Kulturno – informativni centar „Budo Tomović” organizuje jedanaesti Festival savremene klavirske muzike „Forte piano” pod motom „Pijanisti u kolektivu”, posvećen zajedničkom sviranju u klavirskim ansamblima, 25. i 26. februara.
Festival će početi u utorak, 25. februara, matine koncertom učenika muzičkih škola iz Podgorice (UŠMB „Vasa Pavić”), Budve i Cetinja (ŠOMO „Savo Popović”) i studenata Muzičke akademije, u 12 sati. Na programu su djela Igora Stravinskog (Andante – iz ciklusa Pet lakih komada), Sergeja Slonimskog (Polka – za preparirani klavir), Žerara Pesona (Uspavanka za Gaspara), Đerđa Ligetija (Marš – 1942; Sonatina -1950), Fransisa Pulanka (Sonata za četiri ruke FP 8 – 1918/1939), Erika Satija (Tri komada u obliku kruške – 1903) i Nataše Bogojević (A la đuska).
Istog dana, na velikoj sceni KIC-a u 19 sati, predstaviće se premijerno crnogorsko-italijanski duo mladih pijanista koji čine Ana Vujošević iz Podgorice i Mauro Cekin iz Vićence. Duo će izvesti djela Otorina Respigija (Rimske fontane), Aleksandra Rozenblata (Končertino na dvije ruske teme) i Džefa Manukijana (Slike iz Jermenije).
Završnicu prvog dana festivala, obilježiće premijerni nastup renomiranog pariškog klavirskog dua Bizjak – sestara Lidije i Sanje Bizjak. Program koncerta čine djela Miloša Raičkovića (Duet without you), Karola Befa (Priviđanja), Melani Boni (Kleopatrin san) i Igora Stravinskog (Petruška). Riječ je o programu koji je osmišljen kao originalna mješavina različitih ličnosti iz savremenog muzičkog stvaralaštva, a koje su usko ili široko povezane sa Francuskom u kojoj umjetnice žive i rade. Koncert dua Bizjak biće održan u utorak, 25. februara, velikoj sali, u 20 sati.
Promocija novog albuma pijaniste Amira Džakovića „The Balkan Piano” biće organizovana drugog dana festivala, tačnije u srijedu, 26. februara, u velikoj sali KIC-a, u 12 sati. Na promociji će, pored pijaniste Amira Džakovića, govoriti prof. Jelena Martinović Bogojević, prof. Senad Gačević, kompozitor i Maja Popović, urednica muzičkog programa KIC-a. Kako navodi izdavač albuma „Toccata Classics“, kompozitorske tradicije deset balkanskih zemalja gotovo su nepoznate ostatku svijeta. U ovom klavirskom recitalu, albanski pijanista Amir Džaković otkriva blještavi niz pijanističkih dragulja iz svoje zemlje i njenih susjeda, u rasponu od divljih i energičnih tokata do bezvremenskih evokacija zvona i drugih drevnih tradicija, s iznenađujuće širokim rasponom referenci, od narodne muzike do Skarlatija i džeza. Ovaj album je zamišljen kao prvi u nizu koji će nastaviti da istražuju nepoznatu muziku Balkana.
Jedanaesto izdanje Festivala savremene klavirske muzike „Forte piano” zatvoriće koncert klavijaturnog „Ansambla za drugu novu muziku” koji će biti održan u srijedu, 26. februara, u 20 sati. U sastavu ansambla je osam renomiranih beogradskih pijanista i kompozitora, različitih generacija, a među njima su: Lidija Stanković, Dragoljub Ilić Ilke, Nataša Penezić, Andrej Negić, Miroslav Miša Savić, Milena Petrović, Branka Parlić i Nada Kolundžija. Ansambl za drugu novu muziku (ADNM) je multi-klavijaturni sastav osnovan 1977. godine pod okriljem Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu. Osmišljen kao studentski ansambl, ADNM je bio istraživač i vjesnik minimalističke muzike mladih kompozitora, studenata Fakulteta muzičke umjetnosti: Miloša Raičkovića, Miroslava Savića, Vladimira Tošića, Milimira Draškovića, Miodraga Lazarova Pashua, Katarine Miljković i drugih. Ansambl za drugu novu muziku gostuje premijerno u Crnoj Gori.
