Dvanaesti “Ljetnji kamp za kamernu muziku” održaće se od 30.jula do 7. avgusta 2023. godine, u Turističko-edukativnom centru Lovćen na Ivanovim koritima.
Za učešće na ovogodišnjem Ljetnjem kampu za kamernu muziku prijavilo se 55 polaznika, različitih generacija, uglavnom mladih iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, kao i iz Njemačke, Ukrajine, Kazahstana i Japana. Svi polaznici na kampu sviraće u okviru kamernih ansambala. Oformljeno je oko 25 standardnih i nestandardnih kamernih sastava, od klavirskog dua, trija, guačkog kvarteta, do septeta, hora flauta i gudačkog orkestra, koje će podučavati iskusna ekipa mentora među kojima su proslavljeni violinista Sreten Krstić, violončelista Dmitrij Prokofjev, Marko Simović, docent na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, profesorice kamerne muzike na Muzičkoj akademiji na Cetinju, pijanistkinja Nataša Popović i flautistkinja Žana Lekić, klarinetista Veljko Klenkovski, profesor na FMU u Beogradu, oboista Stefano Vezani, profesor na nekoliko državnih konzervatorijuma u sjevernoj Italiji, te violista Petar Obradović i kontrabasistkinja Ana Zvicer, članovi Crnogorskog simfonijskog orkestra.
Ljetnji kamp za kamernu muziku koji tradicionalno okuplja muzičare i mentore iz Crne Gore, regiona, Evrope i šire, afirmiše kamernu muziku, razvija saradnju među mladim muzičarima i formira nove kamerne ansamble. Ovaj projekat pruža u kontinuitetu mogućnost da se muzičari različite dobi, uglavnom od kraja osnovne škole do studenata diplomskih i master studija, intenzivnije bave kamernom muzikom, usavršavajući svoja znanja i vještine u zajednici sa svojim vršnjacima i mentorima kroz interpretacije raznovrsnih djela kamerne muzike.
Repertoar je prilagođen uzrastu i sposobnostima polaznika i u skladu sa tim su kreirani kamerni ansambli a čine ga djela skoro svih ephoa, od baroka do moderne muzike. Na izbor repertoara ovogodišnjeg Ljetnjeg kampa uticali su podjednako i mentori i polaznici.
Prijavljeni polaznici 12. Ljetnjeg kampa za kamernu muziku su muzičari različitog godišta, uglavnom mladi, koji sviraju klavir, gudačke (violina, viola, violončelo) i duvačke instrumente (flauta, klarinet, oboa, truba).
Na kraju sedmodnevnog intenzivnog rada brojnih kamernih ansambala koje smo formirali od prijavljenih učesnika, projekat će, po ustaljenom planu i programu, ponuditi dva završna javna koncerta: na Cetinju, 6. avgusta u Ministarstvu kulture (20:00) u okviru manifestacije “Ljeto u Prijestonici” i u Podgorici, 7. avgusta u KIC-u “Budo Tomović” (20:00) u okviru manifestacije “Podgoričko kulturno ljeto.”
Nosioci projekta i glavni organizatori “Ljetnjeg kampa za kamernu muziku” su Glavni grad Podgorica i Kulturno-informativni centar ”Budo Tomović“, a realizuje se uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore, Sekretarijata za kulturu Glavnog grada i Ambasade SR Njemačke u Crnoj Gori i Turističke organizacije Cetinje.
Radujemo se da je Ljetnji kamp za kamernu muziku prepoznat kao projekat od značaja za ostvarivanje javnog interesa i da ga kontinuirano sufinansira Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, kroz godišnji Konkurs.
Prijatelji “Ljetnjeg kampa za kamernu muziku” su Umjetnička škola za muziku i balet “Vasa Pavić”, Podgorica i JU “Lovćen-Bečići”, Cetinje.
Najstariji podgorički Folklorni ansambl ”Budo Tomović” bio je učesnik prestižnog internacionalnog festivala foklornih igara ”Altın Karagoz” (Zlatni Karagoz) u Bursi, Turska, koji je održan u periodu od 7. do 12. jula.
