,,Savremena muzika u Crnoj Gori” 24. 12. u sali Dodest

Konferencija na temu „Savremena muzika u Crnoj Gori” koju Udruženje mladih umjetnika
Crne Gore organizuje u saradnji sa KIC-om „Budo Tomović” i Sekretarijatom za kulturu
Glavnog grada , biće održana u utorak, 24. decembar, u sali DODEST, u 19 sati.
Tokom konferencije biće otvorena četiri ključna aktuelna izazova vezana za dalji razvoj
umjetničke muzike u Crnoj Gori, a to su:

  • Saradnja crnogorskih kompozitora sa Muzičkim centrom Crne Gore u okviru produkcije
    novih djela umjetničke muzike,
  • Pitanje katedre za kompoziciju na Muzičkoj akademiji Cetinje – Univerziteta Crne Gore,
  • Stvaralaštvo u duhu kulturnog nasljeđa Crne Gore,
  • Regionalna saradnja i razvoj kulture na ovim prostorima
    Učesnici konferencije su istaknuti crnogorski kompozitori mlađe generacije: Nina Perović,
    Aleksandar Perunović , Marko Kovač i Milivoje Pićurić.
  • U okviru konferencije nastupiće gudački kvartet „Gosl” u sastavu Luka Perazić, violina,
    Viktor Huter, violina, Gljeb Bednjakov, viola i Sari Šaćiri, violončelo. Kvartet “Gosl”
    izvesšće četiri kompozicije učesnika konferencije.
    Ulaz je slobodan.

Autorsko veče Damira Šodana 18. decembra

Književno-muzičko veče, na kojem će se podgoričkoj publici predstaviti poznati hrvatski pisac i prevodilac Damir Šodan, biće održano u srijedu, 18. decembra, sa početkom u 20 sati, u sali DODEST. U prvom dijelu programa, razgovor sa autorom vodiće pisac Vasko Raičević, a nakon toga, Damir Šodan će izvesti mini koncert pod nazivom „Čovjek tvoj”, povodom 90-godišnjice rođenja Leonarda Koena (prepjev, gitara i vokal, Damir Šodan).

Veče koje se organizuje u okviru redovnog književnog programa KIC-a uvršteno je u repertoar manifestacije DEUS (Decembarska umjetnička scena).

DAMIR ŠODAN (Split, 1964), pjesnik, tekstopisac, prevodilac, urednik i nagrađivani dramatičar, diplomirao je engleski jezik i opštu istoriju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavio je pjesničke zbirke: Glasovne promjene, Srednji svijet, Pisma divljem Skitu, Café Apollinaire, Unutarnji neprijatelj, Gavran, Buddha, Yamaha i Život s maskom (V.B.Z., 2022), knjige izabranih dramskih tekstova Zaštićena zona, Noć dugih svjetala i Hrvatski Don Juan (Naklada Vuković-Runjić, 2024), antologiju savremene hrvatske „stvarnosne” poezije Drugom stranom (2010), kao i antologiju savremene evropske poezije Ima li pjesnika u Monte Carlu (2022). U prevodu je predstavio mnoge sjevernoameričke pjesnike (Charles Simic, Raymond Carver, Charles Bukowski, Richard Brautigan, Leonard Cohen, Frank O'Hara, Ron Padgett i dr.). Urednik je prevodne poezije u časopisu Poezija h.d.p.-a, poezija mu je prevedena na brojne jezike, uključujući kineski, korejski, arapski, hebrejski i galicijski, a zasebne knjige izabranih pjesama objavio je u Sloveniji, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji (Satori u crvenoj četvrti, Enklava, Beograd, 2019). Uvršten je u američku antologiju New European Poets (Graywolf Press), francusku Les Poètes de la Méditerranée (Gallimard) i britansku World Record te A Hundred Years’ War (Bloodaxe). Član je h.d.p.-a i Hrvatskog centra P.E.N.-a, učestvovao je na mnogim međunarodnim književnim skupovima i festivalima, te kao predavač kreativnog pisanja gostovao na Koledžu Sierra Nevada u SAD-u. Dvadesetak godina radio je kao prevodilac za Ujedinjene nacije uglavnom u Holandiji, a sad je slobodni književnik i književni prevodilac. Osim pisanjem bavi se i muzikom, a posljednjih godina sve više živi u rodnom Splitu.

