KONCERT I MAJSTORSKA RADIONICA VIOLINISTE ANDREJA KURTIJA – ĐUROVIĆA

U okviru muzičkog programa KIC-a „Budo Tomović“  24. oktobra gostovaće međunarodno priznati koncertni violinista i univerzitetski profesor Andrej Kurti-Đurović (Northwestern State University of Louisiana, USA). Kurti će izvesti kompozicije za solo violinu (Johan Sebastijan Bah, Nikolo Paganini i Ežen Izaji) na koncertu u velikoj sali KIC-a u 20:00 sati;

Narednog dana, 25. oktobra, održaće majstorski kurs za mlade violiniste od 16 do 25 godina, u velikoj sali KIC-a, od 13 sati.

Zainteresovani se mogu prijaviti putem linka https://forms.gle/azCxi1WGAS9xnh1D6

O umjetniku:

Međunarodno priznati violinista Andrej Kurti-Đurović rođen je u Beogradu, gdje je započeo studije violine u klasi profesora Ðule Tešenjija. Školovanje je nastavio na moskovskom konzervatorijumu “Čajkovski” kod profesora Levona Ambarcumjana i Zorje Šihmurzajeve. Postdiplomske studije završio je u SAD-u, na univerzitetu u Džordžiji, gdje je doktorirao. Tokom školovanja je osvojio pet prvih nagrada na takmičenjima u Jugoslaviji, četiri prve nagrade na takmičenjima u Džordžiji i Floridi, a bio je i finalista državnog takmičenja gudača SAD-a 1998. godine (MTNA – Music Teacher National Association). Od 2004. godine Kurti-Đurović je profesor violine na Sjevernozapadnom državnom Univerzitetu u Luizijani.

Sa producentskom kućom “Blue Griffin” sarađuje od 2000. godine, za koju je snimio šest sonata za solo violinu Ežena Isaija op.27. a zatim, 24 Kaprisa Nikoloa Paganinija (2021). Pored toga uslijedilo je izdanje Bahovih Šest Sonata i Partita za solo violinu, 2024. godine, čime je violinista upotpunio trilogiju najzahtjevnijih i najznačajnijih djela iz repertoara za solo violinu, svrstavajući ga u izabrani krug elitnih violinista koji se mogu pohvaliti snimcima sva tri ciklusa.

Najstariji američki časopis za recenzije klasične muzike “American Record Guide” tim povodom piše: “Kurti je odličan violinista i muzičar, veoma je muzikalan i moderan, i njegovo izvođenje jedno je od boljih izvođenja ovih (Izaijevih) sonata koje sam čuo.” Njegovu “skoro savršenu intonaciju, sigurnu tehniku i inteligentno oblikovanje polifonije” takođe je pohvalio dnevni muzički časopis “Classics Today”.

Sonate Izaija Kurti-Đurović je izveo na velikoj turneji u SAD koja je kulminirala njegovim prvim koncertom u Karnegi holu u Njujorku 2015. godine.

Osim klasične muzike, Kurti-Đurović se pojavljuje kao izvođač i aranžer na više od pedeset albuma popularne i moderne muzike, objavljenih u više izdavačkih kuća u Sjedinjenim Državama. Nastupio je na koncertu u Nešvilu, TN, 2019. godine, gdje je dijelio scenu sa legendama rokenrola poput Džejmsa Bartona (Elvis Prisli), dr Brajana Meja (Queen), Mikija Dolenca (The Monkees), Džoa Volša (Eagles), Samija Hagara (Van Halen) i mnogih drugih.

Uz strastvenu posvećenost nastavi i obrazovanju mladih violinista, ostaje aktivan koncertni violinista, nastupajući kao solista sa mnogim simfonijskim orkestrima, kao i na solističkim i kamernim resitalima u SAD, Srbiji, Crnoj Gori, Gruziji, Italiji, Grčkoj, Rusiji, Francuskoj, Kolumbiji, Španiji, Latviji, Kanadi i Južnoj Koreji, Austriji i Slovačkoj.

Ulaz je besplatan

Dobro došli!

PROGRAM OKTOBAR 2024.

