PROGRAM MAJ 2024

utorak, 7.maj

VIII regionalni književni festival LITERITORIJA

GDJE JE PRIČA?

RAZGOVORI SA PISCIMA

Sala DODEST / 20h

Učestvuju: Marina Gudelj, Tijana Rakočević, Željko Janković / Moderator Vladimir Arsenić

srijeda, 8.maj

VIII regionalni književni festival LITERITORIJA

GDJE JE PRIČA?

RAZGOVORI SA PISCIMA

Sala DODEST / 20h

Učestvuju: Alena Begić, Srđan Gavrilović, Nikola Nikolić / Moderator Vladimir Arsenić

četvrtak, 9.maj

VIII regionalni književni festival LITERITORIJA

GDJE JE PRIČA?

ČITANJE

Sala DODEST / 20h

Učestvuju: Marina Gudelj, Tijana Rakočević, Željko Janković, Alena Begić, Srđan Gavrilović, Nikola Nikolić, Srđan Srdić

9. i 10.maj

NVU Art 365

Filmski festival “Misli o drugima” (MOD FEST)

Multimedijalna sala / 11h

ponedjeljak, 13.maj

Revija “Montaža – filmska slagalica”

A Place in the Sun(1951)    

Sala DODEST / 20h

Režija George Stevens / Uloge: Montgomery Clift, Elizabeth Taylor

utorak, 14.maj

Revija “Montaža – filmska slagalica”

Witness (1985)  

Sala DODEST / 20h

Režija Peter Weir / Uloge: Harrison Ford, Kelly McGillis

srijeda, 15.maj

Revija “Montaža – filmska slagalica”

Crash (2004)

Sala DODEST / 20h

Režija Paul Haggis / Uloge: Don Cheadle, Sandra Bullock

16 – 20. maj

Institut Konfucije na UCG i OuzhouShibao 欧洲时报

DANI KINESKOG FILMA

Multimedijalna sala / 19h

četvrtak, 16.maj

Ambasada Austrije u Crnoj Gori i KIC

Spoken Word koncert Roberta Prosera i Lana Štrikera

Sala DODEST / 20h

Po djelu Roberta Prosera “Nestati u lavinama”.

petak, 17.maj

Izložba radova Škole crtanja i slikanja „Treće doba“

Izložbeni hol / 19h

petak, 17.maj

NVO Crnogorska fabrika umjetnosti i KIC

Predstava ISPOVIJESTI

Velika sala / 20h

Inspirisana romanom “Usamljenik” Ežena Joneska / Adaptacija i režija Slavko Kalezić / Uloge: Vanja Jovićević i Slavko Kalezić

petak, 24.maj

Koncert kamernog ansambla UNION

Velika sala / 20h

Na programu su djela Sergeja Prokofjeva, Alekseja Kurbatova i Antonjina Dvoržaka.

ponedjeljak, 27.maj

Međunarodni dan borbe protiv homofobije

My Private Idaho (1991)

American Corner / 19h

ponedjeljak, 27.maj

Državni arhiv Crne Gore

Izložba dokumenata i fotografija

Žena…nosilac društvenog razvoja u socijalizmu

Izložbeni hol / 20h

utorak, 28.maj

Godišnji koncert Umjetničke škole za muziku i balet “Vasa Pavić”

Velika sala / 20h

utorak, 28.maj

Tribina “Podgoričke priče”

Gošća dramaturškinja Dragana Tripković

Multimedijalna sala / 20h

srijeda, 29.maj

Dodestova radionica glume

Predstava PROBALI SMO, GLEDAJTE

Sala DODEST / 20h

Prema motivima bajke „Crvenkapa” / Režija Sejfo Seferović / Igraju: Monika Paljaj, Elena Bjelanović, Maša Pejović, Matija Đukić, Hana Ahmetović, Staša Bjelanović

četvrtak, 30.maj

TAMARA JOKIĆ QUARTET

Velika sala / 20h

Sjajna pjevačica i kantautorka izvešće mediteranske i balkanske pjesme koje vješto obrađuje i interpretira na različitim jezicima.

VIII ,,LiTeritorija” od 7. do 9. maja u KIC-u

Osmo izdanje LiTeritorije, regionalnog književnog festivala KIC-a „Budo Tomović“, održaće se od 7. do 9. maja 2024. godine. Ovogodišnja manifestacija, pod nazivom „Gdje je priča?“ biće posvećena kratkoj priči, mjestu koje ona ima među ostalim književnim žanrovima kao i njenoj afirmaciji. Okupiće sedam autora kratke priče, pisce i spisateljice iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Slovenije.

