Promocija knjige za djecu ,,Pero plavog feniksa” Olge Gojnić u KIC-u 2. aprila

U okviru redovnog književnog programa KIC-a „Budo Tomović” u utorak, 2. aprila biće predstavljena knjiga za djecu „Pero plavog fenikisa“ Olge Gojnić Borilović. Program će se održati u Multimedijalnoj sali od 17 sati.

Pored autorke, na promociji će učestvovati Žarko Stanišić, mlađoj publici poznatiji kao Žarko Žabac, dječiji animator i autor dječijih emisija.

,,Pero plavog feniksa“ je priča koja će učiniti da se svako dijete (ali i odrasli) zapita da li činimo dovoljno za prirodu, te na koji način bi svako od nas mogao da doprinese njenom očuvanju. Zahvaljujući bogatstvu jezika i raskoši slikovnih rješenja, imaginativnoj snazi kako verbalnih tako i vizuelnih efekata, možemo da se osjetimo dijelom svega što dječak želi da sačuva, a možda i da, pomalo, i mi budemo taj dječak. Ovo je djelo koje zaslužuje da se nađe u dječijim bibliotekama, ne samo zbog poruka koje se tiču ekologije, već i zbog svega što poručuje i afirmiše kad je prijateljstvo u pitanju.

Ovim programom proslavljamo i Svjetski dan dječje knjige, koji se svake se godine obilježava 2. aprila, na dan rođenja Hansa Kristiijana Andersena, promovišući značaj i razvijanje navike čitanja kod djece najranijeg uzrasta.

Dobro došli! 

Promocija zbirke poezije ,,Ekspres lonac” Milene Radević 3. aprila

Zbirka poezije „Ekspres lonac“ pjesnikinje Milene Radević biće predstavljena u KIC-u „Budo Tomović” u srijedu, 3. aprila u sali DODEST od 20 sati. O knjizi će, sa autorkom, govoriti pisac Vasko Raičević.

Prva samostalna knjiga poezije Milene Radević objavljena je u izdanju izdavačke kuće Otvoreni kulturni forum na Cetinju.

„Kao što u ekspres loncu voda ključa i hrana se kuva pod pritiskom, lirski glas iz pjesme u pjesmu sugeriše da prolazi sličan emocionalni proces dok kumulira mnoge podražaje i intimne reakcije na zadate obrasce ponašanja, od tradicionalnih uloga u patrijarhalnoj sredini, preko malograđanskih očekivanja okruženja, sve do modernih načela jedne izmijenjene paradigme svijeta – novog normalnog. U tako postavljenoj pjesničkoj slici preko koje bi se mogla otvoriti početna interpretacija ove knjige, poetska riječ je jedini pronađeni sigurnosni ventil kroz koji se ispušta „višak pare“. Milena Radević nalazi adekvatan, originalan i svjež izraz za bunt u svojoj lirici, bilo da je riječ o formulisanju sopstvenih feminističkih stavova, ili o prkosu gdje god se individualno sudara sa kolektivnim, ali i u odgovoru na druge izazove koje u zbirci tematizuje – poput digitalnog opredjeljenja i automotizovanosti savremenog svijeta”, ističe Valentina Knežević u pogovoru ove zbirke.

Milena Radević (1998, Podgorica) diplomirala je francuski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Nikšiću, a trenutno je studentkinja master studija novinarstva. Dobitnica je dvije treće nagrade na konkursu za mlade pjesnike na 50. i 51. Ratkovićevim večerima poezije u Bijelom Polju. Finalistkinja je konkursa za prvu zbirku poezije festivala Trgni se! Poezija! Trećeg trga iz Beograda za 2022. godinu, kao i 3. ZaNa Literature festivala (Mitrovica) za 2023. godinu. Pjesme su joj objavljene u brojnim zbornicima, antologijama i literarnim časopisima, među njima ARS, Fragment, Libartes, Lichtungen, Nova BHSC poezija i Rukopisi (43, 45 i 46). Poezija joj je prevedena na njemački, francuski, poljski, grčki, a očekuje se i prevod na albanski i engleski jezik.

Dobro došli!

