Edukativnu radionicu „Učimo o šumama uz puha Đorđa i djevojčicu Taru” održaće poznati i višestruko nagrađivani crnogorski pisac za djecu Žarko Vučinić.
Radionica će biti organizovana u ponedjeljak, 3. juna, u Multimedijalnoj sali KIC-a, od 18 sati.
Cilj edukativne radionice je povećanje svijesti djece i mladih o važnosti i zaštiti šuma kroz promovisanje ekoloških vrijednosti odgovornog društva.
Koncept radionice je da se mladima od III do VI razreda osnovnih škola u Crnoj Gori, na savremen i originalan način, predstave prirodne vrijednosti šuma, kao i da im se ukaže na značaj i aktivnu ulogu njih samih u očuvanju životne sredine. Uz druženje sa poznatim literarnim junacima puhom Đorđem i djevojčicom Tarom (autora Žarka Vučinića) predstaviće osnovne karakteristike šuma i šumarstva, skrivena prirodna bogatstva naših monumentalnih stabala, važnost njihovog očuvanja, koncept “Svijet bez otpada” – Zero Waste, kako bi se podstakla želja mladih za aktivnim boravkom u prirodi. To se namjerava postići putem: informisanja, edukacije i interaktivnog uključivanja mladih i nastavnika prisutnih na radionici.
Žarko Vučinić rođen je u Beogradu 1972. godine. Diplomirani je inženjer šumarstva i pisac za djecu koji živi i radi u Crnoj Gori. Svoju prvu knjigu za djecu „Čudesni svijet puha Đorđa“ objavio je 2016. godine, a za njen nastavak „Puh Đorđe i duhovi triftara“ dobio je nagradu Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade za najbolju knjigu za djecu u 2017. godini. Posljednji dio ekološke trilogije „Puh Đorđe u zamci Spiridona Ledenog“ objavio je 2018. godine. Na Prvom festivalu knjige – humanistike, kulture i umjetnosti u Crnoj Gori – FesK Kotor (FesKK) 2018. godine, izdavačka kuća „Gligorije Dijak“ iz Podgorice je dobila priznanje za inovativno-obrazovnu praksu, za trilogiju autora Žarka Vučinića. Drugi put je dobio nagradu za najbolju crnogorsku knjigu za djecu u 2019. godini za svoj ekološko obrazovani roman „Djevojčica Tara i čarobno drvo“, koja je dobila i internacionalnu nagradu „Lukijan Mušicki“. Regionalnu književnu nagradu „Mali princ“ dobio je 2020. za roman „Djevojčica Tara i čarobno drvo“. Njegova knjiga poezije „Dendromanija – ludorije iz šume”, objavljena 2021, proglašena je za najbolju knjigu za djecu od UCPDM. U aprilu 2022. godine je objavio svoju šestu knjigu za djecu i mlade pod nazivom „Autarija”. To je obrada pet malo poznatih legendi sa sjevera Crne Gore obogaćena sa epsko-fantastičnom naracijom koja opisuje važnost moralnih načela i uticaj drevnih priča na odrastanje mladih generacija.
Žarko Vučinić dobitnik je nagrade Međunarodnog festivala za djecu „Susreti pod Starom maslinom“; Grand Prix – Prve nagrade za najbolje spisateljsko pero „Aidin maslačak Bajka”, za „Bajku o Belom jelenu”. Ekološki roman „Drvo bez hlada“ objavio je 2023. godine. Od 2020. godine je predsjednik Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade.
Kreator je koncepta „Priroda, djeca, mašta – učimo uz puha Đorđa“ i istoimene edukativne radionice čiji je cilj povratak djece prirodi, koju je promovisao pred više od 8000 mališana iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine. Član je Komisije za obrazovanje i komunikaciju IUCN-a, (Međunarodne unije za zaštitu prirode). Zbog zapaženog rada sa djecom, brige o djeci i zalaganja za prava djeteta, 2018. godine je proglašen za Ambasadora djece svijeta od organizacije „Država dece sveta” iz Srbije. U martu 2020. godine je dobio međunarodnu nagradu Veliko svjetsko ime u književnosti koju dodjeljuje Udruženje za zaštitu čovječanstva iz Nigerije. Instutut ITMUT iz Sao Paola (Brazil) proglasio ga je za počasnog doktora za književnost zbog podrške razvoju književnosti u svijetu 2020. godine.
