Duhovita drama “Nobelovci” nastala po tekstu i u režiji Obrada Nenezića premijerno će u Podgorici biti izvedena u četvrtak, 7.decembra, na velikoj sceni Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović”, od 20 sati.
U predstavi igraju: Omar Bajramspahić, Moamer Kasumović, Jovan Dabović, Petar Novaković, Slađana Merdović. Scenografiju je uradio Milivoje Mićo Kovačević, muziku potpisuje Slobodanka Bobana Dabović Đurić, a producenti predstave su Jasmin Ćorović i Samir Zaimović.
“Nobelovci” su savremena futuristička drama, odnosno urnebesna priča o borbi jednog genija koji je nominovan za Nobelovu nagrudu, sa lešinarima koji se lijepe na njegov uspjeh.
Obrad Nenezić:
“Ono što prvo dramaturg nauči jeste da pozorište mora da nas se tiče, bez obzira kom pravcu, vrsti i školi pripada, a znamo da se u teatru poslije avangarde desio ‘veliki prasak’, pa danas postoji pravaca koliko i autora, te je i avangarda već decenijama klasika kako tvrde vodeći teoretičari. Ako nas se pozorište ne tiče iz bilo kog razloga onda je to neka druga i nova umjetnost. Zato se ,Nobelovci’ tiču svakog sloja društva, koji tvori tradicionalni, savremeni ali i nadčovjek – android ili ginoid. Zato sam zajedno sa producentima izabrao ovaj komad da ga prvi put ja postavljam, drugačije autorski, onako kako sam ga zamišljao dok sam ga stvarao. Kad sam pisao ,Nobelivce’ širom regiona su je proglašavali jednom od prvih futurističkih drama, danas je ona samo savremena drama (kako je to neko dobro zapazio) jer živimo digitalno doba i eru vještačke inteligencije. Upravo u tim sudarima različitosti leži i ono duhovito i dramsko. Ali ono jako otrežnjujuće i drsko, jer svaka era poznaje diskrimaciju i smrtne grjehove. Poznaju čovjeka i ‘nečovjeka’, ne u formi nego u suštini. Ovo je duhovita drama poklonjena čovjeku koji obitava u nama, bez obzira da li smo ga otkrili ili ne. Ovo je drama o čovjeku koji ima turetov sindrom i genijalnost koju pretvara u pobjedu nad primitivnim, u stilu nezaboravnog Džerija Luisa. Ovo je drama koja koja se suprotstvlja mitomaniji da će nas pregaziti vještačka inteligencija, a znamo svi dobro da ništa što je stvorio čovjek u humane svrhe nije opasnije od samog čovjeka.”
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Novembarske “Podgoričke priče“ nam predstavljaju glumca Aleksandra Radulovića. Radi se o izuzetno talentovanom i ostvarenom glumcu mlađe generacije, koji svojim nesvakidašnjim glumačkim izrazom i pojavom plijeni kako na pozorišnim daskama, televizijskim ekranima, tako i na filmskom platnu. No, iz njegove “podgoričke priče“ saznaćemo da nije lako doći do izvanrednih umjetničkih dostignuća, ali ni do egzistencijalnih. Svoje iskustvo o umjetničkim i životnim procesima podijeliće sa novinarom Vanjom Kovačevićem, moderatorom tribine “Podgoričke priče“ koja će biti održana u utorak, 28.novembra, u Multimedijalnoj sali KIC-a “Budo Tomović“, od 20 sati.