Pod pokroviteljstvom opštine Bursa i Fondacije za kulturu, umjetnost i turizam, u okviru 35. festivalskog izdanja, na poziv organizatora ove godine učestvovalo je 17 ansambala i oko 650 igrača i umjetnika. Folklorni ansambl KIC-a ponosno i dostojno je predstavljao Crnu Goru, našavši se u društvu folklornih društava iz Bosne i Hercegovine, Albanije, Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Srbije, Poljske, Italije, Rumunije, Južne Koreje, Meksika, Uzbekistana, Rusije, Mađarske, Bugarske i dr.
KIC-ov folklorni ansambl predvođen Evaldom Krnićem predstavio je ljepotu crnogorske igre, pjesme, folklorne tradicije i nošnje, a nastupio je u pratnji orkestra pod upravom Aleksandra Saše Magovčevića. Igrama iz Boke, Vrsutom i Igrama iz Crne Gore, reprezentativni ansambl KIC-a kao i mnogo puta do sada osvojio je srca i aplauze brojnih posjetilaca, ali i odlične ocjene i pozitivne kritike žirija koji je pratio sve nastupe.
Ovaj festival bio je prilika i da se steknu nova poznanstva i ostvare saradnje, te je ansambl ”Budo Tomović” ovim učešćem otvorio vrata ka drugim festivalima, kroz pozive na slične folkorne manifestacije koje će biti realizovane u narednom periodu.
Da se kultura jedne države ne može upoznati bez njene kuhinje, Folklorni ansambl KIC-a pokazao je i kulinarskim umijećem, pa su članovi ansambla Milica Doderović i Andrija Mujović u okviru pratećeg programa, za organizatore i kolege pripremili i predstavili dio crnogorskih tradicionalnih specijaliteta.
Nakon gostovanja u Turskoj, folkloraši ansambla ”Budo Tomović” će ljetnju sezonu završiti nastupom na XIII Internacionalnom festivalu folklora CIOFF 2023, koji će biti održan na Cetinju od 20. do 24. jula, a ansambl KIC-a će biti jedan od šest folklornih društava iz Crne Gore, koji će nastupiti na ovoj značajnoj folklornoj smotri, uz goste iz regiona i Evrope.
Žanrovski raznovrsne filmove koji su na posjetioce naših revija, tokom godine, ostavili najsnažniji utisak prikazaćemo u okviru sedme u nizu revije “Filmski snovi – gledaoci biraju“ od 10. do 12.jula.
Trodnevna revija počeće sa filmom “Začin za brak” iz 2012. godine u kojoj glavne uloge tumače Meril Strip i Tomi Li Džouns. Meril Strip igra ulogu pedestogodišnjakinje koja nije više srećna u svom braku sa Arnoldom (Tomi Li Džouns). On je totalno indiferentan u odnosu na tu situaciju što nju čini još nesrećnijom. Željeći da spasi to što je ostalo i da supruga zadrži pored sebe, ona zakazuje seanse kod slavnog terapeuta (Stiv Karel).
Drugog dana planirana je projekcija filma “Plava zakrpa“ o prijateljstvu slijepe djevojke i čovjeka afroameričkog porijekla koji joj pomaže da pobjegne od svog siromašnog i nasilnog kućnog života. Ova kontroverzna priča koju je adaptirao Gaj Grin po knjizi australijske autorke Elizabet Kejt iz 1961. godine, osvojila je Oskara za najbolju sporednu ulogu, a nominovana je i za glavnu ulogu, režiju, kinematografiju i muziku.
Drama nastala prema istoimenom romanu dobitnika Pulicerove nagrade Ričarda Rusa “Ničija budala” (1994) obilježiće kraj revije. Film jednog od vodećih holivudskih scenarista i režisera sedamdesetih Roberta Bentona donosi nesvakidašnju priča o šesdesetogodišnjem preduzetniku koji se uhvatio u koštac sa svojom porodicom baš kada mu je najpotrebnija. Glavne uloge u filmu igraju Pol Njumen, Džesika Tendi, Melani Grifit i Brus Vilis.
Projekcije filmova biće organizovane u sali Dodest, sa početkom u 20 sati.