1. i 2. oktobar

d.o.o. Videa Production

6. stand-up festival OPUČ

Velika sala / 20:30

subota, 5. oktobar

Ambasada Rumunije i KIC

Sarah Pagin, sopran i Aimo Pagin, klavir 

Velika sala / 20h

Na programu su djela Franca Šuberta, Roberta Šumana, Edit Pjaf, Petra Tanasijevića, Đorđa Grigoriua i dr.

subota, 12. oktobar

ZORAN KESIĆ SHOW

Velika sala / 20h

ponedjeljak, 14. oktobar

Promocija romana Autosekcija

Srđana Srdića

Multimedijalna sala / 20h

Moderator programa je pisac Vasko Raičević.

srijeda, 16. oktobar

Ambasada Kraljevine Španije i KIC

Omaž Hoakinu Rodrigu – Sara Marjanović, klavir

Velika sala / 20h

Na programu su kompozicije Svita za klavir, Četiri komada za klavir, U sjenci Tornja Bermeha, Četiri andalužanske slike i Tri evokacije.

četvrtak, 17. oktobar

Predstava JELENA SAVOJSKA

Sala DODEST / 20h

Tekst Marija Sarap / Režija Zoran Rakočević / Igra Jelena Đukić / Muzika Bojan Peko Minić

ponedjeljak, 21. oktobar

KIC i Grad Zagreb

Zagrebački komorni orkestar

Moderna galerija / 20h

Orkestar će izvesti probran program popularne klasične muzike i predstaviti solistkinje – virtuozne violinistkinje Petromilu Jakas i Noami Konforta.

ponedjeljak, 21. oktobar

Tribina Podgoričke priče

Gost fudbalski trener Brano Milačić

Multimedijalna sala / 20h

utorak, 22. oktobar

Ambasada Italije i Italijanski institut za kulturu u Beogradu

XXIV Nedjelja italijanskog jezika

Predstava La Lezione di Teatro – The Acting Class

Sala DODEST / 20h

četvrtak, 24. oktobar

Andrej Kurti Đurović, violina

Velika sala / 20h

Na programu su djela za solo violinu Johana S. Baha, Nikola Paganinija i Ežena Izaija. 

petak, 25. oktobar

Andrej Kurti – majstorski kurs violine

Velika sala / 13h

Zainteresovani, starosne dobi od 16 do 24 godine, mogu se prijaviti najkasnije do 21. oktobra, slanjem kratke biografije i kompozicije koju žele da izvode, na e-mail kicmuzika@gmail.com

petak, 25. oktobar

Promocija knjige

Crnogorska poezija između dva svjetska rata

Olge Vojičić Komatine

Sala DODEST / 19h

ponedjeljak, 28. oktobar

Izložba radova Irene Tadić

Podgorica – Bratislava – Beč – Abuja

Izložbeni hol / 19h

7, 14, 21. i 28. oktobar

Revija filmova

Presidental Film Show

American Corner / 19h

KLAVIRSKI RESITAL – SARA MARJANOVIĆ ,,OMAŽ HOAKINU RODRIGU” 16. OKTOBRA

Pijanistkinja Sara Marjanović  premijerno će održati klavirski resital pod nazivom ,,Omaž Hoakinu Rodrigu’’ (Homenaje a Joaquín Rodrigo)  povodom 25 godina od smrti kompozitora, a u čast obilježavanja Dana državnosti Španije. Umjetnica će nastupiti 16. oktobra na velikoj sceni KIC-a u 20 sati,  pod pokroviteljstvom ambasade Kraljevine Španije, a u  organizaciji KIC-a ,,Budo Tomović”.

Na programu su  su djela Svita za klavir (1923), Četiri komada za klavir, (1938) U sjenci Tornja Bermeha (1945), Četiri andalužanske slike (1946 – 1952) i Tri evokacije (1981).

O umjetnici:

  Pijanistkinja Sara Marjanović je rođena u Beogradu u porodici naučnika. Počela je da uči klavir u muzičkoj školi „Mokranjac” u klasi prof. Miroslave-Lili Petrović, gdje je pokazala izuzetne sposobnosti; sa 12 godina nastupala je kao solista sa orkestrom a u 13 godini izvela je svoj prvi restil. Već sa petnaest godina upisala je Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Arba Valdme. Diplomirala je sa nagradom Univerziteta umjetnosti „Student generacije” kao najbolji diplomac, i sa nagradom iz Fonda „Emil Hajek” kao najperspektivniji mladi pijanista. Takođe na FMU stekla je zvanje Magistra umjetnosti.