JAM 2024 – KONCERT DŽEZ PIJANISTE BOJANA ZULFIKARPAŠIĆA 1. APRILA U KIC-u

Manifestacija “Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2024” koja se ove godine održava pod motom “Jazz Colors” počeće sa koncertom jednog od najuglednijih evropskih džez pijanista i kompozitora Bojana Zulfikarpašića.

Na solo koncertu 1. aprila u KIC-u u 20 sati promovisaće svoj novi album “As Is” koji je objavila izdavačka kuća Paradis Improvisé, ali i podsjetiti našu publiku na kompozicije sa njegovih ranijih solo albuma.

O umjetniku:

Rođen u muzičkoj porodici u Beogradu 1968. godine, Bojan Zulfikarpašić počeo je da svira klavir sa samo 5 godina. Susreo se s različitom muzikom još u period djetinjstva, pohađao muzičku školu i svirao u raznim bendovima. Vremenom je postao poznat muzičar na beogradskoj džez i rok sceni što mu je donijelo nagradu za Najboljeg mladog džez muzičara Jugoslavije 1989. godine.

Bio je dobitnik stipendije za trogodišnje studije na muzičkom kampu u Mičigenu (SAD). Preselio  se u Pariz 1988. godine, da bi u roku od nekoliko godina postao neizostavno ime džeza u Francuskoj. Školovanje je nastavio na Međunarodnom muzičkom konzervatorijumu i počeo saradnju s drugim muzičarima. Sa gitaristom Noelom Akšoteom je svirao po svim pariškim klubovima, od dua do kvinteta, kao i sa savremenicima poput saksofoniste Žilijena Luroa, flautiste Medžika Malika i drugih.

Bojanov profesionalni uspon počeo je 1990. godine. Zamijenivši pijanistu u kvartetu basiste Marka Buronfosa, osvojio je nagradu za najboljeg solistu na takmičenju ‘Concours de la Défense’ te su ga primijetili neki od najvećih imena francuskog džeza. Od 1991. godine počeo je da sarađuje sa poznatim francuskim kontrabasistom Anrijem Teksijeom i njegovim kvartetom Azur, kao i klarinetistom Mišelom Portalom. Sa obojicom svira na velikim pozornicama Francuske, Evrope i šire. Svojim posebnim muzičkom jezikom – sastavljenim od zrelog džez rječnika sa suptilno doziranim folklornim uticajima sa Balkana – Bojan ostavlja neizbrisiv trag u svim grupama sa kojima svira.

Osim sviranja i snimanja kao prateći muzičar, Bojan vodi i sopstvene sastave i projekte.

Sa prestižnom izdavačkom kućom “Label Bleu” započeo je saradnju 1993. na debi albumu kvarteta Bojan Z, koji je snimio u Njujorku; zatim je uslijedio Yopla!, njegov drugi album s kvartetom, objavljen 1995. godine. Svoj uspješan multi-kulturalni projekat Korijeni, objavio je 1999. godine, pozivajući osam muzičara sa različitih strana svijeta među kojima su alžirski perkusionista Karim Zijad, turski majstor na neju Kudsi Erguner, makedonski rok gitarista Vlatko Stefanovski i njegovi dugogodišnji prijatelji-muzičari iz Beograda, basisti Predrag Revišin i Vojin Draškoci.

Nakon nekoliko godina razmišljanja o solo sviranju klavira, Bojan je snimio svoj internacionalno hvaljen album “Solobsession”, objavljen 2001. godine. Ovaj album, pun izvanrednih kompozicija i neobičnog sviranja klavira, ponovo potvrđuje njegov status džez pijaniste koji se ne može uporediti ni sa kim drugim, sa očigledno neograničenim talentom. Nakon toga, slijede još tri solo albuma “Xenophonia” (2006), “Soul Shelter” (2012) i “As Is” (2023).

Sa grupama muzičara poput Teksijera, Portala i Luroa, kao i sa svojim sopstvenim bendovima, triom te s autorskim solo repertoarom, nastupao je na velikim festivalima u Montrealu, Parizu, Kopenhagenu, North Sea Jazz u Holandiji, Marsijaku, Sarajevu itd.