Dobro došli!
Filmski program KIC-a “Budo Tomović” od 3. do 5. juna organizovaće reviju “Kostimografija na filmu” u okviru koje će biti prikazana reprezentativna kinematografska ostvarenja nagrađana Oskarom za kostimografiju.
Prvog dana revije, biće prikazan jedan od najboljih holivudskih filmova svih vremena „Sve o Evi” (1950) scenariste i redatelja Džozefa L. Mankevica. Ova impresivna drama donosi priču o mladoj proračunatoj asistentici koja pokušava preoteti karijeru, slavu i prijatelje uglednoj brodvejskoj zvijezdi. Film je osvojio nagradu Oskar za najbolju kostimografiju, a nominovan je u još četrnaest kategorija. Sve do 1997. bio je rekorder po broju nominacija za ovu nagradu, a i jedini je film u istoriji čije su čak četiri glumice nominovane za nagradu Oskar (Davis i Baxter u kategoriji glavne ženske uloge, a Holm i Ritter u kategoriji sporedne ženske uloge). Američki filmski institut ga je takođe uvrstio među 100 najboljih filmova svih vremena.
Dio revije biće i biografski film „Ana od hiljadu dana“ snimljen 1969. godine u režiji Čarlsa Džerota. Temelji se na istoimenom pozorišnom komadu Meksvela Andersona i opisuje život engleske kraljice Ane Bolen čiji lik tumači Ženevjev Bižo. Ona je za svoj nastup dobila Zlatni globus za najbolju glavnu ulogu, ali i nominaciju za nagradu Oskar u kategoriji za najbolju glavnu glumicu. Ova dramatizacija braka između britanskog kralja Henrija VIII (Ričard Barton) i njegove druge žene Ane Bolen (Ženevjev Bižu) imala je deset nominacija za Oskara, a jednog je i osvojila za kostimografiju.
Ekranizacija romana britanskog pisca Vilijama Mejkpisa Tekerija, film „Barry Lyndon” (1975) biće na repertoaru posljednjeg dana revije. Rajan O'Nil i Marisa Berenson glume u ovoj raskošnoj adaptaciji koja bilježi avanture nepopravljivog prevaranta čiji ga oportunizam vodi sa irske farme na bojna polja i salone visokog društva. Tražeći životni put mladić shvata da mu je jedina šansa za bolji život plemićka titula. Od nominovanih sedam, osvojio je četiri Oskara među kojima je i Oskar za kostimografiju.
Projekcije filmova biće organizovane u sali Dodest, od 20 sati, a ulaz je slobodan.
Dobro došli!
JUN 2024.
subota, 1.jun
NVO Montenegro Records
GRAMOFONIJADA vol. 3
Plato KIC-a / 17h
ponedjeljak, 3.jun
Edukativna radionica Žarka Vučinića
„Učimo o šumama uz puha Đorđa i djevojčicu Taru”
Multimedijalna sala / 18h
ponedjeljak, 3.jun
Godišnji koncert baletskog odsjeka
Umjetničke škole za muziku i balet „Vasa Pavić”
Velika sala / 19h
ponedjeljak, 3.jun
Revija „Kostimografija na filmu”
All About Eve(1950)
Sala DODEST / 20h
Režija Joseph L. Mankiewicz / Uloge: Bette Davis, Anne Baxter
utorak, 4.jun
Izložba fotografija „Putositnice”
Lidije Vukčević Vučurović
Izložbeni hol / 19:30
utorak, 4.jun
Tribina „Podgoričke priče”
Gost dramaturg Vasko Raičević
Multimedijalna sala / 20h
utorak, 4.jun
Revija „Kostimografija na filmu”
Anne of the Thousand Days (1969)
Sala DODEST / 20h
Režija Charles Jarrott / Uloge: Richard Burton, Genevieve Bujold
srijeda, 5.jun
Mladi talenti
Matija Molčanov, klavir
Velika sala / 19h
Na programu su djela Johana S. Baha, Volfganga A. Mocarta, Morisa Moškovskog, Johanesa Bramsa i Volodimira Mašika.