Kao i ranijih godina, programi su dijaloški. U okviru prve dvije večeri biće održan razgovor sa piscima Željkom Jankovićem, Marinom Gudelj i Tijanom Rakočević (7.05), Alenom Begić, Srđanom Gavrilovićem i Nikolom Nikolićem (8.05), uz moderaciju književnog kritičara Vladimira Arsenića. Treće večeri svi autori koji učestvuju na festival čitaće svoje kratke priče. Ovi programi održavaće se u sali DODEST, od 20 sati.

Sva tri dana biće organizovana radionica pisanja kratke priče koju će za grupu studenata i srednjoškolaca voditi pisac Srđan Srdić.

JAM 2024 – BISAMKIEZ – projekat Ivana Marovića 29. 04. u KIC-u

Crnogorski kompozitor i instrumentalista Ivan Marović promovisaće svoj novi bend “Bisamkiez” ( Bizamkic) sa kojim je objavio debi album pod nazivom “I dreamt that I had done it, I awoke to find it true”. Koncertna promocija albuma je dio programa 17. izdanja festivala Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2024.

O svom novom projektu Ivan Marović je zapisao:

“Bisamkiez je moj autorski projekat/bend, sa kojim sam realizovao svoje ideje koje su se skupljale tokom poslijednjih nekoliko godina. Taj materijal je uokviren debi albumom pod nazivom “I dreamt that I had done it, I awoke to find it true”.

Osnovne ideje, melodije, harmonske promjene, su potekle od mene, ali koje sam uz veliku sviračku i aranžersku pomoć Tina Džaferovića na kontrabasu, Blaža Tatara na bubnjevima i Lune Kostadinović na violini, uspio da pretvorim u kompletne kompozicije. Na jednoj od numera gostuje i klarinetista Stefan Pavićević.

Iako živim u Berlinu, odlučio sam se da ovaj materijal realizujem sa svojim starim znancima iz Crne Gore, i Tinom koji živi u Beču, koga sam upoznao davno na džez seminaru u Grožnjanu, u Istri. Ono što je svima njima zajedničko, i što je razlog zbog čega sam ih pozvao da učestvuju u ovom projektu, je to što i pored džezerskog iskustva, posjeduju senzibilitet i za druge muzičke žanrove kojih se ovaj materijal mjestimično dotiče. Takođe mi je vrlo važno bilo da se materijal snimi u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi studija “Pejović Guitars” na Cetinju.

Muzika je u svojoj osnovi džez, prisutan je značajan udio improvizacije, ali se stilski igra i sa žanrovima kao što su surf-rock, psihodelija 60-ih, post- rock, itd.

Album je koncipiran da se sluša u cjelini, redoslijed kompozicija posjeduje određenu dramaturgiju, te smjenjivanje različitih ali komplementarnih atmosfera i emocija daje svrhu stilskom eklekticizmu koji je možda i glavna osobenost materijala.”

Ivan Marović se školovao u Kotoru gdje ga je primijetio istaknuti jugoslovenski kompozitor Vojin Komadina, koji mu kasnije bio mentor. Studirao je kompoziciju i klavir na Muzičkoj akademiji Univerziteta Crne Gore. Usavršavao se u inostranstvu prateći majstorske časove iz oblasti kompozicije, džez klavira i filmske muzike. Festival Kotor Art ga je više puta angažovao kao kompozitora, te je napisao djela za gudački orkestar i duvački kvintet.
Sa svojim autorskim projektima i bendovima snimio je više albuma džez muzike, kao i ostalih žanrova. Pored toga, bavi se aktivno primijenjenom muzikom. Dobitnik je više nagrada za svoj pozorišni i filmski angažman, na domaćim i inostranim festivalima.

Važniji projekti Ivana Marovića su: Baltazar – live at the KIC Budo Tomović 2011; Iskra Besamrtna – za gudački orkestar i naratora 2013; Baltazar – Najvažnija soba 2014; Kotor 1979. za gudački orkestar 2019; Karneval u magli – za duvački kvintet 2021; Connection 3 – live at DODEST 2022; Bisamkiez – I dreamt that I had done it, I awoke to find it true 2023. 