Njegov peti album pod nazivom “Transpacifik” (2003), u triju, objavljen pod etiketom Label Bleu, označava početak saradnje sa američkim muzičarima, kao što su basista Skot Koli i njujorški džez bubnjar Našit Vejts. Od tada svira sa Benom Perovskijem i Ari Hoenigom na bubnjevima i velikim francuskim basistom Remijem Vinjolom.

Francuska vlada dodijelila mu je prestižno odlikovanje Orden viteza reda umjetnosti i književnosti (2002) a Francuska džez akademija mu je dodijelila titulu Muzičara godine i nagradu Đango Rajnhard. Evropsku džez nagradu “Hans Koler” dobio je 2005. godine, kao najbolji džez umjetnik. Njegov album “Ksenofonija” objavljen 2006. godine, osvojio je najprestižniju francusku muzičku nagradu (Victoire du Jazz) za najbolji album u 2007. godini. Dobitnik je velike nagrade Društva autora, kompozitora i izdavača Francuske – SACEM, 2017. godine.

Među raznim projektima koje je ostvario tokom poslednjih nekoliko godina su: album “Duo” sa Žilijenom Luroom (2014), “Housewarming” duo sa trombonistom Nilsom Vogramom (2015) klavirski duo – koncert sa Vasilom Hadžimanovim (koncert na Kolarcu, Beograd, 2017), član je klavijaturnog kvarteta zajedno sa poznatim francuskim pijanistima Erikom Lenjinijem, Batistom Trotinjonom i Pjerom de Betmanom.  Sarađivao s Amirom Medunjanin kao producent i pijanista na albumima “Ascending” i “Damar”. Bio je takođe producent i autor aranžmana za njen album “For Her & Her” (2020), koji je osvojio nagradu Porin za najbolji album u žanru “world music”. Učestvovao je kao producent, aranžer i izvođač u kreiranju novog albuma “MP85” čuvenog francuskog saksofoniste i kompozitora Mišela Portala, koji je nagrađen titulom “Najbolji album u Francuskoj”, 2021. godine. Novi solo album “As Is” objavio je prošle godine kod izdavačke kuće “Paradis Improvisé”.

Ulaznice se po cijeni od 7 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a, a broj za rezervaciju je 020 664 237.

Dođite – iskusite džez! Čekamo vas!

Bogat aprilski repertoar KIC-a

Brojne renomirane domaće i strane umjetnike Kulturno – informativni centar “Budo Tomović” ugostiće tokom aprila mjeseca. Repertoar će kao i svih prethodnih mjeseci biti fokusiran na prezentaciji sadržajnog i kvalitetnog kulturno – umjetničkog stvaralaštva.

Muzički program KIC-a biće u znaku manifestacije „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2024” koja se ove godine održava pod motom “Jazz Colors”. Manifestacija će početi 1. aprila solo koncertom Bojana Zulfikarpašića jednog od najuglednijih evropskih džez pijanista i kompozitora koji će predstaviti novi album „As Is“.

Publika će se 17. aprila upoznati i sa aktuelnim albumom ukrajinskog saksofoniste Maksa Kočetova „Altered Feelings“ koji će nastupiti sa svojim beogradskim sastavom i švajcarskim trombonistom Semjuelom Blejzerom.

Premijerno u Crnoj Gori rumunska pijanistkinja Ramona Horvath izvešće kompozicije sa novog albuma „Carmen's Karma“ u pratnji kontrabasiste Nikolasa Ragoa i bubnjara Antoana Paganotija 20. aprila. Slijedi koncertna promocija novog projekta i albuma „I Dreamed That I Had Done It, I Awoke To Find It True” crnogorskog multiinstrumentaliste i kompozitora Ivana Marovića 29. aprila.

Međunarodni dan džeza obilježićemo koncertom nagrađivanog pijaniste i džez kompozitora Lorana Kulondra koji će sa svojim kvintetom gostovati premijerno u Podgorici 30. aprila.

Sedamdeset osam godina uspješnog postojanja i promocije crnogorske tradicije i kulture Folklorni ansambl „Budo Tomović” obilježiće koncertom koji će biti održan 25. aprila.

