Kinematografska ostvarenja u čijem fokusu su međuzavisni odnosi pozorišta i filma biće i ove godine na repertoaru revije “Pozorište na filmu”, pa samim tim od 30.januara do 1.februara prikazaćemo tri poznata ekranizovana pozorišna komada, u sali Dodest, od 20 sati.
Osma u nizu revija počeće rimejkom francusko-italijanske komedije Eduarda Molinara “Kavez” (1996) u kojem glavne uloge tumače Robin Vilijams, Džin Hekman, Nejtan Lejn i Dajan Vist. U filmu dva prenaglašena gej karaktera se trude da prigrle nove identitete i da nas uvuku u njihovu porodičnu dramu. Zapravo, idila dvojice homoseksualaca se totalno mijenja kada sin jednog od njih objavi da se ženi sa kćerkom ozloglašenog konzervativnog političara. “Kavez” je adaptirala Elejn Mej, a režirao Majk Nikols, čime je legendarni bivši komičarski duo ostvario prvu filmsku saradnju.
Respektabilnu Lametovu filmsku adaptaciju drame Pitera Šafera “Konj” koja je snimljena 1977.godine prikazaćemo drugog dana revije. Riječ je o psihološkoj misteriji u okviru koje renomirani psiholog izvlači emocionalne demone koji muče 17-godišnjeg tinejdžera odgovornog za seriju divljačkih napada na konje u blizini njegove kuće u Hempširu. U filmu koji je zasnovan na brodvejskoj predstavi igraju Ričard Barton, Piter Firt, Kolin Blejkli, Džoan Plaurajt, Ajlin Etkins i Dženi Aguter. Film je naišao na pozitivne kritike, a nominovan je i tri puta za nagradu “Oskar” za najboljeg glavnog glumca, sporednog glumca i adaptirani scenario.
Zasnovan na drami koja je nagrađena Pulicerovom nagradom, film “Uticaj gama zraka na nevene “čovjek na mjesecu” (1972) obilježiće završnicu revije. Film prati život disfunkcionalne porodice koju čine ekscentrična udovica i majka i njene dvije kćeri, ekstrovertna Rut koja pati od epilepsije i uvijek se pokorava majčinoj volji i Matilda koja spas pokušava pronaći u školskim naučnim eksperimentima. Ova adaptacija nastala na istoimenoj drami Pola Zindela donosi nesvakidašnju priču o sestrama i veoma različitim načinima na koje se nose sa svojim životom.
Dramski program KIC-a “Budo Tomović” novu sezonu počeće sa tribinom “Podgoričke priče” u okviru koje će se predstaviti Šukrija Žuti Serhatlić, istaknuti predstavnik crnogorske izvorne muzike, harmonikaš, kompozitor i dugogodišnji radnik Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” koji je ostavio dubok trag ne samo u Glavnom gradu i Crnoj Gori, nego i mnogo šire. Biće to prilika da svoje bogato životno i profesionalno iskustvo kroz razgovor sa novinarom Vanjom Kovačevićem sa publikom podijeli ugledni umjetnik, rođeni Podgoričanin i veliki poznavalac staropodgoričkog mentaliteta, običaja i života stare i savremene Podgorice.
Tribina će biti organizovana u utorak, 24.januara u sali Dodest, od 20 sati.