Aleksandar Radulović rođen je 1986. godine u Podgorici. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju 2013. u klasi profesora Branislava Mićunovića, a iste godine završio je i pripravnički u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju. Dobitnik je godišnje nagrade Crnogorskog narodnog pozorišta za visoka umjetnička dostignuća 2015, ali i nagrade “Dragoljub Milosavljević – Gula” za najboljeg glumca na pozorišnom festivalu u Petrovcu na Mlavi 2014. Igrao je u brojnim pozorišnim predstavama među kojima su “Smrt i djevojka”, “Omladina bez Boga”, “The effect”, “Posjeta”, “Hamlet”, “Ivanov”, “Njegoš, vatre”, “Ulcinjski gusar”, “Enciklopedija izgubljenog vremena”, “Ja, Nikola I”, “Vladimir Kućović”, “Žabar”, “Zločin i kazna” itd. Imao je takođe i niz zapaženih uloga u filmovima “As pik”, “Granice kiše”, “Dječaci iz ulice Marksa i Engelsa”, “Dvije povratne Titograd – Podgorica”, “Iskra”, “Obraz”, “Ključ”, “Balkan blues”, “Iskaz”, “Ključanje”, ali i u tv serijama “Budva na pjenu od mora”, “Božićni ustanak”, “Dug moru I sezona” i “Dug moru II sezona”.
Dobro došli!
Završnicu osmog međunarodnog festivala “Dani gitare u Podgorici“ obiježiće koncert poznatog gitariste iz Srbije Aleksandra Hadži Đorđevića koji će biti održan u srijedu, 29.novembra, u sali DODEST, u 20 sati.
Program koncerta za solo gitaru činiće djela Isaka Albeniza (Majorca op.202; Crvena kula op.92), Luiđija Lenjanija (Tri kaprisa op.20), Johana Merca (Romansa), Lea Brouvera (Kubanski pejzaži sa zvonima) i Federika M. Torobe (Sonatina).
Aleksandar Hadži Đorđević rođen je u Beogradu. Sa 16 godina nastupio je u Zagrebu na Reviji mladih talenata Jugoslavije izvodeći koncert Aranjuez od J. Rogriga sa Zagrebačkim simfoničarima i dirigentom Urošem Lajovicem. Studije gitare diplomirao je sa najvišom ocjenom na Akademiji za muziku u Pragu 1987. godine u klasi profesora Štepana Raka i Martina Mislivečeka. Na Međunarodnom takmičenju gitare Kutna Hora 1984. godine osvojio je prvu nagradu. Njegovi učenici osvajali su najviše nagrade u zemlji i inostranstvu, a neki od njih su danas istaknuti koncertni gitaristi i profesori u Evropi i SAD. Kao član žirija i predavač učestvovao je na brojnim festivalima, takmičenjima i seminarima gitare i kamerne muzike u Srbiji i inostranstvu. Za svoju pedagošku djelatnost u obrazovanju mladih talenata dobio je nagradu Grada Beograda 2004. godine. Aleksandar Hadži Đorđević izgradio je zapaženu karijeru kao solista nastupajući u Srbiji, Češkoj, SAD-u, Hrvatskoj, Bugarskoj, Kipru, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Sloveniji. Doktorski umjetnički projekat odbranio je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, gdje je zaposlen kao docent za nastavu gitare.
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a, a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Premijera televizijske serije “Titogradski Podgoričani pričaju” istaknutog dokumentariste Momira Matovića biće organizovana od 18. do 25.novembra u KIC-u “Budo Tomović“.
Serijal se sastoji od 16 polučasovnih epizoda. Scenarista i reditelj je Momir Matović, snimatelj Relja Eraković, producent Mirko Matović, a produkciju potpisuje MFILM montenegro – Podgorica. Serijal je sniman od aprila 2021. do decembra 2022.godine u HD sistemu i djelimično je sufinansiran sredstvima Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Podgorice.
Projekcije polučasovnih epizoda biće organizovane u sali DODEST, od 19 sati.
Namjera TV serije “Titogradski Podgoričani pričaju” poslije toliko vremena je logičan i svakako neophodan nastavak jednog autorskog istraživanja i pristupa da kroz priču sagovornika i objavljivanja do sada neobjavljenih fotografija, napisa i lične dokumentacije vizuealizuje nadahnuti mozaik o poslijeratnom gradu Titogradu i životu koji je bio ugodniji, pošteniji i srećniji, što je omogućilo današnjoj Podgorici van vremensku metamorfozu koja ima svoj zvuk i svoju sliku.
