Drugi KIC-ov regionalni književni festival LiTeritorija ostvario je svoj cilj – da se kroz tematizovane i dijaloške programe govori o značajnim književnim temama i to povezujući pisce tzv. postjugoslovenske književnosti. Poseban duh ovog festivala, afirmisanje kreativnosti, umrežavanje stvaralaca , ali i način na koji je ovogodišnji program bio prihvaćen i od učesnika i od publike, sigurno će utrijeti dobar put ka osvajanju novih Literitorija.
Trodnevni festival zatvoren je sinoć. Prva knjiga, pravac kretanja po ovogodišnjoj Literitoriji, kroz više programa, okupila je u KIC-u ”Budo Tomović” značajne autore iz regiona, ali i publiku koja je odlično prihvatila festival koji KIC uz pokroviteljstvo Glavnog grada organizuje drugu godinu zaredom.
Kroz razgovor sa književnim kritičarem Vladimirom Arsenićem i čitanja, publici su se u glavnom programu predstavili pisci mlađe generacije iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine: Stefan Bošković, Uroš Bojanović i Marija Pavlović prve večeri, i Slađana Kavarić, Natalija Miletić i Nemanja Jovanović, na drugoj večeri festivala. Dijeleći svoja iskustva „prve knjige“, puta do njenog objavljivanja i uticaja koji je imala na njihovu afirmaciju i dalje stvaralaštvo, ukazali su na spektar mogućnosti kojima mladi autori, budući pisci, mogu skrenuti pažnju na svoj rad. Neke od njih su i preko radionica kreativnog pisanja i objavljivanja u književnim časopisima, što su bile i teme pratećih programa festivala.
Trodnevnu radionicu kreativnog pisanja vodio je crnogorski pisac Vasko Raičević, a treće veče Literitorije bilo je posvećeno književnim časopisama regiona. Pod nazivom „Mainstream i novi talas“ u razgovoru o književnim časopisima učestvovali su Tibor Hrs Pandur i Muanis Sinanović – urednici revije IDIOT, Milorad Popović -ARS-a, Alen Bešić -POLJA, Dejan Aleksić – POVELJE i Đorđe Šćepović, urednik časopisa SCRIPT. Kako su svi gosti ovog programa i pjesnici, festival je zatvoren njihovim nadahnutim čitanjem poezije
17 comments on “”LITERITORIJA” PONOVO OKUPILA LJUBITELJE KNJIŽEVNOSTI”