Šukrija Žuti Serhatlić je rođen 1956. godine u tadašnjem Titogradu. Vrsni je pjevač izvorne muzike i sinonim za starogradsku muziku. Prva tri razreda pohađao je u Osnovnoj školi “Boro Ćetković”, a kasnije u Osnovnoj školi ”Branko Božović” u Titogradu. Uporedo je išao u nižu muzičku školu “Vasa Pavić”. Poslije osnovog obrazovanja završio je srednju muzičku školu “Njegoš”. Još od djetinjstva, 1964. godine, postaje član ansambla Doma omladine “Budo Tomović”, te odlazi na turneje širom tadašnje Jugoslavije. Svoj radni vijek proveo je u Kulturno-informativnom centru „Budo Tomović“. Djelovao je i u svojstvu šefa orkestra za aktivnosti Folkolornog ansambla „Budo Tomović“, ostajući vjeran tradiciji. Pored matičnog orkestra, Žuti Serhatlić vodi i Orkestar Podgorica, koji je posvećen očuvanju i njegovanju crnogorskog muzičkog nasljeđa. Slavu balkanskog melosa, Orkestar Podgorica pronosio je širom svijeta gostovanjem po Evropi, SAD, Africi. Posebno se izdvaja učešće ovog Orkestra i Žutog Serhatlića u filmskom projektu „Djevojačka svadba“, reditelja Slavka Kovačevića. Pored filmskog angažmana, zapažena je i njegova uloga u pozorišnim predstavama koje njeguju alternativni izraz: „Biciklistički ustanak u Crnoj Gori“, „Beket Dream“ i „Žabe“, reditelja Slobodana Milatovića, predstavljenim na festivalima FIAT. Značajan je i njegov doprinos u saradnji sa Švedskom organizacijom Riksconceter „World Music“ i diskografskom kućom koja je u saradnji sa Ministarstvom kulture Crne Gore izdala album posvećen crnogorskoj muzici. Serhatlić je mnogo puta predstavljao Crnu Goru na raznovrsnim manifestacijama i festivalima na kojima je dobijao značajna priznanja: I nagrada na festivalu u Edrenu (Turska), zlatna medalja sa folklornog festivala Efes (Turska) i srebrna medalja sa folklornog festivala Dižon (Francuska). Tokom godina Šukrija Žuti Serhatlić je sarađivao sa istaknutim umjetnicima sa prostora bivše Jugoslavije.
Solistički koncert violinistkinje Emine Višnjić, maturantkinje Umjetničke škole za muziku i balet “Vasa Pavić” biće održan u okviru KIC-ovog ciklusa “Mladi talenti” u srijedu, 1.februara, u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, u 19 sati.
U okviru svog debitantskog solističkog nastupa na velikoj sceni KIC-a violinistkinja će izvesti djela Ludviga van Betovena (Sonata za violinu i klavir br. 4 u a-molu, op. 23), Roberta Šumana (Sonata za violinu i klavir br. 1 u a-molu, op. 105) i Petra Iljiča Čajkovskog (Meditacija – Sjećanje na drago mjesto op. 42).
Emina Višnjić rođena je 2004. godine u gradu Bodo, Norveška. Sa šest godina upisala se u nižu muzičku školu u Bijelom Polju, a sa sedam je počela da svira violinu u klasi Ande Buši. Na Muzičkom festivalu mladih Crne Gore koje je održano u Kolašinu 2012. godine, osvojila je Srebrnu liru. U toku svog školovanja u Bijelom Polju, učestvovala je na brojnim takmičenjima u Crnoj Gori i regionu (“Harmonika Fest” Tivat, “Guitar Fest” Bijelo Polje, Srbija – “Fantast” Bečej, “Zlatne Stepenice” Valjevo, Hrvatska – “Daleki Akordi” Split), osvojivši preko 20 nagrada kako u solo kategorijama, tako i u kamernim sastavima. Sa 14 godina, održala je svoj prvi solistički koncert u Centru za Kulturu “Vojislav Bulatović Strunjo” u Bijelom Polju. Bila je đak generacije i u Osnovnoj školi “Marko Miljanov” i u ŠOMO u Bijelom Polju.
Umjetničku školu za muziku i balet “Vasa Pavić” upisala je 2019. godine, u klasi profesora Marka Simovića i trenutno je na mature. Tokom školovanja učestvovala je u raznim projektima poput “Muzički Krug” (2019) i “Vivum” (2021-2022). Dvije godine za redom pohađa Ljetnji kamp za kamernu muziku na Ivanovim koritima, svirajući u raznim kamernim ansamblima i usavršavajući se kod mnogih profesora među kojima su: Sreten Krstić, Marko Simović, Nataša Popović, Petar Obradović, Ana Zvicer. Takođe je učestvovala na “Festivalu gudača” u Perastu, usavršavajući violinističku tehniku kod profesora Maje Jokanović i Vujadina Krivokapića.
