PROGRAM MAJ 2025

ponedjeljak,5. maj

KIC „Budo Tomović“

Predstava TOP PRIJATELJI

Sala DODEST / 20h

Tekst i režija Jelena Lela Milošević / Uloge: Vanja Jovićević, Emir Ćatović, Marija Maša Labudović

srijeda, 7. maj

Mladi talenti

Petar Balaban, harmonika

Sala DODEST / 19h

Na programu su djela Johana Sebastijana Baha, Domenika Skarlatija, Vladimira Zubickog, Olea Šmita i dr.

srijeda, 7. maj

Promocija knjige NAJBOLJE JE VEĆ PROŠLO

Danila Stojića

Multimedijalna sala / 20h

Učestvuju: Danilo Stojić i Srđan Srdić.

subota, 17. maj

Q&A sesija sa rediteljima

The Cars We Drove into Capitalism (2021)

Sala DODEST / 18h

Ovo dokumentarno filmsko putovanje fokusira pažnju na svoje protagoniste – ljude i mašine.

Reditelji: Boris Missirkov, Georgi Bogdanov

subota, 17. maj

Q&A sesija sa rediteljima

Palace for the People (2018)

Sala DODEST / 20:30

Film donosi zapise današnjih palata, kroz prizmu posmatranja onih koji su povezani sa njima na različite načine.

Reditelji: Boris Missirkov, Georgi Bogdanov

ponedjeljak, 19. maj

Predavanje

Novi aspekti nastanka Kvarteta za kraj vremena

Olivijea Mesijana

Multimedijalna sala / 19h

Predavač – profesor Ježi Stankevič (Jerzy Stankiewicz), Krakov.

ponedjeljak, 26. maj

Veče sa autorom

Gost Nikola Šaranović

Multimedijalna sala / 20h

utorak, 27. maj

Tribina Podgoričke priče

Gost filmski i tv snimatelj Relja Eraković

Multimedijalna sala / 20h

srijeda, 28. maj

Mladi talenti

Lucija Ulićević, klavir

Velika sala / 19h

Na programu su djela Johana Sebastijana Baha (Preludijum i fuga br. 20 u a-molu WTC2), Ludviga van Betovena (Sonata br. 26 u Es-duru, op. 81a Les Adieux), Johanesa Bramsa (Tri intermeca op. 117) i Nikolaja Mednera (Canzona Serenata iz ciklusa Zaboravljene melodije op. 38, br. 6). 

četvrtak, 29. maj

Savez izviđača Crne Gore

Promocija knjige DRUŽINA IZ PREDGRAĐA I PTIČIJA ZAVERA

Biljane Kordić

Multimedijalna sala / 19:30

četvrtak, 29. maj

Kulturni centar I. R. Irana i KIC

DANI IRANSKOG FILMA

Sima’s Unfinished Narration (2023)

Sala DODEST / 20h

Režija Alireza Samadi

petak, 30. maj

Kulturni centar I. R. Irana i KIC

DANI IRANSKOG FILMA

In the Arms of the Three (2023)

Sala DODEST / 20h

Režija Babak Lotfi Hadžepaša / Uloge: Marila Baniadam, Javad Gamati, Ruholah Zamani

subota, 31. maj

Kulturni centar I. R. Irana i KIC

DANI IRANSKOG FILMA

Goodbye Shirazi Girl (2018)

Sala DODEST / 20h

Režija Afšin Hašemi

nedjelja, 1. jun

Kulturni centar I. R. Irana i KIC

DANI IRANSKOG FILMA

21 Days Later (2017)

Sala DODEST / 20h

Režija Mohamad Reza Heradmandan

Koncert Petra Balabana (harmonika) 7. maja

Koncert višestruko nagrađivanog soliste na harmonici Petra Balabana biće održan u okviru KIC-ovog ciklusa „Mladi talenti” u srijedu, 7. maja, u sali DODEST, u 19 sati.