JAM 2024 – Laurent Coulondre – ”Meva festa” 30. aprila u KIC-u

Jedan od najboljih francuskih pijanista i kompozitora mlađe generacije Loran Kulondr, prirediće sa svojim džez ansamblom koncert u čast obilježavanja Međunarodnog dana džeza u Podgorici.
Predstaviće repertoar sa svog novog albuma “Meva Festa” inspirisan ritmovima latin džeza.

Nekoliko puta je osvojio prestižnu francusku nagradu “Victoire du Jazz” u kategorijama: Najbolji novi umjetnik i Najbolja instrumentalna izvedba. Kritičari francuskog džez časopisa “Jazz Magazine” proglasio ga najboljim muzičarem godine (2020); iste godine, Francuska džez akademija mu je dodijelila nagradu “Francuski album godine” za album “Michael on My Mind” posvećen Mišelu Petrućjaniju, velikanu džeza koji je imao veliki uticaj na njegovu karijeru. Takođe je dobio titulu “Yamaha Artist” i primio dragocjenu podršku od Fondacije BNP Paribas za razvoj svojih umjetničkih projekata. Koncertira širom Francuske, Evrope, a ostvario je turneje u Kini i Japanu.

Ovo je prvo gostovanje grupe Lorana Kulondra u Crnoj Gori.
Predgrupa francuskom džez sastavu biće podgorički fjužn trio Purple Grain.

Ulaz je slobodan. Dođite, iskusite džez! Čekamo vas.

See less

Revija ,,Svjetska književnost na filmu” od 22. do 24. aprila

April u KIC-u „Budo Tomović“ tradicionalno je rezervisan za reviju “Svjetska književnost na filmu” u okviru koje ćemo dvanaesti put zaredom prikazati neka od najboljih ekranizovanih književnih djela, a sve u čast Svjetskog dana knjige.

Revija poznatih ostvarenja nastalih na osnovu svjetski priznatih književnih klasika počeće sa filmskom adaptacijom popularnog romana Džona Irvinga „Svijet prema Garpu“ (1982). Film dosljedno prati radnju romana o piscu koji želi pronaći svoje mjesto u svijetu čiji senzibilitet je drugačiji od njegovog. Riječ je o jednom od boljih primjera prenošenja opsežnih djela na veliko platno u kojem glavne uloge igraju Robin Vilijams i Glen Klouz koja je nominovana za Oskara za najbolju sporednu ulogu.

Nastavak revije, obilježiće film Lorensa Kasdana “Slučajni turista” (1988) u kojem glavni junak Mejkon (William Hurt), nakon gubitka djeteta i raspada braka, ulazi u dug period depresije koji je obilježen odsustvom bilo kakve želje za kretanjem. Njegovo stanje je suprotno onome čime se on bavi. Mejkon, naime, piše poseban turistički vodič za poslovne ljude koji su zbog prirode svog posla prinuđeni da stalno putuju. Da bi im pomogao, umjesto njih putuje on opisujući sve detalje na koje bi trebalo paziti prilikom posjete takvih mjesta. Film je imao četiri Oskar nominacije, za najbolji film, sporednu žensku ulogu, adaptirani scenario i muziku.

Snimljen po istoimenom romanu Dženifer Vajner, film “U njenim cipelama” (2005) o sestrama koje nemaju gotovo ništa zajedničko, odgovornoj starijoj, jednostavnog izgleda Rouz Feler (Toni Collette) i neodgovornoj, narcisoidnoj Megi Feler (Cameron Diaz) biće prikazan posljednjeg dana revije. Međutim, kada se u njihov život pojavi žena za koju nikada nisu znale da postoji, sestre se suočavaju sa komplikovanim istinama o sebi i svojoj porodici. U ovoj dirljivoj studiji karaktera Toni Kolet i Kameron Dijaz blistaju kao par neusklađenih sestara.

Projekcije filmova biće organizovane od 22. do 24. aprila, u sali DODEST, od 20 sati.

Ulaz slobodan.

Dobro došli!

Crnogorska premijera filma ,,Supermarket” u režiji Nemanje Bečanovića 16. aprila

U okviru programa „PONOVO RADI BIOSKOP: Savremeni crnogorski film 2017-2023“, koji Filmski centar Crne Gore i Crnogrorska kinoteka sprovode u partnerstvu sa digitalizovanim bioskopima i centrima za kulturu, u utorak, 16. aprila u 20 sati u KIC-u „Budo Tomović“, biće upriličena crnogorska premijera filma „Supermarket“, u režiji Nemanje Bečanovića.