Na prvom državnom takmičenju iz oblasti muzičke umjetnosti održanom u Nikšiću 2022. godine, osvojila je drugu nagradu, kao i na festivalu “Zlatne stepenice” u Valjevu. Prošle godine imala je priliku da predstavlja svoju školu i državu na radionici orkestra u italijanskom gradu Forli u okviru projekta pod nazivom “La Musica – un ponte tra i popoli” (Muzika-most među ljudima), svirajući na završnim koncertima u Italiji, Sloveniji i Srbiji, gdje je sarađivala sa dirigentima Žiga Cerar (Slovenija), Akile Sući i Stefano Bertoci (Italija), Bard Jakova (Albanija). Svirala je u Crnogorskom orkestru mladih, u okviru festivala Wild Beauty Art na Žabljaku, pod dirigentskim vođstvom Kristijana Spatarua iz Moldavije.
Dugogodišnja je stipendistkinja Ministarstva prosvjete i dobitnica nagrade iz “Fonda za talente” 2018. i 2019. godine.
Crnogorska tradicija i duh prošlosti viđen okom umjetnika savremenog doba predstavljeni su izložbom ,,Crnogorski vladari kroz likovnu vizuru” u organizaciji Fondacije Sveti Petar Cetinjski, koja je sinoć otvorena pred brojnim posjetiocima u izložbenom holu KIC-a ,,Budo Tomović”, suorganizatora događaja.
Oko 40 portreta skoro svih vladara Crne Gore, počev od arhonta Petra preko vladara iz četiri crnogorske dinastije – Vojislavljevića, Balšića, Crnojevića i Petrovića, prenijeto je na slikarska platna čiji su autori akademski slikari, studenti, naivci, samouki slikari, studenti amateri i ljubitelji slikarske umjetnosti iz čitave Crne Gore.
Ističući da je prošlost dimenzija sadašnjosti, izložbu je zvanično otvorila prof. dr Sonja Tomović Šundić napominjući da ovo nije samo likovna izložba vec susret duhovnosti istorije, kulture, identiteta i ljubavi jednog naroda. Ona je skrenula pažnju na ulogu vizuelne kulture kao svjedočanstva jednog naroda, navodeći da kroz ovu izložbu vidimo kakav je eho istorijske uloge ovih vladara i kakav su utisak pronijeli kroz vrijeme, te kako su likovanjaci formom, tonom i kolorom zabilježili njihove fizionomije.
,,Plemiće,vladare, misionare, duhovnike pjesnike vidimo okom umjetnika. Imamo priliku da osjetimo energiju vladara i dinastija, da ih oživimo u našoj svijesti, i to daje jednu potpuno novu dimenziju sintezi prošlosti i budućnosti’’, kazala je Tomović Šundić.
U ime domaćina izložbe, direktorica KIC-a mr Snežana Burzan Vuksanović podsjetila je prisutne na ono što je zapisano u knjigama davnim– da su u našoj „Crnoj Gori helenski i rimski Bogovi stanovali. Da se ođe Jupiter odmarao kad je gigante pobijedio, a i da je Neptun svoje vjetrove krotio. O taj naš kamen je Mars svoj mač oštrio. Odavde su Bogovi na Olimp otišli”.
Uz zahvalnost Fondaciji ,,Sveti Petar Cetinjski’’ što je upravo KIC prepoznala kao mjesto održavanja ove prestižne izložbe, dodala je da je veoma ponosna što će vodeća gradska institucija kulture do kraja januara ugostiti ovu izložbu te što će portreti naših vladara krasiti naš izložbeno – galerijski prostor koji dnevno posjeti više stotina ljudi svih generacija’’.
U ime organizatora, Fondacije Sveti Petar Cetinjski, direktor dr Srđa Martinović kazao je da kroz ovu izložbu govore vjekovi, a umjetnici nas vode kroz galeriju vladara predstavljajuci ih onako kako su ih oni doživjeli. On je dodao da je ova izložba dio velikog projekta koji treba da se nastavi, jer kroz umjetnost, prošlost nastavlja da živi.
,,Nastojali smo da ovom izložbom uvažimo umjetničke slobode i rezone ali i ispratimo važne istorijske trenutke. Upravo zato, Fondacija izrazava duboko poštovanje radu umjetnika i njihovom izrazu. Ovaj hod kroz vladarsku promenadu prikazuje tradiciju i kulturu u njihovoj neraskidivosti, a kroz susret proslog i savremenog dokučićemo pažnju i mlađih generacija’’, zaključio je Martinović.