Nakon nedavne premijere, predstavu „Jelena Savojska” koju KIC „Budo Tomović” realizuje u koprodukciji sa Kulturnim centrom „Nikola Đurković” iz Kotora i KORIFEJ teatrom iz Kolašina podgorička publika će ponovo moći da pogleda 5. aprila u DODEST-u.

Tribina „Podgoričke priče“ koja iz mjeseca u mjesec predstavlja istaknute Podgoričane 17. aprila ugostiće dramaturga Stefana Boškovića.

Poznate filmske adaptacije književnih klasika prikazaćemo od 22. do 24. aprila u okviru revije „Svjetska književnost na filmu“ XII koju tradicionalno organizujemo povodom Svjetskog dana knjige. Trodnevna revija obuhvatiće projekciju filmova „Svijet prema Garpu“ (1982), „Slučajni turista“ (1988) i „U njenim cipelama“ (2005).

U saradnji sa Filmskim centrom Crne Gore 16. aprila organizovaćemo crnogorsku premijeru igranog filma „Supermarket“ (2023) reditelja Nemanje Bečanovića.

Na repertoaru revije „Jazz na filmu” od 8. do 10. aprila biće filmovi „Regtajm” (1981), „Još bolji bluz” (1990) i „Dani slave“ (2004).

Književni program KIC-a nastaviće sa predstavljanjem aktulenih književnih izdanja, pa će ljbitelji pisane riječi 2. aprila biti u prilici da se upoznaju sa knjigom Olge Gojnić Borilović „Pero plavog feniksa”, a dan kasnije i sa prvom samostalnom zbirkom poezije Milene Radević pod nazivom „Ekspres lonac”.

KIC će i ove godine biti domaćin svečane dodjele Književne nagrade Dragan Radulović koja će u organizaciji Sekretarijata za kulturu Glavnog grada biti upriličena 26. aprila.

PROGRAM APRIL 2024

ponedjeljak, 1.april

JAM 2024.

Bojan Zulfikarpašić, klavir

Velika sala / 20h

Ugledni evropski džez pijanista i kompozitor na solo koncertu promovisaće novi album „As Is“.

utorak, 2.april

Promocija knjige “Pero plavog feniksa”

Olge Gojnić Borilović

Multimedijalna sala / 17h

srijeda, 3.april

Promocija zbirke poezije “Ekspres lonac”

Milene Radević

Sala DODEST / 20h

petak, 5.april

Predstava JELENA SAVOJSKA

Sala DODEST / 20h

Tekst Marija Sarap / Režija Zoran Rakočević / Igra: Jelena Đukić, Bojan Peko Minić

ponedjeljak, 8.april

JAM 2024.

Jazz na filmu

Ragtime (1981)

Multimedijalna sala / 20h

Režija Miloš Forman

utorak, 9.april

JAM 2024.

Jazz na filmu

Mo’ Better Blues (1990)

Multimedijalna sala / 20h

Režija Spike Lee

srijeda, 10.april

JAM 2024.

Jazz na filmu

De-Lovely (2004)

Multimedijalna sala / 20h

Režija Irwin Winkler

utorak, 16.april

Filmski centar Crne Gore i KIC

Crnogorska premijera filma “Supermarket” (2023)

Velika sala / 20h

Scenario, produkcija, režija Nemanja Bečanović / Uloge: Bojan Žirović, Branimir Popović, Ana Pejović

srijeda, 17.april

JAM 2024.

Max Kochetov Quartet feat. Samuel Blaser

Velika sala / 20h

Ukrajinski saksofonista Maks Kočetov predstaviće aktuelni album „Altered Feelings“.

srijeda, 17.april

Tribina “Podgoričke priče”

Gost dramaturg Stefan Bošković

Multimedijalna sala / 20h

subota, 20.april

JAM 2024.

Ramona Horvath Trio

Velika sala / 20h

Rumunska pijanistkinja izvešće kompozicije sa novog albuma „Carmen's Karma“.

