Koncert kamernog ansambla ,,Union” 24. maja u KIC-u

Kamerni ansambl “Union” u sastavu: Nadežda Artamonova (violina), Marija
Đuranović (violina), Ilijana Blagojević Zvicer (viola), Olesija Anakoskaja (violončelo),  Aleksej
Kurbatov (klavir) i Damjan Begović (klarinet), nastupiće u okviru koncertnog ciklusa “Kamerna muzika” u petak, 24. maja, u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović” u 20 sati.

Na programu su djela Sergeja Prokofjeva (Uvertira na jevrejske teme), Alekseja Kurbatova (Voz, sekstet za klarinet, klavir i gudački kvartet) i Antonjina Dvoržaka (Klavirski kvintet br. 2 op.81).

Kamerni ansambl “Union” oformljen je maja 2022. godine u Podgorici i do
sada je priredio niz zapaženih koncerata širom Crne Gore. Koncertirali su u Podgorici, Kotoru, Tivtu, Pljevljima, Beranama i Cetinju, predstavljajući crnogorskoj publici djela domaćih i
svjetskih kompozitora XX i XXI vijeka.

Ulaz je slobodan.

O članovima ansambla:

Violinistkinja Nadežda Artamonova je rođena u Kijevu. Diplomirala je violinu na moskovskom državnom  konzervatorijumu P.I.Čajkovski 2004. godine, u klasi profesora S. Kravčenka. Laureat je međunarodnih takmičenja. Nastupala je kao solista u prestižnim koncertnim dvoranama u Moskvi, Kijevu, Bonu i dr. Nastupala je kao solista sa orkestrima kao što su Nova Moskovska filharmonija, Musica Viva, Orkestar Moskovskog konzervatorijuma, Kamerni orkestar centra Pavel Slobodkin, Kamerni orkestar centra G.Višnevskaja, kamerni orkestar Taruza, Kamerni orkestar Kijeva, Kijevska filharmonija, itd. Takođe je posvećena izvođenju savremene muzike.

Sarađivala je sa fondacijom Rihter i fondacijom Borisa Čajkovskog. Bila je članica stručnog vijeća Direktorata edukativnog programa za kulturu i umjetnost u Moskvi. Bavila se i pedagogijom te je radila u moskovskoj centralnoj muzičkoj školi, državnom muzičko-pedagoškom institutu Ipolitova-Ivanova , Koledžu muzičke i pozorišne umjetnosti G.P.Višnevskoj. Mnogi njeni učenici su laureati na međunarodnim takmičenjima i stipendisti raznih fondacija. U saradnji sa Olgom Panomarevom i Aleksejem Kurbatovim organizovala je nekoliko edukativnih koncerata za djecu i odrasle pod nazivom Kompozitorov rođendan, Ključevi klasike, Bajke i  Muzička putovanja, koji su uspješno predstavljeni u Puškinovom muzeju u Moskvi.

Od 2022. živi u Podgorici.

Violinistkinja Marija Đuranović je rođena u Podgorici. Završila je Školu za muzičke talente u Ćupriji, u klasi prof. Vladislava Bobića, a diplomirala na Muzičkoj akademiji UCG, u klasi prof. Romana Simovića. Magistarske studije završila je u klasi profesora Vujadina Krivokapića. Kao studentkinja je učestvovala na brojnim seminarima i koncertima, među kojima je, kao dobitnica specijalnih nagrada, nastupala na završnim koncertima na Kolarcu, na BEMUS-u, muzičkom festivalu Young European Strings u okviru “Barskog ljetopisa” 2002. godine.

Kao solistkinja i članica kamernih sastava osvojila je brojne nagrade u zemlji i inostranstvu. Ostvarila je veliki broj nastupa i koncerata u Grčkoj, Rusiji, Italiji, Njemačkoj, Crnoj Gori i Srbiji. Na Petom međunarodnom festivalu  Vlasinsko proleće  učestvovala je kao član žirija i održala seminar iz  oblasti violina i kamerna muzika 2022. godine.

Bila je članica kamernog orkestra Amoroso, sa kojim je nastupala kao solistkinja u Leskovcu na Međunarodnom festivalu LEDAMUS. Dobitnica je Oktobarske nagrade grada Leskovca 1999. godine, za postignute rezultate i uspjehe, a 2000. godine predstavljala je Jugoslaviju u Aurihu (Njemačka). Od 2008. godine, stalna je članica Crnogorskog simfonijskog orkestra.

Violistkinja Ilijana Blagojević Zvicer je rođena u Nikšiću 1986.godine. Nižu i srednju muzičku školu „Andre Navara” završila je u Podgorici, a gimnaziju „Petar I Petrović Njegoš“ u Danilovgradu.

Diplomske i master studije završila je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi profesora Pante Veličkovića, a magistarske studije na Muzičkoj akademiji na Cetinju u klasi prof. Mihaila Bereznjickog.

Tokom studija radila je honorarno u Crnogorskom simfonijskom orkestru, a od oktobra 2009. godine postala je njegov stalni član.

U periodu od 2010. do 2015. predavala je violu u SMŠ „Andre Navara“. Intenzivno se bavi kamernom muzikom. Od 2015. godine, članica je gudačkog kvarteta ”Allegria” iz Podgorice.