Na programu cjelovečernjeg koncerta su djela Johana Sebastijana Baha (Preludijum i Fuga u Es-duru – DTK I), Domenika Skarlatija (Sonata u h-molu K. 227), Vladimira Zubickog (Koncertna partita u džez stilu br. 1), Olea Šmita (Tokata br. 1), Jurija Romanova (Romansa) i Jozefa Helmsbergera (Ples đavola).
Petar Balaban je rođen 2006. godine u Beogradu. Nakon završene Osnovne muzičke škole „Savo Popović” na Cetinju, nastavio je školovanje u Umjetničkoj školi za muziku i balet „Vasa Pavić” u Podgorici, u klasi Miroslava Ilića.
Kao solista i kamerni izvođač osvojio je preko četrdeset prvih nagrada na državnim i međunarodnim takmičenjima. Višestruki je laureat na državnom takmičenju i međunarodnim festivalima u Tivtu, Puli, Sarajevu, Smederevu, Užicu, itd. Dobitnik je Svjetskog kupa i Svjetskog trofeja harmonike u kategoriji juniora 2024. godine, čime nastavlja da potvrđuje svoj konstantan napredak i izuzetnost.
Pohađao je brojne majstorske radionice koje su vodili univerzitetski profesori i izvođači poput Fridriha Lipsa, Mirka Patarinija, Frederika Dešampa, Vojina Vasovića, Miljana Bjeletića, Predraga Jankovića, Georgija Koča i dr.
Nastupao je u okviru festivala „Beer fest” na Cetinju, ciklusa „Mladi talenti” u KIC-u „Budo Tomović”, manifestacije „Podgoričko kulturno ljeto”, svirao je takođe i u Kijeti (Italija), Muzičkom centru Crne Gore, Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti i Ruskom domu u Beogradu, ali i na koncertu mlade scene crnogorskih akordeonista u Tivtu.

Ulaz je slobodan.

Dobro došli!

Promocija kratkih priča ,,Najbolje je već prošlo” Danila Stojića 7. maja

Promocija knjige kratkih priča „Najbolje je već prošlo” Danila Stojića biće održana u okviru redvnog književnog programa KIC-a „Budo Tomović” u srijedu, 7. maja, u Multimedijalnoj sali, od 20h. Razgovor sa autorom vodiće pisac Srđan Srdić.

Priče su smještene u savremeni, urbani kontekst, ali zbirka putem retrospekcije nerijetko referiše na Jugoslaviju, naročito na njen raspad i ratne devedesete godine. Jezik knjige prilagođen je njenom hronotopu, jednostavan i takav da svjedoči o autorovoj upućenosti i preciznoj upotrebi najaktuelnijeg slenga. Junaci priča uglavnom su ljudi nesposobni da se prilagode savremenom, kapitalističkom društvu, sitni narko-dileri, neostvareni umjetnici i zaljubljenici u muziku, takozvani mali junaci koji neodoljivo podsjećaju na servantesovske lupeže. Uprkos tome što se bavi otuđenošću pojedinca u odnosu na svijet kojem bi načelno trebalo da pripada, atmosfera knjige nije hladna, a autor se prema svojim likovima odnosi s neskrivenim povlađivanjem, pa čak i ljubavlju. Iako se čine kao usamljenici i autsajderi, junaci priča pored sebe zapravo uvijek imaju barem dvojicu saveznika – autora, a vjerovatno i čitaoca. Preispitivanje kapitalističke, konzumerističke savremenosti tekstu daje suptilnu, ali definitivno postojeću društveno-kritičku dimenziju.

Za knjigu „Najbolje je već prošlo” Stojić je dobio nagradu „Jovan Popović”.

Danilo Stojić, rođen 1981. u Titovom Užicu, Jugoslavija, ponosni je autor velikog broja literarnih i art fanzina, među kojima su najistrajniji bili „Mladi geograf”, „Topla voda” i „Undergrad Jam”. U okviru nezavisne produkcije Undergrad bavi se realizovanjem različitih kulturnih akcija, izdavaštvom i video produkcijom. Autor je romana „Vreme poluraspada” (2012) i „Resto” (2014). Takođe, koautor je dvije knjige, zbornika radova o nezavisnom izdavaštvu i eksperimentalnom stripu kao i zbirke priča „Sasvim sasvim” (2014). Piše na srpskohrvatskom i engleskom jeziku.