Otvaranje izložbe muzički je upotpunila jedna od najmlađih balkanskih magistrica umjetnosti na harmonici Amela Frljučkić koja je izvela tradicionalnu kompoziciju ,,Primorkinja konja jaše’’ u sopstvenom aranžmanu.
Izložbena postavka biće otvorena za posjetioce do 30. januara
U organizaciji Fondacije “Sveti Petar Cetinjski” i Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović” biće otvorena izložba slika “Vladari Crne Gore u likovnoj vizuri” u utorak, 17.januara, u izložbenom holu, u 18 sati.
Izložbu će otvoriti prof.dr Sonja Tomović Šundić, a na otvaranju obratiće se i predsjednik Fondacije “Sveti Petar Cetinjski” dr Srđa Martinović i direktorica KIC-a Snežana Burzan Vuksanović. U muzičkom dijelu nastupiće harmonikašica Amela Frljučkić.
Postavku čini oko 40 portreta vladara Crne Gore urađenih od slikara različitih profila – akademskih slikara, studenata, naivaca, samoukih slikara, amatera i mladih ljubitelja slikarske umjetnosti.
Naslikani su skoro svi vladari Crne Gore, počev od arhonta Petra, preko vladara iz sve četiri velike crnogorske dinastije – Vojislavljevića, Balšića, Crnojevića i Petrović – Njegoš. Poseban izazov bili su likovi vladara za koje nije bilo likovnih, foto, grafičkih, ili slikarskih rješenja.
Ovogodišnja deseta jubilarna revija “Mjuzikl – filmska rapsodija” sa kojom u januaru tradicionalno počinje filmski repertoar KIC-a „Budo Tomović“ biće posvećena operi, veoma kompleksnoj i zahtjevnoj muzičko – scenskoj formi. U okviru popularne revije koja je iz godine u godinu okupljala sve više ljubitelja ovog žanra prikazaćemo mjuzikle dobitnike brojnih međunarodnih nagrada i priznanja.
Projekcije će biti organizovane od 16. do 18.januara, u sali DODEST, od 20 sati.
Deseto izdanje revije počeće sa “Karmen Džouns” savremenom verzijom Bizeove opere, zasnovne na brodvejskom mjuziklu Oskara Hamerštajna iz 1943. godine u kojoj glavne uloge tumače Doroti Dendridž i Hari Belafonte. Riječ je o neobičnoj obradi jedne od najpoznatijih opera sa afro-američkom glumačkom ekipom u kojoj Doroti Dendridž privlači pažnju vjerenog vojnika (Hari Belafonte), sa tragičnim posljedicama.
Na repertoaru će biti i jedan od najpopularnijih muzičkih biografskih filmova “Veliki Karuzo” koji je postigao ogroman komercijalni uspjeh kada se pojavio 1951. godine i koji je ujedno uticao i na Hozea Karerasa da počne da pjeva. Film prati život operske zvijezde Enrika Karuza od ranog djetinjstva u Italiji do njegovog otkrića, ranog uspjeha i slave u Americi. Ulogu tenora Enrika Karuza u filmu tumači američki operski pjevač i filmski glumac italijanskog porijekla Mario Lanca. Film je 1952. godine osvojio nagradu Oskar za “Najbolji zvuk”.
Za sam kraj revije planirana je projekcija filma “Violinista na krovu” koji je snimljen prema istoimenom uspješnom brodvejskom mjuziklu iz 1964. Radnja filma se odigrava u izmišljenom jevrejskom selu u carskoj Rusiji. Glavni lik Reb Tevje, trudi se da očuva jevrejsku tradiciju zbog čega dolazi u sukob sa svojim kćerkama i njihovim željama da se udaju za osobe koje nisu izabrane na tradicionalan način. Uz tradiciju, paralelno je ugrožen i opstanak Jevreja zbog rastućeg antisemitizma i nadolazeće revolucije. Pored brojnih nominacija i nagrada, film je osvojio čak tri Oskara za kinematografiju, zvuk i originalnu muziku.