FOLKLORNI ANSAMBL KIC-a

Osnovan još davne 1946. godine, folklorni ansambl J.U. KIC-a ,,Budo Tomović’’ iz Podgorice, Crna Gora, već 73 godne igrom i pjesmom, širom Evrope i svijeta, s velikim uspjehom predstavlja Crnu Goru, otkrivajući bogastvo, raznovrsnost i ljepotu folklora. Igrajući umjetnički nadahnuto i iskreno, folklorni ansambl J.U. KIC- a ,,Budo Tomović’’, bio je rado viđen gost u gradovima i državama : Marselju i Dižonu u Francuskoj (srebrna medalja); Sankt Peterburg, Vladimir, Moskva (službeno predstavljanje crnogorske kulturne baštine) u Rusiji; Italiji; Njemačkoj; Jerrmeniji – Erevan (službeno predstavljanje crnogorske kulturne baštine); Holandiji; SAD; Grčke; Poljske, , Norveške, Švedske, Švicarske, Tunisa, Maroka, Alžira, Turske – Bursa, Risa, Izmir, Efes (Zlatni Artemida), Edirne (Grand Prix za muziku i nošnju); Bugarske, Albanije, Makedonij, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije – Valjevo (najbolji orkestar u bivšoj Jugoslaviji); Slovačke, Moldavije, Rumunije – Galati (nagrada za izvornost i spektakularne izvedbe); Španjolskoj, UAE – Dubai (službeno predstavljanje crnogorske kulturne baštine) itd.

Ansambl na repertoaru ima 24 koreografije koje su postavili najistaknutiji koreografi iz Crne Gore i ex Jugoslavije, a sve igre se izvode u originalnim narodnim nošnjama.

Ansambl je član Udruženja folklornih ansambala Crne Gore i nacionalne sekcije CIOFFA i suorganizator međunarodnog folklornog festivala za djecu i mlade koji se održava svake godine. Ansambl radi u okviru Javne Ustanove Kulturno informativnog centra ,,Budo Tomović’’ Glavnog grada Podgorice.

Mjesec poštovanja džeza – Jazz Apreciation month JAM

Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori (Jazz Appreciation Month in Montenegro) je  projekat koji  je inicirala Maja Popović, urednica muzičkog programa u KIC-u, i pod tim nazivom živi od 2010. godine, svestrano afirmišući džez muziku u Crnoj Gori. Koordinator manifestacije je udruženje Jazz Art, koji u saradnji sa brojnim partnerima, kulturnim centrima, diplomatskim predstavništvima i drugim srodnim institucijama realizuje jednomjesečnu manifestaciju, najveću džez proslavu u zemlji. Najveći broj programa se prirodno dešava u Podgorici i KIC-u, koji je bio domaćin i organizator ovog projekta u “pilot verziji” još 2007. i 2008. godine, kada je ova manifestacija bila ekskluzivno podgorička.

Oslonjen na osnovnu ideju Smitsonijan instituta u Vašingtonu, a proširena  širom svita, projekat je prilagođen potrebama crnogorske sredine. U aprilu se slavi  džez u svim oblicima – kroz edukativne, koncertne, filmske, likovne i druge programe; komunicira sa mladima i starima, studentima i profesorima, amaterima i profesionalcima.

Svi programi, uključujući i edukativne seminare i radionice su besplatni za javnost, sa ciljem da se mladi, ali i šira publika, susretnu i upoznaju, uključe u prosec učenja i stvaranja džeza.  Ujedno, na taj način publika se povezuje sa vrhunskim predavačima, izvođačima i programskim sadržajima poput ciklusa filmova, izložbi, promocija, poetskih i drugih performansa i produkcija. Manifestacija završava 30. aprila, kada se obilježava UNESCO Međunarodni dan džeza.

Više na https://www.facebook.com/TheJazzArt/
http://www.jazzartassociation.org/

LJETNJI KAMP ZA KAMERNU MUZIKU

Ljetnji kamp za kamernu muziku – Montenegro Summer Camp for Chamber Music je osnovan 2012. godine, na inicijativu Mihaela Šnura (Michael Schnurr), flautiste-amatera i tadašnjeg njemačkog diplomate u Crnoj Gori. Od tada se održava svakog ljeta u mjestu Ivanova korita, u okviru Nacionalnog parka Lovćen. Nosilac pilot-projekta je bila Ambasada SR Njemačke, u saradnji sa lokalnim partnerima Kulturno-informativnim centrom “Budo Tomović” i Umjetničkom školom za muziku i balet “Vasa Pavić” u Podgorici. Od 2014. godine, KIC “Budo Tomović” je preuzeo planiranje i organizaciju kampa, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Crne Gore i mnogih drugih partnera i sponzora.