Dobro došli!

PREDSTAVA ,,TOP PRIJATELJI” 5. MAJA U KIC-u

U okviru redovnog pozorišnog repertoara KIC-a „Budo Tomović“ biće izvedena popularna pozorišna predstava „Top prijatelji“ nastala po tekstu i u režiji Jelene Lele Milošević.

Izvođenje će biti organizovano u ponedjeljak, 5. maja, u sali DODEST, u 20 sati.

Drama „Top prijatelji“ kroz tri lika istražuje međuljudske odnose, društvena očekivanja, unutrašnje dileme i svakodnevne nesporazume među prijateljima. U vremenu kada je pravo prijateljstvo stavljeno pred izazove ambicija, iskrenosti i ličnih slabosti, na duhovit i emotivan način, predstava razotkriva skrivene slabosti i nesigurnosti koje izlaze na površinu dok se protagonisti pripremaju za svečanu večeru.

U predstavi igraju Vanja Jovićević, Emir Ćatović i Marija Maša Labudović.

Ulaznce se po cijeni od 5 eura mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h), a broj za rezervacije je 020 664 237.

Dobro došli!

MIRSAD RASTODER GOST ,, PODGORIČIH PRIČA” 29. 04.

Mnogi ugledni Podgoričani koji su obilježili život stare, ali i nove tj. savremene Podgorice bili su gosti tribine „Podgoričke priče”. Svi oni kroz svoje djelovanje u različitim oblastima oblikovali su generalno društvo u cjelini, ali i inspirisali druge da djeluju. Jedan od njih je i istaknuti novinar, publicista, aktivista i osnivač DODEST-a Mirsad Rastoder ovomjesečni gost tribine, koji je svojim radom i angažmanom znatno obogatio kulturno nasljeđe Crne Gore, ali i koji je ostavio trajan pečat u crnogorskom novinarstvu, kulturi i umjetnosti. Svoj osvrt na stvaranju mostova između prošlosti i sadašnjosti, povezivanju različitih kultura i naroda, ali i na profesionalna i životna dostignuća, kroz razgovor sa moderatorom Vanjom Kovačevićem podijeliće u utorak, 29. aprila, u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20h.

Mirsad Rastoder (1957, Radmanci, Bihor) je novinar i kulturni poslenik. Završio je gimnaziju u Ivangradu, Pravni fakultet u Podgorici. Od 1985. godine, uređivao je brojne emisije i radijske programe u Radiju i Televiziji Crne Gore. Dva puta je nagrađen Godišnjim priznanjem za novinarstvo u RTCG i nagradom za životno djelo 2020. godine. Jedan je od osnivača antiratnog Udruženja profesionalnih novinara Crne Gore, 1991. godine, Instituta za medije CG 2002, a kao predsjednik NST-a dao je značajan doprinos razvoju samoregulacije u medijima.

Organizator je i učesnik manifestacija identitetskog pozicioniranja Bošnjaka u Crnoj Gori. Bio je potpredsjednik udruženja „Almanah“; aktivni je član Foruma Bošnjaka Crne Gore od njegovog osnivanja 2002. godine i daje nemjerljiv doprinos objektivnom sagledavanju, artikulaciji i prezentaciji interesa Bošnjaka u multietničkoj Crnoj Gori. Širokih i raznovrsnih je interesovanja.

U ranoj mladosti i tokom studija bavio se pozorištem kao glumac i reditelj Dramske scene „Rifat Burdžović Tršo“ i alternativnog pozorišta DODEST. Autor je satirične radio igre „Ministar hrče, a narodu mrče” (1990) i audio-scenskog i tv performansa „Čekajući fatihu” (2003) povodom desetogodišnjice otmice u Štrpcima. Režirao je reportaže prvonagrađene na Regionalnom festivalu radija, Ribarska fešta (Neum, 2007) i Splavarenje Tarom (Tuzla, 2008).