Autor Momir Matović je prioritetno vodio računa o dokumentarnosti onoga što su iskazivali odabrani sagovornici u šesnaest epizoda serijala “Titogradski Podgoričani pričaju”, tako da gledaoci ove TV serije se mogu apsolutno osloniti na njihovu autentičnost.
Dobro došli
Nesvakidašnji poetsko – muzički performans ANTIKABARE “DŽENTLMEN” čiji cilj je popularizacija poezije i muzike na jedan drugačiji i autentičniji način, biće izveden u okviru dramskog programa KIC-a “Budo Tomović“ u petak, 17.novembra, u sali DODEST, od 20 sati.
Riječ je o savremenoj scenskoj formi čiju režiju i poeziju potpisuje pisac i dramaturg Obrad Nenezić, uloga je povjerena glumcu Jovanu Daboviću, a kompozitor i izvođač je Slobodanka Bobana Dabović Đurić. Kostime je radila Vera Šoškić, a scenografiju Darko Musić.
“Ako danas kabare poznajemo kao žanr koji želi da zabavi publiku, onda je antikabare “Džentlmen” sušta suprotnost tome… Sačuvati poetiku i publiku je i naš cilj…
Antikabare “Džentlmen” nije stvoren da se nameće. Neće riješiti nijedan veliki problem, kako u geopolitici i društvu, tako ni autorima, ali je priuštio nezaboravan proces – mjesece i mjesece neprestanog rada na poeziji i muzici, za koje su vrijeme autori shvatili da ne samo da postoji prostor za čistu poetiku, već da taj prostor nikad nije bio ni upitan, jer taj prostor je sam čovjek, a kad, koliko i hoće li uopšte zakoračiti u tu svoju bezgraničnost to je na njemu samom.
Antikabare “Džentlmen” ima svoju dramsku formu i strukturu, ali ona je sekundarna u odnosu na impresiju koju izaziva spoj poezije i muzike. Muzike, koja opet, prati poeziju i umjesto da je kroti, ona joj daje slobodu koja je ograničena jedino vremenskim izvođenjem, ali ostaje kao utisak, ili otisak poput tetovaže u gledaočevoj percepciji i recepciji. Tetovaže koja se ne briše. Koja nije modni detalj. Ni broj. Ni pripadnost… Već određenost i trajanje. Što je svrha svake umjetnosti.
“Džentlmen” se obraća jednoj, imaginarnoj ženi, koja je njegov “Crno-bijeli svijet”, “Neizdrž”, “Gospod, ali ne i Bog”… Njegov “Centar svijeta”, ali ne samo kao žena, već personifikacija života, sa svim njegovim vrlinama i manama, izazovima i nedaćama, radostima i ljepotama…. Odnosno, “Džentlmen” će nam interpretirati i ispjevati čitavu “Istoriju njihove bolesti” u kojoj je ljubav uzrok i posljedica za sve motive od kojih se živi i od kojih se, napokon, i umire.” pisac i dramaturg Obrad Nenezić
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Revija “Istinite filmske priče” koju filmski program KIC-a “Budo Tomović” organizuje od 14. do 16.novembra obuhvatiće projekciju filmskih ostvarenja koja su bazirani na stvarnim događajima.
Početak revije obilježiće film “Sjeverna zemlja” (2005) o prvom slučaju zlostavljanja koje se završilo presudom u SAD-u. Rađen je po stvarnoj sudskoj parnici, ali i po knjizi Kler Bingam i Laure Lidi Gansler. Riječ je o drami koja govori o odvažnoj ženi, samohranoj majci koja se usprotivila zlostavljanju na radnom mjestu i koja se tražeći pravdu sukobila sa najbližima, ali i sa prijateljima. Šarliz Teron je nominovana za Oskara za najbolju žensku glavnu ulogu, a Fransis Mekdormand za najbolju žensku sporednu ulogu.
Film “Stani i dostavi” (1988) Ramona Menendeza o profesoru matematike u srednjoj školi koji uspješno podučava nezainteresovane učenike biće prikazan drugog dana revije. Uvjeren da njegovi učenici imaju potencijal, profesor primjenjuje nekonvencionalne metode podučavanja kako bi učenici na najlakši mogući način savladali najzahtjevnije matematičke zadatke. Edvard Džejms Olmos koji tumači lik inspirativnog profesora nominovan je za Oskara za najboljeg glumca u glavnoj ulozi.