Dobro došli!

Izložba Dragana Pečurice od 5. decembra

KIC „Budo Tomović” biće domaćin samostalne izložbe slika Dragana Pečurice koja će biti otvorena u četvrtak, 5. decembra, u izložbenom holu, u 19 sati.

Izložbu će otvoriti doktorantkinja kulturologije i dramska spisateljica Marija Sarap i moći će da se pogleda do 16. decembra.

Postavka obuhvata osamnaest slika u tehnici ulje na platnu, a slikarski pravac je magični realizam.

Dragan Pečurica je rođen 1963. godine u Herceg Novom. Izlagao je na više zajedničkih i samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Živi i radi u Herceg Novom.

Dobro došli!

Koncert klavirskog trija ARKUS 16. decembra

Klavirski trio ARKUS prirediće koncert u okviru muzičkog programa KIC-a „Budo Tomović” u ponedjeljak, 16. decembra, u velikoj sali KIC-a, u 20 sati.

Trio u sastavu Nadežda Artamonova, violina, Aleksej Kurbatov, klavir i Sergej Suvorov, violončelo izvešće djela savremenih kompozitora Borisa Ljatošinskog (Trio br. 1 – 1922), Herija Valdo Vornera (Trio -1921), Alekseja Kurbatova (Trio br. 5 – 2024) i Gevina Brajersa (Lauda con sordino – 2002).

O članovima trija ARKUS:

Violinistkinja Nadežda Artamonova je rođena u Kijevu. Diplomirala je violinu na moskovskom državnom konzervatorijumu „Petar I. Čajkovski” 2004. godine, u klasi prof. Sergeja Kravčenka. Laureat je međunarodnih takmičenja. Nastupala je u prestižnim koncertnim dvoranama u Moskvi, Kijevu, Bonu i dr. Nastupala je kao solista sa orkestrima kao što su Nova Moskovska filharmonija, „Musica Viva”, Orkestar Moskovskog konzervatorijuma, Kamerni orkestar centra „Pavel Slobodkin”, Kamerni orkestar centraGalina Višnjevskaja“, kamerni orkestar Taruza, Kamerni orkestar Kijeva, Kijevska filharmonija itd. Posvećena je takođe izvođenju savremene muzike.

Sarađivala je sa fondacijom „Rihter” i fondacijom „Borisa Čajkovskog”. Bila je članica stručnog vijeća Direktorata edukativnog programa za kulturu i umjetnost u Moskvi. Bavila se i pedagogijom, te je radila u moskovskoj centralnoj muzičkoj školi, državnom muzičko-pedagoškom institutu „Ipolitova-Ivanova”, te koledžu muzičke i pozorišne umjetnosti „Galina Višnjevskaja“. Mnogi njeni učenici su laureati na međunarodnim takmičenjima i stipendisti raznih fondacija. U saradnji sa Olgom Panomarevom i Aleksejem Kurbatovim organizovala je nekoliko edukativnih koncerata za djecu i odrasle pod nazivom „Kompozitorov rođendan”, „Ključevi klasike”, „Bajke i Muzička putovanja”, koji su uspješno predstavljeni u Puškinovom muzeju u Moskvi. Od 2022. godine živi i radi u Podgorici.

Kompozitor i pijanista Aleksej Kurbatov je diplomirao 2005. godine na katedri za kompoziciju i klavir na moskovskom državnom konzervatorijumu Petar I. Čajkovski u klasi profesora Jurija Lisitčenka i Mihala Voskresenkog.

Kao pijanista je nastupao širom svijeta. Izdao je nekoliko CD-ova za različite izdavačke kuće a njegova izvođenja bila su emitovana na radiju i televiziji Rusije, Jermenije, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Italije, Ukrajine, Hrvatske, Kazahstana. Sarađivao je sa svjetski renomiranim muzičarima kao što su violinisti Vladimir Spivakov, Maksim Vengerov, Vadim Rjepin, violočelista Miša Majski, glumac Žerar Depardje.