Od 1991. godine živi u Španiji, gdje je na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Madridu završila dvogodišnju specijalizaciju za špansku muziku, u klasi izuzetnog španskog pijaniste Manuela Kara (Manuel Carra). Pored toga, pohađala je kurseve istaknutih ruskih pijanista i pedagoga Viktora Meržanova i Dmitri Baškirova, kao i španskog pijaniste Joakina Sorinanoa (Joaquín Soriano).

Prestižna izdavačka kuća SONY Classical je objavila 2001. godine Sarin dupli CD sa kompletnim djelima za solo klavir španskog kompozitora Hoakina Rodriga (Joaquín Rodrigo), koga je lično poznavala. Njen CD album je proglašen za „otkriće godine “u engleskom muzičkom magazinu Classic FM, dobio je dva puta po pet zvjezdica (za interpretaciju i tonski snimak) u engleskom časopisu BBC Music Magazine, zauzeo prvo mjesto među najboljim albumima u japanskom muzičkom magazinu “Ongaku no Tomo” i u španskom “Melomano”. Isto tako, Sarina izvođenja nalaze se na brojnim SONY-jevim diskovima uz istaknute umjetnike kao što su Zubin Mehta, Artur Rubinštajn, Vladimir Horovic, Marta Argerič, Glen Guld, Jevgenij Kisin, itd.

Učestvovala je na dobrotvornim koncertima, među kojima ističe Gala koncert „Music for Peace at UNESCO” u Parizu, 1999. godine, koji je emitovan na brojnim svjetskim televizijama i na kome je nastupila uz slavne umjetnike poput Zubina Mehte, Barbare Hendriks, Grejs Bambri, Montserat Kabalje, a voditelji programa su bili holivudske zvijezde među kojima Gregori Pek, Mariza Berenson i Sidni Poatje.

Uz karijeru koncertne pijanistkinje, Sara Marjanović je autorka i producentkinja edukativnog programa „Tragovima zvuka“ za najmlađi uzrast, koji čine knjiga-disk na srpskom i španskom jeziku (Tras la huella de los sonidos), multimedijalni koncerti, umjetnički video-spotovi i TV serija od 12 epizoda. O kvalitetu ovog edukativnog programa govore preporuke resornih Ministarstava u Srbiji i mišljenje Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, koji je odobrio da se ovaj program primijeni u predškolskim i školskim ustanovama. Slavni dirigent Zubin Mehta je istakao da „Tragovima zvuka“ predstavlja «upravo ono što je djeci neophodno: da se inspirišu i disciplinuju kroz muziku, kako bi se pripremili za životne zahtjeve.»

Izdavačka kuća „Europa Ediciones” objavila je nedavno na španskom jeziku Sarinu autobiografsku knjigu “Envuelta en sonidos” (Obavijena zvucima), koja je dostupna u više zemalja svijeta, a kojom Sara obilježava četiri decenije na muzičkoj sceni.

Više informacija: saramarianovich.com

Biografija kompozitora Hoakina Rodriga /Biografija-Hoakin-Rodrigo.pdf

Ulaz je besplatan

Dobro došli!

KONCERT SARE I AIMA PAGINA 5. OKTOBRA

Jesenju muzičku sezonu u KIC-u otvaramo koncertom Sare i Aima Pagina, 5. oktobra u velikoj sali sa početkom u 20 sati. Pokrovitelj koncerta je  Ambasada Rumunije u Crnoj Gori.

Sopran Sara Pagin i pijanista Aimo Pagin, potiču iz ugledne muzičke porodice, rumunsko-italijanskog porijekla. Brat i sestra  uspješno grade lične karijere u Evropi; Sara živi u Ženevi a Aimo u Beču.

Program koncerta pružiće publici široku lepezu muzičkih stilova te poznate melodije i pjesme kompozitora kao što su: Tiberiju Bredičanu, George Grigoriju, Rihard Stajn, Antonjin Dvoržak, Franc Šubert, Robert Šuman, Frederik Šopen, Edvard Grig, Đoakino Rosini, Jan Sibelijus, Endrju Lojd Veber, Fransis Pulank, Manos Hađidakis i Edit Pjaf.