srijeda, 5.jun
Revija „Kostimografija na filmu”
Barry Lyndon(1975)
Sala DODEST / 20h
Režija Stanley Kubrick / Uloge: Ryan O'Neal, Marisa Berenson
srijeda, 5.jun
Promocija knjige KOFERAŠI
Edina Krehića
Multimedijalna sala / 20h
Učesnici: Edin Krehić, Nihad Kreševljaković, Edin Smailović.
petak, 7.jun
78 godina Folklornog ansambla „Budo Tomović”
Velika sala/ 20h
nedjelja, 9.jun
Dodestova radionica glume
Predstava PROBALI SMO, GLEDAJTE
Sala DODEST / 20h
Prema motivima bajke „Crvenkapa” / Režija Sejfo Seferović / Igraju: Monika Paljaj, Elena Bjelanović, Maša Pejović, Matija Đukić, Hana Ahmetović, Staša Bjelanović
utorak, 11.jun
Izložba radionice ženskog stripa
WOMCOM
Izložbeni hol / 20h
petak, 14.jun
Kamerna muzika
Ana V. Krsmanović, harmonika i Eugen Prohac, violončelo
Sala DODEST / 20h
Na programu Antonio Vivaldi, Ilja Zeljenka, Tiago de Sousa Derika, Sulhan Cincadže, Baškim A. Šehu, Aladar Moži i dr.
petak, 21.jun
Praznik muzike
SRĐAN IVANOVIĆ MODULAR
Njegošev park / 19:30
Grupu Modular bubnjara Srđana Ivanovića iz Pariza čine gitarista Manu Kođa, flautistkinja Ludvin Isambur i kontrabasista Mati Renjo.
ponedjeljak, 24.jun
Sanja & Mija
GRADSKI KABARE
Velika sala/ 20h
Jedinstveni spektakl humanitarnog karaktera biće u znaku muzike, plesa i sjajne zabave.
srijeda, 26.jun
Koncert trija PURPLE GRAIN
Sala DODEST / 20h
Podgorički fusion jazz trio čine Slaven Ljujić (bas gitara), Ivan Marović (klavir, gitara) i Martin Đorđević (bubnjevi).
petak, 28.jun
Mladi talenti
Kristina Perković, sopran
Velika sala / 19h
Na programu arije iz opera Volfganga A. Mocarta, Đuzepe Verdija, Žaka Ofenbaha, Riharda Štrausa, Kloda Debisija, Erika Satija, Žorža Bizea i dr.
Nova predstava Dodestove radionice glume „Probali smo, gledajte” premijerno će biti izvedena u srijedu, 29. maja, u sali Dodest, od 20 sati.
Predstavu je prema motivima bajke „Crvenkapa“ (braća Grim) režirao glumac Sejfo Seferović, a u predstavi igraju: Monika Paljaj, Elena Bjelanović, Maša Pejović, Matija Đukić, Hana Ahmetović i Staša Bjelanović.
„Dodestova radionica glume“ u kontinuitetu istražuje i ispituje teatarske granice zahvaljujući prije svega mladim i radoznalim entuzijastima koje stručno i temeljno iz godine u godinu, iz decenije u deceniju vodi glumac Gradskog pozorišta iz Podgorice, ali i stari član čuvenog DODEST-a, Sejfo Seferović. Kao što smo navikli i ove godine „Dodestovci“ su hrabro ušli u istraživanje bajke „Crvenkapa“, i pomjerili granice čitanja, pa ćemo na sceni vidjeti postmodernu predstavu ili savremenu adaptaciju onoga što je moglo biti, a ne šta je bilo u bajci, da parafraziramo oca drame Aristotela. No, to nije adaptacija adaptacije i populizma radi, već izuzetno kreativni proces pisanja i režije, koji se hvataju u koštac sa delikvencijom i izazovima novog doba, koji su zamke za mlade ljude. Tako ćemo na sceni vidjeti jednu savremenu dramu koja će postaviti pitanja, ali i odgovoroiti kuda ovaj „mladi svijet“ ide i gdje može da završi. Naravno, alternative postoje, no ova pozorišna trupa se ne bavi tim, već uzrocima i posljedicama, koji nikada, ni u jednoj eri nijesu jednostavni za odrastanje jednog čovjeka, a pogotovo u društvima tranzicije i postranzicije čija su djeca naši likovi i antijunaci.