Adaptacija istoimenog bestselera Sebastijana Džangera, film “Savršena oluja” (2000) sa Džordžom Klunijem u glavnoj ulozi obilježiće kraj revije. Film opisuje sudbinu ribolovaca, turista i radnika obalske straže koji se susrijeću sa snažnom olujom kao nijednom do tada koja je opustošila istočnu američku obalu.
Projekcije filmova biće organizovane u sali DODEST, od 20 sati.
Ulaz besplatan.
Dobro došli!
Osmi međunarodni festival “Dani gitare u Podgorici“ počeće sa koncertom velikana flamenko muzike, legendarnog španskog gitariste Gerarda Nunjeza (Gerardo Nuñez) koji će nastupiti u duetu sa sjajnim mladim gitaristom Álvarom Martineteom u nedjelju, 12.novembra, na velikoj sceni Kulturno – informativnog centra “Budo Tomović”, od 20 sati.
Renomirani gitarski duo publici u Podgorici predstaviće se premijerno izvodeći autorske kompozicije za solo i duo gitara.
Gerardo Nunjez (Gerardo Nuñez) rođen je u Jerez de la Frontera (Cádiz) 1961. godine. Sa 13 godina počeo je raditi na Flamenkološkom odsjeku svoje domovine, gdje je imao priliku nastupiti kao prva pratnja istaknutim pjevačima između 1975. i 1982. godine, među kojima su bili Tío Gregorio “el Borrico”, potres u Jerezu, Agujetas, La Paquera de Jerez, Preselio se u Madrid, gdje se pridružio društvu Maria Maye kao gitarista-koncertant, radeći na showu ¡Ay jondo! Godine 1988. snimio je svoj prvi album El gallo azul koji je naišao na najbolje kritike koje debitantski album može dobiti. Sa drugim albumom, Flamencos en Nueva York (1989.), Gerardo je osnovao vlastitu diskografsku kuću El Gallo Azul s kojom je 1994. objavio svoj veličanstveni album Jucal. Premijerno je 1997. godine izveo Yerma (Garcia Lorca) u režiji Nurije Espert za Carmen Cortés Dance Company. Godine 1998. praizveo je Salomé na Festivalu klasičnog kazališta u Méridi.
Alvaro Martinete, gitarista iz Granade, počeo je svirati gitaru sa 6 godina. Usavršavao se kod učitelja kao što su Miguel Ochando, Manolo Sanlúcar i Gerardo Núñez. Trenutno kombinuje svoju karijeru koncertnog izvođača tako što je dio društva Gerarda Núñeza u “Guitarra Desnuda”, društva Carmen Cortés i društva Joaquína Cortésa. Dobitnik je brojnih nagrada među kojima su: I nagrada za pratnju Tithe Contesta (2008), I nagrada Desencaja za mlade flamenco iz Andaluzije (2012), II nagrada na XIX Međunarodnom gitarističkom takmičenju u Barceloni (2015), I nagrada na ONCE bijenalu (2016), I nagrada na Međunarodnom gitarističkom takmičenju u Sevilli (2017), I nagrada VI izdanja takmičenja novih talenata Alcobendas Flamenca (2019), I nagrada “Bordón Minero” Međunarodni festival Cante de las Minas de la Unión (2021).
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!
Svjetska premijera audio – vizuelnog performansa “Reconnecting (with) traces” biće organizovana u četvrtak, 9.novembra u Modernoj galeriji, od 20 sati.
Autori i izvođači projekta su Nina Perović, kompozitorka i pijanistkinja, Birgita Flik, kompozitorka i saksofonistkinja, Mina Novičić, vizuelna umjetnica i Tomas van Vale, audio-vizuelni umjetnik.