Repertoar Sare Pagin obuhvata raznovrsnu muziku dvadesetog vijeka, od operete do mjuzikla, kabarea do savremene muzike, francuskih melodija i elektro-popa. Dobila je  glavne uloge u nekoliko prestižnih savremenih projekata kao što su svjetske premijere „Ćelava pjevačica“ Žerara Kalvija u Nacionalnoj operi u Monpeljeu i  djela „DIE“ Mihaela Vertmilera na “Ruhrtrijenalu”. Kao ostvarena i eklektična umjetnica, otpjevala je opus Semjuela Dukomuna „Žetva vatre“ za izdavačku kuću “Claves” i snimila elektro-lirske komade sa produkcijskim timom iz Las Vegasa. Održala je koncerte  na manifestacijama kao što su “Ruhrtriennale Festival” u Njemačkoj, “Festival de Radio France” i nastupala u raznim prestižnim evropskim koncertnim salama kao što su: Plejel u Parizu, Nacionalna opera u Monpeljeu, Opera u Lozani, “Victoria Hall” u Ženevi, Kraljičina dvorana u Kopenhagenu i “Teatro Verdi” u Firenci.

Uživa u organizovanju resitala miješajući različite stilove muzike, dajući im moderan i “crossover” pristup. Živi i radi u Ženevi.

Jedan od najistaknutijih pijanista svoje generacije Aimo Pagin (1983) nastupa širom Evrope i posljednih godina njegova karijera je u stalnom usponu. Nakon debitantskog albuma sa muzikom norveškog kompozitora Martina Romberga, snimio je album sa   sa svim valcerima Frederika Šopena, a od maja 2019. godine, zvanični je umjetnik ,,Bezendorfera”, jednog od najpoznatijih proizvođača klavira.

Školovan je na konzervatorijumima u Strazburu (klasa F. Klostr) i Kolmaru u klasi Rene Šereševskaje. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Ženevi 2001. u klasi istaknutog pijaniste i pedagoga Dominika Merlea. Usavršavao se u SAD kod legendarnog pijaniste i klavirskog pedagoga Leona Flejšera. Od svoje 14-te godine do kraja školovanja  osvajao je brojne nagrade na uglednim međunarodnim pijanističkim takmičenjima u Francukoj, Rumuniji, Italiji i Španiji. Nastupao je u prestižnim koncertnim salama, njujorškom Karnegi holu, amsterdamskoj koncertnoj dvorani, Betovenovoj kući u Bonu, sali Koncertnog društva u Milanu, “Tonhalle” u Cirihu, u Palati lijepih umjetnosti u Briselu, koncertnoj dvorani u Esplanadi u Singapuru i dr.

 Učestvovao je na brojnim renomiranim festivalima među kojima su: Festival francuskog radija u Monpeljeu, Muzičke večeri u Armanjaku, festivali Šopen u Parizu, Šlezvig Holštajn, Tibor Varga i dr. Nastupa sa međunarodno poznatim orkestrima kao što su Bukureštanska filharmonija, Nacionalni orkestar Monpeljea, NSO (Novi simfonijski orkestar) i Berlinski simfonijski orkestar. Sa svojom majkom, uglednom violinistkinjom Silvijom Markovici, redovno održava koncerte kamerne muzike.

Ovo je drugi koncert Aima Pagina u KIC-u, gdje se kao solista predstavio podgoričkoj publici u septembru prošle godine.

SLIKARKA IVANA STANIĆ GOŠĆA ,,PODGORIČKIH PRIČA” 23. SEPTEMBRA

Jesenje „Podgoričke priče” priča slikarka Ivana Stanić. Podgorica je na razne načine asocirala učesnike tribine Podgoričke priče. Neki svoj grad doživljavaju kroz zvukove, drugi kroz boje, treći kroz mirise… Koliko učesnika toliko doživljaja. Biće zanimljivo čuti Ivanu Stanić koja će ispričati priču o Podgorici i sebi moderatoru Vanji Kovačeviću i publici, 23. septembra u Multimedijalnoj sali KIC „Budo Tomović” u 20h.