Režirao je radio drame „Ništa nije isto” (po tekstu Nade Bukilić, 2017), poetsku dramu „Dobra voda” (po stihovima Ćamila Sijarića, 2018), „Naše brdo” (Nada Bukilić, 2019) „Maternji jezik” (Ibrahim Hadžić, 2020), „Biciklistički ustanak” (Zoran Kopitović, 2021) i „Moji i tvoji” (Nada Bukilić, 2022). Osnivač je regionalnog Festivala priče „Zavičajne staze” i časopisa za kulturu KazivART. Urednik je dvadesetak knjiga u izdanju Centra za kulturu Bihor. Sa Šemsudinom Hadovićem objavio je studiju „Bihorska muzika“. Tekstove objavljuje u časopisima i novinama. Živi u Podgorici.

Dobro došli!

MEĐUNARODNI DAN DŽEZA – ISFAR SARABSKI TRIO 30. APRILA

Džez trio Isfara Sarabskog proslavljenog džez pijaniste i kompozitora iz Azerbejdžana nastupiće 30. aprila u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović” u 20 sati. Tim koncertom obilježićemo Međunarodni dan džeza i krunisati 18. festival Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2025.

Pijanista i kompozitor Isfar Sarabski (1989) iz prijestonice Azerbejdžana jedan je od najtalentovanijih džez umjetnika današnjice sa aktuelnom međunarodnom karijerom i brojnim nagradama iza sebe. Kao dvadesetogodišnjak je bio pobjednik takmičenja za solo klavir na međunarodnom fesitvalu „Montreux Jazz Festival” u Švajcarskoj (2009), a ubrzo zatim proglašen je počasnim umjetnikom Azerbejdžana i dobitnikom državne nagrade „Zirva” (2010). Potiče iz ugledne muzičke porodice; njegov prađed, Husejngulu Sarabski, je slavni azerbejdžanski operski pjevač, glumac i jedan od utemeljivača opere u islamskom svijetu.

Džez trio Isfara Sarabskog proslavljenog džez pijaniste i kompozitora iz Azerbejdžana nastupiće 30. aprila u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović” u 20 sati. Tim koncertom obilježićemo Međunarodni dan džeza i krunisati 18. festival Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2025.

Pijanista i kompozitor Isfar Sarabski (1989) iz prijestonice Azerbejdžana jedan je od najtalentovanijih džez umjetnika današnjice sa aktuelnom međunarodnom karijerom i brojnim nagradama iza sebe. Kao dvadesetogodišnjak je bio pobjednik takmičenja za solo klavir na međunarodnom fesitvalu „Montreux Jazz Festival” u Švajcarskoj (2009), a ubrzo zatim proglašen je počasnim umjetnikom Azerbejdžana i dobitnikom državne nagrade „Zirva” (2010). Potiče iz ugledne muzičke porodice; njegov prađed, Husejngulu Sarabski, je slavni azerbejdžanski operski pjevač, glumac i jedan od utemeljivača opere u islamskom svijetu.

Isfar Sarabski se školovao u Bakuu, gdje je diplomirao na Muzičkoj akademiji, a zatim u Bostonu na koledžu „Berkli” gdje je dobio punu stipendiju. Sarabski je nastupao u najprestižnijim koncertnim dvoranama i džez klubovima širom svijeta uključujući Royal Albert Hall, Queen Elizabeth Hall, Miles Davis Hall, Vibrato Jazz Club, Jazz Club Ronnie Scott’s, Zinco Jazz Club, Konzerthaus, Asphalt Jazz Club, Duc des Lombards Jazz Club, Porgy & Bess Jazz Club, Bird’s Eye Jazz Club i Apollo Theater.

Nastupao je na festivalima u Švajcarskoj, Norveškoj, Francuskoj, Rusiji i Gruziji, kao i u sjedištu UNESCO-a u Parizu na glavnoj proslavi Međunarodnog dana džeza 2012. godine, gdje je svirao sa slavnim Herbijem Henkokom i prijateljima, te na koncertu „The International Jazz Day All-Star Global 2015”. Tokom 2012-2013. godine nastupio je i na gala koncertu u Njujorku, koji je organizovala američka džez fondacija. U julu 2022. Sarabski je svirao na festivalu „Jazz à Sète” u Francuskoj, gdje je ponovo izveo duet s Herbijem Henkokom.