Radnja filma prati beskućnika, koji već godinu dana neometano živi u supermarketu. Danju je skriven u ventilacionom sistemu gdje spava, a uveče kada se supermarket zatvori izlazi da bi uživao u pogodnostima ponude. Njegov mir jedne noći narušava Robert, bivši radnik obezbjeđenja supermarketa, koji se nakon otkaza takođe odlučio „useliti“ u prodavnicu, a budući da je radio u sektoru nadzora, znao je kako da ugasi alarm i nadzorne kamere. Beskućnik oprezno prihvata novo poznanstvo i tako rješava problem usamljenosti.

Uloge tumače Bojan Žirović, Branimir Bane Popović i Ana Pejović.

Kako u rediteljskom ekspozeu navodi Nemanja Bečanović, u fokusu ostvarenja je priča o savremenom Robinsonu Krusou.

– Gdje snimiti film o Robinsonu Krusou u 21. vijeku? Najveća ironija od svega je što to nije pusto ostrvo, već samoposluga u srcu grada – reditelj filma Nemanja Bečanović.

Film „Supermarket“ svjetsku premijeru imao je u novembru prethodne godine, na festivalu A kategorije – „Tallinn Black Nights Film Festival“ u Estoniji. Film je prikazan u glavnom takmičarskog programu u selekciji „Rebels with a Cause“ („Butnovnici sa razlogom“). Jedan od selektora festivala Havijer Garsija Puerto najavio je film kao mračnu i komičnu priču o Robinsonu Krusou 21. vijeka čije je pusto ostrvo veliki trgovački centar, koja se bavi apsurdom i međuljudskim odnosima u savremenom, konzumerističkom društvu.

„Supermarket“ je sniman u koprodukciji VHS Productiona i RTCG-a, a podržan je od strane Filmskog centra Crne Gore i Ministarstva kulture i medija.

Besplatne ulaznice se mogu preuzeti na biletarnici KIC-a (9-20h).

Dobro došli!

JAM 2024 – RAMONA HORVAT TRIO 20. APRILA U KIC-u

Džez trio rumunske pijanistkinje Ramone Horvat nastupiće premijerno u Crnoj Gori u okviru manifestacije “Mjesec poštovanja džeza – 2024. u subotu, 20. aprila u velikoj sali KIC-a, u 20 sati.
U triju sa francuskim muzičarima, kontrabasistom Nikolasom Ragoom i bubnjarem Antoanom Paganotijem, premijerno će predstaviti svoj novi album “Carmen’s Karma”, koji je nedavno objavljen u Francuskoj i osvojio brojne pozitivne kritike. Pokrovitelj gostovanja Ramone Horvat je Ambasada Rumunije u Crnoj Gori.

Više o umjetnicima


Rođena u Bukureštu u porodici umjetnika, od majke Rumunke i oca Mađara, Ramona Horvat od djetinjstva njeguje strast prema standardima s Brodveja i muzici Djuka Elingtona, koju rano otkriva zahvaljujući emisijama Vilisa Konovera, posebno “Jazz Hour”, na talasima “Glasa Amerike”, koje je porodica u tajnosti slušala.
Počela je da svira klavir po sluhu već sa tri godine, a zatim, sa šest godina, upisala muzičku školu. Bila je okružena različitim muzičkim stilovima poput američke pjesme, džeza, tradicionalne i romske muzike, kubanski bolero, kao i klasične muzike, koju je kasnije intenzivno studirala. Sa 23 godine stekla je diplomu soliste-pijaniste na Nacionalnom muzičkom konzervatorijumu u Bukureštu.
Na kraju studija, upoznaje američkog pijanistu mađarskog porijekla Jansija Korošija, ikonu međunarodnog džeza 50-ih i 60-ih godina. Ispostavilo se da je taj sudbinski susret Ramonu potpuno uveo u svijet džeza. Preselila se u Pariz 2010. godine i formirala svoj prvi trio u saradnji sa Gijomom Duvinjoom (kontrabas) i Frederikom Sikarom (bubnjevi), da bi dvije godine kasnije razvila saradnju s kontrabasistom Nikolasom Ragoom, sa kojim je razvila nekoliko projekata.
U triju sa Ragoom i Sikarom snimila je svoj prvi album “XS Bird” (2015, izdavač Black&Blue), koji je posvetila uspomeni na Jansija Korošija. Za ovo ostvarenje osvojila je nagrada za najbolji džez album u Rumuniji. Isti izdavač objavio je njen drugi album “Le Sucrier Velours” 2019. godine, koji je izvela u duu sa kontrabasistom Raguom, i taj je album dobio lijep prijem u francuskoj i internacionalnoj štampi. Njen novi album “Carmen’s Karma”, objavljen prošle godine, dobio je odlične kritike u međunarodnoj javnosti. Na ovom albumu ona se vraća svojim klasičnim korijenima, nudeći adaptaciju djela francuskih kompozitora Kloda Debisija, Gabrijela Forea, Morisa Ravela i Žorža Bize, kao i Franca Šuberta, Žorža Eneskua, Antonina Dvoržaka i Ludviga van Betovena, spajajući klasiku i džez na neobičan način.
Ramona je virtuoz na klaviru, eklektična, inspirisana velikim džez pijanistima, sa prilično raznolikim muzičkim univerzumom. Teži da razvije lični stil, čvrsto utemeljen u tradiciji svinga i be-bapa, ali i moderan. Veoma je aktivna na pariškim scenama, redovno svira i na koncertima, u klubovima i na festivalima šrom Evrope.