Ljetnji kamp za kamernu muziku održava se na Ivanovim koritima, prve sedmice avgusta.

Program Ljetnjeg kampa za kamernu muziku se osmišljava u zavisnosti od nivoa i godišta prijavljenih polaznika, a u saradnji sa kompetentnim i pažljivo biranim nastavnim timom. Mentori su ugledni umjetnici i muzički pedagozi iz Crne Gore, regiona i Evrope. Od početka, kamp je pozivao različite dirigente iz inostranstva, koji su doprinijeli svojim jedinstvenim programskim dizajnom, umjetničkom vizijom i pedagoškim metodama: Aleksej Šatski iz Moskve (2012), Elisabeth Attl iz Beča (2013-2014), Thomas Posth iz Hamburga (2015), Jean-Michel Despin iz Pariza (2016) i Anton Martynov iz Pariza (2017-). Drugi koji su došli iz inostranstva da podučavaju naše polaznike su: pijanistkinja Tatjana Prelević iz Hanovera (2015-2016), violinista Nazar Kozhukhar iz Moskve (2012), violisti Boris Brezovac iz Beograda (2016) i Jörg Winkler iz Firence (2016), violončelisti Aleksandar Latković iz Beograda (2015-2016), i Eva Veith iz Getingena (2017-2018), i Veljko Klenkovski iz Beograda (2015-). Jezgro nastavnog kadra, ponovo ove godine, čine uspješni crnogorski muzičari, naročito iz Crnogorskog simfonijskog orkestra kao što su violinisti Marko Simović i Slađana Cvejić, violista Petar Obradović, kontrabasistkinja Ana Cerović Zvicer, kao i profesorice na Muzičkoj akademiji na Cetinju, flautistkinja Žana Lekić i pijanistkinja Nataša Popović. Od prošle godine nastavnom timu pridružiće se violončelistkinja  Maria Di Meglio iz Njujorka i oboista Bojan Pešić iz Beograda.

Pored mladih crnogorskih muzičara koji čine najveći broj polaznika kampa, učestvovali su muzičari iz Albanije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Francuske, Hrvatske, Italije, Japana, Kazahstana, Makedonije, Njemačke, Norveške, Rusije, SAD, Srbije i Ukrajne. Na kampu učestvuju uglavnom mladi muzičari, mnogi od njih su srednjoškolci i studenti.

Na kraju intenzivnog sedmičnog učenja i vježbanja repertoara, polaznici i mentori nastupaju na završnim koncertima, koji su otvoreni za javnost. Ljetnji koncerti održani su u Podgorici i na Cetinju, kao i u nekim od najljepših gradova na crnogorskoj obali kao što su Tivat, Perast i Bar.

Više na http://summercampforchambermusic.me/

Forum mladih pisaca KIC-a

Forum mladih pisaca osnovan je u februaru 2015. godine u KIC-u “Budo Tomović’’, ne kao literarna sekcija, već književna grupa na čijim se okupljanjima čitaju i komentarišu radovi, razmjenjuju informacije o konkursima i drugim književnim temama.

Danas se u Forumu istinski (su)djeluje, prvenstveno zahvaljujući tome što su sve osobenosti i raznolikosti njenih članova i njihovog književnog izraza čvrsto povezane zajedničkom potrebom da se živi sa literaturom. I da se stvara.

Forum ima svoju koordinatorku Valentinu Knežević, urednicu informativno-edukativnog programa u KIC-u, koja prisustvuje svakom sastanku Foruma i prati njegov rad od samog početka. Smatrajući da mladim piscima u Crnoj Gori treba pružiti institucionalnu podršku, zahvaljujući njoj je 2015. raspisan javni poziv i Forum je počeo sa radom.

Grupa ima već pet zajedničkih knjiga, nekoliko finalista i pobjednika na pjesničkim takmičenjima i manifestacijama, više književnih večeri, ali i programe kojima mladi pjesnici pokušavaju stvoriti i ponuditi drugačiju atmosferu u predstavljanju poezije, u kafeu ili na pozorišnoj sceni.