Ivana Stanić (Andrić) je akademski grafičar i profesor likovne kulture. Rođena je 1982. godine u Kotoru. Odrasla je u Podgorici gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju i gdje trenutno živi i stvara. Diplomirala je na novosadskoj Akademiji umetnosti 2005. godine, na odsjeku grafika u klasi profesora Zorana Todovića. Nakon završenih studija odlazi u Dizeldorf (Njemačka) gdje četiri semestra provodi usavršavajući crtanje i slikanje u klasi profesora Herberta Brandla. Zbog pokazanih rezultata biva pozvana od strane Univerziteta u Vupertalu da pohađa trosemestralni studijski program njemačkog jezika koji uspješno završava DSH sertifikatom (najviši stepen poznavanja jezika za strance). Tokom boravka u Njemačkoj bavila se kulturnim aktivizmom i humanitarnim radom, što je nastavila da radi i po povratku u Crnu Goru.

Kao poznavatelj i zaljubljenik u njemačku kulturu i jezik započinje saradnju sa austrijskom ambasadom u Crnoj Gori, koja se putem organizovanja izložbi (od kojih posebno izdvaja „25 djela savremene likovne umjetnosti”) i drugih kulturnih događaja uspješno odvijala za vrijeme mandata ambasadora Martina Pamera i Johana Froliha.

Kao pedagog intenzivno se bavila temom „Likovna umjetnost kao sredstvo komunikacije djece iz spektra autizma”, te likovnom umjetnošću u službi psihoterapije. U saradnji sa Educo centrom gdje je bila honorarno angažovana kao profesor njemačkog jezika, radila je na projektu asimilacije pripadnika romske populacije deportovanih iz Njemačke. Aktivno stvara i izlaže. Imala je više grupnih i samostalnih izložbi.

Dobro došli!

,,KICk of the Beat” na platou KIC-a

Vikend alternativne kulture „KICk of the Beat” koji KIC „Budo Tomović” i NVO Gramofonske ploče Crna Gora – Montenegro Records organizuju biće održan u subotu, 21. septembra, na platou KIC-a, od 16 do 23 sata.

Ljubitelji muzičkog stvaralaštva, kolekcionari i audiofili, biće u prilici u okviru vikenda alternativne kulture da posjete sajam nosača zvuka, muzičke literature i audio uređaja, nastupe DJ-va, ali i koncert poznatog podgoričkog rok benda Gospoda Glembajevi.

Posjetioci sajma, koji će trajati od 16 do 20 sati, moći će da pogledaju bogatu ponudu u vidu najrazličitijih vintage i audio uređaja, svih vrsta nosača zvuka (cd, audio kasete, gramofonske ploče, magnetofonske trake), ali i muzičkih publikacija (knjiga i magazina posvećenih muzici).

Muziku s gramofonskih ploča puštaće dobro poznata ekipa DJ Mono (16h), FM Mirda (17:30) i DJ Sem (19h), a završnicu vikenda alternativne kulture obilježiće koncert kultnog crnogorskog sastava Gospoda Glembajevi koji će nastupiti na platou KIC-a, sa početkom u 21 sat.

Dobro došli!

Koncert makedonskog nacionalnog ansambla ,,Tanec” 20. septembra

Renomirani makedonski Nacionalni ansambl narodnih igara i pjesama „Tanec”, 75 godina uspješnog postojanja obilježiće koncertom koji Ambasada Republike Sjeverne Makedonije, Sekretarijat za kulturu Glavnog grada i KIC „Budo Tomović” organizuju u okviru manifestacije „Podgoričko kulturno ljeto”.

Na koncertu u Podgorici koji je dio najnovije balkanske turneje ansambla „Tanec”, biće izveden raskošan muzičko-scenski program.

Koncert će ispuniti raznovrstan vokalno-instrumentalni program orkestra i hora „Tanec”, sa solistkinjom Suzanom Spasovskom koja će izvesti antologijske makedonske pjesme „Da sum bistra voda“, „Sedna baba da večera“, „Kirjana vino prodava“, „More sokol pie“, „Makedonka“ i dr.