Oduševljavao je publiku širom svijeta muzikom koja je istovremeno osjetljiva i zadivljujuća, klasična i džez, obradama i autorskim kompozicijama – uvijek u pokretu, ali na čvrstim osnovama. Njegove obrade klasike, popa, istočnjačkog folklora i argentinskog tanga uvijek odišu umjetnošću i uzbuđenjem. U Isfarovim kompozicijama se osjeća uticaj azerbejdžanskog pionira džeza Vagifa Mustafazadea, koji je isprepleo složenost tradicionalnog mugama sa zapadnjačkim džezom.

Svoj trio Sarabski je osnovao 2011. godine, sa muzičarima iz Moskve – Aleksandrom Mašinom (bubnjevi) i Makarom Novikovim (bas). Trio je nastupao na mnogim festivalima i koncertnim dvoranama širom Sjeverne Amerike i Evrope. Sarabski je takođe svirao s Kraljevskim filharmonijskim orkestrom u Londonu, orkestrom Olega Lundstrema, i muzičarima poput Igora Butmana, Rudija Pereza, Mina Sinelija, Teri Lajn Kerington, Bena Vilijamsa, Marka Đulijana, Alana Hemptona, Peta Senatorea, Grega Svilera, Erika Klasa, Kristijana Vebera, Dafera Jusefa. Bio je dio projekta „Drei Pianisten – Three Pianists”, koji je organizovala izdavačka kuća ACT, zajedno sa Lešekom Moždžerom i Irom Rantalom, u Berlinskoj filharmoniji.

Od 2017. godine, uporedo sa džezom, Sarabski je započeo istraživanje elektronske muzike kako bi reflektovao lična raspoloženja i unutrašnje misli. U avgustu 2019. godine, Isfar Sarabski potpisao je ugovor sa izdavačkom kućom „Warner Music Group Germany” za izdavanje dva albuma u različitim žanrovima – džezu i elektronici. Njegov debitantski džez album „Planet” objavljen je 2021. godine i dostupan je u digitalnom formatu, na CD-u i dvostrukom vinilu, kao i na muzičkim platformama.

Pored Sarabskog na koncertu u Podgorici sviraće kontrabasista Makar Novikov i bubnjar Amir Bresler.

Ulaznice se od 23. aprila mogu kupiti na biletarnici KIC-a (9-20h) po cijeni od 5 eura, a broj za informacije i rezervacije je 020 664 237.

Dobro došli!

OTVORENA DIGITALIZOVANA BIOSKOPSKA SALA KIC-a ,,BUDO TOMOVIĆ”

Podgorička publika ubuduće će kinematografska ostvarenja biti u prilici da gleda u digitalizovanoj bioskopskoj sali Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović”. Tehnički savremeno opremljena bisokopska sala sinoć je svečano otvorena crnogorskom premijerom dugometražnog igranog filma „Nakon ljeta”, nagrađivanog bosansko – hercegovačkog reditelja Danisa Tanovića.

Ukazujući na posebno mjesto koje filmska umjetnost ima u istoriji Podgorice, direktorica KIC-a „Budo Tomović’’ Aida Batilović je mnogobrojnu publiku podsjetila na važan doprinos Kino kulture kao institucije koja je bila “svojevrsni simbol gradskog duha”.

“Danas, kada govorimo o digitalizaciji bioskopske sale KIC-a „Budo Tomović“, ne govorimo samo o tehničkoj modernizaciji – govorimo o nasljeđu koje želimo da očuvamo i unaprijedimo. Naša ustanova, kao centralna kulturna institucija Glavnog grada, u kontinuitetu njeguje tu tradiciju kroz pažljivo osmišljen i raznovrstan filmski program. U protekloj deceniji, prikazali smo na stotine filmskih naslova, kroz program rada, sarađujući sa brojnim ambasadama, kulturnim centrima i međunarodnim partnerima, promovišući klasike, autorski, dokumentarni i umjetnički film”, navela je Batilović.