Njegov bogati kompozitorski opus sadrži osam simfonija, opere „Crni monah” i „Povratak kući”, te sedam instrumentalnih koncerata, tri simfonijske poeme, brojna vokalna i kamerna djela, filmsku muziku itd. Muzika Kurbatova se izvodi širom svijeta i u prestižnim salama kao što su “Karnegi” u Njujorku, ”Gaveau” u Parizu, Velika sala filharmonije u Sankt Peterburgu, Velika sala Moskovskog konzervatorijuma itd. Mnogi izvođači su uvrstili njegove kompozicije na svojim CD albumima. Bio je takođe pozvan da napiše kompozicije za obavezni program klavirskog takmičenja u Klivlendu (SAD).

Pored toga, održao je majstorske časove  u mnogim gradovima širom Rusije i bio je član žirija nekoliko muzičkih takmičenja. Do 2022. godine bio je redovni profesor na moskovskom državnom konzervatorijumu Petar I. Čajkovski. Od 2022. godine živi u Podgorici.

Violončelista Sergej Suvorov rođen je u Moskvi 1984. u muzičkoj porodici. Muzičku školu Gnjesin je pohađao kod ugledne prof. Vere Birine. Studije u Londonu započeo je 1999. godine u klasi prof. Stefana Popova (Purcell Music School i Guildhall School of Music and Drama). Tokom 2025. boravio je u Njemačkoj, gdje je studirao u klasi prof. Jung-Čang Čoa na Akademiji umjetnosti Folkwang u Esenu. Pored toga pohađao je brojne majstorske kurseve kod velikih muzičara kao što su Danil Šafran, Boris Pergamenšikov i Stiven Iserlis.

Nastupao je na scenama u Evropi, Aziji i Sjevernoj Americi. Sarađivao je sa dirigentima među kojima su Aleksandar Rudin, Lin Tao, Juri Simonov, Evgenij Buškov, Kšištof Penderecki i dr. Svirao je u kamernim sastavima zajedno sa Elenom Tarasovom, Aleksejem Kurbatovim, Nikolajem Luganskim, Alenom Bajevom, Pavelom Nersesjanom i dr.

Osvojio je prve nagrade na međunarodnom takmičenju violončela „Liezen” 1994, Moskovskom takmičenju violončelista 1996. godine, nagradu „Guilhermina Suggia” 2000. i 2001, te na međunarodnom takmičenju „Karl Davidov” u Letoniji 2010. godine. Sarađivao je sa uglednim kompozitorima među kojima je Aleksej Černov koji mu je posvetio Sonatu za violončelo i klavir. Svoj repertoar Suvorov proširuje sopstvenim transkripcijama, među kojima su Sonata za violinu br. 3 Ežena Izaija, violinski koncert Aleksandra Glazunova, Sonata za violu Dmitrija Šostakoviča i koncert za violu Kšištofa Pendereckog.  Nakon ruske invazije na Ukrajinu, napusio je Rusiju i sada živi u Crnoj Gori

O programu:

Izvanredni ukrajinski kompozitor Boris Ljatošinski (1895-1968) napisao je svoj prvi klavirski trio 1922. godine, u veoma teškom periodu za Ukrajinu. Taj period je dočaran u muzici trija s nevjerovatnom ekspresijom i lirizmom. Razvijajući svoj kasnoromantični muzički stil, Ljatošinski se približio estetici austrijskog ekspresionizma, što povezuje njegovo stvaralaštvo iz 20-ih godina s najsavremenijim tokovima evropske muzike tog vremena. Istovremeno, nije gubio nacionalnu melodijsku osnovu svog rada. Trio se sastoji iz tri stava, a svaki od njih ima svoj upečatljiv karakter i centralni motiv.