Tu je i kratki film o Forumu “Put kroz lavirint” čiji je producent Nataša Perunović, koji se može pogledati na sljedećem linku https://www.youtube.com/watch?v=oQH1GjXyCPc&feature=share

Link na kom možete naći i pročitati zbornike u pdf. verziji: https://issuu.com/forummladihpisaca?fbclid=IwAR1nXl2XdZsl48UxTIeSYFcSm84t3uRdS2TKmFmKLLblGQGWo-htDP6T6b8

Forum brižljivo osmišljava svoje aktivnosti i njegovi članovi se, kako često sami ističu, kroz njih osjetno i neprekidno razvijaju, i individualno i kao grupa. I na sebe sve veću pažnju skreću svojim književno-jezičkim izrazom.

Autori Foruma su: Barbara Delać, Jana Radičević, Luka Boljević, Nataša Gudelj,Nikola Ćorac, Milena Radević, Marko Stanojkovski, Jelena Đurović, Anđela Matanović, Nikolina Tomović, Marija Vesković, Martina Medenica i Jovan Jokić,

17. februara 2019. Forum je proslavio svoj 4. rođendan u vidu muzičko-poetskog performansa uz muzičku pranju muzičara Isidora Gajevića, sa kojim članovi Foruma sarađuju još od Podgorica Art Festivala, kada su prvi put nastupali zajedno uz muzičare Dženana Drekovića i Vukašina Kečinu.

Članovi Foruma koji su učestvovali su: Jana Radičević, Barbara Delać, Luka Boljević. Nikola Ćorac, Nataša Gudelj, Milena Radević, Jelena Đurović, Marko Stanojkovski, Anđela Matanović, Marija Vesković i Martina Medenica.

Više o radu Foruma na https://www.facebook.com/forummladihpisaca

Regionalni književni festival LITERITORIJA

LiTeritorija je književni festival koji KIC „Budo Tomović“ organizuje od 2015. godine sa ciljem da se publici predstave značajni savremeni autori iz zemalja bivše Jugoslavije i njihovo stvaralaštvo. Tematizovani programi i dijaloški pristup opravdavaju i sam naziv festivala Literitorija – koji sugeriše i kretanje po teritoriji književnosti i podsjeća na njenu širinu, te da kad smo na njemu, uvijek jesmo u nekom saodnosu sa brojnim drugim oblastima i fenomenima – i umjetničkog, i socijalnog i duhovnog.

Teme dosadašnjih izdanja festivala bile su: Književnost i muzika, Prva knjiga, Između kultura i Pisci v.s. kritičari. Gosti glavnih i pratećih programa bili su brojni pisci, prevodioci, književni kritičari i reditelji: Vladimir Arsenić, Ognjen Spahić, Damir Karakaš, Srđan Srdić, Vladimir Đurišić, Marko Pogačar, Zvonko Karanović, Sara Renar, Uroš Bojanović, Marija Pavlović, Slađana Kavarić, Natalija Miletić, Nemanja Jovanović, Vasko Raičević, Anica Vujnović, Tibor Hrs Pandur, Muanis Sinanović, Milorad Popović, Alen Bešić, Dejan Aleksić, Đorđe Šćepović, Andrej Nikolaidis, Miloš Živanović, Roman Simić, Vladimir Vojinović, Tanja Mravak, Lejla Kalamujić, Marinko Koščec, Jelena Knežević, Đura Miočinović, Marinko Vorgić, Kosmin Perca, Robert Perišić, Faruk Šehić, Barbara Delać, Filip David, Rumena Bužarovska, Bojan Stijović, branislav Milatović i Nenad Marić (Kralj Čačka).

FB stranica Festivala https://www.facebook.com/literitorija

RADIONICA KREATIVNOG PISANJA

U okviru informativno – edukativnog programa organizuje se i Radionica kreativnog pisanja, koju vodi pisac Vasko Raičević a namijenjena je mladim autorima, prvenstveno srednjoškolcima i studentima. Rad sa mentorom podrazumijeva i pripremu zajedničke knjige, koja se po završetku kursa objavljuje u izdanju KIC-a “Budo Tomović”.

ŠKOLA RETORIKE

U kontinuitetu se od 2016. organizuje i besplatna Škole retorike KIC-a pod rukovodstvom prof. dr Radovana Radonjića, u organizaciji Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada i Kulturno – informativnog centra „Budo Tomović“.