Istakla je takođe da se sa digitalizacijom ove sale otvara novo poglavlje za KIC „Budo Tomović”.

“Omogućavamo publici prijem filmskog sadržaja u skladu sa savremenim tehničkim standardima, ali i stvaramo nove uslove za edukaciju, prezentaciju domaćih ostvarenja i međunarodnu saradnju. Naša ambicija je da bioskopski program KIC-a nastavi da bude prostor filmskog izraza koji inspiriše, obrazuje i podstiče razmjenu ideja”, navela je direktorica KIC-a.

U ime Ministarstva kulture i medija Crne Gore, kao jednog od tri sufinansijera projekta digitalizacije, ministarka, dr Tamara Vujović, istakla je da je uvjerena da će ova sala biti mjesto susreta, mjesto koje oplemenjuje i budi emocije.

“Ministarstvo kulture i medija, zajedno sa Filmskim centrom Crne Gore i lokalnim samoupravama prepoznalo je značaj kinematografske infrastrukture, kao jednog od važnih preduslova za stabilan, kvalitetan i ravnomjeran kulturni život. Naš cilj je da svaka opština dobije svoju dvoranu spremnu za savremene filmske izazove. U pitanju je ulaganje u budućnost crnogorskog filma, u publiku koja treba da gleda savremeni film u savremenim uslovima. Do sada je digitalizovano deset bioskopa, a u sklopu tog procesa otvorena je i digitalizovana bioskopska sala u KIC-u’’, navela je Vujović.

Publici se obratila i Aleksandra Božović, direktorica Filmskog centra Crne Gore koja je kazala da je ova sala rezultat dugoročnog razmišljanja.

“Iza otvaranja digitalizovanog bioskopa kriju se trud, upornost i vjera u to da film i dalje ima svoje mjesto u životu ljudi. Sala u kojoj se večeras nalazimo spremna je da primi publiku željnu dobrih filmova, razgovora, susreta i emocija. Ima sve uslove da postane važno mjesto za filmsku umjetnost u Podgorici, ali ono što joj daje pravi smisao jeste publika – ljudi koji će da dolaze da gledaju filmove i dijele utiske koje su doživjeli u ovoj sali. Publika u Crnoj Gori ima pravo na sadržaje koji odražavaju našu stvarnost, naš senzibilitet i naše dileme”, kazala je Božović.

U digitalizovanoj sali publika je sinoć imala priliku da uživa u filmu „Nakon ljeta“, komičnoj drami oskarovca Danisa Tanovića. U glavnoj ulozi briljirala je glumica Anja Matković koja je i ko-scenaristkinja ovog filma.

“Film je aktuelan jer nas u ova tmurna vremena može vratiti na jedno predivno, idilično mediteransko ostrvo, te na jedno dva sata možemo zaboraviti tu našu tmurnu sadašnjost i uploviti u jednu zabavnu, duhovitu, a opet životnu priču sa elementima drame. Uvijek je izazovno raditi komediju, jer je najteže nasmijati ljude”, navela je Matković.

“Privilegija je raditi sa oskarovcem i biti u filmu koji je bio kandidat za Oskara. Ovo je jedna međunarodna priča koja povezuje sve države bivše nam Jugoslavije. Mislim da u tom smjeru kinematografija treba da ide, jer svi smo mi sa istog govornog područja i mislim da jedni druge moramo podržavati, pogotovo u tom segmentu umjetnosti koji je uvijek bio jedna vrsta mosta spajanja raznih državnosti”, istakao je glumac Luka Juričić.

Uloge uz Matkovićevu i Juričića tumače Uliks Fehmiu, Goran Navojec, Mario Knezović, Marija Škaričić, Mirela Brekalo, Snježana Sinovčić, Boris Ler, Ivana Roščić i Jadranka Matković.

Film je nastao u produkciji Propeler Filma (Hrvatska) i u koprodukciji sa kućama Tangaj Production (Rumunija), Obala Art Centar (Bosna i Hercegovina), Baš Čelik (Srbija) i Tramal Films (Slovenija). Producenti su Lana Matić, Boris T. Matić, Jelena Mitrović, Srdan Golubović, Mirsad Purivatra, Jovan Marjanović, Anamaria Antoci, Miha Černec i Jožko Rutar.