Autorski projekat Elizabete Đorevske, predstava „Ej, Radmila, Radmila” premijerno će u KIC-u „Budo Tomović” biti izvedena u petak, 21. februara, u sali DODEST, od 20 sati.
Nastala po motivima komada „Širli Valentajn” Vilija Rasela, monodrama „Ej, Radmila, Radmila” je univerzalna priča o životu, ljubavi, porodici, prijateljstvu, nadanjima i snovima koji prate glavnu junakinju. Radmila se kroz duhovite, a ponekad i sjetne situacije preispituje gdje su njeni snovi i nadanja vremenom nestali. Na neobičan način, Radmila nalazi snagu i volju da se promijeni. U raznim situacijama kroz koje prolazi junakinja svako može da pronađe i djelić svog života. Elizabeta Đorevska se vrhunski transformiše kroz razne likove tokom komada.
Ulaznice se svakog radnog dana mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h) po cijeni od 5 eura, a broj za informacije i rezervacije je 020 664 237.
Premijera predstave „Top prijatelji“ nastala po tekstu i u režiji Jelene Lele Milošević, biće organizovana u ponedjeljak 10. februara u sali Dodest sa početkom u 20h, a u okviru redovnog dramskog programa KIC-a „Budo Tomović”.
Nastala u produkciji KIC-a, drama „Top prijatelji“ kroz tri lika istražuje međuljudske odnose, društvena očekivanja, unutrašnje dileme i svakodnevne nesporazume među prijateljima. U vremenu kada je pravo prijateljstvo stavljeno pred izazove ambicija, iskrenosti i ličnih slabosti, na duhovit i emotivan način, predstava razotkriva skrivene slabosti i nesigurnosti koje izlaze na površinu dok se protagonisti pripremaju za svečanu večeru.
Uloge tumače Vanja Jovićević, Emir Ćatović i Marija Maša Labudović.
Reprizno igranje zakazano je za 11. februar u 20h.
Ulaznice se po cijeni od 5 eura mogu kupiti svakog radnog dana na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za informacije i rezervacije je 020 664 237.
Da muzika istinski nadvladava vrijeme, prostor i sve okolnosti, potvrdila su sinoć četiri sjajna muzičara izvodeći jedno od najznačajnih djela XX vijeka „Kvartet za kraj vremena” (Quatuor pour la fin du temps), poznatog francuskog kompozitora Olivijea Mesijana.
Koncert koji je organizovan povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, a u okviru redovnog muzičkog programa KIC-a, izveli su istaknuti umjetnici klarinetista Veljko Klenkovski, violinistkinja Nadežda Artamonova, pijanista Bojan Martinović i violončelista Dimitrij Prokofjev.
Jedino kamerno djelo Mesijana, „Kvartet za kraj vremena” nastalo u uslovima kompozitovorog boravka u koncentracionom logoru, predstavlja pravi vrtlog vrlo kompleksnih i snažnih emocija. Kroz svih osam stavova kvartet je muziciranjem izazivao momente oslobađanja duha i stvaranja osjećaja uzvišenosti i religioznosti, jer je djelo zasnovano na biblijskoj priči koju je autor simbolički doveo u kontekst konkretnih okolnosti.