Engleski kompozitor Heri Valdo Vorner (Harry Waldo Warner, 1874-1945) komponovao je svoj trio u isto vrijeme kada i Ljatošinski. Vorner je bio violista Londonskog gudačkog kvarteta, poznat po izvođenju programa savremene muzike, koji su obuhvatali tek napisane kompozicije Arnolda Šenberga, Ernsta Dohnanjija, Kolda Debisija i mnogih drugih. Godine 1920, s njegovim radom upoznala se američka mecena Elizabet Kulidž, koja ga je kasnije podržavala i objavljivala njegova nova djela. Njeno pokroviteljstvo koristili su mnogi značajni kompozitori tog vremena, među kojima su bili Semjuel Barber, Bela Bartok, Bendžamin Britn, Artur Honeger i Sergej Prokofjev. Trio se sastoji iz tri dijela i ispunjeno je elegantnim i duhovitim temama.

Trio br. 5 Alekseja Kurbatova (1983-) je novo djelo koje je kompozitor napisao 2024. godine u Podgorici, specijalno za Arkus trio.

Djelo „Lauda con sordino” engleskog kompozitora Gevina Brajarsa (Gavin Bryars, 1943–) nastalo je 2002. godine, za netipičan instrumentalni sastav – viola, električna gitara i klavir. To je izuzetno lijepa meditativna kompozicija koja slušaocu omogućava da zaboravi na vrijeme i prostor.

PROGRAM DECEMBAR 2024

1. i 2. decembar

Teatar na Brdu

Predstava ŠEĆER JE SITAN OSIM KAD JE KOCKA

Velika sala / 20h

ponedjeljak, 2. decembar

16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama

Projekcija filma Promising young woman (2020)

American Croner / 19h

utorak, 3. decembar

Forum MNE i Ambasada Holandije u Crnoj Gori

Projekcija filma Fight Girl (2018)

Sala DODEST / 18h

srijeda, 4. decembar

CEKUM

Koncert grupe DIVANHANA

Velika sala / 20h

četvrtak, 5. decembar

Izložba slika Dragana Pečurice

Izložbeni hol / 19h

petak, 6.decembar

NVO Muzika Alternativa Kultura Podgorica

Projekcija dokumentarnog TV filma

DEČAK IZ VODE

Velika sala / 19:30

petak, 6.decembar

NVO Muzika Alternativa Kultura Podgorica

EKV TRIBUTE BAND

Velika sala / 20h

utorak, 10. decembar

Centar za građansko obrazovanje (CGO)

Svečano otvaranje

XV Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ

Velika sala / 19:30

ponedjeljak, 16. decembar

Klavirski trio ARKUS

Nadežda Artamanova, violina, Aleksej Kurbatov, klavir

Sergej Suvorov, violončelo

Velika sala / 20h

Na programu su djela Borisa Ljatošinskog, Herija V. Vornera, Alekseja Kurbatova i Gevina Brajersa.

utorak, 17. decembar

Zavod Komanski most

Izložba radova

Izložbeni hol / 18h

srijeda, 18. decembar

NVO Udruženje multiple skleroze Crne Gore

Izložba radova

Izložbeni hol / 18h

ponedjeljak, 23. decembar

CHRISTMAS MOVIE TIME

American Corner / 18h

ponedjeljak, 23. decembar

Tribina Podgoričke priče

Gost glumac Momčilo Pićurić

Multimedijalna sala / 20h

utorak, 24. decembar

Udruženje mladih umjetnika Crne Gore

Konferencija Savremena muzika u Crnoj Gori

Sala DODEST / 19h

Učestvuju kompozitori Nina Perović, Aleksandar Perunović, Milivoje Pićurić, Marko Kovač i gudački kvartet koji će izvesti njihova djela.

Dani gitare u Podgorici: Dražen Joković i duo Darko Bageski i Marko Hatlak 30. novembra

Solistički koncert poznatog crnogorskog gitariste Dražena Jokovića biće održan u okviru devetog međunarodnog festivala „Dani gitare u Podgorici” u subotu, 30. novembra u sali DODEST, sa početkom u 20 sati.

Na programu su djela Agustina Bariosa (La Catedral), Rolanda Dajensa (Saudade no. 3), Johana Sebastijana Baha (Chaconne partita no. 2 bwv 1004), Maura Đulijana (Grad Sonata Eroica op. 150) i Nućija Danđela (Due Canzoni Lidie).