JAM 2025 – PREDAVANJE ,,DŽEZ I ORIJENT” 17. APRILA

Rumunski pisac, muzikolog i džez kritičar Viržil Mihaju (Virgil Mihaiu) profesor džez estetike na državnoj Muzičkoj akademiji „G. Dima” u Klužu, održaće predavanje „Džez i Orijent” u okviru festivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori”, u četvrtak, 17. aprila u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović” u 19 sati.

Predavanje prati osnovnu temu ovogodišnjeg festivala „Jazz East & West” i doprinosi širem pogledu na džez umjetnost koja se decenijama širila i uticala na umjetnike u zemljama Bliskog i Dalekog istoka. Povratni uticaji i bogastvo svog etnosa koje su muzičari istoka dali džezu su takođe važan dio priče o kulturološkim i muzičkim uticajima, prožimanjima i dijalogu. Ugledni profesor Mihaju je čest gost festivala JAM doprinoseći obrazovnom dijelu programa kroz aktuelne teme, uvijek afirmišući džez u manje poznatim sredinama. Predavanje će održati na engleskom uz prateće audio i video primjere. Gostovanje prof. Mihajua pomogla je Ambasada Rumunije u Crnoj Gori.

O predavaču:

Pisac, džez kritičar, saradnik brojnih džez časopisa, učesnik na brojnim džez festivalima i koncertima, promoter rumunskog džeza i džeza u manje poznatim sredinama, autor knjiga o džezu, producent radio i televizijskih emisija o džezu, Viržil Mihaju godinama predaje džez estetiku na Državnoj muzičkoj akademiji „G. Dima“ u Klužu, osnivač je i direktor Kulturnog centra „Casa do Brasil“ i Latinoameričke biblioteke Univerziteta u Klužu. Takođe je urednik poglavlja „Džez kontekst“ u mjesečnom časopisu iz kulture „Steaua“ koji objavljuje Udruženje rumunskih pisaca. Isto udruženje mu je dodijelilo priznanje za objavljenu knjigu „Moj džez kontekst“ i proglasilo je 2022. za knjigu godine.

Od 1993. godine je honorarni saradnik Udruženja džez novinara Sjedinjenih Američkih Država, a od 1996. je i član PEN kluba u Rumuniji. Godine 1997. osnovao je Katedru za džez i postao profesor na predmetu Estetika džeza na Muzičkoj akademiji u Klužu. Od 1998. je počasni član Češko-rumunske kulturne asocijacije; 1999. je postao član kluba kritičara „Down Beat Jazz “; od 2001. godine član je uređivačkog kolegijuma magazina „Down Beat“ u Čikagu. Zvanje doktora stekao je izradom studije-monografije o F.S. Ficdžeraldu. Bio je član žirija „European Jazz Prize“ u Beču i uređivačkog tima magazina za kulturu „Tribuna“. Godine 2006. je bio direktor Rumunskog kulturnog instituta u Lisabonu i savjetnik u ambasadi Rumunije u Portugalu. Dobitnik je niza nagrada i odlikovanja.

Dobro došli!

JAM 2025: Golnar & Mahan Trio 22. aprila

Iranski muzičari nastanjeni u Beču čine Golnar & Mahan Trio koji će nastupiti 22. aprila u KIC-u “Budo Tomović” u okviru 18-tog izdanja fesivala Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori – JAM 2025. koji se održava pod motom “Jazz East & West”.

Dan kasnije, 23.aprila, Golnar i Mahan prirediće duo koncert u Ministarstvu kultre i medija Crne Gore, u 20 sati.

Nudeći majstorski i svjež pristup umjetnosti muzičkog pripovijedanja, Golnar & Mahan Trio spaja elemente savremenog džeza, mikrotonalne moduse jugozapadne Azije, poliritmičke ritmove, evropsku kamernu i eksperimentalnu muziku, kako bi stvorili originalan zvuk. Zvuk koji elegantno privlači pažnju nove generacije kreativaca u evropskoj dijaspori čiji pristup i kulturne reference suočavaju uho naviklo na ono što bi savremena muzika mogla i trebala da bude.