Opisujući zarobljeništvo, dovedeno u vezu sa dubokim ljudskim i životnim pitanjima, izvedbom se istovremeno prenosio osjećaj bola i tuge zbog ljudske patnje, kroz tihi vapaj. U pojedinim stavovima poput „Slavljenja Isusove besmrtnosti’’ prisutan je osjećaj blaženstva. Zvuci instrumenata, posebno klavira i violončela, odisali su univerzalnom ljepotom. Snažne dinamičke promjene i ritmička kompleksnost izvođenja stvarala je osjećaj nemira i napetosti, kroz prelaze u ekstatičan zanos, naglašavajući nepredvidivost i misteriju. Kvartet je uspio da dočara krhkost ljudskog postojanja, ali i veličanstvenost duhovnog iskustva i vjere u nešto veće.
Publika nije štedjela dlanove, nagradila je kvartet dugim aplauzima i ovacijama za maestralnu i inspirativnu izvedbu ovog upečatljivog muzičkog remek djela. Hvala sjajnim muzičarima koji su svojom virtuoznošću i umijećem uspjeli da prenesu snagu poruke i smisao ovog vanvremenskog djela.
KIC „Budo Tomović” poziva mlade, neafirmisane autore koji žele da se pridruže Forumu mladih pisaca i djeluju kao nova generacija ove književne grupe na čijim se okupljanjima čitaju i komentarišu radovi, razmjenjuju informacije o konkursima i drugim književnim temama.
Forum je osnovan u cilju stimulisanja mladih neafirmisanih pisaca, prije svega studentske i srednjoškolske populacije, i njihovog stvaralaštva. Gotovo deset godina članovi grupe se u prostorijama KIC-a sastaju, diskutuju o svojim pjesmama i pričama, organizuju javne nastupe, i na kraju svake godine, u godišnjim zbornicima Foruma, uz profesionalno recenziranje, objavljuju svoje radove. Do sada je objavljeno deset zajedničkih knjiga.
Zainteresovani treba da pošalju svoj CV na e-mail: kicknjizevni@gmail.com, najkasnije do 27. 2. 2025. godine.
U novoj sezoni, u 2025. godini, Podgoričke priĉe počeće sa predstavljanjem producenta Ivana Đurovića. U filmskom i televizijskom svijetu Ivan je itekako poznat i u zemlji i u inostranstvu. Pripada srednjoj generaciji producenata koji su na nov način zaplovili filmskim vodama. Koliko je bilo lijepo, teško i zahtjevno podijeliće sa moderatorom Vanjom Kovačevićem i podgoričkom publikom 29. januara u 20 sati u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović”.
Ivan Đurović je rođen 1974. godine u Podgorici. Završio je Fakultet dramskih umjentosti na Cetinju, odsjek – produkcija. Osnivač je prve nezavisne filmske producentske kuće „Artikulacija Film“, koja djeluje još od 2001. godine, najprije kao NVO, a od 2004. godine je preregistrovana u d.o.o. Producent i koproducent više od dvadesetak dugometražnih igranih, dokumentarnih i kratkih filmova. Učestvovao je u produkciji većeg broja visokobudžetnih reklamnih spotova za poznate svjetske brendove, muzičkih spotova kao i u više inostranih TV projekata koji su emitovani na najprestižnijim svjetskim TV kanalima (Paramount/CBS, BBC Top Gear, Three man go to Venice); TRAVEL, DISCOVERY, DSF…). Specijalizirao je TV produkciju na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje. Pokretač je Montenegro Film Foruma. Uvršten je u BBC professional guide sa preporukama za Crnu Goru. Predstavnik je Crne Gore u programu PRODUCERS ON THE MOVE 2014. godine. Član je Evropske filmske akademije. Jedan je od osnivača i prvi predsjednik strukovnog udruženja UFPRCG. Jedan je od koautora Zakona o kinematografiji. Filmovi na kojima je radio, prikazivani su širom svijeta i dobili su brojne nagrade. Radio je brojne reklamne kampanje za najznačajnije domaće klijente kao producent, izvršni producent i kreativni direktor (Crnogorski telekom, NTO CG, VOLI, SBBET…), kao i nekoliko političkih kampanja. Trenutno je magistrant na FDU Cetinje.
Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, Ambasada Italije u Crnoj Gori u saradnji sa KIC-om „Budo Tomović”, organizuje predstavu „13419: potreba za povratkom” poznatog italijanskog umjetnika Roberta Atiasa, koja će premijerno biti izvedena u ponedjeljak, 27. januara, u sali DODEST, sa početkom u 20 sati.
„13419: potreba za povratkom” je priča o čovjeku koji se vraća iz prošlosti, odnosno o životu dva jevrejska mladića nakon proglašenja rasnih zakona. Italijanski glumac Gaspare Del Vekio će predstaviti zgroženost, pokušaj reagovanja, partizansku borbu i deportaciju, kroz intenzivan, direktan monolog, ponekad čak i smješan, praćen muzikom tog vremena, uz kraj koji premotava traku priče, iznenađujući gledaoce.
Kulturno – informativni centar „Budo Tomović” obilježiće Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta izvođenjem djela „Kvartet za kraj vremena”, francuskog kompozitora Olivijea Mesijana, u utorak, 28. januara, u velikoj sali KIC-a, u 20 sati.
Kvartet će izvesti renomirani umjetnici, klarinetista Veljko Klenkovski, violinistkinja Nadežda Artamonova, pijanista Bojan Martinović i violončelista Dimitrij Prokofjev.
Jedno od najznačajnijih djela XX vijeka, „Kvartet za kraj vremena”, nastalo je tokom 1940. godine, u vrijeme kompozitorovog zarobljeništva pod njemačkom okupacijom, u logoru Gerlic u Šleziji. Neobična instrumentacija djela proizašla je iz činjenice da su se među zatvorenicima nalazila još tri muzičara, violinista, klarinetista i violončelista. Prvo izvođenje upriličeno je u logoru Stalag VIII A, 15. januara 1941. po izuzetno hladnom vremenu. Čin komponovanja u teškim uslovima je pomoglo kompozitoru da sačuva psihičko zdravlje.
Ova istorijska kompozicija je prvo i jedino kamerno djelo u Mesijanovom opusu i predstavlja prekretnicu u njegovom stvaralaštvu. Kvartet sadrži osam stavova: Kristalna liturgija, Vokaliza za Anđela koji najavljuje kraj vremena, Bezdan ptica, Međuigra, Slavljenje vječnosti Isusa, Ples gnjeva, za sedam truba, Splet duga, za Anđela koji najavljuje kraj Vremena i Slavljenje Isusove besmrtnosti.
Djelo je programski bazirano na biblijskoj priči koju je autor simbolički povezao sa konkretnim okolnostima. Kroz ovo djelo Mesijan je nagovijestio karakteristike daljeg razvoja svog muzičkog jezika koji se, pored rada na melodijskim obrascima vezanim za proučavanje ptičijeg pjevanja i njegovog transponovanja u muziku, kretao ka razrađivanju tehnike formulisanja modusa i razvoju potencijala ritmičke komponente djela.
Olivije Mesijan (Olivier Messiaen, 1908-1992) je svojim djelovanjem snažno uticao kako na svoje savremenike, tako i na buduće generacije muzičara. U zapadnom svijetu savremene muzike, muzikološkom krugu i umjetnosti uopšte, Mesijan se smatra za jednog od najznačajnijih predstavnika poslijeratne avangardne muzike. Nezavisan u svom stvaralaštu od bilo koje škole, živio je i stvarao u atmosferi ispunjenoj raznovrsnim učenjima i strujanjima slobodnog duha. Njegov lični muzički izraz rezultirao je novim muzičko-vrijednosnim sistemom sa dalekosežnim posljedicama po savremenu muziku. Mesijanov kompozicioni stil karateriše sinteza emocionalne ekspresivnosti, religiozne posvećenosti i vrhunske intelektualne kontrole muzičkog materijala. Formirao je originalan muzički jezik inspirisan prirodom, njegujući sklonost i interesovanje ka religioznim i mističnim fenomenima – muzici ptica.