U okviru završnice festivala, iste večeri u 20:45 nastupiće i duo u sastavu Darko Bageski, gitara (Makedonija) i Marko Hatlak, harmonika (Slovenija). Podgoričkoj publici duo će se predstaviti raznovrsnim repertoarom koji čine djela Johana Sebastijana Baha (Sonata g-mol BWV 1030b Andante), Žorža Bizea – Carmen (Habanera), Astora Pjacole (Oblivion, Libertango), Žarka Jovanovića (Đelem, đelem), Vlatka Stefanovskog (Gipsy Song, Kalajdžisko oro makedonsko), a biće izvedena i tradicionalna makedonska pjesma Parahodot koju je aranžirao Darko Bageski.

Dražen Joković je rođen 1985. godine u Nikšiću. Srednju muzičku školu završio je u klasi prof. Srđana Bulatovića u Podgorici. Studije je završio na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Srđana Tošića. Usavršavao se kod renomiranih gitarista među kojima su Pablo Markez, Roland Dijens, Zudikael Peroj, Zoran Dukić i drugi. Nastupa u zemlji i inostranstvu. Radi kao profesor gitare u Muzickoj školi „Vasa Pavić” u Podgorici.

Darko Bageski muzičko obrazovanje je stekao u Skoplju (prof. Jane Penov) i Zagrebu (prof. Xhevdet Sahatxhija). Diplomirao je na Visokoj muzičkoj školi „Franz Liszt” u Weimaru u Njemačkoj (prof. Jurgen Rost). Školovanje je nastavio na postdiplomskim studijama na Nacionalnom muzičkom konzervatoriju u Solunu (Grčka) u klasi prof. Gerharda Reichenbacha. Magistrirao je u klasi prof. Costas Cotsiolis. Održao je brojne koncerte i recitale u Njemačkoj, Grčkoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji, Italiji, Švedskoj, Kini i SAD-u, ali i učestvovao na seminarima i majstorskim kursevima sa svjetski poznatim gitaristima među kojima su Pavel Steidel, Thomas Miller Pering, Laura Young, Zoran Dukić, Aniello Desiderio, Nikita Koshkin, Ernesto Bitetti, Carlo Marchione, Oddair Assad. Nastupao je kao solista sa mnogim kamernim orkestrima poput Makedonske filharmonije. Dobitnik je brojnih nagrada, među kojima je i nagrada Udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Makedonije za uspješan dugogodišnji rad na polju pedagogije. Umjetnički direktor je Tremolo Guitar Festivala u Skoplju, osnivač Ljetnje gitarske akademije u Ohridu i predsjednik Makedonske zajednice klasične gitare. Radi kao redovni profesor gitare na Fakultetu likovnih umjetnosti-muzika u Skoplju.

Marko Hatlak nakon završene srednje muzičke i baletske škole u Ljubljani, 1999. godine nastavlja koncertne studije harmonike u Weimaru kod prof. Ivana Kovala. Postdiplomske studije završio je 2008. kod prof. Stefana Hussonga u Wurzburgu (Njemačka). Od 2000. kao solista nastupa u raznim kamernim ansamblima, simfonijskim orkestrima i grupama. Odnedavno je autor i pjevač u grupi Marko Hatlak band koji izvodi fusion, funk, latino, rock. Koncertirao je u Evropi i Americi. Sarađuje sa istaknutim muzičarima među kojima su Stefan Milenkovich, Tommy Emanuel, Stefan Hussong, Vlatko Stefanovski, Iztok Mlakar, Joss Stone, Sabina Cvilak, Nuško Drašček, Marko Črnčec, Karmen Pečar itd. Kao solista nastupao je s Moskovskom filharmonijom, Jenskom filharmonijom, Orkestrom RTV Slovenije pod dirigentskom upravom En Shaoa i Mareka Letonja. Snimio je brojne solo albume s tango, baroknom, savremenom, etno i popularnom muzikom. Posljednjih godina sve je aktivniji i kao kompozitor. Godine 2019. napisao je i izveo „Živo Srebro” za solo harmoniku i simfonijski orkestar RTV Slovenije, ali i nekoliko kompozicija za gong i harmoniku. Piše za vlastite ansamble, kao i za pozorište i film. Nastupio je s poznatim italijanskim glumcem Linom Guancialeom u šou programu Europeana na festivalu Mittelfest u Italiji 2021. Godine 2022. godine za vrijeme praznika kulture, nastupio je takođe i na glavnoj svečanosti na EXPO 2020. u Dubaiju.