Ulaz je slobodan.
Dobro došli!
Mnogo više je čovjek sklon kritikovanju, nego priznanju. To jeste neophodno, ali ne treba da bude pravilo. Upravo nam to dokazuje tribina „Podgoričke priče”, jer mnogo toga ne znamo o stvaraocima koji su tek ili odavno na stazama uspjeha, a taj put počinje ili ih vodi kroz Glavni grad. Upravo taj put je suština ljudske priče, priče trajanja. A mnogo smo ih se naslušali, a tek ćemo. Jednu od tih priča ispričaĉe publici i moderatoru Vanji Kovačeviću dramaturškinja i pjesnikinja Dragana Tripkoviĉ 28. maja u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović” u 20 časova.
Dragana Tripković je rođena 1984. godine, na Cetinju, u Crnoj Gori. Diplomirala je na Fakultetu dramskh umjetnosti na Unverzitetu Crna Gora – katedra za dramaturgiju, TV i filmski scenario. Jedna je od osnivača pozorišne organizacije ATAK (Alternativna teatarska aktivna kompanija). Bila je dramaturg u Crnogorskom narodnom pozorištu. Producirala je nekoliko pozorišnih i filmskih dokumentarnih projekata u realizaciji ATAK-a. Dramaturg je u Gradskom pozorištu u Podgorici. Njen komad “Mislim da treba da razgovaramo” po motivima Bergmanovog djela “Scene iz bračnog života” u režiji Danila Marunovića, postao je za kratko vrijeme hit predstava Gradskog pozorišta. U produkciji ATAK-a, bila je dramaturg na predstavama “Gospođa Bovari” G. Flobera, u režiji Zorana Rakočevića, “Persona” I. Bergmana u režiji Stevana Bodrože. Izevedene su joj i objavljene drame “Smjena” u režiji Ane Vujošević, “Mlijeko u prahu” u režiji Stevana Bodrože, (a)Live at Titograd u režiji Mirka Radonjića… Koautorka je dramskog komada “Poglavlja 23 i 24” izvedenog na Festivalu internacionalnog aternativnog teatra FIAT- 2013. u Podgorici.
Alumnista je IVLP, programa Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, International Visitor Leadership Program, U.S Department of State, za 2015. godinu; Alumnista je austrijskog programa za pisce Kulturvermittlung Steiermark; Internationales Haus der Autoren Graz, Austria, 2014. Dobitnica je nagrade za dramski tekst na konkursu “Plays for Young People”, AFTEC, Hong Kong, China. 2018. Dobitnica je dvije nagrade fondacije “Anna Lindh” za kratku priču 2012. i 2013. godine. Međunarodne nagrade FAROPIS, književog festivala Faropis, Hvar, Hrvatska za 2016. godinu. Objavila je više knjiga poezije u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Njemačkoj. Pjesme su joj prevedene na engleski, njemački, ruski, italijanski, poljski, letonski, makedonski i albanski jezik. Djela Dragane Tripković su objavljena u sklopu kapitalnog nacionalnog projekta izdanja savremenih crnogorskih pisaca “Nova luča”. Njena je poezija u mnogim antologijama savremene poezije bivših jugoslovenskih zemalja i Evrope. Dugi niz godina radila je kao novinar iz kulture i pozorišni kritičar, zatim kao urednik književnih časopisa i publikacija. Urednica je u Otvorenom kulturnom forumu i časopisu za književnost Ars. Potpredsjednica je crnogorskog PEN centra i članica Crnogorskog društva nezavisnih književnika.
Dobro došli!
Kamerni ansambl “Union” u sastavu: Nadežda Artamonova (violina), Marija
Đuranović (violina), Ilijana Blagojević Zvicer (viola), Olesija Anakoskaja (violončelo), Aleksej
Kurbatov (klavir) i Damjan Begović (klarinet), nastupiće u okviru koncertnog ciklusa “Kamerna muzika” u petak, 24. maja, u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” u 20 sati.