22 – 24.april

Revija “Svjetska književnost na filmu” XII

Sala DODEST / 20h

ponedjeljak, 22.april The World According to Garp (1982)           

Režija George Roy Hill / Uloge: Robin Williams, Glenn Close

utorak, 23.april The Accidental Tourist  (1988)    

Režija Lawrens Kasdan / Uloge: William Hurt, Kathleen Turner

srijeda, 24.aprilIn Her Shoes (2005)   

Režija Curtis Hanson / Uloge: Toni Collette, Cameron Diaz

četvrtak, 25.april

78 godina Folklornog ansambla “Budo Tomović”

Velika sala / 20h

petak, 26.april

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada

Svečana dodjela Književne nagrade Dragan Radulović

Velika sala / 12h

ponedjeljak, 29.april

JAM 2024.

Ivan Marović – Bisamkiez

Sala DODEST / 20h

Crnogorski multiinstrumentalista i kompozitor predstavlja novi projekat i album „I Dreamed That I Had Done It, I Awoke To Find It True”.

utorak, 30.april

JAM 2024.

Međunarodni dan džeza

Laurent Coulondre Quintet

Velika sala / 20h

Više puta nagrađivani pijanista i džez kompozitor izvešće muziku sa aktuelnog albuma „Meva Festa“.

Predstava ,,Jelena Savojska” 5. aprila u KIC-u

Predstava “Jelena Savojska” koju KIC “Budo Tomović” realizuje u koprodukciji sa Kulturnim centrom “Nikola Đurković” iz Kotora i KORIFEJ teatrom iz Kolašina ponovo će nakon nedavne uspješne premijere pred podgoričkom publikom biti izvedena 5.aprila u sali DODEST-u, od 20 sati

Po tekstu Marije Sarap predstavu je režirao Zoran Rakočević, a uloga je povjerena Jeleni Đukić kojoj će muzička podrška biti Bojan Peko Minić.

“Ovaj komad je poetska refleksija jedne od najznačajnijih istorijskih figura ovog prostora. Njena sjena danas je prisutna u mnogim društveno političkim diskursima, od onog progresivnog integrativnog doživljaja Jelene Savojske kao geografske i kulturne poveznice ovog krša sa bijelim svijetom, do one epske u kojoj se pojavljuje kao vila gorska koja je nadigrala nečemurnu tuđijensku dinastiju svojim stasom i glasom. Jelena je bila žena od krvi i mesa, suštinski pobunjenica za boljim svijetom, boljim ljudima i boljim društvom. Žena sa dvora koja je njegovala žive i polužive, a kopala mrtve.” reditelj Zoran Rakočević

Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a, a broj za rezervaciju je 020 664 237.

Dobro došli!

May be an image of 1 person and text that says "JELENA SAVOJSKA Tekst Marija Sarap Režija i adaptacija Zoran Rakočević Igraju: Jelena Đukić Bojan Peko Minić Petak, 5. april 2024. Sala DODEST 20h"

Koncert gitaristkinje Nađe Grdinić 28. marta

Gitaristkinja Nađa Grdinić prirediće solistički koncert u okviru KIC-ovog ciklusa “Mladi talenti”, u četvrtak, 28.marta, u sali DODEST, u 19 sati.

Tom prilikom izvešće djela Sainz de la Maza (Campanas del Alba), Johana Sebastijana Baha (Preludijum BMW 1006), Rolanda Dijensa (Libra Sonatine), Maura Đulijana (Gran Sonata Eroica) i Agustina Bariosa Manjore (Una Limosna Por el Amor de Dios).

Rođena 2005. godine u Podgorici, Nađa Grdinić je završila Osnovnu školu za muzičko obrazovanje, odsjek gitara, u Kolašinu, a zatim nastavila školovanje u Podgorici. Trenutno pohađa četvrti razred Srednje muzičke škole “Vasa Pavić” u klasi Dražena Jokovića. Tokom školovanja je osvojila brojne nagrade na državnim i međunarodnim takmičenjima u Bijelom Polju, Bečeju, Novom Sadu, Sarajevu, Tivtu i Tirani. Do sada je dobila četrnaest nagrada “Zlatna lira” na državnim takmičenjima u kategorijama za solo gitaru i duo gitara. Na međunarodnim takmičenjima je osvojila takođe visoka priznanja, od kojih se ističu prve nagrade u Tivtu (2019, 2022) i na festivalu Gitar Art u Beogradu 2023. godine. Pohađala je majstorske časove kod uglednih profesora: Tomas Oferman, Anjelo Deziderio, Zoran Dukić, Huber Kepel, Srđan Tošić, Aleksandar Hadži Đorđević i dr. Ove godine priredila je niz koncerata u Kolašinu, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju.