Pariški kontrabasista Nikolas Rago je aktivan od 90-ih godina. Sarađivao je i snimao sa mnogim uglednim francuskim i stranim muzičarima poput Benija Golsona, Džonija Grifina, Kenija Vilera, Pitera Bernsteina, Valerija Ponomareva, Alena Žan-Marija, Andrea Viležera, Stefana Belmondoa, Paola Frezua, Manua Kačea, i drugih.
Od 1994. do 2000. godine živio je u Njujorku. Godinama je bio dio stalnog orkestra Duc des Lombards. Takođe je nastupao na brojnim džez festivalima u Francuskoj i inostranstvu (Marsijak, La Vilet u Parizu, džez festival u Rimu, Bukureštu, Santa Lusiji, Toledu i dr) kao i na džez scenama mnogih evropskih gradova. Snimio je tri albuma kao vođa i ko-vođa: “Made in France” (Elabeth 2005) sa Ivom Brukijem; “La complainte de la Tour Eiffel” (Albore Jazz 2012) i “Le sucrier velours” (Black&Blue 2019) sa Ramonom Horvat. Kao prateći instrumentalista je prisutan na dvanaest albuma.


Bubnjar i pjevač Antoan Paganoti je sin basiste Bernara Paganotija. Počeo je da uči klavir sa devet godina na Konzervatorijumu u Montroju, da bi naposljetku, kao samouk, ozbiljno počeo da svira bubnjeve u četrnaestoj godini. Sa devetnaest godina svira i snima u prvom bendu sa kompozitorom i klavijaturistom Patrikom Gotjeom, a 1999. godine, pridružuje se francuskom bendu Magma kao pjevač i tamo ostaje do 2008. godine. Snimao je i svirao sa brojnim muzičarima poput: Gaela Horelua, Baptista Trotinjona, Davida Preza, Kenija Vilera, Benija Golsona, Abrahama Bartona, Vincenta Peiranija, i dr. Ostvario je turneje po Japanu, Kanadi, SAD, Meksiku i u više zemalja Evrope.

Ulaz je besplatan.

JAM 2024 -KONCERT MAKS KOČETOV FT SEMJUEL BLEJZER 17. APRILA U KIC-u

Jedan od najistaknutiji džez saksofonista Maks Kočetov nastupiće na manifestaciji Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2024, sa svojim kvartetom i trombonistom Semjuelom Blejzerom, 17. aprila, u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” u 20 sati U Kočetovom kvartetu sviraju pijanista Andreja Hristić, kontrabasista Boris Šainović i bubnjar Miloš Grbatinić.

Okosnicu koncerta u Podgorici činiće kompozicije sa albuma “Altered Feelings” kao i novije kompozicije koje priprema za sljedeći album. Muziku odlikuju ukorijenjeni elementi tradicionalnog džez zvuka sa primjesom modernog izraza u uzbudljivom i nepredvidivom toku.

Dan kasnije, 18. aprila održaće koncert u Kraljevskom pozorištu ,,Zetski dom” na Cetinju u 20h. Koncerte je podržala Ambasada Švajcarske u Beogradu.