Festival „Dani gitare u Podgorici” organizuju NVO Gitara i Aspekt Medija d.o.o. uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore, Sekretarijata za kulturu Glavnog grada, Ambasade Italije u Crnoj Gori i KIC-a „Budo Tomović”.

Ulaznice za oba koncerta mogu se kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h) po cijeni od 5 eura.

Dobro došli!

Promocije knjige pjesama Obrada Nenezića ,,Centar mog svijeta”

Poetsko veče u okviru kojeg će biti promovisana nova knjiga pjesama Obrada Nenezića biće održano u četvrtak, 28. novembra u sali DODEST, sa početkom u 20 sati.

Predstavljanje zbirke „Centar mog svijeta” povod je za razgovor o Nenezićevom pjesništvu sa publicistom Vanjom Kovačevićem i autorom. Dio iz njegovog pjesničkog stvaralaštva publici će biti predstavljen kroz segment poetsko-muzičkog performansa „Džentlmen” u izvođenju Jovana Dabovića i Slobodanke Bobane Dabović Đurić. Program će moderirati Valentina Knežević.

Obrad Nenezić (1971), diplomirao je na Akademiji umetnosti u Beogradu, odsijek – dramaturgija, u klasi profesora Siniše Kovačevića. Doktorand je na FDU u Beogradu, odsijek – teorija dramskih umetnosti, medija i kulture. Scenarista je dugometražnih filmova: „Balkanska braća“ i „As pik“, koji je prvi crnogorski predstavnik za Oskara, kao i autor dramskih tekstova: „Jelena Savojska“, „Proljećna žetva“, „Neženje“, „Kruna“, „Gorska drama“ i autor pozorišnih predstava: „Persone non grate“ i „Ždera iz kontejnera“ (Nikšićko pozorište), „Sveti i prokleti“ i „Palastura“ (Kulturni centar Bar i Barski ljetopis), „Kontraevolucija“ (KIC „Budo Tomović“ i JU „Zahumlje“), „Ekselencije“ (KIC „Budo Tomović“), poetsko-muzički performans Antikabare „Džentlmen“ (KIC „Budo Tomović“ i Kulturni centar Bar) i „Nobelovci“ (Centar za kulturu Bijelo Polje) Objavio je knjige poezije: „Pisma gospođici M“, „Poezija“ i „Centar mog svijeta“; i romane: „Ljetopisje zaboravljenog grada“, „Osmijeh za Mariju Mihailovič“, „Šetači po mjesecu“ i „Deset za jednog“.

Dobro došli!

Davor Dragojević gost ,,Podgoričkih priča” 25. novembra

Vrijednosti i ličnosti koje su po stvaralačkim dometima prepoznate kako u našoj zemlji, tako i šire, ali i koje su obilježile život stare, ali i nove tj. savremene Podgorice, nastavljamo da predstavljamo kroz tribinu „Podgoričke priče”. Jedna od tih ličnosti je i naš gost Davor Dragojević istaknuti i nagrađivani glumac, reditelj i osnivač međunarodnog festivala lutkarstva, zahvaljujući kojem su sad već godinama naši najmlađi u prilici da pogledaju neke od najaktuelnijih lutkarskih predstava. O svom plodnom i bogatom višedecenijskom radu, ali i tome što ga godinama izdvaja i čini drugačijim, pogotovo kad je riječ o segmentu afirmacije crnogorske pozorišne kulture i stvaralaštva, sa publikom i moderatorom Vanjom Kovačevićem podijeliće u ponedjeljak, 25. novembra, u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20h.