Na programu su djela Sergeja Prokofjeva (Uvertira na jevrejske teme), Alekseja Kurbatova (Voz, sekstet za klarinet, klavir i gudački kvartet) i Antonjina Dvoržaka (Klavirski kvintet br. 2 op.81).
Kamerni ansambl “Union” oformljen je maja 2022. godine u Podgorici i do
sada je priredio niz zapaženih koncerata širom Crne Gore. Koncertirali su u Podgorici, Kotoru, Tivtu, Pljevljima, Beranama i Cetinju, predstavljajući crnogorskoj publici djela domaćih i
svjetskih kompozitora XX i XXI vijeka.
Ulaz je slobodan.
O članovima ansambla:
Violinistkinja Nadežda Artamonova je rođena u Kijevu. Diplomirala je violinu na moskovskom državnom konzervatorijumu P.I.Čajkovski 2004. godine, u klasi profesora S. Kravčenka. Laureat je međunarodnih takmičenja. Nastupala je kao solista u prestižnim koncertnim dvoranama u Moskvi, Kijevu, Bonu i dr. Nastupala je kao solista sa orkestrima kao što su Nova Moskovska filharmonija, Musica Viva, Orkestar Moskovskog konzervatorijuma, Kamerni orkestar centra Pavel Slobodkin, Kamerni orkestar centra G.Višnevskaja, kamerni orkestar Taruza, Kamerni orkestar Kijeva, Kijevska filharmonija, itd. Takođe je posvećena izvođenju savremene muzike.
Sarađivala je sa fondacijom Rihter i fondacijom Borisa Čajkovskog. Bila je članica stručnog vijeća Direktorata edukativnog programa za kulturu i umjetnost u Moskvi. Bavila se i pedagogijom te je radila u moskovskoj centralnoj muzičkoj školi, državnom muzičko-pedagoškom institutu Ipolitova-Ivanova , Koledžu muzičke i pozorišne umjetnosti G.P.Višnevskoj. Mnogi njeni učenici su laureati na međunarodnim takmičenjima i stipendisti raznih fondacija. U saradnji sa Olgom Panomarevom i Aleksejem Kurbatovim organizovala je nekoliko edukativnih koncerata za djecu i odrasle pod nazivom Kompozitorov rođendan, Ključevi klasike, Bajke i Muzička putovanja, koji su uspješno predstavljeni u Puškinovom muzeju u Moskvi.
Od 2022. živi u Podgorici.
Violinistkinja Marija Đuranović je rođena u Podgorici. Završila je Školu za muzičke talente u Ćupriji, u klasi prof. Vladislava Bobića, a diplomirala na Muzičkoj akademiji UCG, u klasi prof. Romana Simovića. Magistarske studije završila je u klasi profesora Vujadina Krivokapića. Kao studentkinja je učestvovala na brojnim seminarima i koncertima, među kojima je, kao dobitnica specijalnih nagrada, nastupala na završnim koncertima na Kolarcu, na BEMUS-u, muzičkom festivalu Young European Strings u okviru “Barskog ljetopisa” 2002. godine.
Kao solistkinja i članica kamernih sastava osvojila je brojne nagrade u zemlji i inostranstvu. Ostvarila je veliki broj nastupa i koncerata u Grčkoj, Rusiji, Italiji, Njemačkoj, Crnoj Gori i Srbiji. Na Petom međunarodnom festivalu Vlasinsko proleće učestvovala je kao član žirija i održala seminar iz oblasti violina i kamerna muzika 2022. godine.
Bila je članica kamernog orkestra Amoroso, sa kojim je nastupala kao solistkinja u Leskovcu na Međunarodnom festivalu LEDAMUS. Dobitnica je Oktobarske nagrade grada Leskovca 1999. godine, za postignute rezultate i uspjehe, a 2000. godine predstavljala je Jugoslaviju u Aurihu (Njemačka). Od 2008. godine, stalna je članica Crnogorskog simfonijskog orkestra.
Violistkinja Ilijana Blagojević Zvicer je rođena u Nikšiću 1986.godine. Nižu i srednju muzičku školu „Andre Navara” završila je u Podgorici, a gimnaziju „Petar I Petrović Njegoš“ u Danilovgradu.