Trio improvizuje svoj put kroz strukturisane kompozicije, moćne ritmove i najdelikatnije zvukove na majstorski način tako da se teško može primijetiti kompleksnost njihove muzike. Dubok zvuk koji svjesno izbjegava klišee i okvire kako bi se stopio u  prostor bez žanrova, gdje se snaga muzičkog pripovijedanja slavi na izuzetno autentičan način.

O triju:

Iransko-kanadska pjevačica, kompozitorka, tekstopisac i multiinstrumentalistkinja, Golnar Šahjar (Golnar Shahyar) preselila se u Beč 2008. godine, kako bi nastavila muzičku karijeru tokom koje je sarađivala s umjetnicima poput Erkana Ogura, Alena Pereza i Simfoniskog orkestra Radija ORF, između ostalih. Godine 2011. upoznala je iransko-austrijskog gitaristu i kompozitora Mahana Miraraba, međunarodno aktivnog interpretatora persijske muzike kroz džez žanr. Od tada su postali nerazdvojni muzički partneri, sprovodeći svoju zajedničku viziju u svojim različitim bendovima i projektima. U njihovom zadivljujuće širokom zvučnom spektru Golnar & Mahan, vješto i inventivno dopunjenom vrhunskim austrijskim perkusionistom Amirom Vahbom (Amir Wahba), može se pratiti njihov dugogodišnji muzički razvoj. Dostigli su umjetničku zrelost koja ostaje vjerna promjenljivom karakteru ljudskog izraza kroz muziku.

Članovi trija:

  • Golnar Shahyar / vokal, klavir, gitara, elektronika
  • Mahan Mirarab / električna gitara, električna gitara bez pragova, bas gitara, elektronika
  • Amir Wahba / perkusije

Izvodi iz kritike:

„Muzika koja prevazilazi geografske i jezičke barijere.“ – All About Jazz

„Muzičko iskustvo koje vas najljepše i najnježnije vodi u neku udaljenu dimenziju.“ – Mica Austria

„Kada Golnar Shahyar pjeva, lako možete zaboraviti sve ostalo oko vas. Trio obogaćuje austrijsku muzičku scenu.“ – Helmut Jasper (Ö1)

„S “Derakht” Golnar i Mahan pružaju album koji ulazi pod kožu i koji vas magično privlači svakim zvukom, ima snažan uticaj i jednostavno ne pušta do samog kraja. Golnar Šahjar, Mahan Mirarab i Amir Vahba izvode pravo remek-djelo na svom debitantskom albumu, koji neće proći nezapaženo zbog izuzetno lijepog i lirskog zvuka.“ – Mica Austria

„Pjevajući kao ptica, Golnar na nježan način cvrči iznad plemenitih majstora, Mahana i Amira. Neizmjerno očaravajući koncert Golnar & Mahana je pravi simpozijum umjetnosti i filozofije, uz inspirativnu muzičku harmoniju među članovima benda.“ – Danas Newspaper

„Činilo se da izvođenje izuzetne pjevačice Golnar Šahjar nema vokalnih ograničenja. Uz tradicionalne melodije Bliskog istoka, njen vokal je kroz improvizovane linije ponovo djelovao kao dodatni instrument, dodajući Wahbi i Mirarabu slikovitu paletu emocija uz savršenu mjeru kontemplativnih harmonija. Nevjerovatno je kako se ova pjevačica razvija na sceni, kako je sveprisutna sa svojom izražajnom snagom, kao i nevjerovatnom gracioznošću i čežnjom. Njeno vokalno izvođenje preuzelo je fokus koncerta, a publika je bila zadivljena njenom slikovitom vokalnom briljantnošću.“ – rockline.si

Ulaznice su u prodaji po cijeni od 5 eura na biletarnici KIC-a, svakog radnog dana od 9 do 20h. Broj za info i rezervacije 664 237.