Ulaznice po cijeni od 5 eura su u prodaju na biletarnici KIC-a. Broj za rezeervacije i informacije 020 663 237

Više o Maksu Kočetovu

Već više od decenije saksofonista i kompozitor Maks Kočetov intrigira publiku svojom muzikom na balkanskoj i evropskoj džez sceni. Rođen u Kijevu (1979), muzikom se bavi od ranog djetinjstva, učio je harmoniku i klarinet, a zatim saksofon. Od 1992. do 1997. studirao je saksofon na Kijevskom državnom muzičkom koledžu „R. M. Gliera”. Nakon studija pohađao je ljetnji kurs u Erfrutu (Njemačka), pod vođstvom Poljaka Zbignjeva Namislovskog (klasa saksofona) i Britanca Džona Tejlora (ansambli), a zatim je imao više angažmana po njemačkim i francuskim džez klubovima. Bio je trostruki laureat festivala Do#Dj Junior u Donjecku, osvojivši nagrade za najboljeg izvođača, najbolji džez-rok ansambl i najbolju kompoziciju (2003).

Od 2006. godine živi i radi u Srbiji, gdje je ubrzo prepoznat kao izuzetan muzičar. Član Big benda RTS postao je 2010. godine, a zatim prvi alt saksofonista ovog orkestra, kao i solista. Nastupao je sa legendama, među kojima su Duško Gojković, Stjepko Gut, Toni Lakatoš, Džon Fadis, Ilja Rejnhaut, Hajnc fon Herman. Takođe sarađuje sa brojnim džez i rok sastavima (Unit 5+1, Bramax, Deca loših muzičara, i dr).

Objavio je tri albuma kao vođa ansambla: “13:30” (2014, instrumentalni kvartet) i “It’s Time for Jazz” (2015, kvintet sa pjevačicom Ksenijom Kočetovom), kao i aktuelno ostvarenje “Altered Feelings” (2022, osmodjelna svita za instrumentalni kvartet), u izdanju A.MA Records iz Barija (Italija). Učestvovao je i na albumima Big benda RTS, Sanje Marković i Jelene Jovović, a već nekoliko godina uređuje program u beogradskom klubu Telma.

Više o Semjuelu Blejzeru

Rođen u La-Šo-de-Fondu (Švajcarska), Semjuel Blejzer je počeo je da se ističe kao profesionalni muzičar nakon što je diplomirao na konzervatorijumu 2002. godine. Tokom narednih pet godina razvio je saradnju sa Bečkim umjetničkim orkestrom (Vienna Art Orchestra) i Evropskim radijskim big bendom, dobio Fulbrajtovu stipendiju, nastavio postdiplomske studije na Konzervatorijumu za muziku Državnog univerziteta u Njujorku i snimio svoj prvi album “7th Heaven” kao vođa kvarteta (Samuel Blaser Quartet). Dobitnik je Evropske džez nagrade 2019. godine, kao i titule “Rising Star Trombone”, po izboru kritičara magazina Downbe,at 2021.

Samuel teži održavanju odnosa s iskusnim i starijim muzičarima poput Pjera Favrea, Džona Holenbeka, Gerija Hemingveja, Marka Dukreta, Pola Motiana, Olivera Lejka i Danijela Humera, koji su mu pomogli da razvije svoj sopstveni muzički identitet. U sviranju koristi puni raspon mogućnosti trombona a svakom poduhvatu  pristupa kao vođa i inspirativni saradnik.

U doba pandemije COVID-19, u nedostatku turneja, osnovao je online izdavačku kuću, Blaser Music, koja je izdala četiri albuma. Često nastupa sa svojim kvartetom i kao prateći muzičar mnogih poznatih džez muzičara poput Mišela Portala i Marka Dukreta. Od 2020. godine Blejzer je aktivan u nekoliko sastava, od dua do kvarteta (Samuel Blaser Quartet).

JAM 2024 – CIKLUS ,,DŽEZ NA FILMU” OD 8. DO 10. U KIC-U

Ciklus “Džez na filmu” biće organizovan u okviru filmskog segmenta manifestacije Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2024” od 8. do 10. aprila u Multimedijalnoj sali KIC-a “Budo Tomović”, u 20 sati.