Diplomske i master studije završila je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi profesora Pante Veličkovića, a magistarske studije na Muzičkoj akademiji na Cetinju u klasi prof. Mihaila Bereznjickog.
Tokom studija radila je honorarno u Crnogorskom simfonijskom orkestru, a od oktobra 2009. godine postala je njegov stalni član.
U periodu od 2010. do 2015. predavala je violu u SMŠ „Andre Navara“. Intenzivno se bavi kamernom muzikom. Od 2015. godine, članica je gudačkog kvarteta ”Allegria” iz Podgorice.
Violončelistkinja Olesja Anakovskaja je studirala na Moskovskom konzervatorijumu u klasi A. I. Zagorinskog, a poslediplomske studije kod M. K. Čajkovski. Godine 2003. počela je da radi u Ruskom nacionalnom orkestru pod upravom M. V. Pletnjova, gdje je od 2007. godine bila drugi asistent koncertmajstora. U orkestru je radila sa izuzetnim muzičarima i dirigentima našeg vremena. Od 2003. godine, članica je kvarteta Ruskog nacionalnog orkestra, sa kojim je gostovala u više od 40 zemalja svijeta.
Svirala je u raznim kamernim ansamblima u Moskvi, među kojima je i gudački kvartet u Boljšoj teatru. Učestvovala je na ljetnjem festivalu Napa Valley del Sole u Floridi, gdje je bila pozvana da gostuje kao koncert majstor i kamerni izvođač. Tamo je takođe vodila majstorske kurseve za studente violončela. Gostovala je na međunarodnim festivalima BBC Proms u Londonu i Edinburgu, Musical September u Montreu i Veveju, Jehudi Menuhin u Gštadu (Švajcarska), Sun u Singapuru, Šopen u Varšavi, Žorž Enesku u Bukureštu, Šangajsko ljeto, Boka Raton u Bogoti, kao i u okviru projekta „Tri Rima“ (Moskva-Istanbul-Vatikan). Svirala je u prestižnim svjetskih koncertnim salama poput Karnegi u Njujorku, Santori u Tokiju, Plejel u Parizu, dvorana u Amsterdamu i moskovskog konzervatorijuma. Od 2024. radi u Crnogorskom simfonijskom orkestru na poziciji asistenta koncertmajstora (zamjenika vođe violončela).
Aleksej Kurbatov je ruski kompozitor, pijanista i profesor. Komponuje od ranog djetinjstva,
uključujući i balet. Diplomirao je 2005. godine na katedri za kompoziciju i klavir na moskovskom
državnom konzervatorijumu P.I.Čajkovski u klasi profesora Jurija Lisitčenka i Mihala
Voskresenkog. Kao pijanista je nastupao širom Rusije i svijeta. Izdao je nekoliko albuma za
različite izdavačke kuće. Njegova izvođenja bila su emitovana na radiju i televiziji Rusije,
Jermenije, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Italije, Ukrajine, Hrvatske, Kazahstana. Sarađivao
je sa svjetski renomiranim muzičarima kao što su Vladimir Spivakov, Miša Majski, Maksim
Vengerov, Vadin Repin, Žerar Depardje.
Autor je mnogih djela među kojima su Simfonijska poema 1812, Lenjingradska apokalipsa
(naručeno od strane udovice poznatog ruskog pisca mistika Danila Andreva) i Vojnička
simfonija koja je premijerno izvedena u Sankt Peterburgu 8. septembra 2012 godine, na Dan
sjećanja na žrtve opsade Lenjingrada.
Simfonijske i kamerne kompozicije Kurbatova izvođene se u mnogim zemljama širom svjeta.
Ostale Kurbatove kompozicije uključuju osam simfonija, opere Crni monah i Povratak kući, te
sedam instrumentalnih koncerata, tri simfonijske poeme, brojna vokalna i kamerna djela,
filmsku muziku itd.Takođe, njegova djela su bila uvrštena u obavezan program za klavirsko
takmičenje u Klivlendu (SAD).
Održao je majstorske kurseve u mnogim gradovima širom Rusije, i bio je član žirija na
nekoliko muzičkih takmičenja. Do 2002. godine, bio je redovni profesor na moskovskom
državnom konzervatorijumu P.I.Čajkovski.