Projekat je namijenjen svima, mahom srednjoškolcima i studentima, koji žele da ovladaju govorničkom vještinom, odnosno vještinom debatovanja, pregovaranja i učestvovanja u donošenju odluka. Pohađanje škole je besplatno, a do sada je ova škola iznjedrila 8 generacija retoričara.

MAKADO

Od 2016. u okviru dramskog programa KIC-a, pokrenuta je nova manifestacija kamernih dramskih ostvarenja MAKADO.

Manifestacija je pokrenuta sa ciljem da se podgoričkoj i cnrogorskoj publici predstave nnova domaća i regionalna kamerna teatarska ostvarenja, tokom pet dana trajanja. Nekoliko uslovnosti definišu programski koncept. Nastoji se da MAKADO bude tematski raznovrstan, da predstavlja odraz recentnih prilika u domenu kamerne dramske produkcije u Crnoj Gori i da uspostavlja saradnju sa regionom, u mjeri u kojoj je to moguće. Nastojimo i da se predstave premijerno prikazuju u KIC-u u okviru manifestacije. Do sada je ova manifestacija predstavila 26 dramskih ostvarenja i to drama u užem smislu, komedija, melodrama…Prikazivani su klasični komadi ali i angažovane predstave poput Jami distrikta i Kapitala. Cilj je bio da se okupe značajna imena iz regiona. U tom smislu, tokom ovih pet godina, sa svojim projektima na scenama KIC-a su gostovali Vojin Ćetković, Nikola Đuričko, Jelisaveta Sablić, Haris Burina, Bane Vidaković, Zijah Sokolović, Vesna Čipčić… U narednom periodu, plan je da se intenzivira regionalna saradnja i saradnju sa manifestacijama sličnog tipa, uz moguće učešće i više predstava iz regiona.

DRAMSKA RADIONICA DODEST

Kao začetnik drugačijeg, eksperimentalnog i alternativnog pozorišnog izraza u Crnoj Gori, pozorište DODEST već više od 40 godina prezentuje nove pozorišne trendove ne dozvoljavajući da crnogorska pozorišna sredina ostane na margini modernih pozorišnih tokova.

Djelovanje ove scene kroz samostalne produkcije i gostovanja renomiranih eksperimentalnih pozorišta iz regiona, doprinijelo je boljem razumijevanju savremene teatarske prakse, uticalo je na međunarodnu saradnju institucija i umjetnika.

DODEST-ova pozorišna radionica u svom radi primjenjuje najsavremenije pozorišne metode. Vodi je dugogodišnji član DODEST-ove pozorišne trupe i jedan od najnagrađivanijih domaćih glumaca Sejfo Seferović. Upravo kroz podršku radu ove radionice, KIC nastoji da doprinese stvaranju novih generacija profesionalnih dramskih umjetnika afirmiše podgoričku i crnogorsku eksperimentalnu scenu.

Članovi pozorišne radionice Dodest godinama zaredom tradicionalno su učesnici Festivala dramskih amatera u Bijelom Polju, gdje su uvijek imali zapažene nastupe, a i dobitnici su više nagrada.

Izložba Dragana Pečurice od 5. decembra

KIC „Budo Tomović” biće domaćin samostalne izložbe slika Dragana Pečurice koja će biti otvorena u četvrtak, 5. decembra, u izložbenom holu, u 19 sati. Izložbu će otvoriti doktorantkinja kulturologije i dramska spisateljica Marija Sarap i moći će da se pogleda do 16. decembra. Postavka obuhvata osamnaest slika u tehnici ulje na platnu, a slikarski pravac je magični realizam. Dragan Pečurica […]

Izložba akademskog slikara Dževdeta Nikočevića ,,Dodiri svjetlosti”

Samostalna izložba slika akademskog slikara Dževdeta Nikočevića pod nazivom „Dodiri svjetlosti“ biće otvorena u četvrtak, 21. novembra u izložbenom holu KIC-a „Budo Tomović“, u 19 sati. Izložbu će otvoriti urednica muzičkog programa KIC-a Maja Popović. … Snažan inspirativni naboj i upotreba razdraganih i čistih boja na ovim slikama, svjedoči o autentičnom likovnom jeziku. Svu svoju umjetničku energiju usmjerava na makro […]