Dobro došli!

ZORAN BOJOVIĆ GOST ,,PODGORIČKIH PRIČA” 26. MARTA

Svaki grad ima underground scenu koju razumije ili ne, kako kad, ali koja je neophodna jer izaziva, ispituje, istražuje i na kraju drži ravnotežu sa mainstream scenom. Ni jedna ni druga nijesu savršene. Niti moraju biti. Ali moraju biti otvorene za nove ideje, pa katkad su i pogrešne dobrodošle. Jedan od istaknutih ljudi koji je bio dio podgoričke pa i crnogorske urbane alternativne društvene i kulturne scene je Zoran Bojović, osnivača pokreta „Zabjelo Republika“, novinar i ekološki aktivista. Zoran Bojović će mnogo toga što znamo i ne, podijeliti sa moderatorom Vanjom Kovačevićem u „Podgoričkim pričama“ 26. marta u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović“ u 20 časova.

Zoran Bojović rođen je 1973. godine u Titogradu. Završio je Filozofski fakultet u Nikšiću, odsjek Istorija i Geografija. Kao osnivač i urednik, član uređivačkog tima, producent, autor emisija, ali i kao novinar radio je u brojnim crnogorskim medijima među kojima su: Omladinski Grafit, Radio Antena M, Radio Free Montenegro, Radio Skadar, Vijesti…

Sa „Udruženjem ljubitelja Gorice i prirode“ realizovao je niz značajnih projekta među kojima su: „Ne tunel kroz Goricu! (2012/13)”, „Akcije čišćenja, pošumljavanja i zaštite terena Gorice (2014 – 2024; 263. akcije – preko 3. 500 učešća građana Podgorice)”, „Mediteranski vrt – Zelena učionica (2017/18)” Gorica, monografija (2024)…

Osnivač je i urednik jedinog crnogorskog festivala kratkog, alternativnog filma „Smotra kratke video forme” (2006).

Scenarista i režiser je igranog filma „Zlatne čaklje” koji je 2007. godine dobio nagradu za najbolji film Filmskog festivala u Varaždinu (Hrvatska) i 2008. specijalnu nagrada Cinema City u Novom Sadu.

Scenarista i režiser je i dokumentarnih filmova: „Fenomen korupcije u Crnoj Gori” (2008), „Jedan dan – svaki dan” (2009), „Izbori se!” (2014). Autor je takođe desetine kratkih filmova, kampanja, reklama itd.

Sa “Udruženjem ljubitelja Gorice i prirode” dobitnik je nagrada: „Zelena zvijezda” (2014), za javni angažman, koju dodjeljuje Agencija za zaštitu životne sredine i Misija OEBS-a u Crnoj Gori i ISKRA (2023) za Specijalni doprinos građanskom aktivizmu koju dodjeljuje Fond za aktivno građanstvo i Privredna komora Crne Gore.

Dobro došli!

Savremeni ženski glasovi irske književnosti 18. i 19. marta

U okviru redovnog književnog programa KIC-a „Budo Tomović” u ponedjeljak, 18. marta i u utorak, 19. marta biće održan program posvećen savremenim ženskim glasovima irske književnosti. Obje večeri će se održati u Multimedijalnoj sali od 19 sati.

O specifičnosti spisateljskih glasova savremenih irskih književnica i konteksta u kojem stvaraju govoriće Aleksandra Nikčević, Sandra Barjaktarović i Jelica Kovačević.

Publika će biti u prilici da se upozna sa društveno-istorijskim prilikama 19. i 20. vijeka u Irskoj, koje su uticale na marginalizaciju ženskih glasova, te pokretom “Izbačena iz kanona” i “Zakletvom” – koji predstavljaju vrunac nezadovoljstva i iskaz protesta savremenih irskih književnica. Poseban osvrt biće dat na književno stvaralastvo Ejlis Ni Kvivna, Sinejd Glison, Dorin NiGrife, Silije de Frejn, Rite En Higins, Nule O'Konor…

Dobro došli!