“Reconnecting (with) traces” je proizvod rada čeitiri umjetnika iz Berlina, Brisela i Podgorice. Kao zajedničku tačku susreta, kroz raznolikost i kolektivni napor, a u cilju razumijevanja brojnih uloga i identiteta, umjetnici su došli do teme tragova. Iako različitih profila, kako u profesionalnom smislu, tako i u pogledu životnog iskustva, okruženja i navika (koje se manifestuju kroz tragove), zajedničkom dinamikom rada oblikovali su umjetničku formu koja će biti predstavljena podgoričkoj publici 9. novembra. Jedinstven audio-vizuelni događaj osvrnuće se na različite vidove tragova koji se ispoljavaju kroz različite uloge. Takođe, funkcija uloga oslanja se i na podjelu istih prema Jakobu Morenu, osnivaču psihodrame i sociometrije. Kroz brojne rituale psihosomatskih uloga, kao i drugih, umjetnici su odabrali različite forme izražavanja koje povezuju dati spektakl kroz vizuelni i muzički sadržaj.
Nina Perović je završila osnovne i specijalističke studije kompozicije i klavira na Muzičkoj akademiji na Cetinju. Usavršavala se u Sloveniji, Austriji i Njemačkoj. Doktorske studije kompozicije je završila na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu. Njena djela izvođena su na renomiranim festivalima u regionu, kao i značajnom dijelu Evrope. Boravi u Berlinu, gdje je angažovana na projektu započetom uz podršku Instituta Gete, a koji proučava moguće primijene tehnika socio-psihodrame kroz proces nastajanja novog djela u oblasti muzičkog teatra. Ovaj audio-vizuelni performans je jedan od rezultata istraživanja u toj oblasti.
Birgita Flik (Birgitta Flick, 1985) je improvizatorka i kompozitorka iz Berlina. Obrazovala se kao saksofonistkonja na Institutu za džez u Berlinu (UdK/HfM Hanns Eisler) i kao kompozitorka na Kraljevskom muzičkom koledžu u Stokholmu. Na međunarodnoj sceni djeluje kao slobodna muzičarka u brojnim sastavima u Berlinu, Stokholmu i Njujorku. Od 2015. radi kao umjetnička direktorica serije koncerata InSpirit uprotestantskoj crkvi KaiserWilhelm (Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche) u Berlinu. Umjetnički rad Birgite Flik dokumentovan je i predstavljen na brojnim CD i LP produkcijama. Od 2021.godine, je na doktorskim studijama umjetničkog istraživanja na Univerzitetu za muziku i scenske umjetnosti u Beču, na temu odnosa improvizacije i kompozicije.
Milana Novčić, rođena 1978. u Jugoslaviji, studirala je scenografiju na Akademiji primenjenih umjetnosti u Beogradu. U Njemačku se preselila 1999. godine, gdje je studirala na Akademiji umjetnosti u Dizeldorfu na Umetničkoj Akademiji u klasi Markusa Liperca (Markus Lüpertz). Od 2003. studira na Univerzitetu umjetnosti u Berlinu, u klasi Danijela Rihtera (Daniel Richter) i Anselma Rajlea (Anselm Reyle).
U školskoj 2007/2008. pohađala je master studij kod profesorice Klaudije Šnajder (Claudia Schneider), takođe na Univerzitetu umjetnosti u Berlinu.
U sklopu jedne od prethodnih izložbi postavila je koncept končano-platnenih karaktera sa kojima je nastavila rad u okviru ovog projekta. Poslednjih dvadeset godina učestvovala je na grupnim i samostalim izložbama u Johanesburgu, Berlinu, Minhenu, Diseldorfu, Beogradu i Novom Sadu. Živi i radi u Berlinu.
Tomas van Vale (Thomas van Walle, 1984. Leven, Belgija) je savremeni umjetnik iz Antverpena. U svom radu istražuje obradivost i (re)konstrukciju objekata, tragajući za odnosom intenziteta između forme i haosa. Njegov rad karakteriše interdisciplinarno putovanje kroz imaginarne arhitektonske planove, kompozicije, slike, grafike, zvuk i tekstove.
Dobro došli!
Like
Comment
Share