Živi u Podgorici.
Damjan Begović rođen je u Kotoru (1992). Završio je srednju muzičku školu Vatroslav Lisinski u Beogradu, a osnovne akademske studije na Muzičkoj akademiji u Ljubljani. Svoje obrazovanje je nastavio na Muzičkoj akademiji u Lucernu kroz program Erasmus, kao stipendista vlade Švajcarske. Magistrirao je na Muzičkoj akademiji u Ljubljani u klasi prof. Jože Kotara. Specijalističke studije završio je sa najvišom ocjenom u klasi prof. dr Veljka Klenkovskog na FMU u Beogradu.
Od 2016. godine zaposlen je na poziciji drugog klarineta i bas klarineta u Crnogorskom simfonijskom orkestru. Kao solista je nastupao sa CSO i orkestrom Deutche Streicherphilharmonie te na ljetnjim festivalima u Budvi, Kotoru i Baru. Suosnivač je festivala Klarinet Fest u Kotoru. Sarađivao je sa Beogradskom filharmonijom i Muzičkom akademijom UCG. Od 2006.godine stalni je član duvačkog orkestra Gradska muzika Kotor 1842. Aktivno svira u kamernim sastavima.
Od 2018. godine bavi se pedagoškim radom u okviru ŠOSMO “Vida Matjan“ u Kotoru. Držao je majstorske kurseve u Beogradskoj filharmoniji, na Međunarodnom ljetnjem kampu za mlade muzičare u Strumici (Sjeverna Makedonija), KlarinetFestu u Kotoru i Ljetnjem kampu za kamernu muziku na Ivanovim Koritima, na Cetinju.
Dobitnik je brojnih nagrada u zemlji i regionu u kategorijama za solo klarinet i kamernu muziku.
Sjajna vokalna umjetnica i nadarena kantautorka Tamara Jokić predstaviće se premijerno podgoričkoj publici u okviru muzičkog programa KIC-a ,,Budo Tomović” , na velikoj sceni, 30. maja u 20 sati.
Nastupiće sa svojim kvartetom koji čine: Dušan Popović Lipovac (gitara), Goran Savić (perkusije) i Miloš Bosnić (bas gitara).
Ulaznice su u prodaji po cijeni od 7 eura na biletarnici KIC-a, info i rezervacije na broj 020 664 237.
Rodom iz Valjeva, Tamara Jokić je od djetinjstva pokazivala interesovanje za muziku, posebno za fado. Diplomirala je španski i portugalski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu, nakon čega je dobila stipendiju i stekla diplomu prestižnog muzičkog koledža Berkli u Bostonu. Muzički put odveo je u Njujork, gdje trenutno živi i stvara. U svom repertoaru Tamara nježno spaja mediteranske i balkanske melodije, stvarajući jedinstvene interpretacije. Njena privrženost mediteranskoj kulturi i muzici dovela je do saradnje sa nizom eminentnih muzičara i producenata, uključujući Havijera Limona, Marizu, Dioga Klementea, Amiru Medunjanin, Bojana Zulfikarapšića, Izrael Suarez Piranju, Pola Vintera, Džejmi Hadad i druge. Osim vokalnim izvođenjem, Tamara se bavi i muzičkim istraživanjem raznih kultura i geografskih prostora. Od Španije i Portugala, sjevera Afrike, Balkana i Bliskog istoka, ona dolazi do svog izraza koji podrazumijeva muzičko nasljeđe svih ovih kultura, zbog čega je dobila nagradu Instituta za mediteransku muziku bostonskog koledža.
Tamarina internacionalna muzička karijera dobila je zamah posljednjih godina zahvaljujući koncertima u Španiji i Beogradu, a nastupala je i u jednoj od najprestižnijih koncertnih sala na svijetu – Karnegi Holu u Njujorku. Potvrda uspjeha i važna prekretnica u njenoj karijeri je ugovor s portugalskim ogrankom muzičke kuće Sony Music Entertainment i njen debi album ,,Transiberica“ (2022), objavljen pod okriljem slavnog španskog producenta i gitariste Havijera Limona i poznatog kompozitora Dioga Klementea iz Portugala.