Ansambl „Tanec” nastupiće u petak, 20. septembra, na velikoj sceni KIC-a, sa početkom u 20 sati.

Osnovan u martu 1949. godine u Skoplju, ansambl „Tanec” je već 75 godina jedan od najvažnijih stubova makedonske tradicije i kulture. Formiran je u cilju prikupljanja i njegovanja makedonskih tradicionalnih pjesama i igara, narodnih instrumenata i nošnji, kao i da bi kroz odgovarajući umjetnički izraz predstavili najvrijednije forme iz bogate riznice makedonskog naroda. Zahvaljujući svim generacijama koje su gradile i realizovale jasno zacrtanu programsku aktivnost osnivača, ansambl se godinama razvijao i izrastao u respektabilnu instituciju. Ansambl je tokom ovih 75 godina nastupao na najprestižnijim scenama širom svijeta i broji preko 5000 nezaboravnih koncerata.

Na repertoaru „Taneca” je preko 90 koreografija i nekoliko stotina vokalnih i instrumentalnih djela, kroz koje ansambl predstavlja različite muzičke i koreografske tradicije iz svih krajeva gdje je nastao bogat makedonski folklor. U fundusu „Taneca” nalazi se jedinstvena kolekcija od 3000 autentičnih kostima izuzetne vrijednosti i ljepote, pa je svaki nastup ansambla poseban audio-vizuelni doživljaj.

Besplatne ulaznice se mogu preuzeti od 17. septembra na biletarnici KIC-a (9-20h).

Dobro došli!

,,SERDARSKI TRITON” 19. SEPTEMBRA U DODEST-U

Predstava „Serdarski triton“ nastala kao umjetnički doktorski projekat Jovane Bojović, ponovo će pred podgoričkom publikom biti izvedena u četvrtak, 19. septembra, u sali DODEST, od 20 sati.

Riječ je o koproducentskom projektu KIC-a „Budo Tomović” i Kraljevskog pozorišta Zetski dom u kojem igraju Jovan Dabović, Sanja Vujisić, Đorđije Tatić, Marta Pićurić, scenografiju potpisuje Tijana Todorović, a kostimografiju Tijana Todorović i Jovana Bojović.

Komad čiji tekst i režiju potpisuje Jovana Bojović preispituje odnos savremenih umjetnika i kapitalističkog društvenog poretka koji u velikoj mjeri uslovljava njihov razvoj i stvaralaštvo. Prateći sukobe jednog bračnog para i sunovrat njihovog odnosa, ovaj komad postavlja pitanje kompromisa u umjetnosti, ali i kompromisa koje smo prinuđeni da pravimo u svakodnevnom životu.

Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a (9-20h).

Dobro došli!

IZLOŽBA „Foto priča – Dom omladine osamdesetih”

Dio odabranih fotografija iz sopstvenog fundusa Kulturno – informativni centar „Budo Tomović” predstaviće kroz izložbu „Foto priča – Dom omladine osamdesetih” koja se može pogledati u izložbenom holu KIC-a od 9. do 20. septembra. 

Postavka će obuhvatiti oko šezdeset fotografija koje su svojevrsno svjedočanstvo i presjek jednog veoma plodnog perioda, kada je Dom omladine bio respektabilan faktor na mapi kulturnih zbivanja grada, ali i države. Dom omladine je tih 80-ih godina bio pokretač mnogih aktivnosti, institucija od opštedruštvenog značaja koja je imala presudnu ulogu u kreiranju kulturne fizionomije grada. Riječ je o retrospektivnoj izložbi koja kroz foto objektiv istaknutog dokumentariste Momira Matovića ilustruje nesporne umjetničke vrijednosti. Autentičan opus omogućiće publici da se podsjeti i pogleda osvrt na jedno bogato razdoblje. U okviru postavke biće prezentovane fotografije na kojima su svi oni ugledni Titograđani koji su svojim društvenim i stvaralačkim angažmanom značajno uticali, ali i ostali prepoznati kao kulturni inovatori i animatori, moći će takođe da se vide najupečatljiviji nastupi muzičara poput Miladina Šobića, Đorđa Balaševića, ali i gostovanja brojnih značajnih ansambala, istaknutih književnih imena, teatara iz zemlje i inostranstva itd.

Dobro došli!