Davor Dragojević je rođen 1966. godine u Titogradu (Podgorica). Stalni je član ansambla Gradskog pozorišta od 1993. godine. Diplomirao je lutkarsku režiju na Nacionalnoj akademiji za teatarsku i filmsku umjetnost „Krsto Serafov“ u Sofiji, u klasi profesora Slavča Malenova. Direktor je i jedan od osnivača Međunarodnog festivala lutkarstva – Podgorica, Crna Gora. Režirao je predstave u Crnoj Gori, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Albaniji. Piše pozorišne komade za lutkarsku i dramsku scenu za djecu. Objavio je knjigu Čarobni kamen i druge bajke – pet dramskih tekstova za lutkarsku igru. Piše pjesme i komponuje muziku za djecu. Više puta je učestvovao kao tekstopisac i kompozitor na dječijim muzičkim festivalima. Ostvario je mnogobrojne uloge u pozorištima, na filmu i TV serijama. Više puta je bio i član žirija na međunarodnim filmskim i pozorišnim festivalima. Dobitnik je više nagrada i priznanja, posebno se izdvaja Specijalno priznanje za filantropiju „Iskra“ 2016. za građanski doprinos opštem dobru.

Izložba akademskog slikara Dževdeta Nikočevića ,,Dodiri svjetlosti”

Samostalna izložba slika akademskog slikara Dževdeta Nikočevića pod nazivom „Dodiri svjetlosti“ biće otvorena u četvrtak, 21. novembra u izložbenom holu KIC-a „Budo Tomović“, u 19 sati.

Izložbu će otvoriti urednica muzičkog programa KIC-a Maja Popović.

… Snažan inspirativni naboj i upotreba razdraganih i čistih boja na ovim slikama, svjedoči o autentičnom likovnom jeziku. Svu svoju umjetničku energiju usmjerava na makro i mikro svijet svog okruženja, koju vidimo na slikama koje svojim tihim umjetničkim manirom svodi do majstorstva. Obojeni univerzum Dževdeta Nikočevića kazuje o velikom iskustvu slikara razdragane mašte i tematske slojevititosti, koji svijetlim nijansama boja, naročito u donjim lagama slike, apostrofira dijalog koji vidimo kao nadu za izlaz iz kolopleta današnje svakodnevnice. Neke od slika neobičnom originalnošću podsjećaju na utemeljivače impresionizma (Claude Monet, K. Pissaro), što objašnjava materijalitet boje kojom skicira svoj svijet predmeta i prirode oko sebe. Metodom kolorističke analize, sugerisane ljepotom svijetlosti i vazduha, stvara jedinstven likovni prostor nastao iz realiteta prirode. Upisivanje posmatranog svijeta, preuzetog sa trodimenzionalnog prostora svog okruženja, svodi i sublimira u jedinstven dvodimenzionalni likovni recital, stvarajući užitak nesvakidašnje iluzije dubine kakvom ponire u neotkrivene i udaljene svijetove. Korišćenjem svjetlih boja (svijetlo žute, plave i ljubičaste) ovo slaganje vremena upotpunjuje serijalom slika posvećenim slavnim svjetskim misticima i pjesnicima (Rumi, J. Emre) – nezaboravnim “duhovnjacima i tajnim nosačima svemira” (J. Louis Borges) dodajući svom opusu onu neizostavnu tvar duhovnog čineći neprekinuti dijalog sa njima. U svojoj umjetničkoj iskustvenosti svoju impresiju pretače u apstrakciju… prof. dr Redžep Škrijelj

Dževdet Nikočević rođen je u Gusinju. Završio je Akademiju likovnih umjetnosti i postdiplomske studije na Odsjeku za slikarstvo u Sarajevu. Član je Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine. Do sada je izlagao na 45 samostalnih i preko 300 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. (Pariz, Rim, Berlin, Njujork, Oslo, Kuvajt, Cirih, Istanbul, Izmir, Ankara, Ljubljana, Zagreb, Kairo, Aleksandrija, Rijeka, Podgorica…). Kao likovni umjetnik učestvuje na brojnim, relevantnim i selektivnim izložbama i često predstavlja Bosnu i Hercegovinu na međunarodnim seminarima i izložbama. Dobio je značajan broj nagrada i priznanja za svoj umjetnički rad.

Dobro došli!