Pored njegovanja tradicionalnih muzičkih oblika, Tamara piše i svoju muziku koju boji španskim i mediteranskim sentimentom, u savremenom muzičkom kontekstu.
U saradnji sa Austrijskom ambasadom u Crnoj Gori u KIC-u „Budo Tomović“, u četvrtak, 16. maja, biće organizovan spoken word koncert poznatog austrijskog pisaca Roberta Prosera i bubnjara Lana Štikera, dua poznatog kao Drumbadur. Program će se održati u sali DODEST sa početkom u 20h.
Nastup Roberta Prosera na mikrofonu i Lana Štikera za bubnjem nosi naziv „Nestali u lavinama”, po istoimenom Proserovom romanu na kojem se zasniva. Riječ je o izvrsnom spoju književnosti i muzike koji je u prošloj godini izazvao veliku pažnju publike u Austriji, Njemačkoj, Švajcarskoj i Italiji. Za potrebe publike koja ne govori njemački jezik tekst je preveden i titlovan.
Kao grupa, DRUMBADUR je poznat po traganju za radikalnom formom pričanja priča. Kroz izgovorenu riječ i ritmove predaje se podjednako fanki i čvrsta energija, svedena do najveće slobode za ritam i glas. Bilo da je u pitanju improvizacija ili plesni ritam, posebna atraktivnost događa se u direktnom kontaktu sa gledaocima. Bez ijedne suvišne riječi ili udarca, DRUMBADUR nudi izvanredan spoj muzike i književnosti, kao što su performans, ritual i recitacija.
Robert Proser rođen je 1983. godine. Živi i radi u Alpbahu/Tirolu i u Beču. Studirao je komparativnu književnost i antropologiju, putovao je od Azije do Afrike. Izvođač i pisac, ranije aktivan u repu i grafitima, kao i moderator i kustos (za “Babelsprech” – platforma za savremenu poeziju). Za njegov umjetnički rad značajna su istraživanja i scenske adaptacije u obliku recitacije ili performansa. Publikacije uključuju roman „Ajmo habibi” (Ullstein fünf, 2019) i reportažu Ljeto u Bejrutu (Klever, 2020). Dobitnik raznih nagrada i stipendija, pisac u rezidenciji One World Foundation u Šri Lanci 2020, rezidenciju Literarisches Colloquium Berlin 2014, Reinhard Priessnitz nagradu 2014. Njegov roman Fantomi (Ullstein fünf, 2017) nominovan je za Njemačku književnu nagradu.
Lan Štiker rođen je 1995. u St. Jakobu, Rosental/Šentjakob u Rožu. Studirao je džez-bubnjeve na Univerzitetu Anton Brukner u Lincu. Svirao je s poznatim muzičarima kao što su Skúli Sverrisson, Peter Herbert, Primus Sitter i Tonč Feinig, a aktivan je kao lajv i studijski bubnjar u raznim bendovima (npr. Delta Concept, Kit Cut, Oh Alien).
Dobro došli!
Predstava “Ispovijesti“ inspirisana romanom “Usamljenik” Ežena Joneska ponovo će u Podgorici biti izvedena u petak, 17. maja, u velikoj sali, u 20 sati.
Adaptaciju i režiju predstave potpisuje glumac Slavko Kalezić koji u predstavi partnersku igru ostvaruje se glumicom Vanjom Jovićević. Komad KIC “Budo Tomović” realizuje u koprodukciji sa NVO Crnogorska fabrika umjetnosti – Danilovgrad.
Riječ je o predstavi koja se bavi smislom egzistencije savremenog čovjeka koji je pritisnut poteškoćama poput otuđenosti, nemogućnosti međuljudske komunikacije i depresije, ali i ugrožen društvenim katastrofama i socijalnim nejednakostima. Vrijeme u kojem živimo nameće poremećeni sistem vrijednosti i konstantna borba je neminovna. Glumica Vanja Jovićević i glumac Slavko Kalezić su stvorili pozorišni svijet koji će se, zasigurno, ticati svakog pojedinca koji se nađe u gledalištu.
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a, a broj za rezervaciju je 020 664 237.
Dobro došli!