug moru II sezona”.
Dobro došli!
Završnicu osmog međunarodnog festivala “Dani gitare u Podgorici“ obiježiće koncert poznatog gitariste iz Srbije Aleksandra Hadži Đorđevića koji će biti održan u srijedu, 29.novembra, u sali DODEST, u 20 sati.
Program koncerta za solo gitaru činiće djela Isaka Albeniza (Majorca op.202; Crvena kula op.92), Luiđija Lenjanija (Tri kaprisa op.20), Johana Merca (Romansa), Lea Brouvera (Kubanski pejzaži sa zvonima) i Federika M. Torobe (Sonatina).
Aleksandar Hadži Đorđević rođen je u Beogradu. Sa 16 godina nastupio je u Zagrebu na Reviji mladih talenata Jugoslavije izvodeći koncert Aranjuez od J. Rogriga sa Zagrebačkim simfoničarima i dirigentom Urošem Lajovicem. Studije gitare diplomirao je sa najvišom ocjenom na Akademiji za muziku u Pragu 1987. godine u klasi profesora Štepana Raka i Martina Mislivečeka. Na Međunarodnom takmičenju gitare Kutna Hora 1984. godine osvojio je prvu nagradu. Njegovi učenici osvajali su najviše nagrade u zemlji i inostranstvu, a neki od njih su danas istaknuti koncertni gitaristi i profesori u Evropi i SAD. Kao član žirija i predavač učestvovao je na brojnim festivalima, takmičenjima i seminarima gitare i kamerne muzike u Srbiji i inostranstvu. Za svoju pedagošku djelatnost u obrazovanju mladih talenata dobio je nagradu Grada Beograda 2004. godine. Aleksandar Hadži Đorđević izgradio je zapaženu karijeru kao solista nastupajući u Srbiji, Češkoj, SAD-u, Hrvatskoj, Bugarskoj, Kipru, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Sloveniji. Doktorski umjetnički projekat odbranio je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, gdje je zaposlen kao docent za nastavu gitare.
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a, a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Premijera televizijske serije “Titogradski Podgoričani pričaju” istaknutog dokumentariste Momira Matovića biće organizovana od 18. do 25.novembra u KIC-u “Budo Tomović“.
Serijal se sastoji od 16 polučasovnih epizoda. Scenarista i reditelj je Momir Matović, snimatelj Relja Eraković, producent Mirko Matović, a produkciju potpisuje MFILM montenegro – Podgorica. Serijal je sniman od aprila 2021. do decembra 2022.godine u HD sistemu i djelimično je sufinansiran sredstvima Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Podgorice.
Projekcije polučasovnih epizoda biće organizovane u sali DODEST, od 19 sati.
Namjera TV serije “Titogradski Podgoričani pričaju” poslije toliko vremena je logičan i svakako neophodan nastavak jednog autorskog istraživanja i pristupa da kroz priču sagovornika i objavljivanja do sada neobjavljenih fotografija, napisa i lične dokumentacije vizuealizuje nadahnuti mozaik o poslijeratnom gradu Titogradu i životu koji je bio ugodniji, pošteniji i srećniji, što je omogućilo današnjoj Podgorici van vremensku metamorfozu koja ima svoj zvuk i svoju sliku.
Autor Momir Matović je prioritetno vodio računa o dokumentarnosti onoga što su iskazivali odabrani sagovornici u šesnaest epizoda serijala “Titogradski Podgoričani pričaju”, tako da gledaoci ove TV serije se mogu apsolutno osloniti na njihovu autentičnost.
Dobro došli