Violončelistkinja Olesja Anakovskaja je studirala na Moskovskom konzervatorijumu u klasi A. I. Zagorinskog, a poslediplomske studije kod M. K. Čajkovski. Godine 2003. počela je da radi u Ruskom nacionalnom orkestru pod upravom M. V. Pletnjova, gdje je od 2007. godine bila drugi asistent koncertmajstora. U orkestru je radila sa izuzetnim muzičarima i dirigentima našeg vremena. Od 2003. godine, članica je kvarteta Ruskog nacionalnog orkestra, sa kojim je gostovala u više od 40 zemalja svijeta.

Svirala je u raznim kamernim ansamblima u Moskvi, među kojima je i gudački kvartet u Boljšoj teatru. Učestvovala je na ljetnjem festivalu Napa Valley del Sole u Floridi, gdje je bila pozvana da gostuje kao koncert majstor i kamerni izvođač. Tamo je takođe vodila majstorske kurseve za studente violončela. Gostovala je na međunarodnim festivalima BBC Proms u Londonu i Edinburgu, Musical September u Montreu i Veveju, Jehudi Menuhin u Gštadu  (Švajcarska), Sun u Singapuru, Šopen u Varšavi, Žorž Enesku u Bukureštu, Šangajsko ljeto, Boka Raton u Bogoti, kao i u okviru projekta „Tri Rima“ (Moskva-Istanbul-Vatikan). Svirala je u prestižnim svjetskih koncertnim salama poput Karnegi u Njujorku, Santori u Tokiju, Plejel u Parizu, dvorana u Amsterdamu i moskovskog konzervatorijuma. Od 2024. radi u Crnogorskom simfonijskom orkestru na poziciji asistenta koncertmajstora (zamjenika vođe violončela).

Aleksej Kurbatov je ruski kompozitor, pijanista i profesor. Komponuje od ranog djetinjstva,
uključujući i balet. Diplomirao je 2005. godine na katedri za kompoziciju i klavir na moskovskom
državnom konzervatorijumu P.I.Čajkovski u klasi profesora Jurija Lisitčenka i Mihala
Voskresenkog. Kao pijanista je nastupao širom Rusije i svijeta. Izdao je nekoliko albuma za
različite izdavačke kuće. Njegova izvođenja bila su emitovana na radiju i televiziji Rusije,
Jermenije, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Italije, Ukrajine, Hrvatske, Kazahstana. Sarađivao
je sa svjetski renomiranim muzičarima kao što su Vladimir Spivakov, Miša Majski, Maksim
Vengerov, Vadin Repin, Žerar Depardje.
Autor je mnogih djela među kojima su Simfonijska poema 1812, Lenjingradska apokalipsa
 (naručeno od strane udovice poznatog ruskog pisca mistika Danila Andreva) i Vojnička
simfonija koja je premijerno izvedena u Sankt Peterburgu 8. septembra 2012 godine, na Dan
sjećanja na žrtve opsade Lenjingrada.
Simfonijske i kamerne kompozicije Kurbatova izvođene se u mnogim zemljama širom svjeta.
Ostale Kurbatove kompozicije uključuju osam  simfonija, opere Crni monah i Povratak kući, te
sedam instrumentalnih koncerata, tri simfonijske poeme, brojna vokalna i kamerna djela,
filmsku muziku itd.Takođe, njegova djela su bila uvrštena u obavezan program za klavirsko
takmičenje u Klivlendu (SAD).
Održao je majstorske kurseve u mnogim gradovima širom Rusije, i bio je član žirija na
nekoliko muzičkih takmičenja. Do 2002. godine, bio je redovni profesor na moskovskom
državnom konzervatorijumu P.I.Čajkovski.
Živi u Podgorici.

Damjan Begović rođen je u Kotoru (1992). Završio je srednju muzičku školu Vatroslav Lisinski u Beogradu, a osnovne akademske studije na Muzičkoj akademiji u Ljubljani. Svoje obrazovanje je nastavio na Muzičkoj akademiji u Lucernu kroz program Erasmus, kao stipendista vlade Švajcarske. Magistrirao je na Muzičkoj akademiji u Ljubljani u klasi prof. Jože Kotara. Specijalističke studije završio je sa najvišom ocjenom u klasi prof. dr Veljka Klenkovskog na FMU u Beogradu.

Od 2016. godine zaposlen je na poziciji drugog klarineta i bas klarineta u Crnogorskom simfonijskom orkestru. Kao solista je nastupao sa CSO i orkestrom Deutche Streicherphilharmonie te na ljetnjim festivalima u Budvi, Kotoru i Baru. Suosnivač je festivala Klarinet Fest u Kotoru. Sarađivao je sa Beogradskom filharmonijom i Muzičkom akademijom UCG. Od 2006.godine stalni je član duvačkog orkestra Gradska muzika Kotor 1842. Aktivno svira u kamernim sastavima.

Od 2018. godine bavi se pedagoškim radom u okviru ŠOSMO “Vida Matjan“ u Kotoru. Držao je majstorske kurseve u Beogradskoj filharmoniji, na Međunarodnom ljetnjem kampu za mlade muzičare u Strumici (Sjeverna Makedonija), KlarinetFestu u Kotoru i Ljetnjem kampu za kamernu muziku na Ivanovim Koritima, na Cetinju.

Dobitnik je brojnih nagrada u zemlji i regionu u kategorijama za solo klarinet i kamernu muziku.

Podijelite članak

0 comments on “Koncert kamernog ansambla ,,Union” 24. maja u KIC-u

Comments are closed.