Izložba ,,NoConcept 3” od 4. novembra u KIC-u

Izložba mladih akademskih umjetnika pod nazivom NoConcept 3 biće otvorena u KIC-u „Budo Tomović“ u Podgorici, 4. novembra, u 19 časova. Postavku čine radovi 18 umjetnika iz Crne Gore koji su kroz različite medije i motive predstavili svoje stvaralaštvo, donoseći savremene i autentične izraze na crnogorsku umjetničku scenu. Izložbu organizuje Opština Nikšić, dok iza njene realizacije stoji organizacioni tim koji […]

Izložba radova Irene Tadić

Izložba radova Irene Tadić pod nazivom „Podgorica – Bratislava – Beč – Abuja” biće otvorena u ponedjeljak, 28. oktobra, u izložbenom holu KIC-a „Budo Tomović” u 19 sati. Postavku će otvoriti akademski slikar Mirko Dragović. Radovi koji će biti izloženi rađeni su tehnikom akril na platnu i papiru i moći će da se pogledaju do 4. novembra. “…Irenina umjetnička kreacija […]

IZLOŽBA „Foto priča – Dom omladine osamdesetih”

Dio odabranih fotografija iz sopstvenog fundusa Kulturno – informativni centar „Budo Tomović” predstaviće kroz izložbu „Foto priča – Dom omladine osamdesetih” koja se može pogledati u izložbenom holu KIC-a od 9. do 20. septembra.  Postavka će obuhvatiti oko šezdeset fotografija koje su svojevrsno svjedočanstvo i presjek jednog veoma plodnog perioda, kada je Dom omladine bio respektabilan faktor na mapi kulturnih […]

Izložba akademskih umjetnika ,,NoConcept 2” u KIC-u

Kolektivna izložba 24 mlada akademska umjetnika iz Crne Gore pod nazivom “NoConcept 2” koju Opština Nikšić organizuje uz podršku KIC-a “Budo Tomović” biće otvorena u ponedjeljak, 15.januara, u izložbenom holu KIC-a, u 19 sati. Izložbu će otvoriti predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, a obratiće se predsjednik Skupštine opštine Nikšić Nemanja Vuković i direktorica KIC-a “Budo Tomović” Aida Batilović. […]

IZLOŽBA SLIKA DRAGANA PEČURICE U KIC-u

Slike Dragana Pečurice biće predstavljene u okviru izložbe koja će biti otvorena u petak, 13.oktobra, u izložbenom holu KIC-a “Budo Tomović”, u 19 sati. Izložbu će otvoriti novinar i publicista Dragan Mitov Đurović i moći će da se pogleda do 26.oktobra. “Pečurica je slikar mora. On spoznaje svijeta stiče na obali. Bliskost mora i umjetnika ostavlja blistav pečat kolorita kojeg […]

Izložba ,,Muzički plakat u Crnoj Gori 1950 – 1990”

Izložba “Muzički plakat u Crnoj Gori 1950-1990“ biće otvorena u organizaciji Nacionalne biblioteke Crne Gore “Đurđe Crnojević“ i KIC-a “Budo Tomović“, a u saradnji sa NVO “Montenegro records“ 2. oktobra, u izložbenom holu KIC-a, u 19h. Postavka obuhvata neka od najautentičnijih vizuelnih rješenja tj. plakata koji se odnose na popularnu muzičku kulturu u Crnoj Gori u drugoj polovini 20. vijeka. […]

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA ,,TO JE BILO NEKO LEPŠE I SREĆNIJE VREME”

Poznati fotograf Dragan Teodorović Zeko publici u Podgorici premijerno će se predstaviti izložbom fotografija “To je bilo neko lepše i srećnije vreme” koja će biti otvorena u četvrtak, 8.juna, u izložbenom holu KIC-a “Budo Tomović”, u 20 sati. Riječ je o postavci koju čine 24 fotografije sa koncerata različitih rok grupa sa prostora bivše Jugoslavije i drugih svjetskih metropola. U […]

IZLOŽBA ANE BULATOVIĆ LILI ,,ALBETA”

Multimedijalna umjetnica Ana Bulatović Lili publici u Podgorici predstaviće se izložbom slika pod nazivom “Albeta”. Izložbu će u utorak, 25.aprila u izložbenom holu KIC-a “Budo Tomović”, u 19 sati otvoriti akademski slikar Branko Mrdak i moći će da se pogleda do 7.maja. „Ana Bulatović pokazuje nam da svet nije depresivan, ciničan i skaredan, da se i dalje može stvarati sa […]