Autor : Boris Bajić
Pobjeda.me
Kulturno – informativni centar „Budo Tomović“ ove godine obilježava 55 godina postojanja. Jubilej institucije, koja nosi epitet „srce kulture grada“, predstavlja trajan doprinos kulturnom životu Podgorice i Crne Gore.
Jedna od vrijednosti KIC-a je u višegodišnjem trajanju, tokom kojeg su generacije umjetnika svoje karijere počele upravo sa tog mjesta. Posljednjih mjeseci, nažalost, ova ustanova otežano funkcioniše budući da su brojni programi morali da budu odloženi zbog novih mjera NKT-a.
Povodom jubileja i novonastalih okolnosti, u razgovoru za Pobjedu direktorica Snežana Burzan-Vuksanović govori o dugoj istoriji i vrijednostima KIC-a, nekadašnjeg Doma omladine, postignutim rezultatima u prethodnom periodu, kao i o repertoaru, posjetama u vrijeme pandemije i osavremenjivanju prostora. Burzan-Vuksanović je nedavno dobila i nagradu za „naj menadžerku u javnom sektoru Crne Gore“ za 2019. godinu, koju joj je dodijelila Asocijacija menadžera.
U čemu je najveća vrijednost trajanja KIC-a?
Neprolazna vrijednost nekadašnjeg Doma omladine, današnjeg KIC-a „Budo Tomović“ je upravo u tome što je pisao neka od najljepših poglavlja u dugoj tradiciji podgoričke i crnogorske kulture. Stariji sugrađani, koju su odrastali uz ovu instituciju reći će vam da KIC nije samo kulturni centar, već puno više. To je cijeli jedan skup vrijednosti, ideja, ideala, mjesto gdje se njegovala i kulturna i duhovna ljepota, gdje su generacije sanjale, a potom i ostvarivale snove o jednoj drugačijoj, posebnoj umjetničkoj stvarnosti. KIC kuca specifičnim ritmom već 55 godina, dajući dodatni impuls kulturi razvoja ovog grada, držeći je uvijek budnom.
Tako je uvijek bilo. Nekada više, nekada manje, nekada sa više entuzijazma ili većim budžetom, nekada sa skromnijim. Nekada sa više kreacije, nekada monotonije. Podsjetiću da je institucija osnovana davne 1965. godine, da je odmah postala mjesto okupljanja prvenstveno mladih i umjetnika raznih profila. Dom omladine je bio otvorenih vrata, te je omogućavao predstavljanje stvaralaca, ali i ugostio mnoge afirmisane umjetnike iz Crne Gore i inostranstva.
KIC je i danas, poslije 55 godina intenzivnog rada, ostao prepoznatljiva multimedijalna institucija kulture, upravo zato što omogućava publici da u svome gradu vide i čuju vrhunske umjetnike, ali i pruža šansu kreativcima svih generacija da predstave svoje umjetničko stvaralaštvo. Poznato je da je KIC od svoga utemeljenja njegovao etno-kulturu, multikulturno prožimanje, te promovisao očuvanje kulturne baštine i njegovanje tradicije. Najveća vrijednost trajanja KIC-a je upravo u tome što već pet i po decenija baštini najljepšu tradiciju, afirmiše savremenu kulturu, kreira nove umjetničke tendencije, podstiče stvaralaštvo umjetnika i kreira kulturnu klimu glavnog grada 21. vijeka.
Koji period iz duge istorije KIC-a biste izdvojili kao najplodniji?
U dugoj istoriji trajanja KIC-a bilo je izuzetno plodnih perioda. Nekadašnji Titograd dičio se festivalima kakvi su bili FJAT, potom FIAT, zatim DODEST-ovi dani, ali i brojnim drugim aktivnostima koje su se odvijale na njegovim scenama – Tribina mladih, Klub pisaca, pozorište DODEST, Dramski i Recitatorski studio, Studio za ritmiku i balet, Likovna škola i Galerija, Filmski klub, Folklorni ansambl, Narodni i Zabavni ansambl, Omladinski i Dječji hor. Nekadašanji Dom omladine bio je svojevremeno jedina institucija ovakve vrste u gradu koja se bavila organizacijom i bila domaćin svih prigodnih programa, akademija, proslava, kongresa.
Danas, bez lažne skromnosti, KIC mnogo dinamičnije kreira kulturnu fizionomiju ovog grada i države. Naše, sad već prepoznatljive manifestacije i festivali našli su put do brojne publike. Regionalni književni festival „Literitorija“, manifestacija kamernih dramskih ostvarenja MAKADO, Ljetnji kamp za kamernu muziku, Mjesec poštovanja džeza, Festival „Stare note – novi zvuci“, KIC-ove autentične filmske revije, kurs crnogorskog ora, Škola retorike i drugo, dio su našeg današnjeg prepoznatljivog imidža. Vrijedno je podsjetiti da je KIC prva i za sada i jedina, javna ustanova kulture koja je dobila vrijedno priznanje – ISKRA za filantopiju 2016. godine.
Intervju u cjelosti je na linku https://www.pobjeda.me/clanak/kic-je-postao-navika
0 comments on “Snežana B. Vuksanović: ”KIC je postao navika””