U ponedjeljak, 8. aprila, na repertoaru je igrani film Regtajm (Ragtime) iz 1981. godine, slavnog režisera Miloša Formana. Film je snimljen po istoimenom istorijskom romanu Edvarda Lorensa Doktorova, koji je 1998. godine, uvršten u listu sto najboljih romana njujorške izdavačke “Moderna biblioteka”. Radnja filma jesmještena u Njujorku početkom 20. vijeka, prati život mladog pijaniste Kolhausa Volkera Džuniora, afro-američkog porijekla, koji je dostigao slavu i bogatstvo svirajući u džez bendu. Igrom slučaja postaje upleten u živote jedne aristokratske porodice. Film istražuje složen mozaik likova iz različitih društvenih slojeva, čija se sudbina prepliće kroz rasizam, klasnu segregaciju, diskriminaciju i kulturne promjene.

Jedan od najcjenjenijih filmskih stvaralaca svog vremena Miloš Forman, češko-američki reditelj (1932-2018) postao je poznat po svom jedinstvenom pristupu filmu i temama koje istražuje. Dobitnik je brojnih nagrada, uključujući Oskara za najboljeg reditelja za filmove” Let iznad kukavičjeg gnijezda” i “Amadeus”. Njegova sposobnost da slojevito prikaže ljudsku prirodu i društvenu dinamiku učinila je njegov rad istaknutim i univerzalno prepoznatljivim.

Igrani film“Još bolji bluz” (Mo’ Better Blues) čuvenog američkog režisera Spajka Lija, prikazaćemo u utorak, 9. aprila. Snimljena 1990. godine, ova muzička drama prati život talentovanog i samosvjesnog džez trubača Blika Giljama, kojeg igra Denzel Vošington, čiji su život i karijera podložni turbulentnim promjenama. Pokušavajući da pronađe svoj autentični stil i mjesto u muzičkoj industriji, Blik se suočava s mnogim dilemama, ljubavnim trouglom, odnosom s najboljim prijateljem i menadžerom Džajantom, koga u filmu igra Spajk Li.

Američki reditelj, scenarista, producent i glumac Spajk Li istakao se svojim jedinstvenim stilom u filmskoj industriji. Njegovi filmovi često istražuju duboke sociopolitičke teme i složenost afroameričkog iskustva. Dobitnik je brojnih nagrada, uključujući Oskara za najbolji adaptirani scenario za film “Crni član KKKlana” (BlacKkKlansman) iz 2018. godine, koji je osvojio i “Zlatnu palmu” na filmskom festivalu u Kanu. Njegov uticaj na filmsku umjetnost i aktivizam je neosporan, a njegovi filmovi ostavljaju dubok utisak na publiku. Kongresna biblioteka za očuvanje u Nacionalnom filmskom registru kao posebno značajne uvrstila je Lijeve filmove: Uradi pravu stvar, Malkolm Iks, Četiri male djevojčice, Ona to mora imati i Prevareni.

Na kraju ciklusa “Džez na filmu” biće prikazan biografski film “Dani slave” (original De-Lovely) iz 2004. godine, koji istražuje život i muzičko nasljeđe jednog od najvećih kompozitora američke muzike, Kola Portera. Kroz retrospektivni pogled na njegovu karijeru i složeni ljubavni odnos sa suprugom Lindom Li Tomas, film otkriva duboke emocije, strast i umjetničku genijalnost ovog legendarnog stvaraoca. Film je protkan njegovom vanvremenskom muzikom i pjesmama u izvođenju Robija Vilijamsa, Šeril Krou, Alanis Moriset, Natali Kol, Elvisa Kostela, i drugih.

Reditelj i dobitnik Oskara za produkciju Irvin Vinkler je gotovo oduvijek fasciniran likom i djelom Kola Portera. Vinkler je kontaktirao pravne zastupnike Porterovog nasljijeđa koji su se nadali da će ovo biti prilika da se Porterova muzika predstavi novoj generaciji slušalaca. Bili su od velike pomoći kada su u pitanju autorska prava za pjesme i autentični detalji iz Porterovog života. Angažovan je scenarista Džej Koks (dobitnik “Oskara” za “Bande Njujorka”). Pokušali su da na film prenesu suštinu Porterovog bića, a ne samo biografske činjenice. Da bi to postigli, koristili su se teatarskim sredstvima. Na taj način su priču o njegovom životu protkali najznačajnijim Porterovim pjesmama.

Ciklus “Džez na filmu” organizuju Jazz Art, KIC “Budo Tomović” i Američki ugao.